Maskirna disciplina

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Lutajući po galeriji ovog sajta, gledajući raznorazne filmove, gledajući tv itd. zaključio sam da dosta ljudi ne vodi računa o neophodnom maskiranju i stapanju sa okolinom. Da li zbog ležernog pristupa ili zbog čega već mnogi ribolovci se žale na selektivnost ribe, loše vreme, vodostaj, ne odgovarajući izgled mušice... a ne shvataju da su uočljivi iz aviona ili im je sve jedno koje im je boje odeća. Koliko ozbiljno uzimate u obzir maskiranje? Ja se oblačim za pecanje uglavnom u odeću raznih nijansi zelene, braon i sive boje. Tako postajem ribama a često i drugim ribolovcima skoro nevidljiv.
Šta mislite?
11-7Bone-Dry-Camo-Waders.jpg

pFILSON1-2231257p275w.jpg
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Maskiranje je veooooooma važno u mušičarenju većine vrsta! Ako hoćete bogat ulov i manje problema prilikom prilaženja žrtvama, nikada ne oblačite prsluk, bluzu, jaknu ili kačket drečave boje.
Ja sam odavno otkrio da oprezne ribe imaju običaj da pođu prema zabčenoj muvi i predomisle se kada vide drečavo obučenu "babarogu" u pozadini.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
...
Ja sam odavno otkrio da oprezne ribe imaju običaj da pođu prema zabčenoj muvi i predomisle se kada vide drečavo obučenu "babarogu" u pozadini.
...

Potvrđujem, naročito kod strimeranja bucova - pošto strimere povlačim direktno ka meni, mnogo puta se prepadne moje ružne face (i neprirodne siluete koja manijački povlači levom rukom) i zbriše uz veliki i lep vir koji ostane iza strimera :(
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Uživač, slažem se sa tobom! Vrlo je vežno da smo nevidljivi ribama.

Uvek trudim biti u prirodnim bojama...na vodi još nisam bio obučen drečavo. Zapravo ja sam skoro uvek i kada nisam u ribolovu obučen u maslinasto, smeđe... moje omiljene boje :) malo ređe obučem neku življu boju.

@Milanče, nabavi si ratne boje za lice i bucov neče da bega  ;) :D :D
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Dobar ti prsluk. Sviđa mi se. :yeswink:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ja predlazem da svi sto misle da je maskirna garderoba namenjena bolesno retardiranim amerima (inace je lovacki waders u pitanju), neophodna za musicarenje, da pocnete da se mazete blatom kada krenete na pecanje. Jos bolje, ko nema uslova da dodje do ovako divnog maskirnog kombinezona moze da ode u neku baru prvo i da se malo valja. Naravno predlazem i da se ama bas nikada ne pere garderoba (Mix je savetovao ranije da je i smrad neophodan musicarima), jer ce vremenom i sama postati maskirna ako redovno o sebe brisete ruke a cesto jedete masan burek.
 
H

humphrey

Guest
simpson H je napisao(la):
Ja predlazem da svi sto misle da je maskirna garderoba namenjena bolesno retardiranim amerima (inace je lovacki waders u pitanju), neophodna za musicarenje, da pocnete da se mazete blatom kada krenete na pecanje. Jos bolje, ko nema uslova da dodje do ovako divnog maskirnog kombinezona moze da ode u neku baru prvo i da se malo valja. Naravno predlazem i da se ama bas nikada ne pere garderoba (Mix je savetovao ranije da je i smrad neophodan musicarima), jer ce vremenom i sama postati maskirna ako redovno o sebe brisete ruke a cesto jedete masan burek.quote
xaxaxa :D zaboravio si stealth prikradanje hahahaha
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
A bre ovde neko pokusava da bude ozbiljan dok drugi su neozbiljni. Ovo oko kombinezona i garderobe mislim da stvarno nema veze ali nesto drugo ima. Kad izadjete na vodu valjda obratite paznju s koje strane bije sunce. Pretpostavljam da vasa senka ne ide ispred vas, tj sunce da vam je iza ledja. Uticaj odraza senke u vodu narociro u jutarnjim i vecernjim casovima uklopljena sa mahanjem stapa ima sigurno negativan odraz na ribe. Pretpostavljam i da ovo spada u maskirnu disciplinu. E sad sto li pa ja pisem kada je se i retko pridrzavam. Necu da mi sunce bije direktno u oci i lice  :doh: al ima sigurno nekakve veze sa ovim o cemu pisete  :blush:
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
simpson H je napisao(la):
Ja predlazem da svi sto misle da je maskirna garderoba namenjena bolesno retardiranim amerima (inace je lovacki waders u pitanju), neophodna za musicarenje, da pocnete da se mazete blatom kada krenete na pecanje. Jos bolje, ko nema uslova da dodje do ovako divnog maskirnog kombinezona moze da ode u neku baru prvo i da se malo valja. Naravno predlazem i da se ama bas nikada ne pere garderoba (Mix je savetovao ranije da je i smrad neophodan musicarima), jer ce vremenom i sama postati maskirna ako redovno o sebe brisete ruke a cesto jedete masan burek.

Nisam ja rekao da je neophodna maskirna garderoba da bi se uspešno mušičarilo već da je potrebno stopiti se sa okolinom jer tako povećavamo svoje šanse da ulovimo opreznu ribu u bistroj boji. Neću valjda u beloj, žutoj ili dekoj drugoj boji odeće da idem na pecanje?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
uživač je napisao(la):
simpson H je napisao(la):
Ja predlazem da svi sto misle da je maskirna garderoba namenjena bolesno retardiranim amerima (inace je lovacki waders u pitanju), neophodna za musicarenje, da pocnete da se mazete blatom kada krenete na pecanje. Jos bolje, ko nema uslova da dodje do ovako divnog maskirnog kombinezona moze da ode u neku baru prvo i da se malo valja. Naravno predlazem i da se ama bas nikada ne pere garderoba (Mix je savetovao ranije da je i smrad neophodan musicarima), jer ce vremenom i sama postati maskirna ako redovno o sebe brisete ruke a cesto jedete masan burek.

Nisam ja rekao da je neophodna maskirna garderoba da bi se uspešno mušičarilo već da je potrebno stopiti se sa okolinom jer tako povećavamo svoje šanse da ulovimo opreznu ribu u bistroj boji. Neću valjda u beloj, žutoj ili dekoj drugoj boji odeće da idem na pecanje?

ja sam danas u jednoj ribolovačkoj trgovini video mušičarski prsluk naranđaste boje...nije to loše (ako se ide loviti na ribnjake i mesta gde su ribe navikle na korzo na vodi)...ne  :nowink: to nije nikako za mene a ko voli nek izvoli.
Ali nije loše iči u belom na vodu...recimo po zimi kada je svuda oko tebe sneg i led ;) :D.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Kod prikradanja ribama, pored neutralne odeće, još bitniji faktor je izbegavanje naglih pokreta,pogotovu kod bucova.Ja sam najvećeg ove godine uhvatio na tri metra od nogu,prethodno je prošao ispred mene na metar i nije me provalio zato što sam se ukipio, čim je prošao par metara uzvodno bacio sam mu strimer iz zgloba,kao petljašem.Pokupio ga je čim je pljusnuo na površinu.I štuka je osetljiva na iznenadne pokrete.Pre neki dan sam stojao u vodi i ugledao na par metar od sebe štukicu od nekih pola kilograma.Nije me provalila iako je bila na dohvat ruke.Hteo sam da proverim njenu rekciju na moju iznenada podignutu ruku.Nisam ni lakat trznuo a ona je već blesnula u travu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
zvezdan je napisao(la):
Kod prikradanja ribama, pored neutralne odeće, još bitniji faktor je izbegavanje naglih pokreta,pogotovu kod bucova.Ja sam najvećeg ove godine uhvatio na tri metra od nogu,prethodno je prošao ispred mene na metar i nije me provalio zato što sam se ukipio, čim je prošao par metara uzvodno bacio sam mu strimer iz zgloba,kao petljašem.Pokupio ga je čim je pljusnuo na površinu.I štuka je osetljiva na iznenadne pokrete.Pre neki dan sam stojao u vodi i ugledao na par metar od sebe štukicu od nekih pola kilograma.Nije me provalila iako je bila na dohvat ruke.Hteo sam da proverim njenu rekciju na moju iznenada podignutu ruku.Nisam ni lakat trznuo a ona je već blesnula u travu.

Ovo je 100% tako!  :yeswink: Jednako iskustvo imam! Ako me željena riba primeti uvek se trudim da navikne na mene i da ne izgledam kao pretnja nego deo prirode. Velika je greška kada vidimo željenu ribu da joj odma bacimo iako nas je primetila. Ako pliva i bojimo se da če otplivati...pa šta, neka otpliva...mada ništa se ne gubi ako joj se ipak proba servirati.
Ove godine sam jednom prilikom taman došao do obale. Strimer mi je bio zakačen na alkicu. Na kojih 1,5m je plivala štuka od preko metar...dosta brzo je plivala i odma me je primetila, u trenu sam procenio da se mi ne isplati ni probati. Vrlo brz je otplivala na meni nedostupnu pozicjiu. Moja je greška bila što nisam prišao vodi kao i običajeno (več se pre prilaska vodi pripremim na moguči zabačaj i uvek polako priđem obali) tako da bi možda moj rekord bio 1m+.  Da je mirovala, možda bi imao šansu jer više manje u ribolovu nema 100% pravila.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
zvezdan je napisao(la):
Kod prikradanja ribama, pored neutralne odeće, još bitniji faktor je izbegavanje naglih pokreta,pogotovu kod bucova.Ja sam najvećeg ove godine uhvatio na tri metra od nogu,prethodno je prošao ispred mene na metar i nije me provalio zato što sam se ukipio, čim je prošao par metara uzvodno bacio sam mu strimer iz zgloba,kao petljašem.Pokupio ga je čim je pljusnuo na površinu.I štuka je osetljiva na iznenadne pokrete.Pre neki dan sam stojao u vodi i ugledao na par metar od sebe štukicu od nekih pola kilograma.Nije me provalila iako je bila na dohvat ruke.Hteo sam da proverim njenu rekciju na moju iznenada podignutu ruku.Nisam ni lakat trznuo a ona je već blesnula u travu.

Ja sam jednoj stuku od ajd nek bude 30 cm na metar ispred mene mahao, skakao, i neznam sta jos da vidim hoce li da mrdne. Bila je kao hipnotisana. Doduse to bilo samo jednom
 
Vrh Dno