Ljubav na prvi pogled

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Bavim se ribolovom od sedme godine. Varaličarenje je bilo moj #1. No, uvjek sam bio otvoren i za druge stvari jer volim ribolov u opcenitom smislu. Mušičarenje mi je ovjek bilo nekako daleko, ali me je stalno privlačilo i činilo se zenimljivijim od svega. Konačno sam u 17. godini doživio ulov ribe na umetnu muhu koju sam sam napravio. Muha je bila neka bedna imitacija lutke tulara. Nešto sam vidio u časopisu ali nisam imao ni pribor ni materijal ni znanje za tako nešto. ali ja sam je napravio :) Materijal: šaranska udica, neostik lepilo kao glavni materijal, crni konac, smeđa vuna, olovna kuglica, i malo belog perja iz jastua :)
Tada sam još živeo u Vukovaru. Otišao sam do reke Vuke koja se uliva u Dunav. To je sve bilo blizu moga stana. Muhu sam vezao direkt na najlon 0,25, fini blinker stap i to je sve. Ni wasser kugle nije bilo, samo ta jadna musica, nalik na nista.
Zabio sam se u neku trsku da nito ne vidi kakve besne gliste izvodim. Bacio sam to jedva 5-6m od obale, pa sam morao odpustiti još malo najlona da mušicu bar još malo dalje odnese reka. To je bio ribolov na slepo, što zbog visoke trske koja mi je skrivala pogled na muhu i najlon, a isto i zbog sjaja vode od ojeg nisam vidio dali ima ikakve ribe u blizini koju bi mogao probati prevariti s tom nakazom od muhe:)
I tako sam poceo jako polako s kratkim prekidima i trzajima prvlaciti muhu. Mozda sam namotao te 1m najlona i sljedio je udar. Dobio sam Jeza od 1200 gr. U zivotu sam se nahvatao puno riba, malih, velikih... Cak sam imao jedan posten dril sa mrenom od 8kg na finom sistemu, ali osjecaj koji sam imao posle tog udara na tu muhu koju sam sam napravio nije bio opisiv. Poslje toga sam napravio mix između varalicarenja i musicarenja u smislu varalica+strimer. Strimere sam sam pravio i jednog od njih ima i danas. Od kada sam poceo koristiti muhe ribolov je dobio jednu jos lepsu sliku u mojim ocima.
Sada zivim u Sloveniji, na Bledu, gde sam se i ozenio, i bavim se cistim musicarenjem 2. godine. Nema mi lepseg ribolova nego kada mi riba savije moj tanki musicarski stap, i primi muhu koju sam sam napravio.

Iako sam nov u musicarenju mene zanima musicarenje svih riba ne samo lipljana, pastrva i klenova. Sada se spremam za jedan izlazak na Bledsko jezero koje je od mene daleko svega 300tinjak metara. Mozda uspijem prevariti kakvog sarana:) Zasto? Jer u Bledskom jezeru jos do sunce izlazi imate priliku vidjeti mnogo razlicitih riba, tu su i kapitalci. Medju njima su i jata šarana, vecinom prasci od 5-30 kg, to se mora videti da bi se verovalo. Sve blizu, jako blizu obale.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bledsko jezero je raj za takvog musicara, kakav ces ti izgleda postati. Sigurno ima krupne stuke, crvenperke, bodorke, a meni bi najinteresantniji bio saran. Uz njega uvek se love i karasi. Opremi se nimfama i jakim musicarskim stapom i kad prasci izadju na videlo serviraj im laku prevaru. Stuka, pastrmka i lipljen su jaki borci, ali mecka-saran kad zavozi, nema zaustavljanja! Ode konac i beking i ribic u vodu. Obavezno kupi skije za vodu. Ko zna mozda ti krupan saran omoguci da se provozis po jezeru kao nikad do sad.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lol, mozda napravim novu skijasku disciplinu - carp lake boarding, lol...

stvarno je lepo ovde, samo i jako skupo...no tako mora biti, valda:))
cenene za primer:
http://www.ribiska-druzina-bled.si/eng/dovolilnice_eng.asp

ja jos nisam clan ribiolovnog drustva jer nemam tolko love, a ni drzavljanstvo (no trebao bi ove godine da ga dobijem). inace da bi usao u drstvo moras da das 500eura, pa pa jos svake godine po 400 eura za clanarinu i dozvolu, ali bit ce svega polako.

na jezero odem par puta godisnje, koliko si mogu priuštiti, i stvarno je rajsko i ima krupne ribe...no karasa (babuske) nema, a mislim da nema ni suncanice :) bodorke su dosta zastupljene, ima krupnih...

budem sarana probao i jedva cekam, no posto sam ja malo avanturisticnog duha idem sa musicarskim stapom #6, a i to je jedini za sada koji imam, ma kud puklo da puklo ;))

inace daju se i somovi vidjeti blizu obale, uglavnom komadi od oko 5-8kg po mojoj proceni.

no odo ja sada malo u setnju da malo razgledam vodu i terene, jer ovde zbog velike skupoce ne moze bas svako da zuri odmah na vodu, vec neko vreme malo setas prucavas teren, skupis neke pare i odes na vodu pa napravis rock and roll:))...
tako je bar u mom slucaju...

usput ako mi se posreci idem i ove godine u, Srbiju, u Belu crkvu pa cu na Neru...zanimljiva reka je to...lepa

imao sam jedno zanimljivo iskustvo pa cu ga podjeliti sa vama sledeci put. Na novom tpicu.

ajde sada, lep pozdrav
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na Neru su isli cak i musicari iz Nisa. Jedva cekam da napises nesto o njoj.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
iskreno se nadam da cu da idem opet uskoro na neru, sada imam vise iskustva i bolju opremo za razliku od tada... tada sam hvatao samo neke male klenove, ali meni je bilo predivno.

sad cu da na novom topic-u podjelim jednu moju pricu sa nere :)
 
Vrh Dno