Mušičarenje na rekama složenog toka, užim od 20 m

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pišemo i čitamo o mušičarenju več poodavno, proučavamo sve i svašta, a konkretno o najvažnijim tehnikama, pristupu i problemima vezanima za mušičarenje na obraslim, uzburkanim, uskovitlanim rekama i složenim situacijama,  ne pišemo koliko je potrebno.
Otud i uvreženo mišljenje da je na malim i osrednjim rekama veoma teško mušičariti. Postoje i čitave škole mušičarenja koje preporučuju izbegavanje takvih voda. Ogroman broj mušičara hrli na široke reke glatkog toka, smatrajući ih najpogodnijim i najlepšim za mušičarenje. Zaobilaze se simpatične, manje reke, koje su veoma interesantna staništa pastrmki, lipljenova i klenova.
Ipak, Drina, Pliva, Morava, Una ili Soča, nisu uvek blizu, pa čak i okoreli ljubitelji čistina ponekad zalutaju u "džunglu". Šta onda? Da li zagaziti do guše? Double haul? Kakvu opremu koristiti? Kako zabaciti? Kako ovo, kako ono?
Šta kažu poznavaoci reka užih od 20 metara, punih vrtloga, nepravilnih brzaka, "džepova", nadvijenog granja i ostalih smetnji?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
ja obozavam takve racice, na njima je pecanje umetnost a i priroda je prelepa.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Miks, mozda bi bilo zgodno da otvoris teme: "Musicarenje na rekama sirokim od 15-20m", pa onda "Musicarenje na rekama sirokim 10-15m", pa onda "Musicarenje na rekama sirokim 5-10m" i tako.... mislim, klasifikuj ih.... :D :D :D

Otprilike, svaka sirina ima svoju skolu, koliko ja znam! :-\
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Sjekloca, nije da sam protiv zajebavanja, ali molim te da malo chill. Ako imas nesto pametno da kazes molim te kazi. Tvoje doskocice i mentalne posalice postaju dosadne. Mogu da brisem, ali da ne bude kako sam autokrata i ostalo. Znaci molim te, suzdrzi se.
Ova tema ima potencijala i to dosta. Moje misljenje na istu sledi uskoro!
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
tema je na mestu skroz, a i tehnika na takvim rekama zahteva vise umeca, prikradanja,izbora muve...
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
oholi je napisao(la):
tema je na mestu skroz, a i tehnika na takvim rekama zahteva vise umeca, prikradanja,izbora muve...

Pa to i ja tvrdim.... jedno je pecati na reci sirine 18-20 metara, a skroz deseto pecati, recimo na Kutinskoj reci, koja je puna klenova, a nema je u sirinu 5 metara. Jel gresim? :doh:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Mislim da razlike u pecanju na tim rijekama postoje ali da nisu toliko drastične kao što bi Mix to volio da mi shvatimo.Pecao sam na oba,uslovno rečeno,tipa voda i poznavajući samo osnovu mušičarenja,bez nekih "naprednih" tehnika vrlo solidno prolazio na svim vodama.Meni lčično sama tehnika zabačaja nije toliki problem kao poznavanje muha i perioda njihovog rojenja.Sve se tehnike danas daju uvježbati,pa makar i na livadi.To se pogotovo odnosi na nas koji smo kilometrima od dobrih mušičarskih voda.Srećom,imam veliko dvorište,pa se nekako snalazim i na travi,što poslije uopšte nije teško prenjeti na vodu,Naravno da se razlikuje,ali princip rada tehnika nije različit.Slažem se,i pomalo sam ljubomoran,na ljude koji žive uz i na vodi,ali šta da radim.Vježbam na travi.Do skora sam,dok nije zazimilo,praktikovao svakodnevno mahanje,i ne samo DC,već i prezentacione zabačaje.Nadam se da će kolege iz Niša da se sjete na proljeće pa da organizuju neko upoznavanje negdje na nekoj dobroj mušičarskoj vodi.Tada bi sve nedoumice oko razlike u prezentacijama bile otklonjene.

Na Adi,kad je Aco Ivanović držao prezentaciju,mnoge su mi se stvari pojasnile.A uz Ivanovu pomoć sam shvatio i neke zabačaje koji su mi bili potrebni,a nisam imao pojma ni kako početi.Mislim da,rizikujući da se ponavljam,nema neke velike razlike.Treba samo pecati.
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
. Postoje i čitave škole mušičarenja koje preporučuju izbegavanje takvih voda.

Kakva je ovo laz,kako se uopste dozvoljava da se laze ovoliko. Mozes li da navedes samo jednu skolu koja ovo preporucuje?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
Pa to i ja tvrdim.... jedno je pecati na reci sirine 18-20 metara, a skroz deseto pecati, recimo na Kutinskoj reci, koja je puna klenova, a nema je u sirinu 5 metara. Jel gresim? dohfly
pa gresis tema je reke uze od 20m tako da je nepotrebno stavljati od do metara na svakih metar razlike isti djavo.

a sad oko teme, moja iskustva su u lovu klenova na kamenici pored cacka, ja se uvek krecem uzvodno i sto je vise moguce po obali,osim ako nemogu da zabacim sa obale. na ovakvim rekama duzi zabacaji tj preko 10-15m max su skoro pa nepotrebni, pecanje ktatkim zabacajima je najcesce. e sad kad god mogu koristim klasicno zabacivanje,sa double haul-om,jer su me tako ucili a i suve muve lakse osusim posto ih ne mazem nikad, e sad nekad koristim i roll cast koji mi i nije neki ali pomaze kad nema mesta na reci. uglavnom imperativ mi je prikradanje a posto su reke obrasle musice mi i nisu cesto najbitnije jer ribama na takvim mestima svasta pada na glavu i kopneni i vodeni insekti
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Na malim rekama je najvaznije prikradanje i pazljivo kretanje obalom. I sto manje gazenja po vodi. Bacanje je potpuno nebitno tu se snalazi kako ko moze.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.170
Lokacija
Čačak
slazem se sa rodom,uz malu razliku- ipak bih malo poradio i na zabacaju
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Roda Fly je napisao(la):
Na malim rekama je najvaznije prikradanje i pazljivo kretanje obalom. I sto manje gazenja po vodi. Bacanje je potpuno nebitno tu se snalazi kako ko moze.

Ovaj post je potpuno u skladu sa zadatom temom. Samo ovako nastavi Rodafly!  :tbumb:

Ja bih rekao da je bacanje u složenim situacijama veoma teško. Nema lakšeg mesta za zabacivanje od čistine, niti težeg od džungle. Ne treba smetnuti sa uma da muva treba da padne na željeno mesto, ali i da se ponaša u skladu sa našim zamislima. Veoma često su okolnosti isprepletene u teško rešiv zadatak i ne mogu se opisati tako jednostavno, pominjanjem vrste zabacivanja, poput roll, switch...
Rečenica koju je napisao Rodafly dobro opisuje nedostatke u objašnjavanju fly castinga u složenim situacijama. Citiram: "...tu se snalazi kako ko moze." Dakle, nema jednostavnog objašnjenja kao na širokim, jednoličnim rekama.
Ipak, mogli bi bar da pokušamo da prenesemo neka važna iskustva iz mušičarenja na manjim i osrednjim rekama. To je veoma teško i treba biti zahvalan svakome ko to bar pokuša.
Evo, ja još ne pokušavam. Oholi zato zaslužuje plus od svakoga.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
@Sjekloca

Sledi ti prvo javno upozorenje. Ako prekrsis pravilnik sledi ban od nedelju dana! :bye:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sjekloca je napisao(la):
I...? Di su tvoji saveti i iskustva?.. Ili tek otvaras temu, a mi se primimo, pa nas Lacky opominje, a ti cekas ko ce sta da napise i onda se seiris? ako vec otvaras temu - onda bar napisi nesto sto ima veze s temom. :bleh:
Napisah da ih još uvek nema, ali, naravno, jedva čekam da ih opišem. Trenutno imam neku gužvu u kući, pa ne mogu da se skoncentrišem. Hvala, Sjekloca što pomno pratiš moje postove i teme. Ne brini, toliko ću pisati o mušičarenju i zabacivanju u "složenim situacijama" da ćeš poludeti od čitanja. Možda ću i neki ozbiljan video da snimim o tome, kao "kontra teg" sve brojnijim besmislicama iz fly castinga koje izvode majstori sa livada i upućuju ih naivnim gledaocima na Youtube-u i raznoraznim DVD izdanjima.
Samo, ima jedan problem. Ako ja raspalim da pišem, odmah će da se nakače moji neistomišljenici (po rođenju), koji non-stop vrebaju svaku moju reč, pa će ova veoma važna, ozbiljna i interesantna tema, kao po narudžbini, preći u svađanje i glupiranje.
Zato, neka neko ko ima iskustva iz mušičarenja u složenim uslovima reka užih od 20 m, piše o najbitnijim stvarima pre mene. Roda Fly, Sjekloca... dragi fanovi, uključiću se ja blagovremeno. Biće zanimljivo, ne brinite.  :tbumb:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mikse.... Dzaba ja pisem, kad ti:

prvo:  begas od temu (ako je uopste imas, a nesto mi ne izgleda    :D)
drugo: kazes osoblju sta da brise, pa ljudi citaju seckane teme, te im nista nije jasno
trece: pocinjes da se nerviras jer nema ko da ti odgovori, jer svi mora da se slagaju s tebe, a onda tema zamire

Malo li je? ima jos, ne beri brigu.... :bleh:
:bye:

S' g ce Laki da me banuje, ce se kladis?
 
Vrh Dno