Metode krivolova

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Reših da potegnem ovu temu, isprovociran prepucavanjem na prethodnim temama o "ubistvima" pastrmki, razvaljivanju, trćenju i sta ti ja znam čemu sve, ali sve te operacije uključivale su upotrebu mušičarskog štapa i majstorstvo ribolovca. Ideja mi je da kad vidimo kakvih sve metoda krivolova ima, to što neko trti klenove mušičarskim priborom nije nikakav greh...

Pa da počnem...
1. strujaroši
2. mreže
3. bacanje flaše napunjene negašenim krečom u vodu
4. upotreba hlora
5. upotreba reflektora i viljuške za noćni "ribolov" - čuo sam da "trte" krkuše na ovaj način a ovde u Škotskoj to im je omiljeno za lososa
6. prva nagrada za inventivnost - "gašenje" reke snegom tokom zimskih meseci
7. prastara metoda ali još uvek u upotrebi ' postavljanje "koša" u vodu
8. samice - kažu da one sa rakom zakačenim na trokraku udicu najbolje rade
9. hit istočne Srbije - metoda lovom "s čuk" - za neupućene - velikim maljem se udara po pločastom kamenju u reci i sve sto je ispod kamena se izvrće na leđa na opšte zadovoljstvo "ribolovaca"
10. lov rukama - ovo nerado stavljam u metode krivolova jer zahteva hrabrost, spretnost, vežbu...

Ajd sad vi nastavite - inventivan smo mi narod, mora da postoji još... 
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mislim da si sve pokrio! :doh:
9. metoda, meni do skoro nepoznata, me i dalje odusevljava i veoma zabavlja. Iako je krivolov, meni deluje veoma smesno. isuvise komicno! :doh:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
A kašikare?
Grabuljanje?
Strukovi sa živim mamcima?
Server ćemo ovako da napunimo :D
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pa sad.... da si sve pokrio - nisi! A i ne slazem se s Lakijem da je komicno.

Prvo krivolov nije samo lov ribe nedozvoljenim sredstvima, nego i pod nedozvoljenim uslovima.
Drugo: zaboravio si "dinamitase", "bombase", "konopljare", one sto rade "varikinom"... ihaaaa.... lucidan smo mi svet, svasta mozes da vidis! :whistle:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Metoda pod 5. modifikovana za sirotinju raju. Obicne vile. Nema potrebe za fency opremom. Ista alatka koja se koristi za ciscenje govana iz stale, lepo zavrsava posao. Pastrmke se mogu lepo nabati i po danu. Preporuka za siromasne :tbumb:
Koristimo prirodno......divizma. Korov koji kada se samalje i istuca ispusta otrov koji osamucuje ribe!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
update samo za druga sjeklocu.
zamisli mozak ljudi koji koriste metodu pod 9. Maljem udaraju po stenama. Koreg crnog humora od ovoga nema!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Za druga Lakija: Uopste nije smesno, gledao ja svojim ocima... Tresne covek maljem (iskljucivo sirokim i drvenim) po plocastom kamenu negde u plicaku.... na desetak metara samo se zabele stomaci riba. Provereno!! :mad:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ajd da malo offtopicujemo. Nekome je smesna agencija za SIS, nekome Southpark. Stvar ukusa. Meni je takva akcija ogavna, vise mi se sere od takvih idiota (na sve krivolovce mislim). Coveku koji to radi bi priklestio jaja i lupao cekicem. Ali sta da radim, kada zamislim, nikada nisam video, kako budala lupa po kamenju i smesno mi!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ama, Laki.... kad sam video, ja sam mislio da cica nesto pravi... Lupa, ko blesav, pa posle ulazi u vodu i "bere" ribe... 'Teo sam da se slogiram! ???
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Dakle, sta imamo dalje:

11. dinamitaši, bombaši i ostala elsplozivna sredstva idu sva na isti račun druga Sjekloce
12. Laki je naručio divizmu - genijalno, to sam zaboravio ali sam čuo da se koristi po manjim potocima jer u suprotnom bi trebao da bereš divizmu dva meseca  :D

Strukovi sa živim mamcima - ja sam to nazvao samice, znači to je pokriveno. Varikina - šta to beše po hemijskoj formuli Laki - to bi trebalo da se vodi pod hlor. E sad ne znam sta se misli pod "konopljarima"...
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Uh da,

13. u svom selu sam znao tipa koji je jurio klenove vazdušnom puškom!!! :doh: Više iz zabave ali je bio uspešan po maloj vodi - pritera ih u neko ćoše i gađa u telo da im probuši mehur. :hammer:
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Dakle da sumiramo da bi se lakše pratilo

1. strujaroši
2. mreže
3. bacanje flaše napunjene negašenim krečom u vodu
4. upotreba hlora
5. upotreba reflektora i viljuške za noćni "ribolov" - čuo sam da "trte" krkuše na ovaj način a ovde u Škotskoj to im je omiljeno za lososa
6. prva nagrada za inventivnost - "gašenje" reke snegom tokom zimskih meseci
7. prastara metoda ali još uvek u upotrebi ' postavljanje "koša" u vodu
8. samice - kažu da one sa rakom zakačenim na trokraku udicu najbolje rade
9. hit istočne Srbije - metoda lovom "s čuk" - za neupućene - velikim maljem se udara po pločastom kamenju u reci i sve sto je ispod kamena se izvrće na leđa na opšte zadovoljstvo "ribolovaca"
10. lov rukama - ovo nerado stavljam u metode krivolova jer zahteva hrabrost, spretnost, vežbu...
11. dinamitaši, bombaši i ostala elsplozivna sredstva idu sva na isti račun druga Sjekloce
12. divizma- genijalno, to sam zaboravio ali sam čuo da se koristi po manjim potocima
13. vazdušna puška
14. grabuljanje
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Slazem se sa Lucky-jem. Komika ona najcrnja je ovaj krivolov, ali naravno bi svakogaa od njih izmucio dobroo da nikad ne dodje na reku da peca.

15. Metoda otoke- U priobalju se napravi ozdian okvir od kamenja. Visina zida je oko pola metra. I kada vodostaj se poveca riba udje u taj okvir. Kada opadne vodostaj, riba ostaje zarobljena i hvata se rukama u tom zatvorenom prostoru.

Moram da kazem da sam jednom ucestvopovao u ovakom lovu. Slucajno se zadesih na vodi sa stapom, kada me neki drugari (koji nisu ribolovci), kojima je to zanimacija, zovnuse me tamo da se vidim sta rade. I ja se prikljucim tom jurenju. Klizao sam se, padao, i stigao jednu veliku ploticu. Naravno rekao sam tim drugarima da ostalu ribu koja je tu bila (mladica, pastrmka, lipljen) puste obavezno, a oni su poneli po koji komad skobalja,poltice,mrene! Ovo je veoma zajebano kada dodju ljudi koji su "gladni ribe" (uf tim me najvishe nerviraju) i onda hvataju sve zivo ispod mere, koja im se svidi... :mad:  Eto ja samo se bavio krivolovom.
Jedna informacija. Skoro svu tu ribu sto su moji drugari poneli, odneli su u bazen kod jednog od njih i tu je pokusali da nastane. Sada trenutno ima nekih klenova,pliski... Zanimacija mu da gaji ribu... ::)
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
UUuuu da metoda otoke - to sam potpuno zaboravio

Kad sam bio mali u selu tokom raspusta to je bio dozivljaj u kome je ucestvovalo celo selo. Samo nije bilo pravljenje vestacke otoke nego isusivanje "vade" - vada je vestacki napravljen potocic koji se odvaja od reke i ide manje vise paralelno sa njom 2-3 km, prolazeci kroz baste i sluzi za navodnjavanje istih tokom letnjih meseci, a zavrsava se obicno vodenicom potocarom nakon cega se voda uliva ponovo u reku.

U mom selu su bile dve takve vade koje su nastajale pravljenjem omanjih brana koje su sluzile za zahvat vode. Onda se uhvati dan kad niko ne zaliva baste, brana se razgradi i pregradi se ulaz u vadu. Vada presusi i ribe ostanu da se koprcaju po omanjim bazencicima. Najveci, kapitalni primerci klenova i krkusa su se nalazili ispod vodenicnog tocka - brasno je tu stalno upadalo. Ova festa se desavala samo jednom godisnje jer se sva riba u vadi na ovaj nacin efikasno izlovljavala, a vece nakon "ribolova" celo selo je ucestvovalo u krkanluku, obicno u seoskoj zadruzi.

Vremenom je u reci bilo sve manje ribe, u selu sve manje naroda, basti sve manje, vade su zarasle i niko ih vise ne cisti, vode u njima nema, tako da je ovo postalo proslost za "moje" selo.

Eto, i ja mogu da kazem da sam ucestvovao u krivolovu :( Secam se kao juce kako su mi kao klincu oci bile razrogacene kad se pojavio tip koji je ispod vodenice izvukao klena duzeg od "lakta" :drool:...Ehhhhhhhhh, a tad sam mislio da je to normalno i da cu i ja to da radim kad porastem :hammer: :hammer: :hammer:
 
Vrh Dno