Musicarenje Patuljastog soma -CVERGLAN

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nisam bas nesto eksperimtisao ovo ali posto se jako mnogo namnozio na nasim stajacicama,mislim da bi lepo bilo probati ga..
Interesuje me vase iskustvo sa ovom vrstom ribe.
--IZ ARHIVE PRE PAR DANA NA STRIMERA-- ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

Prilozi

  • Cvrglan.jpg
    Cvrglan.jpg
    313,1 KB · Pregleda: 1.007

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam ga ulovio nekoliko puta, a mnogo češće promašivao kada napadne strimera.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nisam nikada probao...a pošto je štetočina a i koliko znam vole ga na trpezi isplati se ga u đak pa na pijacu  :D  :doh: .... uh šta ja to govorim  :nowink: :doh:  :D :D :D :hammer:

baš sam pravo sportsko đentlmenski ovo savetovao  :D :smoke:

možda padne kakav minus :lol:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Zasto bi Seb. pao minus nema potrebe,par ljudi koji su ga hvatali i ruckali kazu da je ukosniji od 70 % riba koje bacamo na skaru..
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mislim da ću se u budućnosti dosta posvetiti mušičarenju ove vrste, jer sam u barama u okolini Niša primetio komade od 30-40 cm, a to su lepi trofeji.
Do ove ribe se teško dolazi mušičarenjem, ali imam neke ideje i smišljam specijalne muve i tehniku za ovu simpatičnu ribu.
Podsetite me da narednog proleća olešim krupne cverglane.

P.S.
Važno saopštenje za Nišlije!
Pre neki dan sam video na barama kod Broja 6 ribolovca koji je doneo punu kofu cverglana i koristio ih kao kedere za štuku. Nakon neuspešnog ribolova sve ih je rasipao u baru u kojoj ih nikada nije bilo!
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
U stajaćicama oko Mostara ima dosta tog patljastog somića i lovi se uglavnom na plovak ili dubinski. I to zna se desiti da kada krene bude na svim udicama koje su u vodi praktično u minuti . Meso veoma ukusno, podsjeća malo na meso jegulje. Ono što treba paziti množi se veoma brzo i preuzima životni prostor drugih riba.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Mixmaster je napisao(la):
Mislim da ću se u budućnosti dosta posvetiti mušičarenju ove vrste, jer sam u barama u okolini Niša primetio komade od 30-40 cm, a to su lepi trofeji.
Do ove ribe se teško dolazi mušičarenjem, ali imam neke ideje i smišljam specijalne muve i tehniku za ovu simpatičnu ribu.
Podsetite me da narednog proleća olešim krupne cverglane.

P.S.
Važno saopštenje za Nišlije!
Pre neki dan sam video na barama kod Broja 6 ribolovca koji je doneo punu kofu cverglana i koristio ih kao kedere za štuku. Nakon neuspešnog ribolova sve ih je rasipao u baru u kojoj ih nikada nije bilo!

Cverglan svakako nije simpatican, cak ga nikada nisam posmatrao kao ribu. To je strvinar koji zivi u vodi i jede apsolutno sve sto se nalazi na jelovniku drugih riba, pa i ono sto niti jedna riblja vrsta nece da pojede. Nekako me najvise asocira na pacova, sa tom razlikom sto pacov nije tako ruzan. Naoruzan otrovnim kopljima, jasno stavlja do znanja predatorima da sa njim nema zajebancije. Stuka moze da umre kada proguta ovaj skart od ribe i jedina vrsta koja ga tamani jeste blesavi bas. U vodi se siri kao virus na hard disku ili ti slican efekat cepanju atoma - obrnuta piramida. Voda na kojoj se nastani vrlo brzo postaje mrtvilo bez bele ribe u kome je dominantan samo cverglan. Sreca je da ovom vodenom gmizavcu smeta brz tok i hladna voda, inace bi nastanjivao i salmonidne vode. Nema period hibernacije pa je aktivan cele godine, dakle zdere ikru svih ribljih vrsta.
Jednom prilikom sam ga izbacio iz vode na obalu i pao je u travu bas kraj staze kojiom prolazim dolazeci na to mesto. Bio je letnji sumrak. Sledeceg jutra sam ponovo dosao na isto mesto i prolazeci istim tim puticem nasao njega, kako u orosenoj travi i dalje mrda skrgama - kunem se da je ovo istina.
Dakle tog ribolovca koji peca stuku na cverglana treba prvo nauciti da to nije hrana za stuku, zatim ga treba izudarati jer pravi sranje na vodi.
Nije za Dzabe zabranjeno poribljavanje voda na svoju ruku i to vrstama iz drugih akumulacija. Taj covek je upravo poremetio kompletan sistem neke bare, koja ce ubrzo postati krajnje nezanimljiva za ribolov.

A sto se tice izjave da je cverglana tesko upecati na musicu?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
Ako uzmemo u obzir da jede kukuruz, ribu, psenicu, pasulj, grasak, bube, toalet papir, celofan, gumu, plastiku i sta sve jos. Neko je ovde u debeloj zabludi. Nije moguce pecati bilo sta na vodi gde ova kuga zavlada.

Sto se klope tice, jesti cverglana mi dodje nekako kao jesti pacova. Tako da sam ovog strvinara uvek zaobilazio u sirokom krugu a price o fenomenalnom ukusu ove "ribe", slusam sa izvesnom dozom gadjenja
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Glavni problem cverglana za nas sportske ribolovce je njegova velicina. Mnogi bi mu oprostili sve druge osobine al tu nece nikako. U Americi sam hvatao znacajno krupnije primerke nego ovde ali ponovo nisu bili posebno zanimljivi. Sa druge strane da nam je umesto njega dosao njegov rodjak Channel catfish (Ictalurus punctatus) sumnjam da bi se ljudi toliko zalili.
 

dare

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
185
Broj reagovanja
0
Lokacija
Prokuplje
Koliko vidim pitanje da li ko ima ikakvih iskustva sa ovom ribom,a ne dali je ukusan ili je korov ili bilo sta drugo ...........
Malo su pojedinci otisli sa teme ili nisu imali tu NE-SRECU  da ga upecaju na muvu..
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Verovali ili ne, jutros sam pravio strimerčića namenjenog cverglanu. Nije mi palo na pamet da dokrajčim topličke klenove, niti da pojurim barske štuke, a još manje da proganjam drinske lipljenove (iako sam baš to planirao za oktobar). Od jutros razmišljam kako da rasturim krupne cverglane!
Imam opasne ideje za nove, nikad neviđene tehnike mušičarenja i vođenje strimera, ali neću ih otkrivati dok ne napunim čuvarku sa bar 2 kg ove čudne ribe.
Do sada sam ih lovio sa neznatnim uspehom i to me ne zadovoljava. Želim da ih lovim isto kao grgeče, štuke, bodorke...
 

Prilozi

  • Za cverglana.jpg
    Za cverglana.jpg
    26,9 KB · Pregleda: 467

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
To je neviđena štetočina. Na jezero u Šumaricama u Kragujevcu, neki debil je isto tako doneo cverglana kao keder za štuku, pa danas kad baciš bilo šta što ide prema dnu, eto njega. Primerci od 10 - 20 cm se pecaju na minut. Mada u jezeru sada ima soma, šarana , štuke, babuške, bele ribe, smuđa - videćemo za par godina šta će ostati. Možda za deset godina ostane samo on. Neznam ima li načina da se istrebi. Znam da je tema mušičarenje cverglana, izvinite za off.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Ima nacina. Doduse  ne bas na 0 ali priblizno . U nekom od prethodnih brojea ribolova je bio opisan efikasan ali i dugotrajan i mukotrpan posao a to je postavljanje mrezastih kaveza sa hranom koju on obozava i vremenski praznjenje istih u "deponiju". Rezultati su vise nego odlicni za to jezero koje je opisivano. Ako iskopam taj broj napisacu vise o tome.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja mislim da je ovo jedini sajt na svetu koji se bavi mušičarenjem cverglana. :hammer:
 
Vrh Dno