Klasično nimfarenje !?

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
Sistem - plivajuča žnora i dugi predvez od cca 3 metra (ovisno od dubine) 0,15-0,17mm (potreban radi veličine ribe, ali i da se prebrzo ne spusti nimfa na dno), otežana nimfa 4 mm tungsten ili veča.
Dubina vode 1,5 m ili dublje.
Najbliža udaljenost od ribe 10 m ili još i dalje, večinom se locira riba, ili mikrolokacija na kojoj bi trebala biti riba, zapamti se njen položaj na dnu, a ribić se pozicionira uzvodno na udaljenosti na kojoj se ne vidi riba ili jedva vidi riba, sve ovisi o položaju sunca, ako se previše približi ribi svaki odbljesak ili krivi pokret rezultira da se riba jednostavno pusti nizvodno i preseli na novu lokaciju na kojoj opet treba i sat vremena da se ponovno poćne hraniti.
stoji se na obali, jer je preduboka voda.

Večinom se zabacuje uzvodno nekim roll castom sa visokim stopom i doda tuck cast i curve element da bi nimfa pala nedaleko od vrha žnore u položaju malo nizvodno, od vrha žnore se formira prelom oblika slova V dug nekih 1 metar (je li to idealno ili bi trebalo drugačije) i taj dio žnore služi ko neki indikator.
Brzina vode je pri površini brža nego pri dnu gdje bi trebala biti nimfa...
Uzvodno se zabacuje jer treba dosta vremena da nimfa dođe do dna.
U početku se krati žnora, a kada sistem prođe nizvodno od ribolovca potrebno je dodavati žnoru u vodu bez da se mrda vrh žnore, znači od zabaca do krajnjeg nizvodnog položaj potrebno je voditi žnoru ili vrh žnore u liniji kako i teće voda i da ne ide ni prebrzo a ni presporo jer u suprotnom dižemo nifu od dna i izvlačimo je iz linije toka (što rezultira da nemate griz).
Kod zabaca ako je zabačeno da nimfa pada na ispruženom predvezu događa se da kako nimfa tone, ne može propadatai u liniji nego se primiće položaju vrha žnore, time se stvara luk na predvezu koji ima efekt jedra pa na kraju nimfa ne putuje prirodno, a bilo kakav pomak vrha žnore ju izbacuje iz linije toka.
Grizevi su najčešće na desetak metara i više ispuštene žnore, nimfa je bliže ribiću u odnosu na vrh žnore i kontra nema efekta, osim ako riba nakon grize ne krene silovito nizvodno... a tad je problem što je sve prenapeto i večinom pokida predvez...

Sve ovo izgleda ko neko plovčanje na veće daljine, ali veliki problem je ako puše neki vjetar koji ometa mendanje i mijenja brzinu površine toka vode. Slični problem je i ako se sve odvija na večim udaljenostima od ribiča... ili preblizu (jer je tok vode uz obalu znatno sporiji, pa žnora plovi puno sporije od linije toka gdje je nimfa).



Gdje zabaciti sistem i u kojem položaju mora pasti nimfa u odnosu na žnoru (vrh žnore) da bi se pravilno prezentirala nimfa i imalo najmanje utjecaja ako se kasnije žnora pomakne ili uštopa prilikom mendanja?

Ovo se može primjeniti i na večim vodama na lovu na večim udaljenostima, kada pretražujemo mikrolokaciju na neviđeno, da bi brzo spustili nimfu potrebno je da je teška, ali ako je potrebno da češljamo duži potez, ako preotežamo nifu tada ista puno zapinje po dnu i automatski moramo pomakivati žnoru, a to znači i da ju izvlačimo iz linije toka...

Kako loviti u ovakvim uvjetima, kako zabaciti sistem, u kojem položaju treba pasti nimfa u odnosu na vrh žnore, i da li sa zapetim ili labavim predvezom, i da li ima neka bolja prezentacija od klasičnog nimfarenja ( ... a da nije lov bolonjezom ;) )?
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Vrlo cesto nimfarim kombinacijom Bosansko - Euro nymph, prosto receno, volim da zabacim kad god mogu a kada nema prostora nimfarim direktnim kontaktom sa nimfom. U tvom slucaju bih iskoristio Krostonovu modifikaciju Bosanskog (mada on verovanto nezna da je to to) gde je leader izbacen i direktno na snjuru ide indikator, namasnjen i malo deblji. Evo videa pa ce ti biti jasnije o cemu pricam.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
Care, pitanje ti je toliko siroko postavljeno da je odprilike knjiga malo da se sve odgovori.... Zavisi odgovor bukvalno od svakog kamena pod vodom.... Ali ocigledno znas o cemu pricas.... Vremenom ces izostriti osecaj.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.278
Broj reagovanja
317
Lokacija
Beograd
Gledao sam Crostona. Cak smo se i dopisivali u vezi ove njegove varijante ali nisam je probao nazalost. Interesovao me sistem za upstream prezentaciju nimfe ali na obraslim terenima gde je zabacivanje duzim stapovima od 10 fita otezano a mora se baciti 10-15m npr.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Za obrasle terene bih voleo da imam jedan 6-7’ stap mada opet nisam siguran da bih mogao da izvučem 10-15m jer i za dinamic roll cast nema prostora za tu daljinu previše je žbunja na sve strane. Opet sve zavisi koliko je teren obrastao mada se plašim da kada je žbunje na sve strane sem euro nimfinga ništa drugo ne prolazi. Ako imaš neki sistem daj dojavu 🙂
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.278
Broj reagovanja
317
Lokacija
Beograd
Jebem ga WF struna stap 8 fita, mala nimfica i pici axaxaxax
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
Na kom to mestu vam treba 15m a da je toliko obraslo...? Pokusavam da se prisetim al ne ide mi. Cak ne znam dal sam pecao na reci na kojoj mi je 10ft bio predug.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Nikad sto se mene tiče. I 10m je previse nego kada smo započeli temu diskutujemo. Na velikoj reci možda ali takva sigurno nije u toj meri zarasla. Ali ako postoji neki način plasirati toliko daleko voleo bih da znam kako i da umem to da izvedem i zato sam pitao.
 

Sana

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2010.
Poruke
244
Broj reagovanja
304
Lokacija
Ključ, BiH
15 metara....najlakde sa snake roll pod 45 stepeni uz vodu napravi trbuh ili ti slingu kad trbuh ode nizvodno a naspram tebe dodje vrh spage zaustavi stap da se sbaga podhe ispravljati nixvodno a nimfa krene sa dna u slucaju da je lipac aktivan u srednjem sloju vode u slucaju da njuska dno sve radis isto osim zaustavljanja.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
ne kompliciram situaciju sa stepenicama na dnu, i đepovima struje... ravna struja koja se prem sredini toka postepeno ubrzava... griz se očekuje 10 tak metara nizvodno od pozicije ribiča... stoji se na obali... kako
zabaciti nimfu da ona nakon prijeđenih 15tak metara i dalje pliva kako treba...u dead driftu... i u liniji sa tokom vode...
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
jedino što ometa przentaciju je brzina vode koja je brža ako je sistem na daljoj liniji od ribiča i što na površini vode voda brže teće nego pri dnu... i nema back casta, koji bi omogučio čisi upstream lov na daljin 10 m i više, klasično opušteno nimfarenje sa dugim puštanjima nizvodno sa malo većom dubinom u cijelom potezu
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Treba pri roll zabacaju uraditi pravovremeni prednji stop kako bi nimfa pala što blize vrhu šnjure... mlinka
 
Vrh Dno