Merenje dužine ribe

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da ne pravimo offtopic ovde: http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=3646.msg87541;boardseen#new

evo nastavka ovde.

Za početak jedna slika za druga crnog.  :)

Babuške sa Oblačinskog jezera. Dve forme, obe jako često u jezeru. Recimo da su oba primerka tek postala polno zrela. Želiš da odrediš minimalnu meru, da bude kao ove ribe. Kako ćeš to definisati?

p.s. Predpostavimo da je gornja riba malo veća, da bude iste dužine tela (bez repa) kao donja.
 

Prilozi

  • babuskeOblacinaWEB.jpg
    babuskeOblacinaWEB.jpg
    244,1 KB · Pregleda: 333

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Opaaa poceo si da mesaris  :-*

Ma batali bre ovu gamad daj sliku pravih riba.Ja bih ovo istrebio da cuvari malo vise obrate paznju na reke a ne da spavaju na barama.
Nemam ja nista protiv neka meri ko kako hoce ali kazem da je totalno bezveze(bar iz mog ugla gledano) da ribu merimo bez repa.
Da ja moram da odredim onda bi to bilo TL merenje jer se ne zna koliko ce i kojoj ribi rip biti duzi ili kraci.Verujem da su to razlike do 1cm ne vise pa je smesno to sto su oni izmislili da ribi ne merimo rep.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
neka mere i samo glavu ako hoće a ja dok sam živ merit ču kompletnu/celu ribu  i jedino to ču da priznam kao meru :smoke:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ajd vako...  :)

Vi ste zaštitnik riba i želite ustanoviti meru po kojoj se sve ribe koje nisu polno zrele moraju pustii.

Na prvi pogled imate izbor između težine i dužine, ali pošto je lakše nositi metar nego vagu, odlučujete se za dužinu.

Sada imate dve mere, obe validne u nauci, standardnu dužinu (bez repnog peraja) i totalnu.

Ako pitate nekog naučnika (ihtiologa) da vam odabere jednu od ove dve koja će vernije odslikavati da li je riba polno zrela - reći će standardna!

Jednostavno, repno peraje može biti duže i kraće, zavisi od mnogo toga. Plus ono može da bude oštećeno, odgriženo...

Dalje, SL vernije odslikava težinu ribu, takođe bitan podatak. Ako naučnik hoće da na osnovu dužine proceni težinu ribe uvek će radije voleti da čuje dužinu bez repnog peraja. Ono može da zavara.

I na kraju, u kontekstu samog merenja, meni je lakše da izmerim dužinu ribe od vrha gubice do kraja tela, nego do zamišljene tačke koja se nalazi negde između krajeva gornjeg i donjeg dela repnog peraja (vidi sliku).

I na kraju svih krajeva - ovako je po zakonu definisano u Srbiji, ja kada pecam u Srbiji ovako merim ribe, nevezano za to da li neku planiram poneti.

 

Prilozi

  • rep.jpg
    rep.jpg
    281,6 KB · Pregleda: 501

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
crni je napisao(la):
Nemam ja nista protiv neka meri ko kako hoce ali kazem da je totalno bezveze(bar iz mog ugla gledano) da ribu merimo bez repa.

E, druže Crni. Kod nas i jeste najveći problem što bi svi da mere onako kako njima odgovara. Koliko li je glava samo stradalo na međama zato što je svako merio na svoj način. Baš zato i postoji zakon, da bi svi merili na isti način i na Dunavu i na Moravu. I jako je bitno da riba koja se uzima  ne bude manja od onog što zakon kaže. Ni milimetar. Nisam isključivi C&R i volim da jedem ribu. Ipak najbolja mi je mera ona koliko sam ribe pustio.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Sad mozemo da navodimo primere i primere zasto i kako ali je cinjenica da moramo da postujemo zakon ma kakav da je a neretko pojedini delovi istog se granice sa debilizmom.
To sto nam indijanci pisu zakone sami smo krivi,dobrim delom.
Evo zar ne moze ovako(ja sam duduk ali usudicu se da kazem/napisem)... procenili su da klen je klen od 20cm polno zreo i sta ti znam i da moze da se lovi tj ponese odredjena kolicina propisana zakonom.E sad posto jedni mere ovako drugi ipak vise vole onako mogli su jednostavno da napisu u tom zakonu da je minimalna mera 25cm pa neka meri kako ko hoce.Vrlo prosto ali ne kod nas ne moze da se uradi nesto kako valja kratko,jasno i sazeto nego mora da se kenja i kenja do te granice da i taj sto je pisao taj isti zakon ne zna sta je uopste hteo da kaze.

Zac je napisao(la):
E, druže Crni. Kod nas i jeste najveći problem što bi svi da mere onako kako njima odgovara. Koliko li je glava samo stradalo na međama zato što je svako merio na svoj način.

Druze ja merim samo ribu koja je daaaaleko prebacila meru i to vrlo retko.Inace se slazem slazem u potpunosti da treba da se postuju propisi.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Što se tiče propisa tu nema dileme, poštivati ih treba i tu je kraj priče. Crni je fino napisao, bolje bi bilo 25cm pa nek meri ko kako hoće  :D a da se ja lično pitam ja bi odredio granicu 30cm pa nek meri ko kako goće.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
sto se mene tice moze i 50cm da bud ja ribu i onako ne nosim...
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Ja dajem vise, 60cm.... :lol: ma dajte koga je vise briga u ovoj drzavi dali je riba polno zrela i sta ce s'njom biti narednih godina :'( i kolika ce joj minimalna mera biti,ko sto rece Crni postujmo zakon koji je vec propisan ma koliko los bio,meni je najeralnije sebastianovo razmisljanje da se treba meriti celokupna riba....
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ako se vec meri treba da se meri i rep jer je sastavni deo ribe ali zakon je zakon :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
 

cikamike

Senior member
Učlanjen(a)
01.11.2010.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Ma prava je mera kad ribolovac pokaze rukama... i kaze: 'Ovoliko joj je bilo OKO'  :hammer:
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ajd' da predložimo novu meru, brzinu kojom je riba otplivala. Što veća brzina to veća šansa da se je vidimo ponovo.
 
Vrh Dno