kad lovac postane lovina

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Već sam par dana bio u Beloj crkvi kod ženine rodbine, malo sam blinkerisao po okolnim jezerima, barama ... Jedan dan ujak od moje žene sa njegova dva sina i ja odlučismo pecati na Neri. Pripremimo pribor za sutra, svi smo išli na muhu, eto samo za foru, iz čiste znatizelje. Probudili smo se sledece jutro, nesto malo doruckovali na brzaka i juris na vodu.
Stigli smo na Neru. Ne znam kako drugi gledaju na Neru, ali ja sam se sav odusevio. Vodostaj je bio super. Voda malo manje ispod pupka. Naravno nikakve neoprenske hlace i slicno. Na sebi smo imali kupace gace, ja sam jos imao moj ribicki prsluk pun svega za taj dan. Prvo smo neko vreme pecali sa obale, tu i tamo smo uboli kojeg klena ispod 500gr, sve smo ih davali nazad u vodu. Vazan nam je bio ugođaj na vodi. Voda čista, bistra a odmah pored obale gusto zelenilo. Dakle sa obale smo mogli pecati samo na plaži, no to nije bilo zanimljivo. Mi smo odlučili malo dalje. Taj ujak je znao jednu predivnu malu šljunkovitu udaljenu plažu, ali ne možeš nikako da dođeš do nje po kopnu. Ako bi hteo morao bi imati mačetu i uništiti svo rastlinje da napraviš put. Dakle jedina varijanta je da fino uđeš u Neru i (mislim da) 1,5 km prepešačiš uzvodno po sred nere. Doslovno je tako bilo jer je vodostaj to omogučio. Šetali smo tako kroz reku i usput zabacivali. Tu lepotu je tesko opisati.
Zamislite se u kupacim gacama u ne previse hladnoj bistroj reci kako musicarite. Na obalu se ne da jer je strma i obrazsla drvecem i grmovima. Jednom kad siđeš sa plaže na početku nema izlaska, bar na lak nacin ne, nego moras bar jos jedan km setati i pecati do sledece plaze, ili ides nazad:)
Tako setas po sred vode malo iznad pupka, musicaris, ubodes tu i tamo kojeg klena, okruzen si strmom obalom i sumom, sve zeleno. Cujes samo sum vode i ptice kako pevaju. A breeee...
Tako smo setali kroz vodu i musicarili, uzivali;) To je bilo pravo zadovoljstvo za mene. Mozda sto sam prvi put musicario na taj nacin, u sred vode pa jos u takvom okruzju.
Sve je islo ko podmazano. Ma nikakvih problema. No, konacno dođe i vreme za probleme :)) Prvo na red dođu oni manji. Neki vrag me terao da se popnem na obalu, pa kad sam se spuštao nezgodno se oskliznem. Nekako sam se uhvatio za granu, mislim da je bila grana vrbe. Ali sam se ipak malo povredio bas mi je noga uletila između korenja ili nekih grana pored obale, nesecam se vise. Uglavnom uletio mi komad tog sranja ispod nokta na palcu noge. Malo me zabolelo, malo krvi, ali brzo to prestalo da me boli. Briga mene za to, nastavlja se nasa expedicija ;)
Hrabro gazimo napred kroz vodu, ali eto prepreke na vodi. Dva velika drveta su bila preko cele Nere. Izgleda oluja ih srokala. Bilo je bas iscupano iz korjena. Pala su sa rumunske strane na srpsu obalu. Ogromna barikada od krosnje dva drveta. Cak i to mi je nekako izgledalo prelepo iako nam je predstavljalo prepreku. Meni to jos vise izgledalo pustolovno i kazem ovim mojima: "ajmo preko da se popnemo". Ja prvi probao i uspelo mi, ovi su odmah za mnom dosli. Pobedeli smo prvu prepreku :) Bilo je bas ludo, ukratko bili smo presretni zbog celog ugođaja.
Tu se je Nera nekako počela širiti i izgledati na ozbiljnu mušičarsku reku (buduči da Nera stalno menja izgled svog korita sumnjam da je tamo na tom mestu isto kao tada, tako da kad jednom nesto dozivite na neri je unikatni doživljaj i verovatno samo vaš:)). Jerk ad near poplavi zbog dizanja vodostaja puno toga se promeni. Cak I zlatni grumeni se nađu. Dovalja ih sa karpata. Jos uvek je bila ista dubina sa malim varijacijam dublje pliče. Otprilike varijacija dubine od jaja do prsa:) (oprostite na izrazu). Od penjanja po tom srusenom drvetu poceo me malo žigati povređeni palac na nozi, ali toliko sam se uživao u mušičarenje tipa šetanja i istraživanja reke uzvodno da sam ga sa lakoćom ignorirao.
Konačno na vidiku imamo jedan zavoj. Ujak kaže malo se korito promenilo ali on oseča da je ta plaža blizu. Meni sve jedno za plažu. Mislim si da bi ostali na istom mestu bio bih i opet srećan. Usput vadimo po kojega manjeg klena. Oni veči sigurno nisu hteli od buke koju smo nas četvorica stvarali u vodi. Iako sam ja probao biti što tiši nebi li prevarili nekog glavonju oni su pored svega još pričali glasno i šalili se. No, to mi nije mnogo smetalo. Još uvjek sam bio sav presretan zbog svega što me je okruživalo. Svo to vreme smo hodali po ravnom toku reke. Dosli smo do krivine koju je Nera iskopala, i tu beše i plaža baš kako je ujak i rekao. Svatko od nas je našao svoje mesto, svi smo se malo udaljili jedan od drugog. Moram da kažem da je nera prelepa reka i nikako jednolična, na sokro svakih 500m ili 1km je drugačijeg dna i okoline pa čak i dubine. Ja sam otišao još malo napred, na samu krivinu. Izgledalo je kao neka finska reka. No tu je bila pre brza i malo dublja za moje opskurno mušičarsko iskustvo. Krenem još malo napred i ugledam dva rumunjska vojnika (cinilo mi se kao vojna policija) i oni me pozdrave a ja im uzvratim. nekako rukama pitaju imali ribe a ja pokažem da ima malo. Malo ih gledam ispod oka a oni mirno sede i pričaju, ni da bi me pogledali.
Ok milim si ja sav sretan zbog pecanja muhom na tako lepoj reci. vidim ja malo dalje dio reke ima vecu dubinu. Oko 1,5m do 2m dubine, dno pokriveno sa sitnim peskom (mivkom). Vidim malo dalje vece ribe, ali bre mnogo duboko. Da zabacim tako daleko ne mogu. Malo ja probam uz obalu da hodam ali bez uspeha. Vratim se malo nazad i bacam u dubinu sa druge strane. Sve neko veliko granje pod vodom i mislim ma mora biti neki kapitalac tu. Umorio sam se od zabcivanja i odlucim na obalu. Stanem malo na plažu i gledam jedan uži dio vode gde je voda iskopala neku lepu dubinu, a odmah iza nje bilo nanešeno dosta granja kao neka mala brana. Tu je tok vode bio malo sporiji da bi posle opet ubrzao u tu malo pre spomenutu krivinu odakle sam došao. Ona dva rumuna naoružani do zuba i dalje pričaju na drugoj strani obale bez ikakvog zanimanja. Ujak i njegova dva sina su bili u neposrednoj blizini. Malo sam poceo sa obale da istrazujem taj umereni dio vode, bilo dosta granja tu i mnogo manjih klenica sam vidio po povrsini. Bacio sam nimfu (badhead) manji klenovi su je napadali ali ja hocu glavonju da isprovociram. Verovo sam da ce vec jedan veci klen da se zaleti.
tadaaaa....dolazi krizni trenutak:) ja ocekujem klena kad ono dva SOMA oba veca od mene (to znaci veci-duzi od 170cm).
Jedna somina repetira pištolj drugi skače u vodu repetira rumunjski kalašnjikov i skače na našu srpsku zemlju gde sam bi ja. A ja gledam i ne mogu da verujem. To se desilo mislim skoro tačno u podne 5-10 min razlike. Ovaj majmun, pardon, SOM mi baca lisice u ruke, ja stojim u vodi do kolena i gledam lisice kako lete prema meni. U stotinkama razmišljam šta da radim. Da mi kao slučajno padnu u vodu, da ga nekako prevarim i uzmem kalašnjikov. Imao sam samopouzdanje u sebe jer sam svasta doziveo jos kao dete za vreme rata u krajini i trenirao borilacke vestine. No s vremenom sam se promenio u razmišljanju i nisam hteo da išta pođe po zlu. Uhvatim lisice i dam si jih na ruke. ovi moji su bili odmah u blizini iza nekog grmlja. Ovaj SOM sa kalašnjikovom krene prema meni a ja počeo da se derem da dođu ovi moji. Oni potrčali mislili da sam čapio kapitalca. A ono na njihovo iznenađenje dva kapitalca uhvatila mene :lol: Ovima rumunima krivo što nisam sam. Sve nas pohapsili. Naravno nismo imali pograničnu dozvolu za koju nismo ni znali. mislio sam ovaj ujak mora da zna. Jos sam ga lepo pitao da li treba kakva dozvola, a on kaze nista. Stvarno i ne treba, ali ako hoces na terene kakve smo mi obisli treba...hmmm. Ali sta ces, sta je tu je.
Fino nas popakirali. Ujak i ja imali lisice a njegovi sinovi ne jer nisu imali vise lisica :))
Potrpali nas u neki krs od lade nive. Ja si mislim jadna moja žena. Čeka nas na ručak sa njenom tetkom ali nas nema. Ona se sigurno brine a ja ne mogu nista da joj javim. Mobilni i nesto opreme nam ostalo na obali (kasnije kad nas duze nije bilo dvojica iz nase familije su predpostavili gde smo I isli nas traziti I nasli samo nesto od opreme I pokupili to). Nas su ovi pokupili na brzaka. Samo kupače gače smo imali na sebi i štapove. Moj prsluk je ostao na srpskoj obali.
Pohapsili su nas misleči da imamo pare pa da malo zarade na nama,i da dobiju nešto dana odsustva. Ali malo sutra mi nismo imali ni pasoše sa sobom, ostali nam u autu na prvoj plaži sa koje smo krenuli. Traže oni pasoše, a mi ih nemamo. LOL živo sranje! Ovaj jedan je znao srpski pa smo mu objasnili, i da 5min ovom jednom ujakovom sinu da otrči do auta. Ja si mislim koji kreten, da dete trči po reci uzvodno i nizvodno preko onih grana. Malo mi puko film ali sam se kontrolirao. Molio sam Boga da nam pomogne. I stvarno malom je supelo za 5-6min da donese pasoše. Malo su bili mokri ali važno da su bili tu. Doveli nas na policisku stanicu, više nalik na neku štalu. Stavili nas u neku ružnu sobu sa želesnim krevetima. Rekli oni tu če da prespavate pa če sutra da vidimo šta če mo sa vama. Uffff, to nam se baš nije svidelo. Uajk skočio i rekao da je srčani bolesnik, dali žele da im pandrkne tu u zatvoru. Tablete je zaboravio u autu...sve fora. A oni u stanici gledaju i ništa im nije jasno. Počeli mi svi nešto da se bunimo, i da su nas uhvatili na našoj strani, i da su ova dva državljanina slovenije i da može biti državni spor itd. Ovi policajci su debelo gledali. Ovaj što je znao srpski je prevodio drugima.
Uglavnom bilo je veselo, no važno da nas nisu tukli. Došao lokalni šerif:) i umesto da ide kuči nas sve izvede van u svoju kancelariju. Jednog po jednog na saslušanje. Izdiktirao sanm šta da napišemo na rumunskom i posle na srpskom. neka vrste peticije. Nisam bas bio sretan s tim jer nisam znao sta tocno pisem i potpisujem :I No, reko ja sta dragi Bog da neka i bude. Potrpali nas sa nasim stapovima u neke stare ruzne dačije i direktno za Moldavu na sud. Naravno sudija i javna tužiteljica su morali posebno za nas da dolaze na posao. U sred grada mi izlazimo sa lisicam na rukama i kupačim gačama. Taki nikakvi idemo na sud. Usput smo se vec sprijateljili sa nekim rumunima policajcima. Vec sam se poceo saliti sa ovim koji zna srpski. Bili su dosta ljubazni i vidjeli su da su ovi sto su nas pohapsili napravili gresku i da ce ici na raport. Kad smo dosli pred sudiju i tuziteljicu se zacelo: "dali vam je žao što ste došli u rumuniju?", mi: "da što baš na takav način" ...bla bla bla....
Sudija kaže presudu: "za povredu granice kazna 2-5 godina zatvora u rumuniji". Ja vec kontam kak da zbrišem. On nastavlja: "ali zbog okolnosti na kakav ste način došli ovamo opraštamo i ne dozvolite da vam se ponovo desi". LOL olakšanje. Ova tužiteljica kaže dođite u rumuniju ponovo da pecate ali ribe na dve noge. Malo blala blala …
Odbaciše nas na granicu. Ali na granici nisu imali pečat za pasoše, pa smo morali čekati da odu po pečate na drugu granicu ili šta ja znam več od kuda. Več je bila ponoč. Hladno i usrani komarcai su nas grizli. A mi polugoli i bosi. Sa štapovima u rukama, a uuuu bre da ste nas videli. Katastrofa. Ovi se vratili, cak kupili hamburgere za sinove od ujaka. Jadni morali su ceo dan provesti sa nama zbog ona dva soma. Eto nas i na srpsoj granici. Ne znam dal da se smejem ili da se derem. Naša policija isto voli da masira mislim si ja. Dođe naš i pogleda nas onake:) Kaže, ko su ovi! Kad sam čuo kojim tonom je to izgovorio znao sam koliko je sati. Ajmo jos malo na masažu živaca. bla bla bla...
ujak želi telefon a ovaj pandur ne da, “sad ne može”...morat če mo mi vas nazad u rumuniju pa na veleposlanstvo slovenije a mene na vele. hrvatske. Joj, znao sam, moraju nasi malo ...
Kad odjednom ovaj upita ujaka "kako se ti to prezivaš?" Pita: ko tebi dođe xxxx xxxxxxx? Kaže ujak ja sam mu ujak od strica, nešto tako uglavnom. A taj lik je glavni kriminalist u tom okružju. I film se okrenuo. Odma druga pitanja slede. Gladni? Žedni? LOL :) Ma daj ti samo telefon. Uskoro stiže naša familija i policija po nas. I vračamo se kuči malo posle ponoči. Moja žena ne zna dal da me ljubi ili da me razbije. Sledi zagrljaj i happy and.
inace su se svi cudili kako smo dobro prošli, i sve se svršilo za jedan dan. inace su ljudi znali preko da sede po tedan dana i da dobiju malo po leđima. Hvala Bogu mi smo prošli super.

Vlio bih ponovo na neru, ali ovaj put sa svim potrebnim dozvolama:)
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
a ja mislio da je dozivljaj kad mi se zamrsi struna
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hehe...nek nama ribicima jos netko kaze da je to dosadan hobi za penzionere :)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Druze Sebastian,
prvo da ti pozelim dobrodoslicu na sajt.
Prica je prva liga, upijao sam svaku rec...kao da sam bio sa vama i moram da priznam da mi je bilo krivo sto ovakvu avanturu nisam dziveo. Jos jednom veliki respect!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovakve price i svaki drugi dugacak tekst treba sacuvati i kao clanak. Lucky, ako se Sebastijan slaze, uradi to.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala za dobrodoslicu...

ako zaista smatrate pricu poucnom :)) mozete ju uzeti kao clanak, samo neka se ne spominje moje ime, neka budem oznacen kao osoba X

Ne bih bas zeleo da me neko negde pita, a ti si taj...?

ja necu da budem pilot, ja hocu da budem anoniman ;)
 
Vrh Dno