Jezera u centru grada

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovo su dva jezera udaljena od Kladovskog centra jedva 50metara.Nekada toliko bogata ribom da su dolazili ljudi iz cele jugoistocne  Srbije da pecaju na njima,danas tavore i cekaju neke bolje dane.Oba su vlasnistvo opstine koja je gluva za privatne inicijative koje pozivaju na sredjivanje ova dva jezera.Od riba u barama ima sarana, soma,kapitalnih bandara,babuske,smudjem su poribili jedno jezero ali je on izlovljen nakon mesec dana,klen je rastao do 3-4kg.(ali ga izgleda vise nema),i sto je paradoksalno,iako oba jezera imaju idealne uslove za zivot stuke,nje nema.Zamisljam sta bi neki preduzimljiviji narod nacinio od ovih jezera,siguran sam raj za barsko musicarenje. 
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
zvezdan je napisao(la):
Zamisljam sta bi neki preduzimljiviji narod nacinio od ovih jezera,siguran sam raj za barsko musicarenje. 

Zvezdane ne izazivaj Mixa ;)
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
U razgovoru od pre neki dan sa ljudima koji vode lokalno udruženje ribolovaca,saznao sam da će jezero na donjoj slici,koje inače pripada Zaječaru(ovo je potpuno neverovatno),biti poribljeno i predato na čuvanje lokalnom udruženju.Jezero je nekada bilo nenormalno bogato ribom,čuvalo se,poribljavalo,ribe su zaista dostizale kapitalne dimenzije,već sam napisao da su ovde hvatani bandari preko kilograma,amur od 36kg,šarani preko 15kg,linjaci i klenovi preko 2.5kg,...
Jezero je izuzetno bistro,šljunčanog dna,bez mnogo trave,idealno za mušičarenje.U letnjim mesecima se mogu videti šarančine na površini vode kako patroliraju,bandari jure sitnu babušku raubujući poput bucova,na jednom posebnom mestu jezera je obitavao krupan klen,bilo je i smuđa...Sve je ovo moglo da se vidi i doživi dok neki ljudi nisu spoznali da se jezero i ne čuva toliko i da se ribom iz njega može nahraniti domaća menažerija.Jezero je očišćeno za dva dana,svinje su napunile stomake i ono je zaboravljeno već nekoliko godina.Međutim,život je volšebno sačuvao jedan broj stanovnika ovog jezera pa je ono ponovo počelo da blista starim sjajem.Nadam se da će ove godine ljudi koji su preuzeli odgovornost o njemu smoći snage da se izbore sa svim pošastima koje su nam predodređene.Želja je da se u njega ponovo ubace linjak,smuđ,svi oni stanovnici koji su nekad krasili njegove vode.Možda je apsurd,ali u Srbiji je nemoguće pronaći linjaka u komercijalnom ribnjaku,po priči ljudi iz udruženja kojima je ova riba prioritet.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ako je nekada bilo linjaka, verovatno ga ima i dalje. Krivolovom se ne može (ili bar veoma teško) istrebiti cela jedna vrsta, već se samo brojnost njene populacije može toliko smanjiti da se pecajući čini da je više nema.

A što se nabavke malih linjaka za poribljavanje tiče, možda ekoljuba i drugari mogu nešto više da učine. Šta više, možda vam nabave i ponekog malog zlatnog karaša!

Inače linjak se na barama kraj Nišave veoma uspešno mresti i uopšte nije redak. Nažalost nikako da odvojim par dana samo za njega i nakon pauze od desetak godina ponovo ga lovim na plovak.

 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
E moj Goci,znaš li kako je ovde vađena riba,puste mrežu široku kao samo jezero i češljaj.Srećom kažem da je nešto i ostalo,regenerisalo se zadnjih par godina i nadam se da će uz našu pomoć i opstati.Ovo za linjaka navodim jer su mi se požalili da ne mogu nigde u Srbiji da kupe mlađ.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Samo da dodam,da je zdravlja,jednog dana bi se ovde mogli održavati i flycasting seminari,pored samog jezera su uređene zelene površine,trava pokošena poput Engleske,velike površine.I naravno, stečeno znanje se može odmah proveriti u praksi,jezero je nadomak ovih livada.Kažem možda,jednom...
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Proslog proleca je moj drugar u saradnji sa madjarima(koji se uspesno bavem tim problemom vise godina) uspeo probno da izmresti linjaka i nesto malo karasa! Ja sam pruzio logisticku pomoc prilikom te akcije! Cela akcija je organizovana iz cistog entuzijazma bez ikakve finansiske podrske.
Ove godine cemo to probati da izvedemo ozbiljnije to jes masovnije koliko vreme i sredstva dozvoljavaju! Problem je naci matice! Linjaka i nekako mozes pronaci ali sa karasem je veliki problem, jer je stvarno jako redak!
Mislim da nece biti nikakva komercijalna varijanta. Ne mogu obecati ali mozemo biti u kontaktu pa ako se moze nesto iskombinovati bilo bi lepo da se jedna cuvana voda obogati ovom lepom i ugrozenom autohtonom ribom.
Poz
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Ups malo se zalete pa i nije bas cuvana kako mogu da zakljucim iz tvojih postova!?!
???
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
ekoljuba je napisao(la):
Ups malo se zalete pa i nije bas cuvana kako mogu da zakljucim iz tvojih postova!?!
???
Nije,ali se nadam da će od ove godine zaživeti čuvarska služba za samo Kladovo,ranije su dolazili čuvari iz obližnjih sela,pa će se kao prioritet, jezero naći u fokusu ribočuvarske službe!
 
Vrh Dno