Morska pastrmka (Sea trout) Salmo trutta morpha trutta

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
MORSKA PASTRMKA by Milance

BIOLOGIJA
Morska pastrmka (Salmo trutta morpha trutta) je biološki gledano potpuno ista riba kao i nama dobro poznata potočna pastrmka (Salmo trutta morpha fario)! Ko je imao prilike da vidi i lovi ove dve vrste riba to izgleda potpuno neverovatno. Naime, morska pastrmka je posle nekog vremena provedenog u moru jednolično srebrna, sa retkim crnim pegama. Takodje, morska pastrmka u četvrtoj godini života dostize 3 do 5 kg, dok njena potočna rođaka ima ravno 10 puta manje (300 do 500g). Ona živi u dve potpuno razlicite sredine (nalik atlantskom lososu) - u reci i u moru.
Prve dve godine života (u zavisnosti od reke ovaj period moze biti i kraći i duži) provodi u reci i zatim doživljava velike promene koje joj omogućavaju da preživi u slanoj morskoj vodi. Menja boju, postaje mršavija, doživljava velike promene na škržnom aparatu, od teritorijalne slatkovodne ribe postaje migratorna i u roku od mesec dana polako se spušta nizvodno u more ili okean! Život morske pastrmke u slanoj vodi je još uvek nedovoljno poznat, i mnogo manje ispitan nego život lososa. Uglavnom se zadržava u priobalnim vodama, i u okolini ušća reka iz kojih je došla u more. U moru se uglavnom hrani u pocetku beskičmenjacima, morskim crvima, račićima da bi se kasnije hranila uglavnom samo ribom -peščanim jeguljama, haringama, i mlađi raznorodnih morskih riba. Prvi put se vraca u reku zbog mresta u različito vreme: neke posle godinu dana (prosečne težine 1 do 2 kg), neke posle 2 do 3 godine (3 - 5kg) a neke čak provedu i 4 godine u moru pre nego sto prvi put dođu na mrest u reku (i teže 8 i vise kg!!!). Morska pastrmka se za razliku od lososa hrani i u reci, ali MINIMALNO - samo da održi biološki minimum energije za predstojeći mrest!!! I iskljucivo noću!!! Mresti se u isto vreme i na isti način kao potočna pastrmka.
Rasprostranjenost morske pastrmke je velika - od Portugala i Španije na jugu preko Francuske, Britanskih ostrva sve do Skandinavije i Finske na krajnjem severu. Najveća populacija je na Britanskim ostrvim i u Skandinaviji - u Švedskoj i Danskoj su obnovljena njena vekovna staništa.

RIBOLOV
Ribolov morske pastrmke jer vrhunski sportski ribolov u svim zemljama u kojoj je ima i cenjen je kao i lov na atlantskog lososa!!! Naime morska pastrmka je izrazito noćna vrsta, jako oprezna, ćudljiva i nepredvidiva. Večita enigma! Tokom letnjih meseci iluzorno je očekivati lov u toku dana (period lova je mrkli mrak, najbolje od ponoći do 2 sata ujutru!!!) dok se s jeseni i zime period lova pomera na period posle sumraka i neposredno pre svitanja. Jedino uslovi malo zamućene vode mogu izazvati neki udarac tokom dnevnog svetla. Lovi se i u moru, i u reci s tim sto su mamci različiti. Takodje, lovi se i na žive mamce, gliste, ribice, varalice i naravno (i to najuspešnije) mušičarskim priborom. Morsko mušičarenje zahteva imitacije račića, ribica, svetlucave strimere i različite lokalne proverene musice, dok se noćno mušičarenje na reci svodi samo na jedno - nije važno šta je, važno da je CRNO!!! Ono što ovaj ribolov čini zanimljivim je izazov - riba ima, krupne su, nalaze se negde u Vašoj okolini ali ih je zaista teško uloviti!

LIČNA ISKUSTVA
Zamislite ovo: usred mrkle tople julske noći pretražujete malim crnim strimerom preliv reke. Kao tigar, sva čula su izoštrena, ne vidite ništa, čujete noćne ptice i vetar koji pomera lišće i OSEĆATE da je tu negde ispod Vas RIBA. Kakav je to izazov!!! Neuporedivo!!! Šunjate se pored reke, ni pomisli da zagazite u vodu pošto ćete rasplašiti sve do poslednje ribe do koje možete stići. Naravno da ste u toku dana morali da osmotrite deo na kome ćete noću loviti. Pa se spustite 10-tak metara nizvodno i opet, Pa još 10. I kada posle 2 sata pomislite da Vam mušice ne valjaju, da ribe nema, da je mnogo bilo pametnije spavanje ili Tuborg - TRASSSS Morska pastrmka udara DIVLJAČKI. I bori se isto tako. Za razliku od potočne ona besomučno i divlje juri ili uzvodno, ili jos češće nizvodno, 20, 30, ... metara. Ne zaboravite da smo usred noći!!! PUNA JE SNAGE I OBESTI... (Kada sam stavio tippet 0,28mm jer nemam deblji lokalni as mi je rekao da sam neozbiljan!!!) Uključivanje lampe na kačketu (obavezni deo pribora) dozvoljeno je samo kada je riba dovoljno umorna, inače će je to još više razbesneti. I na kraju metar pokaže 57cm!!! Svima Vama želim da ovako nesto doživite!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lep tekst! Doživlja je sigurno još lepši sudeči po tvojoj priči. No, pre par godina sam u ribolovnom časopisu naišao na podatak o dnevnom lovu na morsku pastrmku i to iz kanua. Mesto lova je USA, kod ušča jedne reke kojoj se ne mogu setiti imena. Uglavnom to je bila jedna poučna reportaža o mušičarenju morske p. iz kanua za vreme dana. Kako god, m.p. treba doživeti na štapu!!! ;-)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Salmo trutta trutta uopste ne zivi na severnoamerickom kontinentu! Verovatno je to neka druga vrsta koju tako zovu!
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
imamo i mi ovu nasu (crnogorsku)M.P. STRUNA iz Morace i Zete ja sam imao prosle godine jedan neuspesan pokusaj pecanja ove ribe,pa ako je neko od vas lovio ovu ribu musicarskim priborom neka napise koju rec na sta ,kako,gde,
ako ga ne mrzi .
 

viktorb

Newbie
Učlanjen(a)
08.02.2006.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Evo ovo nije morska ta o kojoj ti pises ali veoma slicna vrsta.Artic char i morska ima jedne i druge na slici.
To je oko tri sata ribolova taj ulov sa slike.Mogao bi da se takmicim sa Mix Masterom :lol: malo sale.
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
A joj...Sta uradi!Pa zar si tolko gladan?Ja čudne grehote...Laki pa šta će nam ovo na sajtu.Ovo je za sajt o masakriranju ribe a ne o musicarenju.
 

viktorb

Newbie
Učlanjen(a)
08.02.2006.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Da ne ulazimo u nepotrebne diskusije!
Laki skini sliku molim te!
Hvala!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nisam sve citao, ali vidim da neko pominje masakr i Mixmastera.
Mozda musicarenje moze i da posluzi za masakr, ali samo onome ko zna da lovi. Ostali su publika. Mnogo je glumaca medju vama. Verujem da ja oslobodim vise riba od velike vecine clanova sajta, a ipak se Mixmaster poistovecuje sa BUTCHERom. Nepravda!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nišvil BUTCHER :lol:...ono o glumcima sigurno stoji...to je iskonski poriv i potreba čoveka za priznanjima (dokazivanjima) za koja se 'svaki' bori na svoj način u ovoj životnoj igri "skoro" bez granica.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Evo za Gocija jedne lepe morske pastrmke, a da nije sa varalicar.com  :D
 

Prilozi

  • martici u dk 036_cr.jpg
    martici u dk 036_cr.jpg
    228,2 KB · Pregleda: 1.994

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da li vam je poznato da morska pastrmka (Salmo trutta trutta ) živi i u jadranu?  Ne čudite se ako ikada zakačite to (na našim slanim prostorima retko) stvorenje koje naraste do 40kg.
11719717.JPG


  :) :bye:

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ni meni nije bilo poznato ali eto ... retka je ali ne treba se naći iznenađen jer je več bila lovljena i viđena.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
to sam davno procitao u nekoj knjizi o podvodnom ribolovu
 
Vrh Dno