Musicarenje bucova

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Musicari iz zemalja pored Atantika i Pacifika imaju lososa, a mi? Mi smo seljaci. Sta lovimo mi? Razne gluposti, poput klena, lipljena, pastrmcica, karasa, grgeca... Ljudi 'vataju ribe, bre! Ne zajebavaju se. A? Da li je bas tako? Imamo li i mi neku ribu koja se lovi priborom 7-8, a da nije barska stuka? Naravno da imamo! Bolen, belun ili, pravilno, bucov. Kako smo bogati! Vecina nas nije ni svesna toga. Bucov je neverovatno opasan i vest grabljivac. Mnogo se razlikuje od ostalih riba.
1. Hrani se uglavnom ribom, a saranskog je roda.
2. Ne prikriva se, kao sve ostale grabljivice, vec koristi brzinu i snagu, loveci ribe na "otvorenom".
3. Aktivan je i u sred bela dana.
4. Uzima samo "ziv" mamac, koji se brzo krece.
Stvarno cudna i posebna riba. Mnogo je ribolovaca, koji redovno posecuju vode u kojima zivi, koji ne samo da ga nikad nisu ulovili, vec ne znaju tacno ni kako izgleda. Cesto se desava da ga pocetnik, varalicar ili musicar, ulovi i pomisli da je klen.
Ja sam ga puno puta lovio musicarskim priborom na Juznoj Moravi. Ovakvo musicarenje smatram najatraktivnijim “strimerasenjem”. Lovim ja i stuke strimerom. Lepo je to, ali brzaci su brzaci.
Najinteresantnije i najuzbudljivije je to sto bucov skace iz vode kad juri ribe. On zaista ima jedinstven nacin da dodje do zalogaja. Lupa repom, baca se, pljusti, seta repom po vodi pa tresne o nju... svakojake vragolije izvodi. Dovoljno je samo posmatrati ga kad napada, da vam se puls udvostruci i pritisak skoci. Svako normalan bi pozeleo da ga ima na musicarskom stapu. U kanjonu neke planinske reke zaradujemo se kad pastrmka od 300 grama skoci i otkrije nam svoje skroviste. Uporedimo to sa bucovom od 3 kilograma koji na svakih pet minuta tako “pukne”, kao da je neko s mosta bacio, ne kamen, nego stenu! Zaista, veoma ozbiljan izazov.
Ovo je i najveca riba koju sam izvukao musicarskim stapom. Secam se tog 1. oktobra 2001. Bio je to moj 32 rodjendan. J. Morava je bila bistra i mala. Tih dana sam “ubijao” krupne klenove na jednom sirokom prelivu, suvom muvom. Medjutim tog popodneva slabo je radio klen. Ni bucov se nije pojavljivao. Setih se gde sam prethodne veceri video babaroge-bucove da luduju, vezah belog bunny-strimera, i malo se posvetih ovom, malo drugacijem ribolovu. Imao sam jedan napad i to je bilo dovoljno. Kad se to cudoviste zakucalo na stap od dva i po metra, sa DT koncem broj 4 (!), imao sam utisak da je krokodil, som ili ogromna morska kornjaca! Ode konac za par sekundi. Zamaranje prislanjanjem dlana na cekrk. Kao Doug Swisher, kad zakuca onu potocaru od oko 5 kila u onom 3M filmu. Sat vremena je ta riba “pumpala”. Tad sam ukapirao zasto je dobar fighting but, koji ja nazalost nisam imao. Dvadeset puta sam menjao ruku. Izlizao mi se vrsni sprovodnik. Dva ribara sa po jednim meredovom su ga “kusala”... a imao je “samo” 4 kilograma i sedamdesetak cm.
  Kad bi dosao neki stranac da musicari u nasoj zemlji i zatrazio najinteresantnije musicarenje koje ova zemlja (Srbija) moze da pruzi, ja bih ga odveo da “juri” bucova!
P.S.
Molim Lucky-ja da postavi poseban(pod)forum za musicarenje bucova, jer ova riba zaista to zasluzuje jednako kao pastrmke, klenovi, lipljeni.. Interesantno, za sad o lovu lipljena musicom niko ni rec ne napisa, dok je odeljak "Musicarenje ostalih riba", gde smo pisali o saranima, stukama, grgecima, bodorkama, beovicama, karasima, "najnapadnutiji", iako vecina nas ima iskustva i u lovu lipljena.
 

Prilozi

  • Mixmasterov rekord 2001.jpg
    Mixmasterov rekord 2001.jpg
    16,3 KB · Pregleda: 1.229

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dok sam 3 godine živeo pored Dunava i ja sam proveo lepe trenutke sa ovom brzom i jakom ribom. Naravno velikim belim strimerima, samo na žalost tada nisam imao fly rod:( Ja sam isto zakucao jednog od od ok 70cm (koliko je bio težak ne znam) jer sa sobom uvek nosim metar jer vage do sad nisam kupio :)
Moje iskustvo sa muhom je da voli, kako si isto napisao, brz plen (fast food). Vrlo važna stvar koju sam ja zapazio da udari uvek i prije na strimer ako ga ze brzo povlači jedva kakvih par milimetara ispod površine vode. Preporučujem da čak simulirate strimer po površini, da tu i tamo malo poskakuje. Dakle, brzo povlačenje strimera sa maštom ;);P To bi bila tehnika lova.
Opazivao sam kako se hrani. Juri na jata kedera na površini u sumrak, u rano jutro, u 3h ujutro (to sam vidio kada sam išao na smuđa), u sred bela dana. Uglavnom vrlo često je aktivan, nema baš nekog pravila. Samo ja osobno sam imao najviše uspeha malo ranije u jutru, i malo predveče. Tamo gde je jato kedera i gde čujete bučno pljus pljus tamo je verovatno on ako nije manji som:p (To kažem jer sam lovio bucova i nahvato ih preko 15kom i na istom mestu istom jačinom je udarao som kojeg nisam ni opazio dok nisam i njega uhvatio:p koji je imao oko 80cm).
Dobro je uvjek zabaciti strimer kakvih par cm od jata po kojem on udara i pokazat mu vaš strimer kao vidljivu finu fast food hranu koja je malo izvan jata i malo poskakuje po površini i vijuga tik par cm ispod površine. Mora mu biti uočljivija od drugih ribicia i to če prvo da udari.

Dobro je imati jači štap ili dosta metara u čekrku :p jer ako dođe tata od 5kg bit če mnogo veselo za pribor, no užitak takvog ulova bucova na nešto fino je neopisiv (predpostavljam).

Ako tko od vas živi pored Dunava i neda vam se čekati sumrak za grabljivice ili vam se ne da dizati ujutro, mušičarski štap i strimere u ruke i juriš.
 

lizard

Junior member
Učlanjen(a)
04.06.2006.
Poruke
29
Broj reagovanja
0
Ja sam se tek ove godine očeo mušičarit, dakle totalni početnik, ali evo proljetos sam imao sreću te naletila tri bolena, na neku bijelu muišicu koja je glisirala na površini kad sam vuko! Pokušao ja i kasnije na istom mjestu, ali neće više gad samo prati muhu, ali je ne uzima!
 

Prilozi

  • P4210020.jpg
    P4210020.jpg
    59,2 KB · Pregleda: 1.016

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Desava se da dok je jako sunce, preko dana, samo krene na strimera. Treba sacekati sumrak, tad obicno radi k'o blesav. Jos bolja je zora, ali musicari ted uglavnom spavaju.
Lucky, musicarenje bucova, ponavljam, je kategorija koja zasluzuje poseban, a ne naslov "ostale, drugorazredne ribe". Radi se o prvoklasnom protivniku. Meni su sve ribe interesantne za musicarenje, ali bucov je izuzetno atraktivan i po kriterijumima ostalih musicara. Ima ga kod nas, u Srbiji, Bosni, Hrvatskoj, Sloveniji i to, mozda vise nego pastrmki i lipljena zajedno! A i komadi su prilicno mesnati. Nije to boranija od dvadesetak cm. Garantujem bolju posecenost odeljka "Musicarenje bucova" nego...
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Prvo Lizard zelim ti dobrodoslicu na sajt,
a sada da odgovorim ovom dosadnom MixMAsteru. Otvorio sam forum i premestio temu, da li si slep???
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
fala dr.Lucky...ti znas vec na sta mislim ;)

Mix to si dobro rekao jutro je najbolje za bucova, i steta da musicari spavaju dok varalicari odu na vodu jos u 3h ujutro...
tamo negde oko 5-7h bucov se stvarno raspameti kao i vecina ribe...sve ovo govorim iz iskustva a ne iz "procitanog znanja"
Moj najveci je bio oko 4kg (70 cm)ako se nisam precenio :). No jedan moj kolega sa Dunava je ujutro imeđu 5-6hujutro pred mojm očima digo Bucova od 5kg i kusur. Dobio ga na neki beli strimer sa nekim prugicama.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lol...heh ako odete jos ranije, u 3h ujutro do 4h če te lepo moći uhvatiti kakvog smuđa, a posle fiskultrura sa bucovom ;P
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lucky, da sam ja slep, tebe ili mene bi zakucao onaj kapitalni poskok ispod mosta u Cifliku! Odlicno vidim. Samo oci su mi suzne, zbog tuge sto nisam na Belom Timoku, nego sedim ispred ovog monitora. A sad kad sam se podsetio musicarenja na bucove, odoh da placem. Sad mi se totalno zamutio vid!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hehe...sta ja da kazem...svud oo mene predivni tereni za musicarenje...predivna sava bohinjka, sava dolinka, sava, prekrasna smaragdno zelena reka radovna...sve pune riba, pa ca i onih apitalnih koje cak lako vidis s mostova, komadici od
40-17cm, a tek jezero tu ti i somovi od nekih 8-10g plivaju uz obalu, naravno i manji ali i "oni glavonje", klenici od oko 2kg i vise, naravo i manji...ah a sve sto mi preci je skupoca. Posebno sada sam bez posla i nije lako... Ribe mi ispod nosa a ja sparam za pecanje, bah :( Zivim u lepim secanjima i ulovima, a ako mi pukne film ici cu na jedan ribnja s kaliforniskim p. oa cu da ih olesim 5kg :I ...
bit ce bolje ;), nadam se...
nego odoh kuvati kavu ribama, bas sam je kupio ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sebastiane, pa ti si u veoma povoljnoj situaciji! Nemas posla, sto znaci slobodan si za ribolov! Ljudi koji rade po ceo dan (svaki dan)nemaju vremena za to. Ribolov i musicarenje je sport rezervisan za ljude sa velikim viskom slobodnog vremena. Oni koji ga nemaju, samo ponekad popecaju par sati u nekom reviru uz vodica i skupu dozvolu. Za musicarenje izvan bog
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
.. atih revira treba puno vremena i treninga. Za musicarenje bucova treba sve to puta dva. Zato, dok si bez posla idi na Savu i lovi bucove. Posle ce biti kasno. Znam.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ma probem je u dozvolama, nisam bas sa najbolje parama trenutno, a kod nas na savi nemao, ima samo klena pastrve, mladice (za koju nije sezona) i na nekim delovima stuke...mozda tamo dalje prema hrvatskoj i ima ali sava kod nas je jos uvek planinska reka, tek posle prema hrvatskoj vise lici na savu gde ima mozda bucova. Tako da cu sada najpre da idem na ove jeftinije i siromasnije vode kojih je malo...ali ako ne bude bas neko pecanje ima jedan ribnjak u blizini i tamo mogu da tucem kalifornise koliko mi volja, samo to nije to i sve sto uhvatim moram nositi kuci...inace je jeftino i uglavnom odnesem kuci 3-5 g ribe. Bio sam jedno par puta i nakon dužeg ne pecanja mogu reči da mi je bio užitak i to, od vađenja riba me ruka blela...ne od mahanja:) nego od vađenja LOL
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ah ova tipkovnica me zafrkava, ko za laptop je pa promasim slovo :I....3-5kg ribe*, nema bucova kod nas*
bah...brb
 
Vrh Dno