Mushicarenje shtuke na dubokim barama

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Bare na kojima bih pecao shtuku su dosta duboke 3-4 m,ima i nekih za nijansu plicih,da li postoji neko pravilo shto se tice strimera,njegovog vodjenja i ostalo... ??? ???       

 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
lazar je napisao(la):
Bare na kojima bih pecao shtuku su dosta duboke 3-4 m,ima i nekih za nijansu plicih,da li postoji neko pravilo shto se tice strimera,njegovog vodjenja i ostalo... ??? ???       
Zabaci pusti da tone, sačekaj koju sekundu, cimni pa opet pusti da tone...udarci su u propadanju ili u potpunom mirovanju strimera na dnu (najčešće). Drži se dijelova gdje ima kederske aktivnosti, velike štuke uglavnom leže na dnu i mirno čekaju da im strimer dođe u blizinu pa ga pokupi čak ni ne kontrira, nego ostaje u mjestu ako ti "zapne" udari blagu kontru lako može biti štuka koj je samo pokupila strimer i ostala mirovati.
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Hvala!! A kakav bi strimer trebao da bude mislim na neko otezanje?
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
lazar je napisao(la):
Hvala!! A kakav bi strimer trebao da bude mislim na neko otezanje?
Pa trebao bi pogoditi prirodno propadanje , dakle imitacija bolesne ribive koja ugiba, to moraš uskladiti sa špagom koju koristiš (tonuća ili plivajuća?) ja koristim intermedijat špagu na dubljoj vodi i nekoristim otežanaj na strimerima, a na plitkim vodama čak plivajuću špagu također bez otežanja, jer što je teži strimer , ako se još napije vode biti će ti ga teško baciti.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
gogo je skoro sve opisao, ona najvažnije jeste 100%...ja lovim u jezeru čija dubina često ide odmah uz obalu od 2m do 10, ima i pličih mesta ali... najbolji su strimeri koji nisu ni malo otežani ili nešto jedva malo pored glave ali za to je potrebno imati tonuči kanap. Ja tako lovim. Strimeri koji su više otežani kod glave, sa njima se da jigovati ali meni su se pokazali kao manje uspešni mada sam i njima lovio. Ako loviš na viđeno i ako vidiš da štuka samo posmatra strimer i ne želi ga uzeti i nakon nekog mmirovanja onda ga pokreni ka da bolesna riba pokušava panično da pobegne ali se brzo ustavi od iznemoglosti  ;) 

Neotežani strimeri ili vrlo malo otežani imaju najlepšu akciju i u povlačenju i propadanju. Važno je i od kojeg materijala se radi strimer...koliko je taj materijal plovan, kako upija vodu itd.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
sebastian je napisao(la):
gogo je skoro sve opisao, ona najvažnije jeste 100%...ja lovim u jezeru čija dubina često ide odmah uz obalu od 2m do 10, ima i pličih mesta ali... najbolji su strimeri koji nisu ni malo otežani ili nešto jedva malo pored glave ali za to je potrebno imati tonuči kanap. Ja tako lovim. Strimeri koji su više otežani kod glave, sa njima se da jigovati ali meni su se pokazali kao manje uspešni mada sam i njima lovio. Ako loviš na viđeno i ako vidiš da štuka samo posmatra strimer i ne želi ga uzeti i nakon nekog mmirovanja onda ga pokreni ka da bolesna riba pokušava panično da pobegne ali se brzo ustavi od iznemoglosti  ;) 

Neotežani strimeri ili vrlo malo otežani imaju najlepšu akciju i u povlačenju i propadanju. Važno je i od kojeg materijala se radi strimer...koliko je taj materijal plovan, kako upija vodu itd.
E ovo upotpunjavanje savjeta od strane više ribiča-više iskustava, više znači nego sve knjige svijeta  :tbumb:
Primjeni dio ovoga i imaćeš bar jednu štucu na prvom izlasku  ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Gogo i Sebastian su prokužili krupne štuke. Pažljivo čitajte njihove savete i poslušajte ih. Ja bih jedino dodao nešto u vezi otežanja strimera. Najbolje je da napravite strimere različitih težina, koji će pomoći da rad i brzina tonjenja i povlačenja budu promenljivi, baš kao štučije raspoloženje.
Dakle, Lazare, napravi iste strimere sa i bez otežanja. One teže će štuka često zgrabiti već dok prvi put propada i njih češ brže da povlačiš. Najlakši strimeri će sporo propadati i štuka će ih najčešće samo odgledati kad prvi put lagano propadaju i češće napasti nakon povlačenja, pa zaustavljanja.
Razlika između mušičara koji u svojim galerijama imaju krupne štuke i onih koji imaju iskustva samo sa boranijom je u tome što ovi drugi bace strimera i konstantno ga cimaju. Štuka je grabljivica koja retko proganja plen. Ona voli da ribici polako priđe, malo je prouči i odjednom zgrabi. Naivne primerke koji napadaju ravnomerno povlačeni mamac su već odavno izvukli varaličari...
 
Vrh Dno