Jesnsko mušičarenje lipljena

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Počinje kraj sezone na pastrmku. Dolaze nam kišni i hladniji dani, listopadne i mešovite šume pridobijaju prelep tepih od opalog lišča. Pored cele jesenske idile sada lipljan postaje tek u formi/najaktivniji. Koliko sam mogao naučiti od starijih mušičara sada lipljan kupi skoro sve a verovatno i ima tu neke istine. Dakle postaje manje izbirljiv nego sredinom avgustovskih vručina. 
Jesen je i doba je kišica, magle i hladno je. Ipak ne treba tugovati. Sada se treba masovno pojaviti mala maslinasta jednodnevka BWO, koju je i Mix danas spominjao pod forumom "Koje muve za august i septembar".  Isto spomenut važan insekt i za ljubitelje mušičarenja lipljena je krznokrilac/tular cimetaš (Limnephilus lunatus) koji treba da je na vodi tokom celoga dana i meseca. U slučaju da su nam sunčani dani na vodama če se pojaviti još jedne vrste jednodnevki iz familije Baetidae. Jedna od takvih jednodnevki je Heptagenia sulphurea. Bledo žučkasta je ili sumporasta. Dugačka je 1cm. U vreme sunčanih jesenskih dana bi imitacija njenih svih faza: nimfa, emerger i suva verzija, trebala biti nezaobilazna na svim lipljanskim vodama.  Ova muva je u engleskom jeziku poznata kao Yellow May Dun. Ne zaboravite ni klasične fazanove repove (bilo nimfa ili suva), zečije uvo, žute male pupe i naranđaste gamaruse. Nadam se da ču ove jeseni uspeti barem jednom na lipca pa da završim ovu godinu sa velikim lipcem  :drool: :yeswink:
mokra muva koja imitira Heptagenia sulphurea
index.php

Opis muve je na http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=895.msg11977#new

Heptagenia sulphurea
sulph02.jpg


BWO
rpgreenriverbwo.jpg





:bye:

 

Koky

Junior member
Učlanjen(a)
02.09.2007.
Poruke
27
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
Počinje kraj sezone na pastrmku. Dolaze nam kišni i hladniji dani, listopadne i mešovite šume pridobijaju prelep tepih od opalog lišča. Pored cele jesenske idile sada lipljan postaje tek u formi/najaktivniji. Koliko sam mogao naučiti od starijih mušičara sada lipljan kupi skoro sve a verovatno i ima tu neke istine. Dakle postaje manje izbirljiv nego sredinom avgustovskih vručina. 
Jesen je i doba je kišica, magle i hladno je. Ipak ne treba tugovati. Sada se treba masovno pojaviti mala maslinasta jednodnevka BWO, koju je i Mix danas spominjao pod forumom "Koje muve za august i septembar".  Isto spomenut važan insekt i za ljubitelje mušičarenja lipljena je krznokrilac/tular cimetaš (Limnephilus lunatus) koji treba da je na vodi tokom celoga dana i meseca. U slučaju da su nam sunčani dani na vodama če se pojaviti još jedne vrste jednodnevki iz familije Baetidae. Jedna od takvih jednodnevki je Heptagenia sulphurea. Bledo žučkasta je ili sumporasta. Dugačka je 1cm. U vreme sunčanih jesenskih dana bi imitacija njenih svih faza: nimfa, emerger i suva verzija, trebala biti nezaobilazna na svim lipljanskim vodama.  Ova muva je u engleskom jeziku poznata kao Yellow May Dun. Ne zaboravite ni klasične fazanove repove (bilo nimfa ili suva), zečije uvo, žute male pupe i naranđaste gamaruse. Nadam se da ču ove jeseni uspeti barem jednom na lipca pa da završim ovu godinu sa velikim lipcem  :drool: :yeswink:
mokra muva koja imitira Heptagenia sulphurea
index.php

Opis muve je na http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=895.msg11977#new

Heptagenia sulphurea
sulph02.jpg


BWO
rpgreenriverbwo.jpg





:bye:


Hmmm, vrlo zanimljiva tema, Sebastiane! Ne znam na kojim ces rekama loviti lipca na jesen (verovatno Slovenija) ali po Bosni postoji dosta dobra sansa da dobijes ono sto ti trazis, nekog krupnijeg grbana. I nisu preterano selektivni tokom septembra/oktobra ... Fazanovi repovi u svim velichinama i pojavnim oblicima uz dug i tanak predvez, sa korektnom prezentacijom obicno daju dobre rezultate, kad tad.
Jesi li siguran za Limnephilus-a? Ne znam na kojim vodama si ga ti gledao u IX i X mesecu, ali po Bosni je to tipichna trihoptera meseca juna i prve polovine jula...

LP (lep pozdrau, cini mi se da tako kazu u Sloveniji)



 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Limnephilus lunatus se pojavljuje i jeseni ako su topliji dani. Viđao sam takve kod nas na vodi (sava bohinjka i dolinka). Inače ovo što sam naveo je naučeno od starijih mušičara pa ja prenosim dalje. Kod nas je dosta hladno počela jesen. Sneg nam je več prekrio vrhove nekih planina. Zato sumnjam da ču pronači i jednog Limnephilus lunatus-a i lično ga slikati. Gore prikazane slike su sa interneta tek toliko za uzor. Sumporaste ili bledo žučkaste jednodnevke bi treble da se pojave u vašim krajevima jer predpostavljam a i čujem još uvek vam je toplo. Želim otiči barem još jednom na bohinjku ako mi se ukaže prilika...ali sudeči po vremenu uglavnom ću loviti (ako odem) na nimfe i od suvih imitacije tulara i bwo.  Ribnik ču posetiti samo ne znam kad, možda sledeče godine ako budem išao svojima u HR pa usput skočim i do BiH.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Mnogo me je obradovala ova tema. potrudicu se da po ovom hladnom i kisovitom vremenu razmasem se jos koji put na Limu.
Ovu nimfu sam koritio letos.Pronasao sam je kod druga u njegovim musicama i nisam nista uhvatio na nju , ali mi je dosta obecavala. Nadam se da ce mi u ovo doba doneti neki komad.Inace skeptican sam u lovu sa nimfama, uvek mislim da nikad nista necu uhvatiti na nimfu, jer suva muva mi je ulila toliko poverenja za lipljena da nimfe nisam ni forsirao.

Pozdrav!
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Trenutno se na Drini roje sitne jednodnevke(zaista nemam nameru da ulazim u to koje a latinskog mi je preko glave)  ali znam kako izgledaju, i kako se prave ,i gde se bacaju, i ko ih jede ,i kad ih jede ,i kako ih jede  i evo kako izgledaju, a ako ste na Drini javite se ,dobicete odgovore i na ostala pitanja .
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Ajde to malo elaboriraj, druže Igore. Trebao bih ovih dana na Drinu, pa da se jos malo zagrejem.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
spremite  oranz tulare (oktobar sedz)  ,*od 16 do 12 *, vec je poceo po koji da izlazi prosle nedelje ,tako da ce jednodnevke verovatno biti iskljucene iz jelovnika lipljana, 
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Jednodnevke su i dalje aktivne , evo pre pola sata sam bio sa Smiljketom starim majstorom musice i jos po necega koji je na jednodnevku imao 20m komada ,necu da vam kazem gde, i poneo je dva najvca od 41 & 42 cm . Ne zelim da iskoristim nesebicnost svog druga pa da otkrijem mesto to ipak prepustam njemu ako oce nek vam kaze, da sam ih ja uhvatio mozda bi vam i rekao ali cisto sumnjam! :smoke:
Jr. ti se javi tebe vodim gde kod treba, pa sta da radim ostalima , ko im je kriv sto nisu Vlasotinacki klan ili bar juzna pruga ;)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
St.Igor je napisao(la):
necu da vam kazem gde, i poneo je dva najvca od 41 & 42 cm . Ne zelim da iskoristim nesebicnost svog druga pa da otkrijem mesto to ipak prepustam njemu ako oce nek vam kaze, da sam ih ja uhvatio mozda bi vam i rekao ali cisto sumnjam! :smoke:
Jr. ti se javi tebe vodim gde kod treba, pa sta da radim ostalima , ko im je kriv sto nisu Vlasotinacki klan ili bar juzna pruga ;)
Umri baby,
Zbog sebicnosti i veleizdaje musicarskog drugaskog pristupa, a po ovlascenju Kraljice, kaznjavam te banom od 20 sec. Kazna stupa na snagu odma!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Smiljke, MAJSTORE!!!

Au bre, Lucky, ti si se bas primio na kraljicu!  :D
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Lucky da neces i ti na ovamo , sad je pravo vreme namotajte desetak ovakvih i vodim vas u zemlju chuda ! Ajd otkricu vam deo tajne .Jednodnevka boje gnoja(zuto - zelena), #14 po mogustvu crna udica tmc, mislim da je model 102y ili tako nesto,cdc, grudi zec, osnovni konac zut ili olive i to je to!
P.S. Lokaciju(e) ne otkrivam na forumu ni za zivu glavu!
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Laki, ne diraj mi zemljaka. :bangbang:
@Igor: Javljam se ako dolazim. Nego, ko ti pokaza ovu muvu?
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
St.Igor je napisao(la):
Jednodnevka boje gnoja(zuto - zelena), #14 po mogustvu crna udica tmc, mislim da je model 102y ili tako nesto,cdc, grudi zec, osnovni konac zut ili olive i to je to!

E sad sam stvarno video najgadniji opis jedne muve sem ako neko ne bude napisao o nekoj boje proliva  :puke:
Slikovitost naseg jezika je stvarno neprevazidjena :)
 
Vrh Dno