Moja prva umetna mušica

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dugo u nazada sam vam nešto obečao. Kada sam podelio moju priču kako sam zavoleo mušičarenje i kako me je sve to obuzelo govorio sam i o mom prvom pokušaju vezanja muve. Tada sam obečao da ču da vam pokažem tu muvu koju sam kopirao. Dakle bila je to pupa/lutka tulara poznata pod imenom "Nana". Barem sam pokušao to imitirati  :D Na samom kraju bila je jako ružna.  Samo oblik tela je bio nalik onome šta sam ja kopirao dok su boje, nogice, udica i svi ostali detalji bili 100 svetlosnioh godina udaljeni od onoga što sam ja želeo navezati, od onoga šta sam ja kopirao :D :D :hammer: Ipak i kao takva, čudovištnog izgleda je lovila. Verujem da je jednim delom i taj ružni izgled doprineo lovnosti. Mokra je stvarno delovala kao nekakva ružna vodena buba. Vreme je bilo odlično za Jaza i ja sam ga lepo lovio sa tom muvom  :D Muvu sam vezao iz ruke na šaranskoj udici. Od konaca sam koristio obični konac za šivanje. Od materijala sam koristio još i jednu olovnu sačmu, malo najlon čarape, perje iz jastuka, iseckana vuna umesto dubbinga i neostik lepak sa kojim sam na kraju završio muvu na moj način :D. Zadak sam premazao tankim slojem neostika te tako dobio strašan izgled i zanimljivu ali i ružnu boju. Ružnu lovnu muvu. Tu muvu sam otkrio u jednom ribolovačkom časopisu kojega sam kupio još 1998 godine kada sam po prvi put navezao svoju muvu. Dakle pre tačno devet godina sam navezao svoju prvu muvu sa kojom sam imao  uspeh več u prvom izlasku na vodu. Lovio sam Jaza na Vuki a posle i na dunavu.  Članak u kojem sam otkrio ovu muvu je govorio o ribolovu klena bliskog rođaka jaza (koji je dobro radio baš u tom vremenu) i naravno odmah sam se latio posla.

Koja je bila vaša prva muva?

Originalno NANA (imitacija lutke/pupe tulara) se radi od:
udica: 12-14
konac: maslinasti
krilni pupoljci: tamno sivoplavi najlon konac
prsa: tamno isvoplavi konac upreden zajedno s dlakom puha
telo: maslinasto zeleni sinkon spregnut u tamno sivoplavu mrežicu
noge: crveni petao
otežanje: kuglica olova u zadakmušice

a izgleda ovako
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Prva muva koju sam vezao je bila bambula. Naravno Mix mi je dao recept i tako je pocela moja vezacka karijera. Posle dugo, dugo  :'( :'(  vremena poceo sam da vezem i druge muve (jednodnevke, vestice itd). U svakom slucaju evo i posle dve godine jos uvek sam na tom pocetku svoje vezacke karijere a muve mi i dalje izgledaju strasno ruzne, ali love sto je najbitnije.  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ttttt je napisao(la):
Prva muva koju sam vezao je bila bambula. Naravno Mix mi je dao recept i tako je pocela moja vezacka karijera. Posle dugo, dugo  :'( :'(  vremena poceo sam da vezem i druge muve (jednodnevke, vestice itd). U svakom slucaju evo i posle dve godine jos uvek sam na tom pocetku svoje vezacke karijere a muve mi i dalje izgledaju strasno ruzne, ali love sto je najbitnije.  :tbumb:
to je najvažnije, neka je muva bilo kakva samo da je lovna :yeswink: Narvno mnogi se trudim da nam muve budu lepe i lovne zbog večeg zadovoljstva ali lovnost je #1.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovo nisu moji prvi strimeri,ali su toliko stari da se vise i ne secam kako sam pecao sa njima.U stvari sa ovim donjim sam lepo prolazio,i to je bila neka moja tadasnja verzija praska.Udice su neke za smudja,tada se u Kladovu samo tako nesto moglo nabaviti.Iskopao sam ih u jednoj staroj kutijici sa muvama.


                               
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam prve muve pravio od ošišane crne mačke. Tada još nisam koristio mušičarski pribor, već vaser kuglu. Sećam se da sam lovio krupne klenove na Nišavi kod Niške Banje. Imao sam 14 godina. U to vreme, a ni u narednih petnaestak godina u mojoj zemlji nije bilo mušičarskog pribora u prodavnicama, a o fly tying materijalima nije bilo nikakvog govora ni pomisli. Ja sam znao da ću biti mušičar, ali mi nije bilo jasno kako ću nabaviti štap, konac, čekrk, muve...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
moja prva muva je bila neko cudoviste, nisam znao kako se prave nogice pa sam petlovo pero gulio sa jedne strane,koristio konac za sivenje.... sve u svemu lovile su ukljevu kao nenormalne ali pastrmke ni za lek nije bilo. naravno tad nisam imao pribor tako da je bocica od kapi za nos bila vaser kugla.

prva normalna muva mi je bila red tag, kazem normalna, jer sam video recept u nekom magazini u video sta i kako, e red tag mi nikad nije uhvatio ni jednu ribu! nemam pojma sto ga toliko cene?
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
i moja prva navezana muha bila je Red Tag, u to doba na stolu sam imao paunovo pero, neki domaći  krvavi smeđi skalp pijetla i klupko crvene vune. A lovila je (i još uvijek lovi) dobro, klena i pastrvu.  Prvu ribu na mušićarac ulovio sam upravo na nju (to je ovaj dravski klen sa slike). 
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Ja sam pre oko 10-ak dana poceo sa vezivanjem musica.
Ovo su moje prve napravljene
 
Vrh Dno