Larve Trichoptera

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pastrmske reke u Srbiji bogate su larvama insekata reda Trichoptera. Ovo mogu zahvaliti kako plodnom dnu, tako i kvalitetima vode koji pogoduju najraznovrsnijem živom svetu. One nisu večito bistre i pronose ogromne količine zemlje i mulja, posle skoro svake kiše. Upravo to je materijal koji, nataložen na dnu reke, đubri i obogaćuje floru i faunu. Temperatura vode nije stalno niska, već u letnjem periodu dostiže i preko 20 stepeni, što takođe pogoduje većini insekata. Insekti iz reda krznokrilaca, to jest njihove larve su prisutne ogromnim brojem vrsta. Počev od Potamophylaxa u izvorišnim i najčistijim delovima, preko Limnephilusa iz donjeg pastrmskog dela, do Hydropsyche i Rhyacophila koje duboko zalaze i u rejon klena. Ima tu još nekoliko rodova, ali mene, ali i krupne pastrmke, interesuju samo ove najkrupnije nimfe, koje je najlakše primetiti i identifikovati.Krupne nimfe su najuočljivije u pomalo obojenim pastrmskih rekama Srbije i najteže su, pa najpre dospevaju na dno, gde borave prave larve. Dva veoma jaka razloga! Ovde nema reka poput Tare, Morače, Une ,Soče, Ribnika ili Plive. Providnost vode je mnogo manja, a i ribe su plašljivije. Ako bismo hteli da ribu prevarimo sitnom nimfom, to bi trebalo pokušati samo kada je voda najbistrija,najmanja i najplića.
Nadam se da su ove moje nimfe dovoljno realistične da ih lako možete prepoznati. Primenio sam neke svoje fazone, ali nisam zanemario ni tehnike čuvenog Olivera Edwardsa.
Posebno ističem ovu Hydripsyche, kojoj sam ispod ove poluprovidne gume podmotao zeleni flash, tako da joj boja dolazi iznutra. Da nisam stavio flash, ne bi se ni videla zelena boja. Nemam zelene flomastere kao O.E. pa sam se na svoj način snašao.
  Na Rhyacophili sam upotrebio upredeni polypropylene i tako je učinio veoma jakom i trajnom.
  Limnephilus ima nožice od pauna, koje su tamne i veoma jake.
  Potamophylax je od tvrdog silikona, kao i verzija u kućici.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Evo i mojih larvica trichoptera,koje sam pripremio za pretstojecu sezonu....Shta mislite??Evo i slika!
 
M

Mr.Zakula

Guest
I josh malo larvi,nece da se baci,mislim,nije na izmet!!!
 
M

Mr.Zakula

Guest
JBG!!!Dupirao sam je!!Evo je ta,koja treba da bude...
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Ma siguran sam mr zakula da ih imas jos,samo one najbitnije ljubomorno krijes
 
Vrh Dno