Krivolov

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Citam i da prepisem iz poslednjeg casopisa ribolov 22.08.2008. Morao sam, nije mi dalo mira.

"Klen se u stanicevu dobijao na glistu, dok su nesavesni ribolovci krsili lovostaj na pasrmku i hvatali do 3 kg ribe na prirodne mamce!? Krivolovci su aktivni i kod Zukovackog mosta, gde se pri visokom vodostaju (kada se voda ispusta) i pored lovostaja peca stuka do3-4 kg."


Od mene veliko NO COMMENT a sve i svasta bih rekao.  :nowink:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
I sutra kojim slucajem kontrola naleti na nas ,mi koji svaku ulovljenu ribu vratimo nazad,postujemo lovostaj,pa da ga vidim samo da mi dodje i da potrazi dozvolu a u malopre navedenom tekstu pise sta rade a njih nema nikud,DA NE CEKUJU MOZDA NAS DA SE PUSTIMO U RIBOLOV,MALO SU SE ZEZNULI NECEMO MI PRE VREMENA POSTUJEMO KOLEGE RIBOCUVARI LOVOSTAJ,A SAD KAD I NOVINE ZNAJU STA SE RADI I GDE SE LOVE U KOGA UPERITI PRST NEGO U VAS LICNO SVE ODREDA
DO POSLEDNJEG ROBOCUVARA --GAMAD JEDNA
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Klen se u Staničenju... ne Staničevu. Znam da je kucačka greška, ali zbog onih koji ne znaju gde je ovo. Dakle Nišavica naša draga. A za pastrmke sam se i ja šokirao kada sam čuo... Majku li im lopovsku, samo da sretnem nekog ko krivolovi nišavske pastrmke... Neće ni Blue Fox da ga (pro)nađe... :mad:

U Nišavi trenutno možda žive prosečno najveće pastrmke u Srbiji. Uz onolko hrane (gamarusi, pliske, krkuše...) one ladno narastu do 2-3 kg, a verovatno ima i komada preko 5 kg. Krivoloviti podmladak takvih riba je izraz velike ribolovačke nekulture, drskosti i primitivizma!  :mad:

Kritika i na račun pirotske ribočuvarske službe koja dozvoljava da im se pred nosem, na 10-20 km od centra grada magistralnim putem krivolove ribe u toj meri. Čuo sam kako se žale kako ne mogu da pokriju celu Visočicu, Temšticu i Zavoj zbog nepristupačnog terena, ali Nišavu...  :doh: Pa to bi i moja baba mogla da obiđe biciklom!!! Isto važi i za Jermu - put uz reku, možeš maltene iz kola da kontrolišeš ribolovce, a od 3 ribolovca 2 pecaju na pastrmke na žive mamce, nemaju dozvole, hvataju ribe ispod mere i više od 3 komada. Još ako je u lovostaju onda bitange uspevaju da prekrše čak 5 zakona!!!

Pošto plavi koleZa reče da nema komentar, eto jedan od mene, nisam mogo da se uzdržim...  :(
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.167
Lokacija
Čačak
e bas zbog takvih mi je zao para za dozvolu
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ja dozvolu ne placam deset godina,iz principa.Zarekao sam se pred ovim mojim sluzbenim licima iz lokalnog kluba,sve su mladi momci,da cu prvi da izvadim dozvolu onog trenutka kad na pijaci ne budem vidjao smudjeve od 300gr.,kad budem video kontrolora da svaki dan obilazi ribolovna mesta,kad pomere mreze na propisanu daljinu itd,itd.Pa u Vecernjim novostima od pre neki dan,pokazuje mi kolega slike "eminentnih" Beogradskih ribolovaca sa gomilom smudjeva od kojih su dva mozda u meri,koji izjavljuju da je to bio prosecan ribolovni dan.Zaista je stanje na skoro svim vodama katastrofalno.Secam se da su mi drugari iz Nisa pricali,pre jedno pet godina,da je Nisava u okolini grada ociscena od ribe nocnim izlovljavanjem.Znaci za pet godina smo ostali ukopani u istom mestu,sa istim balastom,istim problemima.Niko nama ne treba sa strane da nas upropasti,dovoljni smo sami sebi. 
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Sjekloca je napisao(la):
Djole Nis je napisao(la):
Citam i da prepisem iz poslednjeg casopisa ribolov 22.08.2008. Morao sam, nije mi dalo mira.

Pretpostavljam da je greska...

:D :D :D
Ma Djole zivi u drugoj vremenskoj (datumskoj zoni). Skoro mu je nedelja bila 05.02.2008.  :D :D :D
Mala sala.

Situacija sa ribokradicama je katastrofalna. Ribocuvarske sluzbe lose odradjuju posao ali i zakonske regulative ocito nisu dovoljno ostre da bi zaplasile budaletine. Moz samo da citamo i slusamo o takvim stvarima i da se nerviramo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ribokradice koje cepaju nišavske pastrmke rade to uz blagoslov ribočuvara. Sami se time hvale. Na pirotskoj televiziji se prikazuju zimski ulovi nišavskih pastrmki, a pojedine prodavnice daju nagrade najuspešnijima. Gliste, kederi, larve... sve je dozvoljeno, samo ako poznaješ čuvare. U Pirotu je tradicija lov pastrmki prirodnim mamcima. Pre par godina su proglasili deo reka Temske i Visočice za mušičarski revir. Brzo su nestale table, a ribolov prirodnim mamcima nije nimalo suzbijen. Objašnjenje je da je takav način lova pastrmke tradicionalan i da se starim pirotskim ribarima mora gledati kroz prste, jer "pošteno" kupuju dozvolu.
Ja sam veliki protivnik aktuelnih lovostaja i ograničenja, ali dok takvi propisi važe, neka važe za sve. Ako je dozvoljeno loviti pastrmke zimi, neka tako piše i u zakonu. Ako je dozvoljeno loviti ih prirodnim mamcima, i to treba objaviti.
Evo zanimljive priče:
U Beloj Palanci, u Pirotskom regionu, pričao mi je jedan čuveni ribočuvar kako je postupao sa onima koji su krali krupne pastrmke. Kada bi video nekoga da pokušava da ulovi pastrmku, samo bi ga izdaleka posmatrao. Tek kada bi ribokradica izvukla pristojnu ribu, ribočuvar bi mu prilazio i oduzimao ribu. Ribokradica bi bila srećna što mu ne oduzima pribor i ne zapisuje ga, a ribočuvar srećan zbog kvalitetnog mesa. Poneku pastrmku su uspeli da prošvercuju, ali je i dosta ružičastog mesa bilo na trpezi čuvenog ribočuvara. Naravno, on se hvali time i to nije tajna.
Od tada se ništa nije promenilo. Pamet ribočuvara i ribolovaca funkcioniše na isti način. Da li će se to promeniti ove godine, kada vlast nad srednjim i gornjim tokom Nišave i svim pritokama, preuzima "SRBIJAŠUME"?
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
E Mix,sjasi kurta da uzjase murta."Srbija Sume" gazduju delom Dunava kod Kladova dugi niz godina,i za njihov rad i delovanje na ovom prostoru mogu da kazem samo jedno:katastrofa.Oni ribocuvare drze godinama na privremeno povremenom ugovoru o zaposljavanju.Ko poznaje ovu tematiku zna da je ovo najgori moguci ugovor koje preduzece moze da ponudi radniku.Kolicina goriva koju ovi ljudi dobijaju za camce i nekakve motore koje koriste,na mesecnom nivou, obeshrabrujuca  je za bilo kakvo ozbiljnije delovanje ribocuvarske sluzbe.U samom gradu ribocuvarsku sluzbu cine dva coveka koji zive u selu koje je udaljeno 10 km.od grada,tako da su doticni gotovo neprimetni na uzem gradskom ribolovnom podrucju.Ja ribocuvara u Kladovu nisam video deset godina,i vezujem se na prethodni komentar,necu da kupujem dozvolu,zbog saznanja da na ribocuvarsku sluzbu od tih para ide neki mizeran procenat.Ne zalazeci ni u ciji karakterni model,ne cudi me da su nosioci krivolovnih radnji upravo ribocuvari,radnici "Srbija Suma".Ova monstrum firma sa potpuno sumnjivim delatnostima i karakterom,za svo vreme gazdovanja Dunavom nije uradila apsolutno nista.S'obzirom da oni ne menjaju nista u svom radu,pretpostavljam da u njihovoj centrali sede nezgodni i jaki likovi,koji jako lepo zive od ubiranja novca od dozvola.Ne kazem da ce tako biti i kod vas,samo izrazavam svoje zaljenje sto ovo preduzece nastavlja sa svojom perfidnom torturom nad sportskim ribolovcima,ne cineci ama bas nista da takvu politiku promeni.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
zvezdan je napisao(la):
E Mix,sjasi kurta da uzjase murta."Srbija Sume" gazduju delom Dunava kod Kladova dugi niz godina,i za njihov rad i delovanje na ovom prostoru mogu da kazem samo jedno:katastrofa.Oni ribocuvare drze godinama na privremeno povremenom ugovoru o zaposljavanju.Ko poznaje ovu tematiku zna da je ovo najgori moguci ugovor koje preduzece moze da ponudi radniku.Kolicina goriva koju ovi ljudi dobijaju za camce i nekakve motore koje koriste,na mesecnom nivou, obeshrabrujuca  je za bilo kakvo ozbiljnije delovanje ribocuvarske sluzbe.U samom gradu ribocuvarsku sluzbu cine dva coveka koji zive u selu koje je udaljeno 10 km.od grada,tako da su doticni gotovo neprimetni na uzem gradskom ribolovnom podrucju.Ja ribocuvara u Kladovu nisam video deset godina,i vezujem se na prethodni komentar,necu da kupujem dozvolu,zbog saznanja da na ribocuvarsku sluzbu od tih para ide neki mizeran procenat.Ne zalazeci ni u ciji karakterni model,ne cudi me da su nosioci krivolovnih radnji upravo ribocuvari,radnici "Srbija Suma".Ova monstrum firma sa potpuno sumnjivim delatnostima i karakterom,za svo vreme gazdovanja Dunavom nije uradila apsolutno nista.S'obzirom da oni ne menjaju nista u svom radu,pretpostavljam da u njihovoj centrali sede nezgodni i jaki likovi,koji jako lepo zive od ubiranja novca od dozvola.Ne kazem da ce tako biti i kod vas,samo izrazavam svoje zaljenje sto ovo preduzece nastavlja sa svojom perfidnom torturom nad sportskim ribolovcima,ne cineci ama bas nista da takvu politiku promeni.
Nekako ("ne znam zbog čega"), verujem ti, Zvezdane. Dobro si "ohrabrio" ljubitelje gornjeg Ponišavlja. "Srbijašume" otvorila je svoju ispostavu u Pirotu, a čuo sam da u našoj zemlji postoje i ministarstva i razne organizacije koje se "bave" zaštitom prirode, reka i riba. Silne pare im dajemo, a njima je i to izgleda malo, jer dupe sa stolica retko mrdaju. Jedino kad treba da zakuvaju kaficu ili upale svetlo kad padne mrak.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Uvesti i obavezan PRIJEMNI TEST za ribocuvare, gde jedan deo treba da pokrije kao prvo i osnovno da razlikuju koja je koja riba, jer ih stvarno deo ovih nazovi pod "ugovorom" i nemaju pojma o vrstama. Drugo da nisu placeni nisu. Mada kakva nam je plemka i da imaju po 100 000 dinrara uzeo bi 200 i progledao kroz prste. U pitanju je SVEST ribolovaca ali to tek mozda vide neka nasa deseta kolena. NA ZALOST.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dok se mi oslanjamo na "svest" i "podsvest", nećemo daleko dogurati. Rešenje nije ni motka, ni kazne, ni visoka cena dozvole, već GAZDA. Šta god na ovom svetu nema gazdu, vrlo brzo propadne. Na mestu gde postoji gazda, posetioci i korisnici njegovih usluga nemaju potrebe za "svešću" i "savešću", već je tu on da im ukaže na propise koje je sam ispisao i u koje je uložio svoj novac, znanje i trud.
Dok se reke i ostale vode olako dele biće i ovakvih ribočuvara, ribokradica, ribolovaca, stručnjaka... Sve je to povezano u jednu celinu koja se zove Utopija. Svi smo u istom skupu ljudi. Mi, koji koristimo vode za sportski ribolov, onaj koji potpiše poribljavanje Nišave deverikama, ribočuvari koji dozvoljavaju prekršaje poznanicima, ribokradice koje podmićuju sve živo... Sve je to isto kolo koje se igra i svira u Srbiji već dugi niz decenija. Muziku plaćaju sportski ribolovci, drdavku igraju ribočuvari i uprava, a mesce krkaju ribokradice. Svako ima svoju ulogu, koju ne menja ni za živu glavu. SHOW MUST GO ON! :lud:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Setio sam se neceg dobrog nacina za resavanje problema. Svi znate kad u nekom mestu ima problema i treba da se neko bije (nevaljala rulja) to ne radi murka iz kraja koja se sa svima zna (da se ne kvare komsijski odnosi), nego dodje autobuscic sa no name uniformisanim tipovima zeljni  :sm: pa nema ni babe ni striceva. Tako treba i cuvarske sluzbe da se pomazu. Nasi ce da nas tapsu po ramenu, popiju kaficu sa nama, savetuju da kupimo dozvolu, a onda s vreme na vreme dodju "skupljci perja" u busicu neke druge boje pa naplate i savete i kafice i jos ti pozele da pozdrasvis rodbinu.  :'(, izgleda bzv, al batina iz raja izasla.
 
V

vaga

Guest
Samo gazda i bic po grbinu,mi i nismo za bolje.E al ne moze svako da bude gazda,mora taj da se potrudi,da podmaze pravu armiju, alu i kilu.Ma ne isplati se,bre.Takav je nas mentalitet,tudje sladje.Vise se ceni bod u gostima nego kod domaceg.
Evo vam primer privatnih ribnjaka,namenjenih za tov ribe.Jebi ga uloze ljudi pare,pa krenu i proizvedu i op nema trziste kod nas,oni bi da izvezu,e ne moze to svako,samo odabrani.Porade jadnici neku godinu i od muke zatvore,retki uspu.
Krivolov je u nasem mentalitetu duboko usadjen,svi smo mi manje ili vise krivolovci (svesno ili ne),hteli ili ne hteli da priznamo...evo nekih primera:
jos kao decak sam odlazio na Vlasinu u reonu sela Stajkovca,pecajuci tada na petljas crvicima i glistama beovicu i klencice,jednog dana u jednom viru gazeci reku video sam,tada po prvi put u zivotu jato skobalja i od uzbudjenja videvsi za mene do tada neobjasnjivu pojavu pitam jednog seljaka koji je prolazio obalom vidi li i on isto a on kad je video odmah trknu do obliznjeg fudbalskog igralista na kome se odrzavala utakmica.Ljudi moji necete da mi verujete,kao na filmu:sudija svira tajm-aut,igraci oba protivnicka tima skidaju mreze sa svojih golova i dolaze na reku jednu dole drugu gore,navijaci se sa tribina sele na obalu reke.Mec se nastavlja,igraci ulaze u vir lupajuci i pljuskajuci na sve strane,mreze se priblizavaju dobijajuci sve vece stomake i cap izvlace napolje prepune mreze sa skobaljima-talpama od 2-3 kila uz veliki aplauz kao da se radi o oslobodiocima od okupatora i onda odjedanput muk,ostadosmo samo ja i prazan vir atamo u daljini zacu se pistaljka,utakmica se nastavlja...
ili jedno podpitanje:U cemu je razlika izmedju lovaca i ribolovaca ??? moj odgovor: Nikakva i jedni i drugi su krivolovci,razmislite...
Koliko ste lovaca do sada videli kako setajuci pored vode,kobajagi ocekujuci da izleti neka divljac nanisani ribu u plicaku,zar on nije krivolovac ako umesto divljaci odnese kuci npr. stuku...?
Koliko ste ribolovaca do sad videli kako dok pecaju ribu "upecaju" divlju gusku koju nosi voda a koju je ustrelio neki lovac,zar oni nisu krivolovci sto umesto riba oni kuci nose divljac............itd.
 
Vrh Dno