Najveći som upecan u Srbiji na udicu

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
oholi: Ako sam dobro obavesten, najveci som u nasoj zemlji je uhvacen u nisavi-mislim da je to bila slotija od 150ak kg

Mixmaster: Ja znam čoveka koji je ulovio u Nišavi soma od oko 100 kg, pre oko 40 godina. To je čuveni Žvane, pobratim još poznatijeg Šerpija.

100ka: Izvinjavam se za off i ja, ali najveći somovi traže obično velike reke i jezera. NE osporavam da je možda bilo stokilaša u Nišavi nekada. Al sam siguran da je veca verovatnoca da je najveći brka capnut negde na  Dunavu i to najverovatnije na Djerdapu, eventualno Zvorničkom ili nekom drugom većem jezeru.

Ja lično: Kolko je meni poznato, najveći som ikada upecan na udicu uhvaćen je na Južnoj Moravi i upecao ga je Nišlija. Čak sam pre više godina na Bovnu upoznao čoveka koji kaže da je on taj koji je uhvatio tu ribu, koja je bez glave i creva težila 130 kg. Mislim da reče i da je glava bila teška 30 kg, što ukupnu težinu ribe ribe dovodi na oko 180 kg.

Što kaže jedna pesma: "Ako su lagali mene, i ja lažem vas  :)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Som od 180kg :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Sine pa taj pojede tebe i mene sa sve čamcem za predjelo ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sećajući se borbe sa somom od 5 kg na mušičarskom kompletu aftme 5, razmišljam kako bi izgledala borba sa somom od 180 kilograma. Možda bi bila moguća sa aftmom 50 i predvezom od 2 mm. Muva bi morala biti urađena na udici 40/0.  :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
a sta kazeto na ovakvog brku na udici ("muvi")...??? :smoke:

[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/ABRBISg1D08&rel=1[/flash]
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
100ka je napisao(la):
Sine pa taj pojede tebe i mene sa sve čamcem za predjelo ;)
Taj te ne bi pojeo, ali znam jednog koji možda bi:

Priča je tužna i glasi ovako:

04.08.1996. Dva dečaka se kupaju u reci Don. Jednog grabi som, drug ga hvata za ruke, som ih obojicu uvlači pod vodu. Ovaj drugi je primoran da pusti svog druga, koga odnosi riba...  :( Dečaku niko nije verovao, već su mislili da se njegov nesretni drug utopio.

08.08.1996. Reka Don, nedaleko odatle. Muž i njegova žena sitna rastom izlaze čamcem na reku. Tek su se uzeli. Ona gola skače u vodu i pliva kraj čamca. Na površinu izranja ogroman som, grabi je i odvlači u dubinu.  :eek: Muž nije stigo ni da se pomeri, ostao je prestravljen u čamcu koji je voda nosila još dugo dok se nije pribrao...

12.08.1996. Organizovana je velika hajka na soma. Tu je i jedan ihtiolog. Ogromne mreže se vuku traktorima. U jednom trenutku mreža negde zapinje. Izvlače je i u njoj vide ogromnu ribu koja se ne pomera. Sećam se rečenice kojom očevidac opisuje stanje soma: "Kak da je bil usnil". Tek u plićaku je som podivljao, ali su ga ipak izvukli.

Razjareni rođaci žrtava ubijaju soma sekirama. U stomaku nalaze par ljudskih kostiju i verenički prsten. Riba je unakažena i onaj naučnik ne može da izmeri težinu, ali zato može dužinu - 3.89 m.

Ovo sam pročitao u Moskvi 1997. godine. Jedan poznanik mi je dao novinu koju je sačuvao. Imao sam dugo kopiju tog članka, ali se negde zagubila. Ne mogu da tvrdim da je ovo 100% istina, ali je pisalo u jednim ozbiljnim ruskim novinama. A i čisto sumnjam da bi neko lagao s obzirom da se u priči spominje smrt dečaka i mlade žene.

U članku su se bavili i procenom težine soma. Jedan ruski naučnik je spominjao soma slične dužine koji je, ako se dobro sećam, težio oko 450 kg!
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo i slicne price koji svaki mestanin  u okolini ssrebrnog jezera zna??
Naime sagradjene su brane os mreza na 100-nak metara jedna od druge gde je zadnji put vidjen som,po prici mestana  tezio je oko 200 kg.Tokom noci na jednoj mrezi kada ssu se one izvlacile bila je mreza pokidana  dva sa dva.
Posle nekoliko dana izvucen je som koji je ni manje ni vise ima  204 kg. po proceni mestana a duzina mu je bila blizu 3,80 metara,tako da na nasim jezerima tjs dunavski pregradjenim jezerima nikakvo cudo nije zocekivati ovakvu grdosiju,setite se samo prosle godine kada je neki ribar kod kobina na rovca izbukao soma od 114 kg.
Naravoucenije ne ulazite u ovakve vode bez preke potrebe...
=Pozz--
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Eto sto je meni frka da se kupam na Bovnu nocu. :O
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Lazza u potpunosti se slazem sa tobom..Bez preke potrebe pa ni tad da ne bi bilo pazi AJKULAAAAAAAA
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Jel ima neko dokumentovano (slika, snimak, link) najvećeg soma ufaćenog kod nas i u svetu?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kod mene u jezeru su također ogromni somovi ali ni jedan napad nije zabeležen (hvala Bogu). Dok sam živeo par godina u Vukovaru čuo sam za priče kako je u jednom jezercetu koje je davnos nastalo poplavom Dunava bilo sličnih nesretnih slučajeva. Navodno, leto posle podne ljudi se kupaju na toj vodi, na dubljem delu dve ženske i jedna od njih u nekakvom crvenom kupačem. Brčakju se i lupkaju po vodi i na očigled svih prisutnih ova samo bučne pod vodu bez povratka. Beše doslovno podvučena. Kada su došli ronioci videli su dva soma kako na snu trgaju truplo nesretnice. Radnja priče neka bi se desila u vremenu između 1994 i 96. Koliko je to istinito ja nemam poma. Uvek sam bio uveren da se som boji čoveka i da ga ne bi napao kao svoj plen...ali  :'( svestan sam da u prirodi postoje i iznimci. Sasvim je moguče da som napadne čoveka manjeg rasta ili dete. Jednom sam čistio soma od 35kg, usta samo takvog somčeta su dovoljno velika da zgrabi sitnijeg čoveka za glavu zajedno sa ramenima  :'( Čuo sam još različitih priča ali teško mi je poverovati u somove ljudoždere. Razumem da če som pojesti utopljenika ali loviti čoveka, to mi je teško poverovati ali nadam se da se nikada neču uveriti :D ili još gore susresti sa somom "gladnog ljudskog mesa". Opet moram priznati kada plivam u našem jezeru (Bledsko jezero) i kada su podamnom mračne dubine mnogo se čudno osečam i često se setim stravičnih priča o somovima ljudožderima. Ponekada i pomislim šta uraditi ako bi me čapio, kako ga navesti da me pusti...nadam se da mi to neče nikada zatrebati  :lol: Isto kada ronim i kada naletim na mesta gde se ogromni somovi rado skrivaju brzo napuštam tu lokaciju. Sada kada sam pročitao ovo o rusiji....hmmmm.... pada mi na pamet da je netko prethodno ubio te ljude i da je som žrtva svog želudca (previše gledam CSI :doh:) ali opet mi ne da mira i neodbacujem mogučnost iako imam sumnje. Zadnji put kada sam se kupao na našem jezeru bio sam u vodi zajedno sa mojim psom. Moja žena nas je snimala dok smo brčkali u vodi. Na tom mestu naglo počinje dubina i u jednom trenutku dok je moj pas plivao oko mene i dok sam se ja okrenuo da izađem van moja žena je viknula "Sebo! Kolika riba!"  :'( Inače ja se uvek obradujem ribetinama ali ovog puta mi je bilo to čudno i ni malo nisam bio veseo  :nowink: :blush: :'( Pitao sam je kako je izgledala jer sam bio okrenut prema obali. Rekla je tamno sivkasto smeđkasto...velika duga leđa.., prema celom opisu podsečalo me je na soma. Moj pas je zadnje vreme u vodi bio mnogo uznemiren i hteo je van i kada smo krenuli van iz vode tek dva metra iza nas je moja žena ugledala ta leđa.  hmmmm... Ako se radilo o somu koji je vrebao veči zalogaj mogo sam ostati bez psa teškog 45kg. A ko zna možda bi mu to bilo pre malo ba bi se odlučio za mene od 84kg :'(  U svakom slučaju ove godine više opreza držat ču se pličaka.  Iskreno se nadam da sve to nije istina. Na našem jezeru je jedan otok i mnogim ljudima je to izazov da plivaju tamo i nazad a na tom mestu je največa dubina. Nadam se da nečemo imati žrtava, posebno ne tih od strane "somova ljudođdera".
Iako pored sumnji u takve somove mir mi neda nagla promena raspoloženja moga psa, odjednom je hteo van iz vode, kada smo krenuli ogomna leđa izroniše iza nas i vratiše se u dubinu...opet posvuda je mnogo kupača bilo toga dana i nikome nije bilo ništa...ali pošto sam bio sa psom u vodi bio sam na osamljenom i mirnom mestu...ni sam ne znam šta da mislim  :doh:

Inače naše jezero se nalazi na 475m nadmorske visine i je ledeniško jezero. Dugačko je 2120 m te širine 1080 m. Največa dubina je 30,6 m sa površinom od 147 ha.  Največi somovi koji su opaženi su između 2-3m. A ima ih i večih, jedan je tako velik da se jedva kreče i ima preko 3m. To je što su ronioci opazili.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Kolaju priče da somovi jedu kupače na Savskom jezeru u Beogradu. Pričao sam sa čovekom koji je ronio po jezeru i kaže da ima velikih tipa 50kg možda i većih ali ovih džinova od 100-200kg, teško. Problem je što se leti ljudi naprže na suncu pa skoče u jezero da se ohlade ili se ponapijaju pa udju u vodu, i onda su ove trgedije a davljenjima redovne nažalost. Nemogu da se setim odakle, ali sam čuo da je nekog ujeo som od recimo 20-30kg i to otprilike da je doplivao štrpno ga za nogu nije mu se svidela i zaronio. Mislim da je buka koju čovek pravi ono što privuče soma ali da baš napada čoveka neverujem. Moj ćale godinam leti preplivava Adu svaki dan po 3-6 puta, i pričao mi je gomilu puta da mu se desi da izroni riba od 1-1,5m blizu njega, ali nikad nije imao susrete sa ovim fantomskim 100-kilašima.
Mada ne verujem da bi som od 100kg (oko 2m) mogao da pojede mog matorog od 95kg i 1,90m. Pre bi moj matori pridavio soma i donoe ga gajbi uz komentar: "Ti tolke pare daješ na pribor, a ništa ne vataš, a ja sa golim rukama, vidi" :doh:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Postoje pricice i pricice vezane za ovu temu i konkretno za 100 kilase..
Ima prica koja kruzi medju mestanima jezera Celije,da je u vreme krivolova  (lov ribe harpunom)covek koji je to radio naleto na ALU od soma i da je jedva ostao ziv.
Zgrabio ga je za nogu i pravac dno jezera a nesretnik ronio na dah...
AKO MU JE CE SE BAVI KRIVOLOVOM,A NEZNA DA I DOLE IMA CUVARA :blush: :blush: :blush: :blush:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
mene su cesto ujedali kad ih lovim rukama...
 
Vrh Dno