Lipljan - ishrana, samo insekti?

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mnogi znamo da se lipljan najviše hrani vodenim insektima i da su mu prvi na meniju vodeni insekti porodice krznokrilaca tzv. kadisi ili seđevi. Onda su tu mali račići gamarusi, jednodnevke i kamenjarke pa onda redom ostali insekti kao što su npr. mravi itd.  U hladnim vodama proleća krupan, velik, kapitalni primerak Lipljana ce vrlo rado da pojede i malu pijavicu (dužine 3-5cm) a u nedostacimahrani ili zbog trenutne potrebe če napasti i mlađ, sitnu ribu.
Čuo sam več dosta puta kako su baš krupni primerci ulovljeni na malog pastrmksog strimere i to na wolly bugere tamno maslinaste boje ili crene, na graševca i njegovog bliskog srodnika muddler minnowa  :yeswink:. Sigurn bi dobre rezultate imali i sa mini zonkerima.
Bliži nam se jesen, zahlađenja pa bi ja predpostavljam bilo pametno probati kakvom krupnom lipcu ponuditi i strimer iako to nije baš najuobičajenije kod nas.
Nisam nikada probavao ali ove godine hoću. Davno smo pričali več o toj temi "lipljan na strimera" i ako sam ja vec tada govorio kako cu to probati eto nisam do dana danasnjeg.  :blush:
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
  Slazem se da taj delija, kao i ostale ribe, voli povremeno da prosara sto se tice jelovnika. Situacija je ista kao i kod drugih kopnenih zivotinja, nekada ce slasni i kaloricni zalogaj radije menjati za neki manje hranljivi plod ili travcicu (cak i moj ker povremeno brsti po dvoristu iako je mesozder). Ipak , tvoja odluka Sebastiane da ciljano juris lipljena na strimera prilicno je luda i to vrlo cenim.
  Znaci zrtvovaces ribolov,ili ribolove radi tzv. eksperimenta. Iako znas da ces ih normalno loviti na suvu ili nimfu ti biras strimer. Svaka cast. Svaka cast iako nijednog ne ulovis. Malo je onih koji bi zrtvovali jedan dobar ribolov za eksperimentisanje.
    Ovo je mali korak za coveka ali veliki za covecanstvo.
  Srecno ti bilo u ludovanju  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kuzma je napisao(la):
   Slazem se da taj delija, kao i ostale ribe, voli povremeno da prosara sto se tice jelovnika. Situacija je ista kao i kod drugih kopnenih zivotinja, nekada ce slasni i kaloricni zalogaj radije menjati za neki manje hranljivi plod ili travcicu (cak i moj ker povremeno brsti po dvoristu iako je mesozder). Ipak , tvoja odluka Sebastiane da ciljano juris lipljena na strimera prilicno je luda i to vrlo cenim.
  Znaci zrtvovaces ribolov,ili ribolove radi tzv. eksperimenta. Iako znas da ces ih normalno loviti na suvu ili nimfu ti biras strimer. Svaka cast. Svaka cast iako nijednog ne ulovis. Malo je onih koji bi zrtvovali jedan dobar ribolov za eksperimentisanje.
    Ovo je mali korak za coveka ali veliki za covecanstvo.
  Srecno ti bilo u ludovanju   :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb:

:D  :hammer: pa nisam ja bas toliko caknut pa da jurim lipca ceo dan strimerom, ali da experimentisat hocu to je sigurno. Volim ja eksperimentisati ali evo  ovo nisam jos nikako a mislio sam, dodjem na vodu lipac radi na povrsini pa mi malo bezveze bilo probavati na strimera ali uvek me kopka i zato sam odlucio nekog debeljka probati prevariti necim takvim kao sto je mini strimer. Naravno, u slucaju da ga prvo pronađem. Ako to ne upali opet nazad na proverene lipljanske muve  :whistle: :D ;) 

Jos da znate kakvu vodu sam izabrao za lipca rekli bi da sam jos luđi  :doh: :D :hammer: ali na toj vodi iako ga nema previše sam dobio do sada mog največeg.
 

shomi

Senior member
Učlanjen(a)
29.08.2006.
Poruke
205
Broj reagovanja
0
Decko nije mnogo lud, lipljana u nekim krajevima bosne love na malog pesa, i to uspesno uglavnom krupnije komade, inace da jede sitniju ribu ( posto krupniju ne moze da pojede ) u nedostatku druge hrane nema veze, jer reka gde se lovi na taj nacin je prebogata hranom....
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.088
Broj reagovanja
892
Što se tiče lipljena na strimera mogu reći da ga nikada nisam lovio strimerom. Ali kad sam bio dječak i živio u centralnoj Bosni kraj mješovito lipljenske i pastrvske vode velike komade sam često dobijao na uzvodno povlačenje velikih sivih mušica krajem najvećih brzaka na veličinama 1-4 siva muha tjelo sivo s crnom prešarom i sivo pero pjevca samo noge ili malo ubačene ušare ili patka u vidu krila. Siguran sam da mu ovo nije ličilo na neke mušice nego baš na ribicu neku a čak sam ga dobijao na mepsa anglija long 0. Tako da mislim da ovo sa strimerom nije nimalo loša ideja ako ništa stari dripci su i teritorijalni pa će vjerojatno napasti i zbog te činjenice. :yeswink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
silvio je napisao(la):
Što se tiče lipljena na strimera mogu reći da ga nikada nisam lovio strimerom. Ali kad sam bio dječak i živio u centralnoj Bosni kraj mješovito lipljenske i pastrvske vode velike komade sam često dobijao na uzvodno povlačenje velikih sivih mušica krajem najvećih brzaka na veličinama 1-4 siva muha tjelo sivo s crnom prešarom i sivo pero pjevca samo noge ili malo ubačene ušare ili patka u vidu krila. Siguran sam da mu ovo nije ličilo na neke mušice nego baš na ribicu neku a čak sam ga dobijao na mepsa anglija long 0. Tako da mislim da ovo sa strimerom nije nimalo loša ideja ako ništa stari dripci su i teritorijalni pa će vjerojatno napasti i zbog te činjenice. :yeswink:

Upravo to, veliki lipac je usamljeni ego manijak, voli samo sebe i strašno je teritorijalan...ok, moža sam malo preterao sa metaforama i atributim ali mu svakako pristoje  :) Znam i ja slučajeve ulovljenih velikih glavonja leptirastim varalicama. Isto znam da ga ovde kod nas neki dobiše na crne i sive graševce. Radi se o velikim primercima.
Te informacije posedujem vec duze vreme ali jos uvek nisam probao da ga prevarim strimerom jer kada god dodjem na vodu kako sam vec gore napisao situacija je takva da se bas hrani nekim insektom i onda ga lovim na imitaciju tog insekta. Da sam naisao na onog pravog velikana mozda bi i probao. Ali evo, nadam se uskoro otici na reku pa da se oprobam i u strimerisanju lipca  :)
 

SaleCK

Senior member
Učlanjen(a)
31.03.2008.
Poruke
264
Broj reagovanja
0
Prošle godine prilikom boravka u Kolašinu,pecajući na Tari,za oko mi je zapao lep teren za pastrmku-kamenje,granje....Stavio sam strimer ALBINO FRY i posle trećeg bacanja udarila je riba.Prva pomisao pastrmka,ali je to bio lipljan od oko 40cm.
Mom čuđenju nije bilo kraja,ali i kolege Ivice koji je bio blizu (inače čovek sa terase kuće može da baci mušicu u Taru).Ulov je fotografisan,riba vraćena nazad u vodu.
Ovo dokazuje da pravila u ishrani riba (na koje smo navikli-čuli ili pročitali) nema.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.088
Broj reagovanja
892
Ovo dokazuje da pravila u ishrani riba (na koje smo navikli-čuli ili pročitali) nema.
[/quote]
Tako je ja dok sam lovio na malim potpuno divljim vodama tj potocima nisam mogao zamisliti da će pastrva divlja potočara uzeti kruh ali sam doživio da mi je za vrijeme lovostaja na pastrvu rano proljeće mutna voda uzela (za ovakve vode kapitalna pastrva) od 1kg na ružu kruha namjenjenu klenu. ;)
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Kad bi riba birkala - ovo volim ovo ne volim - nikad ne bi porasla.
Nju vodi osnovni nagon produženja vrste i samo najjače opstaju. A najjače su i najveće.
A najveće su jer su i najlukavije. Uzeće sve što dođe pred nju - samo ako ništa ne posumnja.
Znači - mir, tišina, uklapanje u okruženje, prezentacija mamca... kako je sve to lako na rečima...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
Kad bi riba birkala - ovo volim ovo ne volim - nikad ne bi porasla.
Nju vodi osnovni nagon produženja vrste i samo najjače opstaju. A najjače su i najveće.
A najveće su jer su i najlukavije. Uzeće sve što dođe pred nju - samo ako ništa ne posumnja.
Znači - mir, tišina, uklapanje u okruženje, prezentacija mamca... kako je sve to lako na rečima...

Ovo ne vazi za lipljana tako da nema veze sa ovim topicom. Vazi za grabljivice i tu se slazem.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Sale Župa je napisao(la):
Prošle godine prilikom boravka u Kolašinu,pecajući na Tari,za oko mi je zapao lep teren za pastrmku-kamenje,granje....Stavio sam strimer ALBINO FRY i posle trećeg bacanja udarila je riba.Prva pomisao pastrmka,ali je to bio lipljan od oko 40cm.
Mom čuđenju nije bilo kraja,ali i kolege Ivice koji je bio blizu (inače čovek sa terase kuće može da baci mušicu u Taru).Ulov je fotografisan,riba vraćena nazad u vodu.
Ovo dokazuje da pravila u ishrani riba (na koje smo navikli-čuli ili pročitali) nema.

Tarski lipljen je malo drugaciji od ostalih koje sam pecao, a to potvrdjuju i mestani i gosti koji ga tu love. Bas letos (kad je bio seminar) Ivica je demonstrirao lov nimfom koju je poprilicno brzo vukao. Rezultat su bili ucestali udarci i realizacije. Secam se da sam hvatajuci prve lipljene na ovoj reci najveceg uhvatio pri exremno brzom povlacenju muve. Nije mi bila namera da tako vodim muvu nego sam hteo da menjam nesto na sistemu pa sam brzo privlacio ka sebi, i kad mi je konac vec usao u stap na nekih 2m od mene on je zveknuo. Sad ovo jesu primeri vezani iskljucivo za nimfe ali sigurno nista losije ne bi prosli ni sa sitnim strimerima. Verovatno je bitan faktor kolicina i vrsta hrane, jer Tara je ipak klasicna freestone reka u kojoj nema ni priblizno insekata kao recimo na Ribniku koji je klasican chalk stream, pa se riba mora snalaziti i ispoljiti drugacije navike u ishrani, tj dopuniti meni sa izvesnom kolicinom sitne ribe.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Simpsone,
u pravu si da on ne jurca za svim i svačim jer nije grabljivica.
Ali i lipljan se kao i svaka živuljka ponaša po istim zakonima opstanka.
Slažem se da, generalno, ima svoj jelovnik i svoja pravila, ali... ne verujem da veliki lipljan oprašta bilo kom insektu koji dospe na vodu, ili bilo čemu u vodi što uspe da smota, a da mu ne izgleda sumnjivo.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
Simpsone,
u pravu si da on ne jurca za svim i svačim jer nije grabljivica.
Ali i lipljan se kao i svaka živuljka ponaša po istim zakonima opstanka.
Slažem se da, generalno, ima svoj jelovnik i svoja pravila, ali... ne verujem da veliki lipljan oprašta bilo kom insektu koji dospe na vodu, ili bilo čemu u vodi što uspe da smota, a da mu ne izgleda sumnjivo.

Rancicu delimicno si u pravu da se ponasa kao zivuljka po istim zakonima opstanka ali baci mu sedza kada nema ni jednog pa da vidis hoce li ga uzeti. Pa onda to isto uradi za pastrmku ili neku drugu grabljivicu. A da ti ne pricam da sam vidjao lipljane koji foliraju napad na pravog insekta na vodi jer im se ucini sumnjiv. Vrlo cudna riba, kada mu nadjes musicu i mesto gde se hrani mozes da napravis genocid (ili ribocid :hammer:) a sa druge strane mnogo cesce ume da te dovede do ludila. Pri tom se ne plasi uopste coveka (ovo treba uzeti sa rezervom jer ne mislim na buckanje i skakanje po vodi)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lipac je stvarno riba kojoj treba posvetiti mnogo paznje da bi ga se malo ozbiljnije "provalilo"...to o cemu sims govori sam doziveo na vodi vise puta, doslovno kako je opisao...nije ni cudo da ga mnogi glorifikuju i misticiziraju. Ja bih reko'...ma mnogo bre teska riba koja ponekada ne zna ni sama sta hoce od zivota  :D :) Onda napada peseve, pijavice, krave sto piju vodu iz reke proguta u jednom zalogaju, skace i faća slepe miševe što lete nad vodom  :bleh:  Ok, šalu na stranu nego da se vratim na temu - Kazu ovi iskusniji sto cesto pecaju lipca i pajku da u rano prolece dok je voda jos ekstra hladna i dok nema mnogo insekata na jelovniku oni debeli i veliki lipci sa zadovoljstvom progutaju pesice i pijavicice. Meni to zvuci logicno. Desava se to i u jeseni pa je mozda tada i logicno probati prevariti ga i strimerom. Mozda. Inace svi ti ulovi lipca strimerom su manje vise slucajni ali i ne bezrazlozni. Sigurno da se ne mogu postaviti pravila koja bo drzale 100% ali npr. u avgustu kada ga se najuspesnije lovi vrlo malim musicama je strimer poslednje sto bi mu bacio...ali sa druge strane nikad se ne zna :blush: :doh: :D

Gadno je to sa lipcem...nije ni cudno da ga neki zovu lisac.
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
Samo da napomenem,moj drug našao u Lipljenu onog veeeliiiiikog zelenog skakavca dužine minimum 5cm. A ja pročitao u nekoj ribolovačkoj knjizi da ga nijedna riba nejede,i gde nađe baš lipac da ga smaže!
 
Vrh Dno