Kamenjarke

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix me svojim postom pod topicom "velika kamenjarka" podsetio opčenito na kamenjarke. Pogledao sam svoje kutijice i gle samo dve imitacije suve i to samo velike kamenjarke. Od nimfi nemam ni jedne više. Znam da sam za probu navezao jednu crnu na 12tici i osto bez nje jer sam tvrdoglavo isprobavao neki tanki predvez (0,8). Na tu sličnu ovoj sam ima jednog lepog lipca i par pastrmki da bi ju na kraju izgubio pod debljom kalifom  :'( Kod mene na savi bohinjki sam video dosta tih malih crnih kamenjarki. Neke su takve veličine da pašu 14tici ili 12tici.
Upravo sam navezao jednu crnu kamenjarku na udici #12. Telo biots, repna i glavna antena biots, krilni pupoljci thin skin, thorax paun i crni dubbing, glava golden bead head.
Također planiram navezati koju i na udici #14 bez bead head-a. Nesrečnim slučajem sam joj skratio vrhove antena kod glave  :D :doh: :'( ali nema veze, dežava se i to  :D Još sam hteo dodati joj i nogice od jarebice ali u poslednjem trenutku sam se predomislio.

main.php


Imate li kakvu omiljenu imitaciju crne kamenjarke? Iskren da budem malo sam ih forsirao i ne mogu reči da imam omiljenu ali ovakve sa telom od biotsa su mi nekako...nekako mi daju najviše poverenja.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
seb meni je ova kamenjarkica deluje bas opasno. sad, jel se kamenjarke od drugih nimfi razlikuju po duzem telu? a ovaj biots mi nije jasan kao materijal,cak ni na temi o njemu nisam skapirao nista, ajde baci mi na pm kako se skida i sa kakvog pera?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ne mora da znači da kamenjarke imaju ovek duže telo od drugih nimfica ali vodi se računa da bude što sličnija živoj kamenjarki. Pogledaj imitacije jednodnevki i kamenjarki. Pogledaj njihovu siluetu i tu ti je odgovor. Velika kamenjarka svakako ima dugačko ako ne i najduže telo među svim nimficama (možda ju dostiže samo nimfa Damselfly). Uglavnom kamenjarkama se najčešče naglašava rep biotsom, isto tako i antene (uglavnom). Telo, koliko samja primetio, uglavnom se gleda da abdomen bude duguljast a thorax i krilni pupoljci tek toliko naznačeni (srazmerno telu). Najbolje je gledati sliku kamenjarke i po tom uzoru raditi, imitirati. Tako je i kod svih ostalih imitacija.  Na taj način se najbolje odrede i same proporcije muve što je izuzetno važan deo pri vezanju imitacija tj. umetnih muva.
Pogledaj ovu skicu kamenjarki. Jedne imaju duži abdomen a neke kraći. Jedne su male a jedne su velike.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dok sam tražio jednostavan način (u mislima) da uradim jednu svetlu (žućkasto krem) kamenjarku namestio sam biots za rep i otežao udicu bakrenom žicom i tako odredio proporcije. Brljao sam nešto po materijalu da vidim sa čime da počnem i pronađoh raffiu odgovarajuče boje. Znao sam da baš neče biti neka jednostavna muva na brzaka ali iz fore i znatiželje latio sam se posla. Ispod tela je žuta vunica, krilni pupoljci fibre iz fazanova repa, noge i antenice također od fazanovog repa. Oči, crni alk. flomaster  :D
Sada sedim i kontam, oču li ju premazati sa lakom ili ne. Ako ju zgrabi prva pastrmka postoji velika mogučnost da mi se raffia ošteti.  Što se tiče klenova i lipljena (lipaca - koji bi ovo gutnuli bez problema) nemam brige, ali pajke imaju gadne zube  :D ...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
dok nisam otvorio sliku mislio sam da je muva ziva

:respect: :respect: :respect:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
fala kolega, no budući da sam ju ja vezao i nekako kreirao imam neke zamerke koje moram uzeti sledeći put u obzir. Pokušao sam imitirati ovu malu kamenjarku. Vrlo je duguljasta i tanka naspram nekih monstruma kamenjarki koje su i podebele i dođu do nekih 5cm  :'( :D
Ovu sam slikao na savi bohinjki i ima nekih 1,5cm.
Ova se radi malo poduže. Moram pronači neku verziju koja če se dopasti i meni i ribama, da je jednostavna te brza za vezanje. Za sada jedina alternativa mi je kao što je ona crna gore.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlična imitacija, Sebastiane. Dobro je otežaj i kotrljaj po plićacima, nakon dobrog prišunjavanja. Nemoj dozvoliti da pastrmke pobegnu u dublji deo reke, jer ćeš onda imati mnogo problema sa dopiranjem dna. Poslušaj me i ovom malom kamenjarkicom pretražuj dubinu "do kolena". Ovakve vrste Plecoptera najčešće i obitavaju na takvim mestima, a prilično su aktivne i početkom sezone, februara i marta.
Kamenjarke nisu lak plen pastrmkama i ostalim ribama. Vešte su i brze, a opstaju i dobro se kreću i u najbržoj vodi. Retke su na ribljem meniju, ali mogu privući pažnju kao poslastica, a to se može pokazati kao hot shot.  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Odlična imitacija, Sebastiane. Dobro je otežaj i kotrljaj po plićacima, nakon dobrog prišunjavanja. Nemoj dozvoliti da pastrmke pobegnu u dublji deo reke, jer ćeš onda imati mnogo problema sa dopiranjem dna. Poslušaj me i ovom malom kamenjarkicom pretražuj dubinu "do kolena". Ovakve vrste Plecoptera najčešće i obitavaju na takvim mestima, a prilično su aktivne i početkom sezone, februara i marta.
Kamenjarke nisu lak plen pastrmkama i ostalim ribama. Vešte su i brze, a opstaju i dobro se kreću i u najbržoj vodi. Retke su na ribljem meniju, ali mogu privući pažnju kao poslastica, a to se može pokazati kao hot shot.  :tbumb:

Mix, hvala za informaciju, uzet ču to u obzir (o samoj kamenjarki nisam imao pojma, zato još jednom hvala Mix za info.)...to da je brza primetio sam  :) morao sam sačekati da se konačno smirila ne bi li ju uslikao. Ovu ko' što se vidi otežao sam samo bakrenom žicom. Sledeču budem i olovom.
 
Z

Zakula

Guest
Bash sam se "nalozio" na ovo prelepo stvorenje - Yellow Stone Fly i morao sam da je napravim. :doh:Koristio sam kremkaste biots-e za repove i nozice,floss (zuti i crem) da formiram telo Woven tehnikom,thorax od zuckastog antrona i antene od yellow dun petla.Pokriv grudi sam napravio od zutog flosa.Na kraju sam markerom iscrtao share toraxalnog dela nimfe.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Žakula, napravi mi dve ovakve, a ja ću ti pokazati mesto gde pastrmke od po 2-3 kila kidaju 0.18 na žute kamenjarke.  :lol:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Svaka cast Seba i Zаkula. Gledam ove vase nimfe i neznam koja je bolja i lepsa. Raspamecen sam.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala za komplimente....Žakula, vrlo lepo si ju uradio  :respect1: Ja sam također imao u planu da ju radim woven tehnikom ali jednostavno nemam adekvatan materijal za to pa kopajući po materijalu kojega imam naiđoh na raffiu. Negde na netu sam video prelepe imitacije woven kamenjarki...inace, ova tvoja je stvarno fina, lepa, verujem da ce biti lovna kako tvrdi i Mix. Svaka čast druže!  :tbumb:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
@ Zakula - ova može na Croatia Mustad Competition, vidi po casopisima dokle je rok!!!
:tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
wowen? koja je to tehnika? kad se uvrce konac?
 

Drina

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2006.
Poruke
147
Broj reagovanja
0
Vas dvojica ste stvarno daleko dogurali uh kakve kamenjarke pogotovo ova Zakulina stvarno sam iznenaden .Zakula samo joj bolje napravi ove dvije antenice naprijed i ne moze biti bolje uradena.BLAGO vama kad cu ja ovako
 
Vrh Dno