Musicarsko zanatsko pismo

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
nespetro je napisao(la):
Ides pored reke i vidis cicu od 60 ljeta koji se muci da izbaci nekih 15-tak metara. Vidis da mu malo hvali u tehnici i dobronamerno pridjes, popricas malo i cim pokusas da mu das savet on ti obrusi : Idi bre.... pa znas li ti koliko godina ja musicarim? Ti ce me ucis?
Sta bi mu ti reko?

Nespetro znas sta je problem ovde?

Zasto uopste da dajes savet nekome ko ga i ne trazi. Pa pobogu taj od 60 leta se muci ko zna koliko godina i dalje ce da se muci ali i da dolazi, peca i uziva. On uopste ne misli da se muci ma koliko to nama delovalo tako. I sad zamisli dodjes i pocnes da mu delis savete, "Nemoj ovako, namesti ruku ovako, e sad ovako...". Sasvim normalna reakcija bi bila "More klinac nosi se u tri lepe". Zato je izlisno pokusavati da nametnes nekome nesto ako on ne zeli i ne pita sam. Sta je tu lose majke ti?
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
nespetro je napisao(la):
Kvo?  :D 
Pisem ovom celavom latinicom i nikako da skontam kako da to promenim. Ima neka caka al mi nije jasno.

Sto bi menjao kad vecina ovde koriste celavu latinicu,ne'se sekiraj  ;) :D

Ja uvek kad god mogu trazim savete,ne vidim razlog sto bi se stideo neznanja,pred svaki polazak na nepoznatu vodu pitam sta i kako,kad sam upozano Sasu iz Pirota(Sasapi) ja sam tek tada video koliko ja neznam da bacam a do tada sam imao xxx izlazaka na vodu i ulove,druzenje sa njim na Visocici sam iskoristio da pitam sve sto me interesovalo o pecanju,muvama itd...i naucio sam mnoge stvari(e sad ce on mozda da se javi i kaze da i dalje neznam da bacam  :D) ali s'obzirom koliko malo vremena imam u poslednje vreme za ovaj hobi smatram da je dovoljno za sada.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
oko problematike deljenja saveta postoje dve moguce neprijatne situacije .
prva,
je da onaj kome se savetuje i pametuje nece da prihvati ponudjeno . to se najcesce dasava kada savetodavac nastupa kao bogom dan i sveznajuci ...zato mi se veoma svideo pristup nespetra  :)
nespetro je napisao(la):
a ako bih rekao nesto sto mislim da bi bilo korisno, uzmem sebe za primer i ucinim tako da to ne ispadne savet.
kontra produktivan je pristup ... samo sam ja u pravu , ja sam najpametniji ...i sl .

druga,
situacija je kada onaj ciji savet nije prihvacen pocne da se ponasa nenormalno .  :D

sve zavisi od pristupa . nakurcen pristup ce tesko naici na prihvatanje . ko to ne ume da razume bolje nemoj da deli savete bez obzira na nivo znanja koji poseduje . a i to je diskutabilno ..koje je to znanje i koji je nivo istog? ne postoji skola musicarenja . nasi stavovi oko stapa , kanapa , predveza , musice , vode i slicno su samo nasa misljenja . reke se razlikuju , potrebe se razlikuju , interesovanja se razlikuju .
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Musicarenje sluzi za zabavu i relaksaciju. Zadovoljan ribolovac je najbolji ribolovac i sve dok se tako osjeca nikakvi savjeti mu nisu potrebni. Ni bolji pribor, ni bolja struna, ni vise sunca ili oblaka na nebu. Uvjeravati ga, izravno ili ne izravno, da to sto radi "nije dobro za njega" je gubljenje vremena, ako vec ne i cinjenje stete covjeku koji uziva u onom sto radi. Nema veze koliko godina zivota ili ribolovnog staza imao.

Sto se tice musicarske tehnike, a osobito bacanja, cinjenica je da postoje ljudi koji jako dobro love ribu, a osrenje ili lose bacju. I obrnuto, ljudi koji odlicno bacaju, ali su osrednji, losi ili nikakvi ribolovci. Te dvije stvari nisu izravno povezane, iako vrhunski ljudi vrhunski rade jedno i drugo. Postoje ljudi kojima je dozivljaj musicarenja cine lijepa voda, lijepa muha, lijep zabac i lijepa riba. Usfali li nesto od toga ostaje jos uvijek dovoljno za ugodan ribolovni dan. Kvariti nekom bilo koji dio tog zadovoljstva je glupost.

Sto se tice poduke, poducavati nekog tko nije trazio pomoc je nepristojno. Na vodi pogotovo. Isto tako, poducavati nekog tko ne postuje vjestinu, ne postuje ucitelja, ne postuje druge ljude koji se time bave i prirodu u koju ulazi s udicom je cinjenje stete. I to ne male beznacajne stete. Uputiti neodgovorne ljude kako da potamane ribe u nekoj vodi musicom ili nauciti ih, recimo, bacanju kako bi kasnije mogli na ruzan i nametljiv nacin smetati i omalovazavati druge ribolovce nije nikakav posao. 



 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
simpson H je napisao(la):
Nespetro znas sta je problem ovde?

Zasto uopste da dajes savet nekome ko ga i ne trazi. Pa pobogu taj od 60 leta se muci ko zna koliko godina i dalje ce da se muci ali i da dolazi, peca i uziva. On uopste ne misli da se muci ma koliko to nama delovalo tako. I sad zamisli dodjes i pocnes da mu delis savete, "Nemoj ovako, namesti ruku ovako, e sad ovako...". Sasvim normalna reakcija bi bila "More klinac nosi se u tri lepe". Zato je izlisno pokusavati da nametnes nekome nesto ako on ne zeli i ne pita sam. Sta je tu lose majke ti?

Bez veze sam naveo taj primer Simpsone.

Ono sto u stvari zelim reci je to da ima ljudi koji bi i da nauce da bolje bacaju , i da lepse vezu musicu, i da bolje upoznaju pribor ali im ne da "cifra".
Sam si negde napisao da mnogi ne zele ni da pitaju, ni da prime neku novinu koja im se ne slaze sa razradjenom semom koju imaju u glavi, a vide da sve to sto rade moze mnogo bolje. I da se pribor bolje uklopi, i da bacanje legne.  Sujeta je nezgodna stvar. 

Zadnji savet koji mi je neko dao me je odusevio. Niti sam ga trazio, niti ocekivao. Bilo je na zadnjem SP. Dok sam vezbao pre nastupa, prisao mi je jedan mladji kolega, mislim da je bio iz Finskog tima, i samo mi rekao: probaj da gornjom rukom drzis vislje stap. Okrenuo sam se i video da mi covek iz najbolje namere to govori.
Ja naviko na nisko drzanje iz underhanda tako da sam i stap, za glavu od 20+ metara,  drzao  takodje veoma nisko. Podigao sam ruku i imao mnogo bolju kontrolu nad kanapom i vecu mogucnost za duze pokrete. Zahvalio sam mu se posle i bas se fino ispricali. Kaze da su tako i njemu dali savet i da ga je odmah prihvatio i poboljsao tehniku. Da mi je prisao arogantno, onako uciteljski, sa visine, bez obzira sto mi je dao dobar savet, nikad ga ne bih ni poslusao.

 

maxfly

Senior member
Učlanjen(a)
22.10.2010.
Poruke
383
Broj reagovanja
13
nespetro je napisao(la):
Bez veze sam naveo taj primer Simpsone.

Ono sto u stvari zelim reci je to da ima ljudi koji bi i da nauce da bolje bacaju , i da lepse vezu musicu, i da bolje upoznaju pribor ali im ne da "cifra".
Slazem sa ovom konstatacijom da ima nas koji bi i da naucimo ali nam "cifra" ne dozvoljava.Stalno ima nekih precih troskova pa mi edukacija u fly castingu uvek na zadnjem mestu.Mada licno mislim da su casovi malo i skupi za nas standard.Ja sam ih platio nekoliko i ne zalim za tim,jer sam zaista napredovao u zabacivanju ali ima naroda koji to sebi ne moze priustiti a voleo bi da zna.Sreca pa postoji Google,ovakvi prejaki musicarski forumi i Youtube pa sve sto me interesuje u vezi musicarenja lako nadjem.
Cilj mi je da izadjem na vodu i uzivam a da bih uzivao i musicario moram svaki put da pomalo napredujem.Veliko zadovoljstvo osecam u sebi kada se vracam sa reke a imam osecaj da sam bio bolji nego prethodni put.Ako se pravilno rasporede sredstva predvidjena da se potrose u toku jedne sezone moze za par godina da se zaista dosta toga uradi..Sto bi stari ljudi rekli "strpljen spasen"....

 
Vrh Dno