Jig strimeri

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Vežete li muve na jig glavama? Ja to radim još od kada sam počeo da radim strimere. Prije devet godina sam radio na velikim jig glavama za smuđa. Tada stvarno nisam imao pojma šta se sve koristi i dal itko ovo koristi. Tek kada sam se preselio u Slo. i poče isključivo da se bavim mušičarenjem, tek kada sam počeo pravilno da učim i vežem muve sam polako spoznavao tehnike i materijale. Vremenom sam otkrio i ovakve imitacije. Nešto sam video po trgovinama nešto na internetu. Za mene je to bilo ohrabreenje buduči da sam sa flytyingom započeo ko' naši pioniri koji nisu imali baš toliko literature i izvora iz kojih bi učili. Radio sam večinu toga iz glave i od materijala koji sam nalazio na raznim mestima. Započeo sam iz ničega  :D ali  i sa takvim brljotinama od muva sam ulovio ribu koju sam želeo  :)
Do danas več je prošlo godinu dana kako nisam navezao niti jednu jig muvu. Zadnja dva dana mi se roji neka ideja po glavi. Da napravim nešto slično po uzoru wooly bugera i graševca na jig glavi. Danas sam na maloj jig glavi navezao neku moju verziju 5cm peša. Od materijala sam koristio: marabou, krystal flesh i ultra chenille.  Prosto i jednostavno. Jedva čekam da ga isprobam na pastrmkama. Sigurno se ove kombinacije materijala nisam setio prvi ali to mene neinteresuje jer ova kombinacija je nastala iz mog razmišljanja i materijala kojim raspolažem  :D :bleh:
main.php

 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
Ajd da oživim temu..

Ostala mi je neka količina jig glava od 0.75g, 1g, 3g...

Šta preporučujete da vezujem na njima?  Jel neko to koristi?  Da li je 3g ipak preterana težina, iskreno nisam siguran ni kako bi to bacao štapom klase 5...

 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Jedino po meni realno je da ih koristiš za neke strimere za Mladicu ili ako su manje udice za strimere za krupnu pastrmku  .. jedina svrha tih tolikih glavudža je upravo u tome da se strimer spusti što bliže dnu u brzim rekama gde je običnim strimerima sa uobičajenim otežanjima koji se koriste u FF nemoguće ostvariti.Dakle šta da vezuješ ? pa bilo šta što bi bilo slično recimo pešu kao ovaj Sebastianov na slici ...
Mučićeš se sa klasom #5 ...eventualno onaj način da staneš na sred vode i puštaš strimer nizvodno bez ikakvog mahanja..
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Naravno da koristi :) Prve dve mogu da se bacaju peticom. Elipsoidni i vodeni zabacaji su mnogo bolje resenje nego klasicno mahanje u pravoj liniji. Ova od 3g nek ti posluzi za tzv bunarenje bez izvlacenja konca na dubokim mestima na kojima nema potrebe za mahanjem, sto nije redak slucaj pogotovu sad u prvom delu sezone. Naravno i tim moze da se baca dalje pogotovu koncem sa debljim i tezim prednjim delom i adekvatnom tehnikom ali makar u startu terba zaobici, jer je daleko od ugodnog.
Bitno je reci i da pored primanjivog jig rada bitna karakteristika je sto se mnogo manje kace za prepeke u vodi, pa ces lepo da lovis po krsu koji drugi zaobilaze a u kom se po pravilu pastrmke i nameste.
Sto se tice muva ova kao sto je stavio Seb u tom i drugim bojama ima da razbije ribu ako se ostale kockice nameste.
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
A zasto ne uzeti VersiTipLeader u par brzina propadanja, ima ih u duzinama od 7ft i 12ft. Daleko ugodnije za bacat od ovih jigova.
Koliki se luk napravi od znjure u brzoj vodi kad se lovi na recimo 4-6m dubine? Protok je daleko sporiji na dnu nego li u srednjem delu ili na povrsini gdje je najbrzi.
 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
Jigovi su na udicama veličine 8.
Koristio sam ih uspešno u varaličarenju pastrmke uz Berkley silikonske nimfe od 1".

Možda je peš prava opcija za realnu upotrebu, jer peš stvarno mora da kljucka po dnu kakav god protok vode bio.
Oliver Edwards ima opis vezivanja prelepog peša na nekom svom disku...

Inače, moram da vidim kakvi su to elipsoidni i vodeni zabačaji, jer je meni kao početniku i klasična otežana nimfa daleko neprijatnija za casting od lagane mušice. :)
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Jeprli to jeste bolje resenje ali zaboravljas da je Boban iz Nisa a okolne pastrmske vode su uglavnom potoci i recice tako da 4-6m dubine moze da se zaboravi. Jedino na Nisavi koja i onako nema zadovoljavajucu populaciju pastrmke se ozbiljno isplati korisititi neke VersiLeader-e. Na ostalim vodama u 90% slucajeva samo zamenjena suva muva ili nimfa sa nekim ovakvim strimerom daje vise nego dobre rezultate.
Bobane prvi lepsi dan mozemo da odemo do vode da pomognem koliko znam i umem. Poslao sam broj tel. na pm
 

catizr

Junior member
Učlanjen(a)
03.07.2010.
Poruke
92
Broj reagovanja
1
Bobane extra su ti strimeri,i sam sam poceo da vezem strimercice na jig glavama.Nasao sam im odlicnu primenu u lovu smudja.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Zimi kad nijedna druga riba ne radi prelepa je zanimacija mušičariti grgeča ovakvim drečavim jig strimerima.
Odlični Bobane!  :tbumb:
 
Vrh Dno