Maslar (velika kamenjarka)

gasa

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2006.
Poruke
79
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
U nedelju na Visocici kod Visocke Rzane sam prvi put video masovno rojenje maslara i uspeo da napravim par fotografija mobilnim telefonom kupljenim specijalno zbog ribolova da bi zabelezio sve interesantne trenutke u ribolovu.Bio sam odusevljen jer do sada nisam imao prilike da vidim kosuljice nimfi koje su ostale zalepljene za kamen pored same vode a nedeleko od kosuljica i same musice koje suse svoja krilca i njihovo nespretno letenje i padanje na vodu. Jedno pitanje da li je Maslar isto sto i Velika kamenjarka jer sam na iternetu pronasao slike maslara pod nazivom velika kamenjarka od strane Aleksandra Panica?
 

Prilozi

  • kosuljice.jpg
    kosuljice.jpg
    101,3 KB · Pregleda: 611
  • maslar.jpg
    maslar.jpg
    58,3 KB · Pregleda: 654

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
U mom kraju (Kucaj-Homolje) se ne koristi ime maslar, a ako se i koristi nije mi poznato, ali sudeci po slici to je taj insekat (velika kamenjarka). Razliciti insekti koriste ovo ime (Perlodes microcephala, Perla maxima/bipunctata, itd). Za sve ove vrste funkcionisu vrlo slicne imitacije.

Moja observacija je da ih na rekama mog kraja pastrmka retko uzima na povrsini, sto ne mora da bude slucaj u tvom kraju. Riba ih uzima najcesce potopljene (posle polaganja jaja)i u nimfalnoj formi. Pre skoro dvadeset godina na Resavi sam prisustvovao neverovatnom rojenju - ovde u USA koriste termin "blanket hatch"-kao kad cebe ("blanket")prekrije povrsinu, znaci neverovatno gusto. Nijedna riba nije htela ni da pogleda povrsinsku imitaciju, mozda bas zbog abnormalne brojnosti jedinki.
 

gasa

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2006.
Poruke
79
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Hvala na komentaru Oldshurehand mislim da je mnogo socan zalogaj zato sto je veoma velika musica a mislim i da je dobra za klena iz dobrih izvora na Nisavi kod Krupca je klen otkidao na nju.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Veliku kamenjarku samo pirocanci zovu maslar. Ako cemo pirocanski da pricamo, onda cemo pastrmku zvati pastrmcha, beovicu-shljapik, najlon- zelatin... Ja obozavam ribolov u pirotskom regionu, ali...
Nije nepravilno da veliku kamenjarku zoves maslar, ali je bez veze. Nemoj vise, molim te!
 
Vrh Dno