Maric rod building and flytying corner

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
Evo i ja da otvorim novu temu.  :D da ne bi palamudili po ostalim temama i slusali glupe predloge priucenih musicara bolje ovde da pisemo. Pokusacu da dam par saveta ( znam da ce dusebriznici odmah da skoce i da pocnu da seru da ja blage veze nemam ali opet to je njihovo diskreticiono pravo). Pocecu od starta i svaki post ce se odnositi na odredjeni deo opreme, koji musicaru treba ili je tracenje novca.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
STAP:

Svaki covek koji ulazi u flyfishing mora da poseduje stap. To je osnova. Mozete da pozajmljujete opremu ali to je kratkog veka.
U sustini u Srbiji sto se tice duzine stapova i klase zlatno pravilo je da kupite stap #5 i 9 fita duzine  da bi ste u startu jednim stapom pokrili vise situacija na vodi ( Gradac, Drinu, Djetinju, Lim) kao i pecanje na suvu, strimer i nimfu na tim rekama. Na forumu su oprecna misljenja da li za prvi stap treba dati odmah neki veliki kes ili treba ici na varijantu kineza. Na vama je da odlucite jer vi najbolje znate sa kolikim budzetom raspolazete kao i to koliko ste spremni da posvetite slobodnog vremena ovom hobiju ( za mene nacinu zivota).
Moj stav sto se stapova tice vecina zna a to je u startu uzeti malo bolji stap ( 150-250 e) obavezno sa garancijom, jer ce vas to nekada spasiti jer se nezgode na pecanju desavaju relativno cesto i nema coveka koji nije slomio stap bar jednom u zivotu.
Moj prvi stap je bio Sage Launch 9' #5 koji sam posle 3 godine zamenio jer nije ima garanciju a naci vrh za sage launch #5 cetvorodelni je nemoguca misija. Taj stap je zavrsio kod CG reprezentativca osvajaca JPK a ove godine i on ga je posle par meseci polomio i ode 120 e u nepovrat.
Znaci naravno ucenije zaboravite salabajzerice vec kupujte stap sa garancijom. Ako vec nemate novca onda nekog kineza i to maximalno 50 e pa ako pukne nije steta.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
Stapovi po rekama:
Ako ste vec tvrdoglavi i slusate samo sebe i jebe vam se sta Maric pise a i imate love da se manekenisete evo par predloga za klase stapova za reke u Srbiji.

Gradac, Djetinja, Lim - stap #4 i duzine 8.6 je po meni idealno. Ja imam 10 stapova pa mi lako za svaku reku u Srbiji, Cg i Bosni za svaku tehniku posebno i na Gradcu koristim namensko radjeni stap za dry fly CTS MX 8' #4. Znaci ako gledate da uzmete 1 stap za ove 3-4 reke neka to bude 8.6 #4.

Drina iziskuje nesto drugo. Po meni ako se odlucujete za jedan stap neka bude 9' #6.  Ja pecam sa #5 ali isto tako posedujem i #6. Drina je specificna reka i cesto duva vetar pa je uvek bolji izbor #6 u odnosu na #5 ( ali ima nas i takvih) a i zbog distance na kojoj se riba hvata ( al to kad naucite da masete, ja jos ucim).

NIMFARENJE:
Da bi pokrili sve situacije po meni 10' #3 nimfaros i riljaj.

Kao sto rekoh za one neposlusne koji bi umesto jednog stapa da kupe 3 i pokriju reke u Srbiji i malo sire predlog duzina i klasa.
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
914
Broj reagovanja
82
Aj malo o rodbuildingu piši, al detaljno sa slikama i opažanjem
-koji halter (proizvodjači, karakteristike, težina materijali)
-koje karike (rec, h&h, snakebrend, pacific bay)
-koja drška (pluta, eva, oblik, kvalitet, kako oblik utiče na držanje i primenu štapa)
-koji konac za vezivanje karika (materijali, solidne ili transparentne boje, fuji, pac bay)
-hookholder(koji, gde ga postaviti)

Pa onda kreneš o dizajnu, kombinovanje boja konca sa bojom blanka,bordure ... Ima tu materijala
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
Cek bre da dodju u taj stadijum. Sad smo jos na Putu svile vagamo da li kineza ili brendiranog kineza. Sad cu na cekrke. Kad dodjem do rodbuildinga ukljucujem te ;)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.153
Lokacija
Čačak
Za sad sam sve procitao i svaka cast.... malo nesto sa cime se ne slazem al.opet ne jer ti nisi ubpravu....samo ja volim drugacije....

Svaka cast.... pogotovu za duzinu 8.6ft... meni najbolja.

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
CEKRK:
Vecita dilema musicara ovog foruma je da li je cekrk samo spremiste za kanap ili je umetnicko delo (tj mora da bude dobro uklopljen sa stapom u svakom pogledu i vizuelno i svrsishodno).

Ja pripadam ovoj drugoj grupaciji. (Volim kvalitetne cekrke ( Danielsson, Ross itd) i  cekrk mora prvo da mi se vizuelno svidi pa onda sednem procitam po stranim forumima recenzije o njemu, pa se trudim da ga nadjem negde uzivo da vidim kako to izgleda ali sve to pada u vodu  ako taj cekrk nije pre svega dobro izbalansiran sa stapom ( posebno je to vazno kod nimfarenja jer ceo dan drzite ruku kao kreten podignutu dok vodite nimfu i neizbalansirani stap sa cekrkom je prava nocna mora po gornje extremitete).

Prva vrsta ce se odluciti za neku kinesku varijantu ili ce uzeti cekrke niskobudzetnih firmi i nece hteti da izdvoji vise od 100e za cekrk. Sto takodje postujem. Ali ne dozvoljavam da me ubedjuju da je to ispravno razmisljanje i da su ti cekrci vrhunac tehnologije. Svi, ali bas svi teze da imaju sto bolji stap i cekrk samo nekome to finansije ne dozvoljavaju ili imaju neke vaznije zivotne prioritete.

Znaci  nebitno da li cete uzeti cekrk koji kosta 20 e na Aliexpressu ili Danielsson od 300e  cekrk mora biti uklopljen sa stapom tj dobro izbalansiran da tako kazemo. Moj savet ako imate mogucnost posle kupovine stapa, ponesete taj stap i pravac radnja ( ili pitajte na forumu mozda neko od kolega vec ima taj cekrk i svi ce vam izaci u susret da pogledate cekrk kao i stap i da to sve probate na vodi) i probajte par razlicitih cekrka  , zapamtite njihove tezine i ako kupujete online gadjajte cekrke koji vam se svidjaju ili za koji imate novca koji su priblizno tih tezina. Ne zaboravite da ce na taj cekrk ici i struna sa bekingom ( zbog tezine)

Posto ste vec uzeli stap 8,6 #4 i 9' #6 a nemate novca za dva cekrka onda izaberite neki cekrk u klasi 4-6 da pokrijete ta dva stapa. Ako hocete da se manekenisete i hocete da kupite 3 cekrka za gore pomenuta 3 stapa idite na varijantu kupovine cekrka u klasama koji su vam stapovi ali vodite racuna o tezinama i kako cekrk lezi na stapu tj da li stap vuce napred jer npr neki kinez #3 tezi 120 gr dok Sage click tezi 68 gr. 
 
Ja na moju srecu posto sam se obogatio imam cekrk za svaki stap koji posedujem  :)
I uvek sam za kvalitetniji cekrk sa garancijom ( koje su kod njih 25 god ili dozivotne) jer cete uvek moci lakse da ih  prodate ako budete pozeleli da batalite  musicarenje.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
STRUNE:

Opet forumski rat KINEZ vs BRENDIRAN KANAP.

Jedan covek ( Simpson ) je pre par godina predvideo da ce brendirani kanapi kostati 100$ i 99% ljudi sa foruma se smejalo. Kako bre 100$ kad Kina sve kopira valjda ce rapitno cena da pada kako se trziste preplavljuje novim kanapima. E pa nece rodjaci. Zato je Maric i napisao da je ovo hobi za bogate a ne za sirotinju. Dati 10.500 din za kanap u Srbiji gde je prosecna plata jednog prosecnog musicara 35.000-40.000 je veliki izdatak za budzet. Sta raditi?
Opet ce Maric reci ja volim vrhunske kanape a sa tim se i Oholi slozio ali moze da se nadje kompromis. Da se spoji lepo i korisno.
Da bi poceli da pricamo o kanapima moramo da znamo bar 2 osnovna profila koja postoje a to su WF i DT najcesci profili korisceni od strane nasih musicara.

Npr WF5F
WF -(Weight Forward) Težina napred je oznaka
5– oznaka za težinu strune ili AFTM-a strune.
F– (Floating) Plivajuća. Oznaka za tip strune.

Struna koja se najvise koristi kod nasih musicara. Razlikuje se u duzini i tezini glave kao i u klasama.

Npr DT5F
DT - ( Double taper ) - dvostruko konusna
5- oznaka za težinu strune ili AFTM-a strune.
F– (Floating) Plivajuća. Oznaka za tip strune.
najekonomicnija struna jer je dvostruko konusna i kad sjebete jedan kraj samo okrenete drugu stranu i pecate.

Znaci pre svega i zlatno pravilo STAP MORA BITI UPAREN SA STRUNOM. To je osnova. Pocetnici ucite na tudjim greskama i stedite novac. Opet napominjem svaki od kolega sa foruma ce vam izaci u susret i ako ga zamolite posudice vam svoju strunu da probate na stapu. Mi smo ranije imali prezentacije zabacaja na Adi, na Drini koje je drzao Aco Ivanovic, gde ste uvek mogli probati tek izasle stapove iz proizvodnih pogona Scotta, Hardya itd kao i strune. Simpson je na Adi pravio prezentaciju Varivas struna npr. Ali da se vratimo na strune.

Ukoliko pecate na manjim rekama, potocima itd DT struna moze biti pravi izbor. E sad je na vama da se odlucite da li cete kineza od 10$ ili SA strunu od 70-80$. Misljenja sam da ce i neki malo bolji kinez da odradi posao, jer nema svrhe bacati novac na strunu posebno pocetnici koji ne barataju dobro sa zabacajima pa ce vecinu vremena te strune visiti po granama i zbunju gde ce se krzati i unistavati. Tommy kolega sa foruma je nasao dobre strune mislim za 12 $ u Kini koje mu rade posao. Obavezno ako je stap #4 stavljate strunu #4. Ali ako je npr klasa stapa 5/6 idete DT #5 a WF #6. ( na manjim rekama je osnovni zabacaj roll cast i lakse ga je izvoditi sa DT strunom bar po meni )

E sad vece reke tipa Drine ili reke gde mozete zabacivati bez bojazni da ce svaki 2 zabacaj zavrsavati na grani iza ( Ribnik, Pliva, Neretva) po meni zahtevaju kvalitetniju strunu ( WF profil). Tj ja bar tako radim mada i po Gradcu drndam Rio Perception Intouch koji je 100$ ili Rio Gold jbg. Znaci za te tipove reka ja koristim SA MPX ili GPX  ili Rio Windcutter II, ili Rio Perceprion intouch. S tim da napominjem da Rio strune imaju super performanse ali imaju ocajan coating koji puca i struna mi traje max 2 sezone s toga u zadnjih par godina biram SA koji ima jaci coating i po meni je izdrzljiviji. Takodje mozete pogledati i druge strune tipa Vision Extreme distance, Varivas ima par dobrih modela, Guideline Hightwater itd itd. Moja prva struna je bila Vison Attack kostala je 25e i eno je jos uvek je koristim kad idem na livadu da vezbam.

Sto se tice ovog modernog nimfarenja Cesko, spansko, francusko itd bog te pita koliko ih ima imate 3 varijante. WF, DT ili Level ( struna koja je iste debljine celom duzinom tj kao kada bi sa WF strune odeskli glavu i ostavili samo onaj running line).

Za cesko koristim Sunray strunu ( Oholi ih je valjao) jer mi se najbolje pokazala sto se tice vodjenja nimfi, detekcije udarca i ne pravi stomak na vodi vec je prava kao strela i ne povlaci se kroz karike unazad na sta sam pizdeo. Takodje za to mozete namotati i neki running line tj Amneziju npr i dodati 4-5 m obicnog najlona ( ili par razlicitih debljina ali to cu objasniti u temi lideri)


Za francusko, spansko ili bosansko kako god ja koristim ipak WF strunu.

Znaci opet napominjem ko ima mogucnosti neka kupi kvalitetniju strunu a ko nema nek se za pocetak zadovolji kinezom. Nebitno je bitno je samo da vam struna bude uparena sa stapom koliko je god to moguce bolje.


 

neca011

Full member
Učlanjen(a)
12.11.2013.
Poruke
648
Broj reagovanja
3
Svaka cast Maricu, stvarno si se potrudio  :tbumb:
Daj neke slike ....prica bi bila lepsa sa slikama.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.153
Lokacija
Čačak
Odlicno napisano.
Posle toliko vremena napokon si seo i lepo bez nekih predrasuda napisao sta ibkako. Nema iskljucivosti, nema samo skupo ili smao jeftino... svaka cast.
Dodao bih jedno.....sad dosta njih radi steune za nimfarenje..... za sledecu sezonu nozda nabavim jos koju. Al javicu na vreme. Oko nimfarenja cu nekad negde napisati jedan tekst.... mada to se na vodi najbolje uci...


Dodao bih da za nimfarenje cesto idu cekrci jace klase jer je stap dug i vuce napred ako je cekrk lagan...

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
LIDERI:
Ovde se vecina forumasa slaze jer lideri ne dozvoljavaju toliku dozu palamudjevine.

Vecina vas zna sta je lider ili ti predvez. To je parce najlona koje se nalazi izmedju strune i udice ( objasnjavam narodski, nekima je smesno i mnogo strucnije bi objasnili ali ovo se na njih ne odnosi vec na pocetnike)

Navescemo dve osnovne vrste lidera to su pleteni ( ili furled ) I monofilni ( konusni ili ti knotless). Naravno ovi monofilni se dele na knotted I knotless ali o tome malo kasnije kad dodjemo do toga da vas ne bunim.

Zasto je predvez vazan? Jer predstavlja sponu izmedju strune i udice i omogucava da izvedemo to famozno zabacivanje i prevrtanje musice ali to ne bi bilo moguce da ti lideri tj predvezi nisu konusni svojom duzinom I svaki lider ima svoj BUT, MID I TIP deo I njihov odnos je 60%-20%-20% duzinski mada kod custom made lidera nije uvek bas tako. But je najdeblji deo dok je TIP najtanji. Takodje svaki predvez ima oznake na sebi koje se kreću se od 8X do 0X ( pricam za predveze i debljine koje su nasim musicarima zanimljive). U ovom slucaju je 8X najtanji 0.08 dok je 0X ipak vise za vece grabljivice 0.28 i taj broj se odnosi na tip deo predveza koji vezujete za musicu, dok je but deo kod 8X npr 0.50 pricamo o lideru duzine 9 fita.

Za koju vrstu lidera ce te se odluciti to je vec vas izbor a moje je da vam skrenem paznu na neke osnove kao i da dam predlog za reke na kojima mozete pecati u Srbiji.

Duzina predveza koje ja koristim kao i debljine na nasim vodama su sledece. Ako pecam na rekama tipa Gradac obicno gledam duzinu stapa i ako pecam sa stapom 8 fita # 4 stavljam monofilni lider duzine 7.5 fita 6X skratim ga neki 15-20 cm i stavim tipet ring ( i to cu vam objasniti ) i onda vezem tipet 0.12 pricam o dry fly pecanju jer kad nimfarim imam drugi sistem. U koliko se odlucite za stap duzine  9 fita logican je izbor lider 9 fita duzine mada mozete ici i na krace. Trudite se da debljinu lidera korigujete prema klasi stapa sa kojim pecate jer po meni je glupo dana klasu stapa 3 stavite lider 5X, tu cete ici 7X npr. Jer samim tim sto ste izabrali stap #3 znaci da znate na koju ribu i njenu velicinu ciljno idete. Opet pricam o suvoj musici. Mada ima kolega koji na #3 stap stavljaju i 5X.

Na Ribniku npr pecam  #5 9 fita i tu idem monofilni predvez 9 fita 5X ili 9 fita 6X jer tipet nekada ide i do 0.08 -0.10. Takodje monofilni.

Jedina reka gde koristim pleteni predvez je Drina. Na stap klase 5 ili 6 stavljam 9 fita predvez X5. U retkim situacijama idem na varijantu monofilnog predveza od 12 fita isto X5. Naravno tipet varira od doba godine i ide od 0.10 do 0.14 ( u slucaju Umpqua tipeta 0.15).

Duyine lidera i debljine su individualna stvar da ne bude zabune.

Sto se tice nimfarenja tu je stvar malo prostija ili malo slozenija bar u mom slucaju. vecina kolega vezuje direktno na kanap monofil debljine 0.18 na to kaci tipet ring i ide tipet debljine 0.16-0.14-0.12 pa i 0.10 u zavisnosti od godisnjeg doba, kao i nivoa vode reke. Duyina tipeta isto varira od dubine odredjenog mesta na kojem pecate ali to cemo obradjivati u temi Tehnike nimfarenja ako dodjemo dotle :)

U mom slucaju je malo drugacije, ja pravim svoje nimfaroske predveze. Za to koristim monofil Maxima chameleon leader koji je po meni definitivno najbolji najlon za lidere jer ima potrebnu tvrdodju za but deo, koji kasnije kombinujem sa Maxima Green monofilom za mid deo ili tip zavisno od predveza i namene. Koga vise interesuje ta problematika moze na netu naci formule Steve Rajeffa, George Harveya itd. i pokusati da nadje svoj idealan predvez.


Sto se tice dry pecanja koristim kupovne predveze SA, Umpqua, Varivas a sto se tice pletenih mozete ih kupiti kod Kuzme ( Fairy river), kod Save Martinovica ( mada mislim da ih vise ne pravi), kod Dexa iz Valjeva ( naci cete ga na Gradcu ili pitajte nekoga)ili u svakoj bolje snabdevenoj radnji. Obavezno kad kupujete te pletene predveze kupujte ih sa vec ugradjenim tippet ringom radi lakse izmene tipeta.


Kad koristite monofilni predvez uvek od tanjeg dela odsecite 15-20 cm i vezite tipet ringnemojte direktno musicu vezati na lider.. Time stedite na predvezu jer ce vam se uvek kidati tipet.

 

Prilozi

  • images.jpg
    images.jpg
    9,6 KB · Pregleda: 107
  • untitled.png
    untitled.png
    72 KB · Pregleda: 106

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
oholi je napisao(la):
Dodao bih da za nimfarenje cesto idu cekrci jace klase jer je stap dug i vuce napred ako je cekrk lagan...

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

Slazem se.

I za to ima resenje Npr kolegama koje imaju kes preporucujem zato Marryat Nymph pro stap koji ima downlocking seat I onda koji god cekrk da stavite mozete da korigujete balans. Onima koji hoce klasicne varijante zato sam i napisao stap u ruke pa provera balansa sa sve cekrkom. Jer ruka zna da otkida posle visecasovnog nimfarenja.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
TIPETI:

Ovo je najlaksa varijanta. Pecajte sa cim god xaaxaxaxax. Nadjite monofil debljine od 0,22 za strimera do 0.08 za nimfu i suvu (#22-24-26).

Ali da ne bude toliko prosto napravicemo jednu podelu tipeta.

Monofilni, Monofilni presvuceni nekim kopolimerom navodno fluorokarbonom ( boja dima) I fluorocarboni.

Od svih ovih su fluorocarboni poslednja rec tehnike i nevidljivi su u vodi zbog satro nekog prelamanja svetlosti. Ko ima love za ovu zajebanciju i da spulne od 25 m placa po 600-700 din pa I do 1200din za Seaguar nek izvoli.

Ja koristim Stroft, Umpqua, a sad na Ribniku sam koristio neki Samuraj koji je kao neki kopolimer satro presvucen fluorocarbonom i 100 m kosta 300 din. Imam naravno i dve spulne Fluorocarbona za izimne situacije na 0.10 I 0.12mm

Znaci izbor je na vama.
 

Prilozi

  • Stroft-ABR-200x189.jpg
    Stroft-ABR-200x189.jpg
    12,9 KB · Pregleda: 99
  • umpqua-nylon-tippetr-200x200.jpg
    umpqua-nylon-tippetr-200x200.jpg
    15,3 KB · Pregleda: 99
  • 91.jpg
    91.jpg
    290,1 KB · Pregleda: 104
  • images 1.jpg
    images 1.jpg
    9,5 KB · Pregleda: 110

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.271
Broj reagovanja
314
Lokacija
Beograd
Posto smo odradili osnovu pribora za pecanje u sledecim postovima cemo preci na dodatnu kao i obaveznu opremu koju bi svaki musicar trebao da ima sa sobom na vodi a koja mu moze olaksati pecanje. Podela musica i tipovi dolaze posle ovoga :)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.153
Lokacija
Čačak
Ajd malo oko predveza i duzine tipeta da se umesam...
Debljinu tipeta odredjuje i velicina suve muve.... ko ne veruje nek zabaci stimulatora na 10ki sa nekim 7x liderom i 0.12mm tipetom [emoji23] dobice predeni predvez vrlo brzo.
Zato sam ja jedan od onih koji ima malo drugaciji sistem... ja stavljam preterano dug tipet na predvez koji moze za strimera da ide...... razlog je prezentacija al.gubim na preciznosti....

Da ne tupim.... sve sto je maric rekao i dalje stoji, al na vodi se uvek mora prilagodjavati.....
Posto sam lenj ja imam svoje resenje.

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 
Vrh Dno