Neobične imitacije

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo jedne za mene neobične ili neuobičajene imitacije...imitacija jednog dela ribice...znamo da na mnogim vodama (slatkim i slanim) ljudi love na kojekakve delove ribica kao što su: repovi, glave i fileti.

Mnogi smo to i sami probali ali priznam ja se ne bi tako brzo prisetio nečega ovakvoga.
assardahead.jpg


Koje ribe bi mogli time loviti i kako?

Mogli bi loviti sve ribe koje če rado pokupiti komadič ribe. Npr. tu su smuđevi, klenovi, bandari, som pa i štuka...naravno i mnoge morske....kakva prezentacija i ođenje? Vođenje nikakvo nego slobodno da tone sa možda po kojim trzajem. Prezentacija...hmmmm...ako bi prihranjivali komadima ribica onda prezentacija ne mora da bude nešto nežna a možda ni u suprotnom...ovo su moje pretpostavke, nisam ništa čitao o ovakvim imitacijama niti sam ih ikada vidio. Evo sada sam to slučajno pronašao na nekom talijanskom sajtu a talijanski ne razumijem a i koliko vidimsamo recept je kako se veže tako da mi o upotrebi ove "muve" ostaju samo pretpostavke ili teoretiziranje.
Nismo baš svi oduševljeni idejom prihrane u mušičarenju ali bi sa ovakvom imitacijom to u stvari imalo mnogo smisla...mada ču ja da probam uraditi jednu takvu imitaciju pa probati bez prihrane/primame. Baš sam radoznao glede ove imitacije.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Vrlo zanimljivo. Nagadjam da je vezivac ove musice predvideo da koristi i odredjene arome uz ovu imitaciju - za sta mnogi smatraju da nije musicarski, a ni sportski. Sto se mene tice ja bih iskreno probao i ovo.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Ovakve imitacije odavno se koriste u morskom, narocito pucinskom (bluewater) musicarenju. Seb, ova musica sa tvoje slike mi deluje kao imitacija glave skuse. Slicne imitacije ribljih glava, ili prepolovljenjih riba nisu nova stvar. Sve u svemu, ideja ja da se koriste u lovu nekih vrsta riba koje se bez prihrane ne mogu (ili neverovatno retko) mogu uloviti na musicu, ili da imitiraju ranjeni plen. Neke pucinske grabljivice (wahoo naprimer) imaju interesantnu lovnu taktiku. Projure kao torpedo kroz jato riba i izgrizu sta stignu, pa se posle vrate i pokupe ostatke. Druga situacija je kada npr. strajperi i zubatice love u mesovitim jatima. Zubatice su neuporedivo agresivnije, izgrizu i sateraju plen na povrsinu tokom velikih "bliceva" (kacanja), dok lenji strajperi cekaju pri dnu i samo kupe ono sto je ranjeno i izgrizeno. Prema tome, ovakve imitacije imaju ogranicenu upotrebu, ali ako se ukaze prilika, mogu odlicno da posluze.

Jos jedan primer...na slici je FPF "Cut Bait" imitacija isecene ribice (komercijalna verzija iz kataloga).

01166a.jpg
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
wooow, hvala kolega....za takve primere nisam znao...za takvo agresivno mesarsko ponasanje pojedinih grabezljivica, da se zalete i izgrizu sta stignu pa posle da pokupe ostatke svojih žrtava...ovo je stvarno zanimljiv i značajan podatak ako za ništa drugo onda za opću ff edukaciju.
To je jasno da je za užu i specifičnu upotrebo, ali ovi podaci su me oduševili...volio bih biti na takvom mestu i gledati te morske predatore kako vrše pokolj nad nemočnim ribicama...prizor je verovatno fascinantan a posebno ih tada i loviti...hvala jos jednom vladane  :tbumb:

dobio sam strašnu ideju za štuku  :lol: ;)
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
oldsurehand je napisao(la):
Neke pucinske grabljivice (wahoo naprimer) imaju interesantnu lovnu taktiku. Projure kao torpedo kroz jato riba i izgrizu sta stignu, pa se posle vrate i pokupe ostatke.
Vrlo često i smuđ ovako lovi. Možda bi bilo interesantno da se proba ovako nešto u letnjim mesecima na jezeru?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
smuđa nisam vidio da izgrize ribice a mislim da on nema tako snažan ugriz...mada one od 5kg pa naviše nije ni malo za podcenjivati...no njega sam svakako imao u mislima probati prevariti ovakvom imitacijom.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Chernobilski Mrav .. prilično lako za vezati ..ali da li ovo lovi nešto?

01122009753.jpg


01122009754.jpg


 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ha,ha,ha,černobiljske bucove sigurno :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Imao sam a možda još uvek imam jednog nazovimo to isto černobilskim pauka sa belim nogicam od gumice...ja nikada nisam lovio sa njim a dobio sam ga na poklon...nikada me nije vuklo da ga probam, tako ja jednom prilikom jedan mojo rođo kaže daj da vidim šta imaš tu i kada vidi tog šarenog pauka kaže on ajd da vidimo šta se da sa ovim uloviti...ja mu ga dam iz znatiželje, vežem mu ga na običan blinker i pomoču vaserice ga zafijuče on na pola bare  :D i pita on kako da to čudo vuče...ja mu kažem da ga samo cima sa pauzama ša šta bude...ja sam lovio mojom prvom ff motkicom klenove i ovaj u prvom pokušaju overi pakua štukicom od 30 cm  :) I to je bila prva njegova riba ulovljena na neku mušicu iako pomoču vaserice. Pauk pa nije bio veči od 3cm sve sa nogicama.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ha,ha,ha!Kad bi ovakvi bili,ludilo bi bilo!
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Koja je ovo, ovako pitoma i verujem umiljata, živinka?
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Izgleda da je  tigerfish. Za njega treba Victoria ant  :D ...  specificno je da ima masno peraje kao salmonide a rodjaka je pirane. 
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Kakav brate Victoria ant, za njega treba karabin ili dvocevka.
 
Vrh Dno