klen-klenic

acko23

Senior member
Učlanjen(a)
01.07.2014.
Poruke
342
Broj reagovanja
0
Mozda sam nekom prilikom uhvatio klenica a da nisam ni znao. Pa evo u ovakvoj dilemi hteo bih pitati iskusne musicare koji su imali susreta sa ovom vrstom ribe. Ako neko zna nek mi pojasni razliku Hvala unapred :)
 

acko23

Senior member
Učlanjen(a)
01.07.2014.
Poruke
342
Broj reagovanja
0
Cuo sam da se razlikuju po perima a po izgledu su potpuno isti al me zanima konkretno ta razlika u perima?
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
I ja sam to čitao ali nikada nisam ni pokušavao da ih razlikujem.Lovio sam klenove koji su imali različite oblike,izgled,boju.Pa se nekada da pomisliti da se radi o različitim vrstama.
Zdravog debelog klena je najlakše razlikovati ta buranija "klenčići" sve isto.
 

acko23

Senior member
Učlanjen(a)
01.07.2014.
Poruke
342
Broj reagovanja
0
potpuno su isti osim tih peraja koja me bune  :mad: :doh:
 

Sreten

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2013.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Najbolje ces ga razlikovati od klena po tome sto ima znatno manja usta od klena. Tamo gde se nastani klenic za nekoliko godina klen oscezne.
 

milankrezner

Senior member
Učlanjen(a)
14.12.2012.
Poruke
150
Broj reagovanja
0
Lokacija
Rijeka
Sreten je napisao(la):
Najbolje ces ga razlikovati od klena po tome sto ima znatno manja usta od klena. Tamo gde se nastani klenic za nekoliko godina klen oscezne.
ovo za usta je točno, odma češ ga prepoznat jer ima manja usta, a ovo da klen nestane to nisam primjetio jer ga kod mene se da uhvatiti klenić poneki al klenova ima i dalje u mnogo večem broju
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Klenić ima manja usta, nešto kraću donju usnu od gornje, spoljne ivice leđnog i podrepnog peraja su udubljene (dok su kod klena ispupčene), ima sitnije krljušti, tj. više krljušti duž bočne linije od klena, nema jarko crvena peraja, često ima žućkasto oko...

http://www.youtube.com/watch?v=HNCqcCNVPOI&t=3m56s
 

Prilozi

  • Leuciscus_leuciscus.jpg
    Leuciscus_leuciscus.jpg
    79,4 KB · Pregleda: 313
  • Leuciscus_leuciscus_3.jpg
    Leuciscus_leuciscus_3.jpg
    49,9 KB · Pregleda: 433
  • leuciscus_leuciscus_hf0164.jpg
    leuciscus_leuciscus_hf0164.jpg
    66,8 KB · Pregleda: 340
  • leuciscus_leuciscus_hf0169.jpg
    leuciscus_leuciscus_hf0169.jpg
    61,1 KB · Pregleda: 300
  • Stromskalle.jpg
    Stromskalle.jpg
    182,8 KB · Pregleda: 367
  • vandoise_copyright.jpg
    vandoise_copyright.jpg
    49,4 KB · Pregleda: 314
  • l1.jpg
    l1.jpg
    269,8 KB · Pregleda: 276

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
I taman je velicine za sardinu....eventialno za res przenje....djakonije iz talandare :D
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
Klenic ili ''brzak'' je jedna od mojih omiljnih riba za ff. Kod mene je u brdskim krajevima i malim pritokama-potocima manjih reka.

Jako je alav i munjevito napada musicu ( na manjim brojevima ),na plitkim delovima recice kada padne musica ,primeti se paranje vode iz plicaka

uz obalu ka mestu gde je pala musica a ulov je neizostavan. Mnogo puta sam presao dosta km uz klenovsku odlicnu reku da bih otisao uzvodno

u brda i uzivao prirodi i cistoj recici punoj klenica 18-20 cm. Cude mi se mnogi plovkarosi,a verujem da me vi kolege musicari razumete :blush:

Goci je objasnio sve. Broj krljusti je veci na bocnoj liniji,cak 55 dok klen ima 48,bokovi su srebrnastoplavog odsjaja. Hrani se iskljucivo insektima

kada poraste a 25 cm mu je neki maximum. Potrebne su munjevite kontre i refleksi Dok Holideja  :D
 

acko23

Senior member
Učlanjen(a)
01.07.2014.
Poruke
342
Broj reagovanja
0
Hvala vam drugovi na razjasnjenju sad mi je jasno  ;) Goci posebno hvala na slikama bas je lepo uociti razliku  :tbumb:
 
Vrh Dno