Klenić i jelšovka

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
O kleniću (L. leuciscus) se zna dosta, ali u vodama Srbije postaje sve ređi i ređi. Ja sam ulovio par komada na Sokobanjskoj Moravici neposredno iznad jezera, bilo ga je puno u Zavojskom jezeru ali je sada gotovo nestao... Ma prosto ne znam gde ga još ima u iole većem broju u Srbiji!

Ove ribe sam se setio čitajući jedan post gde se kaže da u srednjem toku Vlasine nema mnogo riba, ni pastrmke (jer je nisko), ni klena, pa mi pade na pamet da onda moglo da ima bar klenića. On inače voli baš takve vode, potoke i rečice prelaznog salmonidno-ciprinidnog tipa. U Bosni, Hrvatskoj i Sloveniji je nešto češće zbog toga što ima više planiskih rečica. Naraste 25-30 cm, retko više, i teži do 100-200 g, max 400, mada se povremeno uhvati veći.

Evo par fotki za one koja ga nepoznaju:

dacebx8.jpg


vandoisecopyrightpd8.jpg


klenic4dz5.jpg


klenicuf5.jpg


Jedna slična, još ređa i manja ribica je jelšovka ili svetlica (L.soufie agassizi). Kod nas ima možda jedino u slivu Drine, a ka zapadu bivše nam države je opet malo češća.

lsouffianemackarj2.jpg


lesouu1rn6.jpg


svetlica1kl3.jpg


Elem, da li ste i gde uspeli da prevarite neku od ovih ribica? Uveren sam da su mnogi mušičari imali priliku da uhvate klenića, što već ne mogu reći za ovu drugu (koju ja još nisam ni video).

Koje bi mogle biti vode u Srbiji gde još ima solidne populacije klenića?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja sam ga u nekoliko navrata ulovio malom nimficom u savi bohinjki.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovu drugu ribu na Limu zovu "lošak" i u gornjem toku, kod Andrijevice, je češći od klena. Lovio sam ga u velikim količinama, na oduševljenje lokalnih ribolovaca.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Ljudi da li je ovo "pliska"???

Koja konfuzija mi je sada u glavi! Ovo sam ja hvatao po Limu milion puta.
Mix,slozices se to je crnogorski naziv...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pliska je dvoprugasta uklija, sa dva niza otvora u vidu kratkih crtica duz bocne linije.
Djomla, ako uhvatis nekoliko jelsovki, svetlica, losaka ili kako od ih zoves, odnesi ih, molim te, Pujketu ili daj ribocuvarima i zamoli ih da ih smrznu u posebnoj kesici, a neko ce doci po njih, I unapred hvala, a ako ti nije zgodno, nema veze, samo mi onda napisi gde ih hvatas (lokaciju) i kako izgleda. Pzdrav, Pedja
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
@ Pedja - U četvrtak sam bio poslom u Kruševcu, i u povratku stanem malo da vidim Moravu kod Kruševca. Ispred mene uhvati čovek na crvića 3 ove "jelšovke". Tamo ih sigurno ima još koliko voliš!!!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Puno hvala, Mito. Na zalost, nikad nisam radio ni na Z. Moravi, jednom sam samo tu negde oko kraljeva boravio na obali. Dragocen podatak.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
pedjabg je napisao(la):
Pliska je dvoprugasta uklija, sa dva niza otvora u vidu kratkih crtica duz bocne linije.
Djomla, ako uhvatis nekoliko jelsovki, svetlica, losaka ili kako od ih zoves, odnesi ih, molim te, Pujketu ili daj ribocuvarima i zamoli ih da ih smrznu u posebnoj kesici, a neko ce doci po njih, I unapred hvala, a ako ti nije zgodno, nema veze, samo mi onda napisi gde ih hvatas (lokaciju) i kako izgleda. Pzdrav, Pedja

Pazi uhvaticu ih ja 100%, ali mi je problem da nosim Puji. Jel mogu ja da je zamrznem ili mora u neku kao sto si ti rekao posebnu kesu...? Mislim nemam kotakt sa Pujom, mada ako on zna tebe onda ok, jer ovako da mu nosim covek ce svasta pomisliti. ::)

Slikacu ih ja kad ih uhvatim pa cu ih slikati. ;) Da vidis tio da li je to to.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Super, hvala jos jednom.
A to sto ce covek svasta pomisliti, nista strasno, cim ljudi kazu da su se culi sa mnom, o njima vec svasta misle. :D
Pozdrav, Pedja
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Milance je napisao(la):
U četvrtak sam bio poslom u Kruševcu, i u povratku stanem malo da vidim Moravu kod Kruševca. Ispred mene uhvati čovek na crvića 3 ove "jelšovke". Tamo ih sigurno ima još koliko voliš!!!
Hm, sumnjam da jelšovke tu žive, a naročito da su tako brojne... Da li si siguran da ih slučajno nisi pomešao sa pliskama? To su slične ribice, samo što je pliska malo deblja i višlja, i neuporedivo rasprostranjenija. U slivu Nišave je pliska gotovo najbrojnija vrsta, a ovu prvu nikada nisam ni video i verovatno je i nema, a veoma je diskutabilno da li je uopšte ima u slivu Morave.

Evo pliske, tek za usporedbu...

261sukuszsb1.jpg
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da je Milanče pogrešio. Riba o kojoj je reč, kao što napisa Goci, živi u slivu Drine, a u slivu Morave je nema.
Milanče, izvini, ali grešiš. Možda su Kruševljani lovili buborke, kojih je Z. J. i V. Morava puna?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
Gledao sam sa par metara  i odozgo, ribice su bile prevelike za pliske (zeke), uže i duže, dužine oko 12-13cm. Imale su tu karakterističnu bočnu liniju. Zeke nisu sigurno, a ako buborak (šljivar) izgleda tako u tom uzrastu možda sam se i prevario. Uloviće meni neko to ovih dana (a moram i ja da svratim opet!) pa ćemo videti!!! Dajte neku fotku malog šljivara!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
E j...m mu mater, kad sam radio "Ribe Srbije" j..o sam i jeza i bodljikavo prase za fotke. Gde bre radis ove slike, Goci!? Svaka cast.
Mito, nabavi ribe, pa cemo videti sta su, nikad nisam umeo da pogadjam u vodi dobro koja je. Mada ne iskljucujem mogucnost da ima i svetlica u Z. Moravi, mada bih ih ocekivao uzvodnije.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Milance je napisao(la):
Gledao sam sa par metara  i odozgo, ribice su bile prevelike za pliske (zeke), uže i duže, dužine oko 12-13cm. Imale su tu karakterističnu bočnu liniju. Zeke nisu sigurno, a ako buborak (šljivar) izgleda tako u tom uzrastu možda sam se i prevario. Uloviće meni neko to ovih dana (a moram i ja da svratim opet!) pa ćemo videti!!! Dajte neku fotku malog šljivara!
Mali šljivar? Nema problema!  :) Evo jednog od 15 cm sa Južne Morave kod Belotinca:

sljivarbelotinac500pixvy3.jpg


Po ovome što tvrdiš, ipak nije šljivar. Pliske od 12-13 cm nisu retkost, ali ako kažeš da su uže i duže onda je vrlo moguće da si u pravu. Inače pliska nema uvek izraženu prugu iznad bočne linije, dok je kod jelšovke, kolko vidim sa slika, to redovno i jače je boje, rekao bih plavičasto-ljubičasta. I kad bolje razmislim ne bi me mnogo začudilo da negde u slivu Zapadne Morave ima jelšovke. Vidiš, jedino tu u slivu Morave ima riba iz Drine, plotice, mladice, lipljana, pa nije isključeno ni da ima i ovog đavolka. To bi inače bio vredan podatak, ali o tome će mnogo bolje i više reći Peđa.

pedjabg je napisao(la):
E j...m mu mater, kad sam radio "Ribe Srbije" j..o sam i jeza i bodljikavo prase za fotke. Gde bre radis ove slike, Goci!? Svaka cast.
Hvala! Neke slike su sa nete, a neke su moje. Trudim se da polako sve sam uslikam i da imam sve više svojih. Skupljam sličice riba Srbije već više od 5 godina i trenutno imam slike baš svih naših riba, i to za veliku većinu imam po više desetina komada. Ako radiš Ribe Srbije II, slobodno zovi!  8)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
E tek sada više nisam ni u šta siguran. Meni je više ličilo na tu jelšovku, pre svega zbog izduženijeg tela i izražene bočne linije. Nažalost ne sećam se te pigmentirane linije iznad bočne :( Videćemo. Biće leuciscus soufie agassizi milancicus  :D)
 
Vrh Dno