Leta Gospodnjega 1926 na Ljubljanici

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Totalno sam opčinjen pričama o ovoj predivnoj kraljevskoj ribi. Evo jedne priče koja se je dogodila davne 1926. 20. Decembra na reci Ljubljanici (Ljubljana, Vevče) na istom reviru gde sam imao čast prvi put loviti ciljano Mladicu u društvu našega forumskoga kolege Janeza (kurare). Veoma se nadam ponovnom obilasku te vode a još više nekoj lepoj mladici :lol: Polako se pripremam  :smoke:

Dakle, beše to ovako:

20. Decembra 1926. član S.R.D. gospodin Slavko Plemelj je imao epski ribolov Mladice. Radi se o pravom spektaklu na kakvog bi mogao biti ponosan svaki njegov rođak. Toga dana je lovio piškurnikom (Cof) pored izliva tvorničkoga odtoka papirnice u Vevčah. Taj dan je Ljubljanica bila izuzetno visoka, do samog ruba rečnoga korita. Neprekidne padavine su napunile Cerkniško jezero i Planinsku kotlinu koja polagano pušta vodu kroz podzemne kanale a koje veže sa Ljubljanicom. Baš zbog toga je tada trajalo jedan mesec da se uredi vodostaj Ljubljanice. Toga dana je Ljubljanica bila približno 1,5m nad naormalom. Prorizirnost vode je bila približno pola do 3/4 m. Gospodin Slavko je zabacio svoju imitaciju veoma blizu samoga brega i ukratko za tim je osetio silovit udarac. Velika ribetina je snažno zgrabila njegov mamac. Vidio je da se radi o kapitalnom primerku mladice. Kada ju je zakačio odokativno ju je procenio na 10kg. Zakačena ribetina je u istom trenutku silovito krenula ka sredini Ljubljanice u sam mlaz gde je voda najjača te se je spustila po mlazu na dole. Na tom mestu je teren za ribolovca veoma neugodan jer je odmah uz vodu mnogo drveča i tu nije moguće hodati po obali. A ogromna Mladica je neprestano jurila nizvodno a ribolovac joj zaradi spomenutog drveča u samoj obali nije mogao pratiti. Na njegovu sreču je imao 100m nekog dobrog engleskog kanapa #4 na svom kolutu. Ubrzo je ceo kanap več bio odmotan a riba je još uvek pumpala i savijala ribolovčev štap svom snagom. Sve je izgledalo kao da je katastrofa neizbežna. Iz te mučne situacije su ga spasili neki radnici iz obližnje fabrike tako da su sa dugačkim motkama kanap prebacili preko drveča. Tako je ribolovac mogao da sledi ribi koja je neprestano jurila nizvodno po Ljubljanici. Takav put kojega je ribolovac napravio sledeči ribetini je dugačak skoro 1km. Kada je prešao sav taj put došao je do njemu poznatog mesta gde Ljubljanica zavija prema Zavogljem. To je bio trenutak kada je ribu trebalo nekako izvesti na suho jer bi u protivnom tu Mladica ušla u strašno močan tok; tu se ujedno i završava putić pored Ljubljanice, tik pored vode nagore se penje približno 10m isok i 50m dugačak nasip koji je vrlo strm. Mladica je naravno odabrala put direktno u najjače deroči vodeni tok, ribolovcu koji je sada več sav bio mokar od znoja nije preostalo ništa drugo nego da se popne na vrh nasipa i sa vrha voditi Mladicu nizvodno po vodi. Tako je ribolovac obišao smrtno opasno mesto. Sa druge strane vrha vodi put kroz grmlje opet dole do vode. Tu se je gospodin Slavko sa velikim mukama probio do vode. Konačno, tu se več tok ljubljanice ublaži, struga zavija ne levi brega na desnoj strani je plićak. Na tom mestu se je ova spektakularna borba morala rešiti. I gle, ribolovcu se konačno osmehnula sreča. Ribu je nasukao na plićak i izveo na suvo. Ta kapitalna mladica je imala 14kg i celih 188cm (Heh, ja sam manji od te ribe  :hammer: eh da mi je takvu aždaju zakačiti  ::)). To je bio prekrasan primerak mužijaka Mladice. Trokraku udicu koju je imao u ustima je potpuno zdrobio, druga trokraka se je prilikom borbe okrenula i zakačila u sam podbradak. Buduči da je riba bila slabo zakačena raspolagala je sa mnogo snage. Riba koja se tako zakači da može slobodno da diše raspolaže sa ogromnom količinom snage i teško se ju umori. Zamaranje te Mladice je trajalo od 9h do 10:45h.

To da Mladica stisne sve krakove trokuke ili ih zdrobi čeljustima nije bilo tada prvi put a ni zadnji put. Isto to se desilo na Ljubljanici mislim prošle godine našem kolegi. Posle kračeg drila je imao na imitaciji trokraku udicu potpuno stisnutu. Zbog takvih događaja sam se ja opremio jakim i dosta debelim udicama  :doh: na strimerima ali imam sada i dosta tanjih ali jakih udica na kojima planiram navezati neke nove imitacije.

Ova riba zaista zaslužuje prestolje među našim ribama, posebno spoštljivo tretiranje i brigu od nas sportskih ribolovaca.

Sanjam moj sledeči ciljani izlazak na ovog predatora  ::)
 

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Pa ta mladica je verovatno imala 108 cm što je otprilike dužina za težinu 14 kg. S obzirom da je bio mužjak moglo je biti i 118 cm ali samo ako je bio jako jako mršav. Mladica dužine 188 cm bi težila sigurno 90 kila+ !

S obzirom na tadašnji pribor i snagu nabujale vode posve je verovatno da je bio dogadjaj "epski".

Inače u našem ribolovačkom domu imamo preparat ribe od 130 cm i 24 kg iz sedamdesetih godina. Ovog ljeta promatrali smo dve ribe od 125 cm+.

Sezona počinje 1. oktobra!

Janez
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ma i meni je tih 188cm malo sumnjivo ali tako piše u knjizi pa sam ja samo napisao kako piše...mada sam i sam predpostavljao da se radi o dugačkoj a mršavoj ribi jer piše kako je još glava bila mnogo velika a koliko znam dugački i mršavi sulci imaju ogromne glave dok ovi manji i deblji manje glave...pre pola meseca sam bio kod g. Dragota Keržiča i gledao njegovog sulca od čini mi se 18kg...baš lepa i debela riba ali idosta dugačka, mislim 120cm ali glava i sama čeljust nije bila nešto ogromna. U svakom slučaju prelep trofejni primerak.

super, nadam se da če mo se opet sresti na ljubljanici ;)

razmisli o šaranu ovih dana dok sam na dopustu...jezero nam je malo mutno i nadam se da če se za par dana razbistriti.
 
Vrh Dno