Kolko dugi zabacaji za stuku?

core.graphic

Newbie
Učlanjen(a)
25.06.2009.
Poruke
16
Broj reagovanja
0
interesuje me koliko dugi zabacaji trebaju za stuku, i koja brzina povlacenja?  takdoje dal su potrebna neka otezanja.... da strimer malo potone.... ja sam pocetnik u svemu ovome?


veliki pozdrav
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
štuku se često mušičari na kračim distancama i isto tako jako često na viđeno ili bar predviđeno. Uglavnom su to daljine od 5 do 20m. Recimo 10-15m najučestalija daljina. Brzina povlačenja ili način je takav da imitira bolesnu ili slabašnu ribicu....recimo nešto ovako: dva tri puta povučeš jednom sporo pa cim brzo pa opet sporo i pustiš kakvu sekundu dve tri da tone...igraš se u glavnom....često če je zgrabiti u samom porpadanju ili ako joj se štuka približi i ti dada počneš titravim povlačenjem da odglumiš kako ta ribica želi da pobegne ali nema dovoljno snage za to i onda sledi strahovito brz napad. Ako štuka raubuje, lovi, jako je aktivna, onda tu ne treba previše truda...povlačiš isto tako da dva tri put kratko povučeš i onda pustiš da malo miruje ili tone dve tri sekonude ili samo jednu...po tvojopj proceni i to če ona isto tako brzo da napadne...glavno je da je iziritiraš, da joj to što povlačiš delue živo a opet kao lak plen.  Otežanja su dobro došla ako loviš malo dublje a ako loviš pod površinom kakvih par cm ili metar onda ti ona nisu potrebna. Otežanja koristiš samo zato da bi pre dostigao željenu dubinu mada lepo otežan strimer može da ima jako finu jig akciju. Ja imam i otežane i ne otežane. Otežani imaju otežanje tako da tonu glavom napred.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Distanca je individualna stvar ...ali da bi pokrio što veću vodenu površinu trebaju ti i što duža distanca ,štuka je najčešće uz obalu ,uz trsku uz neke prepreke tako da se moraš prilagoditi situaciji .Distanca je  sa teškim strimerima prilično bacački zahtevna . štuka se mušičari na velike strimere ponekad i na one dužine 20 cm ,ja lično preferiram manje do 15 cm a proslediti takav strimer je nemoguće bez robusnog dobro ukomponovanog pribora .
Težina strimera je opet individualna ,ako se mušičari po površini u principu su i strimeri od lakših materijala te ih je i lakše proslediti na pristojnu distancu ako se pak štuka traži na dubini i strimeri se otežavaju ,tonućim materijalima tako da je i sama težina strimera  znatno veća ,što znači da ih je i teže zabacivati.
U nekim periodima godine Štuka se nalazi u dubljim delovima pa je tu i treba juriti a u nekim delovima godine je pak na samoj površini ,nema modela *uvek i na isto * .
Dakle imaš tri tipa strimera
1.Površinske top water ,razni Popperi ,Gurgleri,Bomberi..itd
2.Zaranjajuće tipa Diveri
3.Tonuće recimo tipa Zonkeri
Brzina povlačenja strimera je opet individualna stvar. U nekim periodima godine kad je riba usporena treba joj tako i proslediti muvu a pak suprotno u nekim delovima godine kada je agresivna i kada se intezivno hrani .
Ima puno toga što treba naučiti o ponašanju štuke ,takodje na forumu ima dosta tekstova o svemu tome tako da je teško smestiti sve u 3 rečenice...
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
  Iako navodno postoje neka pravila da se strimer za stuku brze vodi u prolece (ali ne rano) a sporije u jesen-nije bas sve tako jednostavno. Kao sto Sebastian rece-treba se igrati.
Pogresno je kruto se drzati nekih pravila koja cesto znaju da idaju. Verovatno je to napisano kao neka osnova od koje treba poci.
Pametno je voditi strimer sto nepravilnije i  bez ikakvog tempa, cesto menjati brzinu povlacenja od nenormalno brzog do apsolutno pasivnog  kada strimer nepomicno lezi na dnu, travi...
Takodje je pametno (ukoliko musicara ne mrzi) cesto menjati imitacije tj. strimer na jednom mestu. Ukoliko stuka lupi na neki to nije nikakva garancija da je pronadjena "lovna muva ". Jednostavno , ukoliko nije dovoljno aktivna i raspolozena za cimanjem oko strimera, treba je izludeti raznim bojama strimera, njihovom lelujavoscu, velicinom...
  Daljina zabacaja zavisi samo od uslova na vodi-velicina vode, moguce prepreke i smetnje za mahanje ....
Znaci i ovde nema nekih pravila. Cinjenica je da je moguce prisunjati se ovoj ribi, ili mestu gde bi mogla biti. To olaksava stvari jer je lakse reagovati i voditi strimer na kracoj distanci. 
Nekada je potrebno daleko dobaciti ribi koja je vidjena u akciji, ili mestu gde bi mogla biti.
Ljudima se ponekad cini da je stuka strogo blizu obale jer je tu i hvataju-greska. Stuka cesto voli da prati strimer (pa i varalice) po vise metara. Na svaki zabacaj doprati ga po par metara ili manje, kao da ga proucava ili ceka neki njegov pogresan korak, bas pred nasim nogama lupi ga silno kao da joj je poslednji
Po meni nema nekih strogih pravila ni oko izbora muva. Cesto mi se desi da u toku jednog dana uhvatim vise riba i svaku na razlicitog strimera, mozda je eventualno bitno kretanje i akcija naseg dlakavo-pernatog mamca
 
Vrh Dno