najbolji ili najgori period

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Polako ali sigurno počinje taj period, sinoć sam bio do mrklog mraka na vodi imao jednog lipljana za 2 sata pecanja , jedno sto javljanja i petnaest različitih perioda sa rojenjem , bez žive muve , pa oblaci sedževa, pa sve u krug a svaki lipljan jede (čini mi se ) svoju omiljenu muvu, nikako nisam mogao da mu udjem u fazon , ali najbolje je to pecanje u sumrak, topla voda , ladovina, riba aktivna pa i ne mora da se vata  :smoke: a ako se desi još bolje :tbumb: Kupio je i u filmu, i suvu i polako ko usporeni snimak i jurio za pojedinim muvama nizvodno ma cirkus,    Obožavam jul i avgust i nadmudrivanje sa njim , tanki predvez, sitna muva , sexy prezentacija i svaka riba trijumf nad samim sobom , svaka ulovljena riba nešto novo naučeno i momenat kad ti iz ruke sklizne ponovo u vodu i uroni u zalazak sunca - hvala ti lipljane što postojiš
    Evo nekih kvaka što sam mu spremio za danas ako posluži voda pred mrak...
 

Prilozi

  • jul.jpg
    jul.jpg
    69,3 KB · Pregleda: 478

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
St.Igor je napisao(la):
hvala ti lipljane što postojiš

odlična tema  :tbumb: :yeswink:

Sigurno če da padne koji na neku od tih tvojih imitacija.
Ja bih probao sa nečim ovakvim ko što sam priložio na slikama. Naravno, stari kojekakvi isprobani palmeri i fratnikove puhovke dolaze u obzir a također i šaši  ;) Ni klinkhamere ne treba zanemarivati!

Uglavnom ovo su jedni od mojih favorita...
 

Prilozi

  • jednodnevka ginger-1.jpg
    jednodnevka ginger-1.jpg
    26,5 KB · Pregleda: 363
  • petitjen.jpg
    petitjen.jpg
    65,9 KB · Pregleda: 363
  • jednodnevka olive biots&cdc.jpg
    jednodnevka olive biots&cdc.jpg
    34,6 KB · Pregleda: 1.181
  • jednodnevka olive.jpg
    jednodnevka olive.jpg
    39,6 KB · Pregleda: 422
  • emg.jpg
    emg.jpg
    159,3 KB · Pregleda: 484
  • grey.jpg
    grey.jpg
    106,1 KB · Pregleda: 333

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Bravo  Seb odličan izbor za ovaj period :tbumb: s tim što ja u ovom period preferiram no hackle flies tipa krejica ,ili sa maximumom jednog namotaja nožica  jer to mi se uklapa u koncept nadjebivanja sa Mr.Grayling-om.Posebno mi se svidjaju ,,petljice ,, koje mogu imitirati i emergere i sedževe (na površini), i još što šta.Odličan materijal (ne samo za ovaj period) za tela je biots pero maslinasto naročito.
    pozz igor
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ova gore sto sam ju vec jednom postavio mi je najdraža, "simple but deadly" samo maslinasti cdc i biots+rep od petla. Nju mi je lipac uzimao i u podne i u samo predveče.
index.php

evo ja vec par dana planiram kako cu do vode ali me prevoz muči, a mnogo sam se zaželeo nadmudrivanja sa tom prekrasnom i nepredvidivom ribom.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
  Kazes najbolji period... A sta bi sa onim regatama?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Lepe su muve, ali ja retko pecam lipljena od kad sam plivao Drinom neplanirano. Tj. nisam ni pecao, da budem tacniji.
Medjutim, Seb, zanima me od cega je telo muve - jednodnevke sa jedne od gornjih slika koje lici na paunov quill, ali je zuto?
Takodje, govorite o biotsima kao materijalu za telo, pa me zanima od kojih ptica su pera sa kojih ih skidate i gde to nabavljate?
Unapred hvala na odgovorima.
 
Z

Zakula

Guest
Biots barbule su ustvari segmenti velikih krilnih,konturnih pera ptica,kao shto su curka,guska,paun,fazan,divlja patkovina :hammer: itd..Ja sam do skora imao biotse galebova,jer sam na moru pokupio nekoliko velikih krilnih pera sa plaze...Ali,zdimio sam ih!! :doh:Nekako su mi bili najbolji!!Inache,biots moze da se uspeshno farba,i od njega napravi telo bilo koje jednodnevke...Seb,sve su to dobre muve shto si okachio....Mnogo mi se svidjaju! :drool:A evo i mojih,na udicama od #14 do #20...
 

Prilozi

  • Small Quill Dun.jpg
    Small Quill Dun.jpg
    14,6 KB · Pregleda: 657
  • Small Biots Dun.jpg
    Small Biots Dun.jpg
    17,9 KB · Pregleda: 666
  • Para Dun Grey.jpg
    Para Dun Grey.jpg
    24,9 KB · Pregleda: 282
  • PMD Emerger.jpg
    PMD Emerger.jpg
    24,8 KB · Pregleda: 310
  • Grey Quill.jpg
    Grey Quill.jpg
    21,6 KB · Pregleda: 308
  • Litlle Chery Dun.jpg
    Litlle Chery Dun.jpg
    27,7 KB · Pregleda: 274
Z

Zakula

Guest
I josh malo lepotica,mojih.... :hammer: :whistle:Prva,chetvrta i peta su na udici #18,a ostale na #20.
 

Prilozi

  • Red Grayling Dun.jpg
    Red Grayling Dun.jpg
    24,2 KB · Pregleda: 272
  • Light Olive Paraloop Dun.jpg
    Light Olive Paraloop Dun.jpg
    12,7 KB · Pregleda: 298
  • Pheasant Tail Paraloop Dun.jpg
    Pheasant Tail Paraloop Dun.jpg
    18,1 KB · Pregleda: 294
  • Zakula's Orange But Midge.jpg
    Zakula's Orange But Midge.jpg
    24,7 KB · Pregleda: 266
  • No Hackle Biots Dun.jpg
    No Hackle Biots Dun.jpg
    16,2 KB · Pregleda: 298

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
fine muve žak ali  "Small Quill Dun" i " No Hackle Biots Dun" mi se čini nekako extra  :yeswink: :tbumb:

@ pedjabg, olive biots je od čurke a ginger i dyed dun (sivi) su od guske. Biots od guske je nešto kraći od čurkinog i njega koristim za manje jednodnevke, ali može se nešto izčarati pa pokoristiti i za veče jednodnevke  :) INače od čurke je idealan za muve sa dužim telom ali i za ove kraće. Nekako mi se više primenjiv čini pa je možda zbog toga i nešto skuplji od biotsa guske. Ja ga kupujem u mušičarskoj trgovini  :)

Evo milanče je dao jedan fini sajt gde se to sve može nabaviti dosta povoljno
Milance je napisao(la):
Ja sam baš od njih poručio i to sve boje gde se pominju grey i olive  :D :D :D Stižu po 2 cela pera u kompletu (levo i desno!) tako da ih možeš koristiti i sa druge strane gde nije biots za eventualno neka klasična krila. Stiže za 10-tak dana običnom poštom tako da nisam platio ni carinu ni PDV, a ja koristim MASTER. Proizvođač je Hareline www.hareline.com , evo slike http://www.hareline.com/images/harelinejpegweb/TBQ.jpg  ali oni ne šalju!!!Full answer  :)
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Žakula iz prvog posta za ovaj period meni se čini da je ok samo pmd emg dok su druge po meni odlične muve naročito ovi parachuti i probao bi ih u lovu na pastrmku -obavezno- i to kad se ona ubaksuzi pa ,,neće ništa,, a igrale bi i za lipljana ali u nekim drugim uslovima. Iz drugog posta ako su #16-20# igraju sve i rekao bi da je ovo pravilna upotreba polipropilena u izradi lipljanskih mušice( Z's orange but midge ) puno pozz igor
 
Z

Zakula

Guest
Naravno da ce da love pastrmku,zato su i napravljene....Ustvari,lovljene su pastrmke ovim muvama...A iskreno mislim i da ce da lipljana da raspucaju....NAravno u odredjeno vreme....Za Drinu u julu??Nemam pojma....!!ZAvisi od mnogo stvari...Moguce!Za ovaj period bih verovatno izabrao nekog caddisa na udici #16 ili #18.Ipak su sada najaktuelniji!! :tbumb:POzz
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Hvala na odgovoru, Seb, probacu sa narucivanjem, ali cu Boga mi i da jurim curke. Nista me ne kosta, sem pica i vecere...
Cekaj, o cemu pricamo?  :D
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
ovde ima mnogo dobrih jednodnevki , ali ne zaboravite da su lipljanu glavna hrana tulari ,
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Tacno, iako sam zadnji put forsirao male jednodnveke dosta uspeha sam imao i sa jednom ferzijom F-Fly i to najbolje mi se pokazao sa crnim telom od biotsa pa tek onda maslinasti i sivi (koje sam bacao za experiment da vidim na sta ce pre da krene). Uglavnom bilo je menjanja: osice, mravci, jednodnevke i tulari sve na malim udicama. Na mom zadnjem izlasku gde sam lipca ciljao sa jednodnevkama sam  ulovio najveci broj ali definitivno se slažem koliko god da je on nepredvidljiva riba tulari su mu važan deo jelovnika. F-Fly je odlicna jednostavna lipljanska-pastrmska muva koja lepo imitira pored raznih malih insekata i tulare.
 
Vrh Dno