Nepoznata bolest (barem meni)

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pre nekoliko godina primetio sam pojavu rana na klenovima u Visocici. Ovo oboljenje se javlja sredinom i/ili krajem leta. Oboljevaju samo ciprinide i to mahom klenovi. Kod bejavica je retka. Na pastrmkama je nisam video. Zanimljivo je da se bolest siri. Ovo je mozda moj trip, ali prvo sam je primetio u donjem toku. Te godine nije je bilo u gornjem. Sledece godine, odredjeni broj klenova, koje sam ulovio u Rsovcima, gornji tok Visocice, imao je ove rane. Da li neko zna o cemu se radi. Ako je opasna bolest treba alarmirati nadlezne organe.
Slika
 

Prilozi

  • rana.jpg
    rana.jpg
    84,3 KB · Pregleda: 286

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Najverovatnije je rec o furunkulozi ili eritrodermatitisu, obe bolesti su izazvane bakterijskim infekcijama i dovode do uginuca onih slabijih primeraka.

Evo primera lipljena sa Ribnika negde krajem avgusta


bolestyt0.jpg
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bolesti se skoro uvek javljaju usled prenaseljenosti, zagadjenja ili drugih neadekvatnih uslova za zivot jedne zivotinje, u ovom slucaju ribe. Ja verujem da je ovo posledica prekomernog i nestrucnog (pogresnog) unosa vec obolelih riba. Siguran sam da Zavojsko jezero nisu poribljavali strucnjaci, vec ljudi koji su sudili po svom ribolovackom ukusu. Nekome ce biti cudno, ali onom ko gazduje ovim hladnim, planinskim jezerom, je bilo OK da ga poribi ribama iz vojvodjanskih ribnjaka. Stavise, to se svake godine radi. Grgec, suncanica, deverika, bodorka, saran i slicne ribe, neko je pozeleo vise od krupnih potocnih pastrmki, koje su nekad dominirale jezerom. Nazalost, zelje ribolovaca, uglavnom nemaju blage veze sa realnim kvalitetima vode.
Dakle, bilo koja da je ova bolest, ona nije karakteristicna za klenove iz planinskih jezera. Tu zarazu su uneli prilikom poribljavanja bolesnim ribama.
Lucky, ne brini, prebolece je klenovi. Kad su mogli da prezive sve ribolovce koji ih proganjaju i brojne ribokradice, prebolece i tu infekciju.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
To je ruka dzinovskog sumskog saskvoca sa Stare planine i klen kapitalac. Laki ne lovi sitne klenove, samo "mecke".
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Ja to nisam video u zadnjih deset godina na Visocici, mozda zato sto vatam preko kile hehe
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ajde malo ozbiljno (nesmeta mi tuljenje, ali ajde da nadjemo pravi odgovor na ovaj problem). Flydoc je u pravu, krupni klenovi nemaju ovo ranu. Nemaju ni mali, vec se pojavljuje kod osrednjih klenova, oko 250-300 g. Primetio sam i kod bejavica, ali u manjoj kolicini. Nemislim da je neka epidemija, ali mi se cini da ih ima svake godine sve vise! Ako je opasna bolest, zaista treba da se alarmira, ako je bezopasna (u sta sumnjam, jer ovakva rana mi ne deluje bezazleno) onda nas boli uvo!
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
posto se javlja u letnjim mesecima to je verovatno jedna vrsta parazita ne znam kako se zove ,ali je karakteristicno da se pojavljuje na ribama kad su vrucine i gde je zagadjenija voda ,tako je na Moravi.
A ovakvu ranu moze da napravi i gnjurac ili barska koka.
 
Vrh Dno