Kad ako ne sad!

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Evo vec je par dana osetno hladnije, pocele su i kise da padaju, voda se rashladila! Ko se jos nije okusao u Warmwater ribolovu sad je pravo vreme da upozna i ovaj vid musicarenja i to u najboljem svetlu, doslo je vreme stuke! Zato neki tezi stapic recimo 7-9wt (moze i laksi ali onda je problem zabaciti iole veci strimer) i pravac na neku bara, jezero, reku, kanal... u "mulj do kolena" u potragu za pegavom barskom lepoticom! I uzivanje vam je zagarantovano! Ako je teren plitak i ne mnogo zamuljen najbolje je gaziti jer se tako riba najmanje plasi, a na dubljim terenima plovilo (bio to camac ili belly boat) od velike je koristi! Sto se izbora strimera tice vazno je samo da bude primecen, recimo od 10 do 25 cm (ovo je velicina prosecne pastrmke na nasim vodama), boje zavisno od svetla ali i od raspolozenja ribe od jarko drecavih, sljastecih...pa sve do skroz tamnih ili crnih! Par zonkera, bunny bagova, divera ili recimo veci left deceiver odradice posao! A kad dozivite bliski susret 3 vrste sa barskom lepoticem siguran sam da ce vam adrenalin visestruko skociti! I ako se koristi snazan pribor, uzivanje u birbi sa ribom vam nece izostati, a ako vam se posreci da zakacite neku mamu ili nedaj boze neku baku od ovih stukica verovatno ce vam se uciniti i da je pribor previse slabasan jer stvarno umeju strahovito da povuku! Divljannje na povrsini, pa mali predah i onda nezaustavljiv beg od 10m samo su neke standardne exzibicije ovih krupnijih primera! Da ne zaboravim sajlica ili neki slican ne pregriziv materijal je obavezan zbog ostrih zuba, a i prste cuvajte, uvek pri sebi treba imati dugacak pean!


Tipican stuciji teren!

skuka1dz4.jpg




Evo jedan prelep jesenji zalazak sunca koji je steta propustiti!

stuka2nx8.jpg



malo akcije
stuka3gg8.jpg


pike1dn4.jpg


mala
p8130043ib1.jpg


skoro pa velika :hammer:
dscf0102fj1.jpg


Nadam se da su vas ovaj kratak text a i fotke bar malo motivisale da ako jos niste probali, probate jer neznate sata propustate!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Ovu sliku sam zaboravi ubaciti izmedju one dve na gde pise malo akcije pa ako moderator moze to da odradi!

stukafp5.jpg
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da ni meni nije promaklo ovo osvezenje stajacih voda. Juce sam lovio prve "jesenje" stukice. Primetio sam jos par veoma bitnih stvari. Voda na barama pored J. Morave i Nisave je bistra kao rakija. Podseca na izvor neke planinske reke. Jasno se vide, ne samo stuke, vec i krupne babuske i bodorke.
Musicarenje na barama omogucava musicaru da bira. Mozete se igrati sa suncanicama i bodorkama, ali i nimfom traziti grgeca. Babuske i karasi su jos uvek dostupni samo velemajstorima i predstavljaju (dok ne provalim linjaka!!!!) najveci izazov. Ipak, najjaca i najagresivnija riba na barama je, naravno, stuka. Ona ce privuci paznju vecine musicara.
Oni koji su naucili samo musicarenje na planinskim rekama, ne bi trebalo da strahuju da je na barama tesko doci do zadovoljstva. Treba se samo ozbiljno posvetiti i ovom vidu musicarenja i prihvatiti ga kao jos jedan od dobrih nacina da se provede lep dan na "otvorenom".
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
StY_EsoX je napisao(la):
.....A kad dozivite bliski susret 3 vrste sa barskom lepoticem siguran sam da ce vam adrenalin visestruko skociti!...

Upravo tako! U svom kratkom mušićarskom stažu imao sam do ove srijede samo dva ciljana izlaska na štuku, oba puta bez ribe (ne bih rekao bez rezultata jer svaki put nešto naučiš, pogotovo kad si zelen  :) )  Ali, izgleda da ipak ima nešto u onoj "treća sreća". I to odmah preko deset komada  :) Jest da su male, ali na pribor klase 5 pružaju neuporedivo više užitka nego na lov varalicom. Zbog laganog pribora koristio sam manji strimer od crnog i ljubičastog marabu perja, sa dodatkom malo crvenog marabua ispod glave, blago otežanog. Inaće bih stavio sliku, ali zadnja je otišla sa njim u ustima, i propisno mi oderala palac pritom  :D  Gogo, hvala na domaćinstvu i veselim se ponovnom susretu sa lijepom Baranjom   :tbumb:


 

 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Pecati štuku. Kad ako ne sad ?. Po snegu i mrazu.
Dok je trajalo lepo vreme, štuka je morala samo da čuva teritoriju i da čeka u zasedi pored trave ili u nekom prolazu kroz travu, trsku... Što bi rekli - sedi i čeka pored puta, tu sve prolazi pored usta.
Sada je drugačije. Sva njena prirodna hrana se već pripremila za zimovanja u krtozima, rupama, čkaljama, u podvodnoj vegetaciji koja se pomalo zadržava i zimi.....
Hrane je sada vrlo malo, a borba za opstanak vrlo surova.
Sve što se sada u ledenoj vodi mrda - za štuku je - HRANA - potrebna energija za opstanak i drugu bitnu prirodnu funkciju - opstanak vrste. Osnovni prirodni zakon je do krajnjih granica na snazi - KO PRE DO HRANE - i to u najsurovijem obliku. Prežive najjači, najveći, najbrži. Nema biranja....sve se jede, čak i svoja vrsta. Ako nisi jak bićeš pojeden.
Štuka je sada svuda - mora da krstari i traži hranu - nema više čekanja u izobilju. Ona je sada i bliža obali.
Na nama je da sve to iskoristimo.
Ne vidim ni neku frku od gaženja - jedan donji deo trenerke više, deblje dugačke gaće, ko nema neopren i može da se izdrži u vodi bar sat vremena. Temperatura vode još nije pala ispod 15 stepeni, može da se provede u vodi nekoliko sati. Nije ni jak mraz da ledi kanap. Nemojte da sedite kući, pecajte štuku.
Zima, zima, e pa šta je,
šta mi može, šta mi sme... svi to znate...
Umesto neoprena, ranije smo nosili dugačke gaće, šlofijanke, vunene džempera, vunene čarape.... i stajali pored vode od ujutru do uveče pecajući štuku.
Nekada - sneg na Gruži do kolena, štuke od 3 - 16 kila u enormnom broju. Na svaki drugi zabačaj bilo čega što svetluca dođe štuka. Imali smo tradiciju - 1. januara obavezan izlazak na štuku - uz vino i klempavka.
Nemojte da pakujete štapove - evo pada sneg od juče. Vreme se stabilizovalo - ko ima blizu vodu neka baca koliko može. Dok ne udari jak mraz i zaledi. Tad je kraj sezone za štuku,  a ako ne zaledi - pecanje do lovostaja.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
znači pravo vreme da testiram RIO PIKE stunu ,kažu da je dizajnirana baš za ovakve vremenske uslove...
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ako bude ovako, pa i do -1, bez vetra, testiraj.
Ako bude malo vetra, a do -5 obavezno duva, lediće voda na kanapu i rukama.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rančić je baš lepo opisao zimsku štuju...ali može i kada se zaleti ICEFLYFISHING  ;) Ako se da hodati po ledu onda izvrtati rupu i jiguj misko  ;) samo za to mora da se dobti "izvezba" jedan poseban "cast" a zove se "vertikalan spust"  :D

Ja evo vec planiram kako vec ovih dana da krenem na stuju, mozda vec ovaj tedan. Verovali ili ne jos uvek mi pred oci ona stuka sto sam je vidio pocetkom meseca. Jao ta je imala minimalno 120cm a kolika leđa i stomak, kolika tek glava  ::) joj, joj, joj, tooo je ono pravo o cemu mastam  ::) Hoću li je pronaći i bocnuti? Pa makar da je i ne izvučem ma i da se otkači nakon 5minuta...samo da je prevarim i bocnem...ali ako je dobijem na mojoj omiljenoj udici morat će da dođe do kidanja strune inače nema oslobađanja dok nedođe u moje ruke  :lol: A pripremio sam i jedan onaj strimer pod imenom "Jelkica" u srebrnoj boji jer zlatne nisam imao ali to je super jer je kod mene voda malo zamućena pa srebrna ima jako smisla...samo da uvateim jedan slobodan dan od svega i od dvih  :D pa juriš na vodu...
kod mene je več redovno dobar minus mada se u danu vrti oko -2 i to je ok. Lovio sam več i na -5 bez rukavica pa mi nije bilo neke frke. Neopren je obavezan i ispod flis trenerka.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
sebastian je napisao(la):
Ako se da hodati po ledu onda izvrtati rupu i jiguj misko  ;) samo za to mora da se dobti "izvezba" jedan poseban "cast" a zove se "vertikalan spust"  :D

Ja ocekujem od Nespetra da postavi slike sa ovakvog pecanja oko nove godine. Samo se nadam da nece kola da parkira blizu rupe i da rupu nece da busi hiltijem  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kod mene ne zamrzne jezero bas svake godina ali kada zamrzne to se u trenu cuje, zagrmi ko' da je trista gromova odjednom puklo'. Kako volim tu pojavu da vidim.  :)
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Iskreno ni ja. Ajde neko krcanje mogu da zamislim al te silne gromove mi ne ide  ::)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
razumem da ne veruješ. ni ja ne bi...prve godina kada sam došao na Bled beše jaka zima, ujutro je bilo redovno -20. Kada sam šetao sa ženom oko jezera je samo zagrmelo... a nebo vedro...a ja "gle grmi iz vedra neba  ???" i sav u cudu a moja se nasmajala i kaže mi, to se jezero ledi...i u ovih par godina je to bilo dva puta ili tri ne sečam se više. Moraš to da vidiš kada pukne...ako je jaka zima i temperatura jako brzo padne na debeo minus onda se tako nešto desi...skoro u trenu cele jozero zamrzne...ja to nisam nigde i nikada video niti čuo za tako nešto.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Uuuu, cudo prirode, nema sta, ali stvarno prvi put cujem za tu pojavu
Na obuci za civilnu vojsku sam cuo podatak da munja ne ide iz oblaka nego sa zemlje a da je samo vizuelni efekat takav da izgleda da seva sa neba. To mi je sada i logicno zbog naelektrisanja - sve cudo o cuda  ??? :yeswink:
 
Vrh Dno