Light Box / Light Tent Tutorial

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ispirisan sledecim linkom palo mi je na pamet da uradim nešto slično kako bi napravio neki univerzalni mini studio za fotografisanje mušičarske opreme, mušica etc. U svakom slučaju jako korisna stvar za one koji bi da se bave indoor fotografijom u ovim zimskim mesecima. Ambijentalno svetlo se može jako lako postići bez studiskih kišobrana, šminke i 1000 stepeni ispod šatora. A evo i kako...

Step 1.

>>>Click to enlarge<<<
Umesto PVC cevi za vodovod može da posluži i neka stara kutija. Za postizanje fotografija bez senki ili za minimalan broj senki treba imati što više izvora svetlosti. Tri izvora difuznog belog svetla zavrsavaju "posao" u većini slučajeva.

Step 2.

>>>Click to enlarge<<<
Za postizanje belog belog ambijentalnog svetla se prerporučuje da svetlo bude indirektno tj. da se odbija od bele površine (može biti i žuto svetlo efekat će da bude isti). U ovom slučaju postigao sam ambijentalno svetlo difuzijom žutog svetla kroz belo platno, dok sasvim dobro moze da posluži i paus papir ili neki tanji beli papir.

Step 3.

>>>Click to enlarge<<<
Preporučuje se da se koriste izvori svetla istog intenziteta. U mom slučaju sam koristio 200w + 200w + sobnu neonku od 300w (odozgo). Može da se iskoristi i blic za gornji izvor svetlosti ako se lepo usmeri nagore i pod uslovom da je gornja strana kutije bela.

Step 4.

>>>Click to enlarge<<<
Evo kako izgleda i unutrašnjost mog light box-a. Preporučuje se i upotreba stativa jer se ipak radi o makro snimcima gde je expozicija malo veća od normalne. Ovo se može kompenzovati i dužim otvorom blende.

Dobijeni rezultat

>>>Click to enlarge<<<


Evo kako izgleda jedna fotografija u full rezoluciji. Znam da mi je malo ispucao konac ali sada mu trošim drugu stranu :p

Upozorenje: Fotografija od 1704x2272px 72dpi

Nisam probao da fotkam mušice ali obećavam update čim odlučim da setujem celu scenu opet.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
lazza naravno :) Samo nisam aktivan bas u zadnje vreme. Harao sam po staroj zoni, a sada mi se malo ogadila. Narocito fotografija forum :) Ima mnogo spammera. Cek, ti si na dz? Nisam znao :eek: Nick?
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Svaka čast, majstore!  :respect1: :respect1:Ja propadoh podešavajući aparat da mi slike muva bar na nešto liče...
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jedan upotrebljiv, jednostavan link:

http://homepage.mac.com/riverwader/tying/Personal24.html

8)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Milance je napisao(la):
+ za Sjekloću (sigurno mi je prvi na njegovu stranu :D)

Aaaaa..... ti si znaci taj, a? :D

Pa nema potrebe da meni turash krstachu, nisam ja to izmislio.... :-[
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Very nice samo sto ovaj sa linka ne napisa koji je aparat i koji je macro zoom. Ipak je pola ambijent a pola aparatura. Otrilike vidim da je neki DSLR u pitanju ali ne i objektiv. Inace svaka cast za link.  :tbumb:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Ja ne napravih ali nije bas toliko sup bio ovaj Portalbe Photo Lighting Case. Malo vremena ce da ode na podesavanje aprata ali sad je lakse.
 

Prilozi

  • DSC03732.JPG
    DSC03732.JPG
    136,7 KB · Pregleda: 240

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Djole je napisao(la):
Ja ne napravih ali nije bas toliko sup bio ovaj Portalbe Photo Lighting Case. Malo vremena ce da ode na podesavanje aprata ali sad je lakse.

Ovo svaki vezac musica koji prodaje svoje imitacije, treba da pazari. Odlicna stvar bez mnogo muke i vrlo prakticna.
 
Vrh Dno