Kako "lipac" kupi suve muve i insekte sa vode?!

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Več par meseci proučavam lipljena, njegove navike u prehrani i ponašanje... Budući da se prije nisam toliko posvečivao ovoj ribi mnogo toga nisam znao i u ređim pokušajima da ga ulovim ponavljao sam neke greške. Naime, radi se o tome da lipljan (bilo od 15cm ili 35cm a verujem i veči) kada se oanko elegantno približi muvi ili živom insektu u trenu predomisli i vrati nazad ALI. Ovde imamo i ono "ali". Često se desi da se vrati po par puta do muvu i tek ju onda uzme. Ja sam ranije često ponavljo grešku da kada je on došao do moje muve i okrenuo se nazad ja bi je izvadio umesto da sam sačekao još koji tren.  Evo danas sam išao bez štapa na vodu, nalovio par jednodnevki, mravaca i jednog večeg insekta iz porodice diptera. Tri puta sam video ovu pojavu. Kada sam bacio največeg insekta došao je do samoga insekta i okrenuo se nazad pa opet ka insektu, tako tri puta dok ga nije ipak uzeo. Čak sa ovim večim šumskim mravom i jednodnevkom je bilo isto. Inače ostali su mrave uzimali bez ikakvog oklevanja, jednodnevke nešto nežnije u periodu od 9-11h. Danas sam se još jednom uverio kako lipac iako se predomisli, odluči ne uzeti muvu, treba mu dati još par šansi jer se on zna par puta predomisliti u nekih 5-6 sekundi a to može biti ključno uribolovu ove plemenite i prelepe ribe. 

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Interesantni eksperimenti. Postoji još jedna popularna riba koja ponekad višestruko zaobilazi muvu pre nego što je usisa- krupan klen.
Lipljeni se ne ponašaju uvek ovako. Kao i svaka druga vrsta ribe, ponekad je lakomislen i neoprezan, ali  često i nepoverljiv. Tada uključuje sva svoja čula i dobro razmišlja o svom ponašanju.
Često se dešava da lipljen konstantno napada istu muvu, a nemoguće ga je zakačiti. Izgleda da je gura ili u deliću sekunde ispljuje. Promena mamca može dovesti do potpuno drugačijeg ponašanja lipljena. Ako imamo sreće isti taj lipljen progutaće novoponuđenu muvu, ali se može desiti da uopšte ne odreaguje.
Jedno je sigurno, ako je temperatura  i kvalitet vode optimalan i na površini ima atraktivnih zalogaja, a lipljeni gladni, nema problema, lipljeni će gutati dobre imitacije.
Ako su, pak, siti ili je voda pretopla ili suviše hladna, bolje je sedeti ispred ovog monitora. Tako je sa svim vrstama riba.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
  Ako su, pak, siti ili je voda pretopla ili suviše hladna, bolje je sedeti ispred ovog monitora. Tako je sa svim vrstama riba.

:tbumb: :D baš tako.

 
Vrh Dno