NP Plitvička jezera

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
O ovom nacionalnom parku sam slusao puno i to ne od ribolovaca vec od turista.
Nazalost nisam nikad posetio Hrvatsku, a ni ovaj NP. Gledao sam ga samo na slikama i odusevljen sam lepotom ovog turistickog mesta.

2. Zaštita živog i neživog svijeta

Članak 7.
  • Na području Nacionalnog parka ribolov je zabranjen.
    Iznimno, na području Nacionalnog parka dozvoljen je ribolov u znanstveno - istraživačke svrhe, uz dopuštenje Državne uprave.

Nadao sam se jos dok sam studirao biologiju da cu nekada posetiti ovo mesto i malo pecati u istrazivacke svrhe jer drugacije nije dozvoljeno  :hammer: ali nista od toga od kad sam promenio struku  :doh:
Ovo mesto je po meni mozda najlepse na svetu. Gotovo sam da bi Rivendell an Elven outpost in Middle-earth drugacije izgledao da je Peter Jackson posetio Plitvicka jezera.

Mozda ova tema ne spada pod ovaj forum jer ribolov nije dozvoljen na spomenutom mestu. Ali morao sam da pitam da li je neko nekad posetio ovaj raj na zemlji?

Uzivajte u ovoj predivnoj slici:
http://www.widerange.org/images/large/plitvicka.jpg
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nisam ni ja druže. mada je tvoje pitanje ko jeste, a ne ko nije! :doh: Naravno i ja video fotografije i slažem se da je prelepu, zaista fascinantno!
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ja sam na sreću video plitvička jezera još kao klinac sa možda nekih 6-7 godina   ,sećam se dobro nenormalne količine pastrmki u kristalno bistroj vodi ..
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da bi se tamo malo zabacilo to kosta 5 ili vise minuta straha ili da niste obicni smrtnik tj. da imate neke privilegije blago receno mada se naravno o tome ništa ne zna  :-X
 

Al.

Junior member
Učlanjen(a)
11.03.2009.
Poruke
87
Broj reagovanja
0
2qxm6mh.jpg


2d10iop.jpg


2njbm15.jpg


2r5pxfp.jpg


143jint.jpg


wlt2xy.jpg


znmx52.jpg
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
lazza je napisao(la):
O ovom nacionalnom parku sam slusao puno i to ne od ribolovaca vec od turista.
Nazalost nisam nikad posetio Hrvatsku, a ni ovaj NP. Gledao sam ga samo na slikama i odusevljen sam lepotom ovog turistickog mesta.

Ribolov na Plitvicama zabranjen je vec dugi niz godina. Ranije, krajem 70-tih i pocetkom 80-tih, tamo sam relativno cesto musicario. Jezera i rijeke su siromasne hranom tako da velikih riba tamo nije bilo. Kilasice su bile kapitalci, no malih od 25-40 cm bilo je doista puno. Kompletan dozivljaj bio je izniman i neponovljiv.

Danas su Plitvicka jezera skolski primjer degradacije vode nakon eliminiranja organiziranog sportkog ribolova i izostanka sustava i mjera gospodarenja ribljim fondom, kako to zagovaraju vladajuci kancelerijski zastitari prirode.

Naime, zabranom legalnog ribolova isprva su dosli nelegalni. Prije nego sto je uveden red, klenici i crvenperke koje su donosili za mamce namnozili su se tako da pastrve danas prakticno vise nema. Vidjeti jednu pravo je čudo. Klenova, kojih tamo prirodno nije bilo do 90-tih, ima gdje god pogledas na tisuće. Doslovno, ne slikovito, jedu iz ruke. Pojedu i papir ako padne na vodu.

Ako bi se i dozvolio ribolov, o cemu se povremeno u kuloarima cuju price, vrlo je upitno koliko bi bilo zainteresiranih da za velik novac u svakom zabacaju bilo cega u vodu izvukli klena. Mislim da bi to i najzadrtijem i najgladnijem tamanitelju klenova svih vremena dosadilo za pola sata.

Pri postojecoj zabrani ribolova, "majstoru" koji bi u takvim uvjetima nasao neko zadovoljstvo, nikako se ne pise dobro. Kazna za ribolov bez dozvole je cca 300 eura cemu bi trebalo pripisati bonuse za lov u Nacionalnom parku i odstetene zahtjeve koje propisuje zakon. Tesko da bi se proslo manje od 1000.

Ukratko, Plitvice su osuđene da budu park i po pitanju riba spomenik ljudskom nemaru i gluposti. O atraktivnoj ribolovnoj vodi teško da će se ikad moci govoriti. Nažalost.     
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
prije nekoliko godina unazad sam u jednom broju športskog ribolova vidio slike ogromnih ulovljenih jezerskih pastrmki na plitičkim jezerima, sečam se jedne ogromne koju je ulovila neka gospođa leptirastom varalicom. Bila je to pastrmka oko metar i dobar kusur cantimetara i vrlo debela. Verujem da tamo još uvek ima takvih riba u dubinama ali ako je takvo stanje kako ga opisuješ onda je to stvarno najbolji spomenik ljudske gluposti i nemara.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Casopis koji si spomenu osnovala je moja malenkost i uredjivala godinama.

Nitko tko tamo trenutno radi nije legalno lovio na Plitvicama, a nisam pretjerano siguran ni da je tamo bio u posljednje vrijeme.

Slika koju si spomenuo je iz doba prije WW2 i dosta po meni je upitno je li uopce s Plitvica. Jos prije 35 godina kolala je teorija da su 'velike pastrve' nestale nakon dolaska racje kuge i pomora rakova. Osim te slike, na kojoj se ne vidi gdje je snimljena, ne znam ni za jednu drugu s ribom vecm od 3 kile gdje se vide jezera. A dosta sam dobro informiran.

Sve sto sam napisao, mozes vrlo jednostavno provjeriti. Najbolje tako da se prosetas Plitvicama, sto je krasan obiteljski izlet, iako ne iz ribicke perspektive. Moci ces razmisljati bi li lovio ovdje...
 

Prilozi

  • plitvice.jpg
    plitvice.jpg
    101 KB · Pregleda: 1.213

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pa da, sečam se ta slika je bila crno bela, stara slika...teksta se više ne sečam...Obišao sam skoro celu hrvatsku ali na plitvicama nisam bio. planirao sam ih obići ali to če da bude jednom onako usput kada me put nanese.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Patka u vodi, to je loš znak...  :hammer:

(nema tu više pastrmki)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Goci je napisao(la):
Patka u vodi, to je loš znak...  :hammer:

(nema tu više pastrmki)

ima i kod mene u jezeru pataka koliko hoćeš ali duboko negde kruže jezerske pastrmke prava torpeda  :D
 

aca-laki

Senior member
Učlanjen(a)
06.09.2010.
Poruke
214
Broj reagovanja
0
Lokacija
Malo Crnice - nedodjija BB
Kasnim poprilicno sa odovorom ali sta je tu je.Ja cesto idem u Dalmaciju,pa me put vodi i kroz NP plitvicka jezera...Park je preljep,neopisiva priroda bogom dana.ali mi se sesvidja zamisao drzave Hrvatske koja je tu lepotu unovcila i samim tim gotovo upropastila.Pre nekih mjesec dana sam bas isao dolje i kao i uvjek,u parku nenormalno velike guzve stranaca.redovi kao za koncert nekog bobrog benda...Slican problem je i na rjeci Krki,u isto NP Krka,gdje je ribolov u vecini zabranjen ali se dozvolio saobracaj jednog brodica u turisticke svrhe...A ipak mislim da sve ovo pomenuto vise steti od musicarenja i rezima uhvati i pusti...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
e druže moj kad bi se bar gledalo šta više šteti ili šta manje šteti nego gleda se ko ima kakav interes  ;) a o tome odlučuju oni što imaju neku malu moč pa si misle da su bogovi  :blush: :'( tako je to u našoj nam domovini.
 

aca-laki

Senior member
Učlanjen(a)
06.09.2010.
Poruke
214
Broj reagovanja
0
Lokacija
Malo Crnice - nedodjija BB
Da, tuzno je to igrati se boga na ovoj napacenoj planeticoi koja lagano ali sigurno umire...Kad bi samo ti ljudi imali malo obzira i razuma i shvatili da ih to malo para os prodaje karata nece spasiti i da skoro isto toliko mogu zaraditi na sportskom ribolovu (mozda cak i vise).Veliki broj "evropskih" ribolovaca,musicara zudi za takvim vodama kao sto ima u ovom delu balkana,ali su one u velikoj meri unistene ili u drugacijoj upotrebi.Sto da mi budemo pametni,neka ameri zaradjuju lovu u njihovoj Montani<nek se ide u Patagoniju i koje kakve daleke krajeve sveta.Zao mi je sto ovakva razmisljanja koja su racionalna i skroz na mestu nikad nece ni doci do uma ljudi koji o svemu tome odlucuju. :aaa: :aaa:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da se svih tih godina zabrane radilo na projektu velike populacije kapitalnih potočara ta voda bi sada bila elitna ff destinacija. Na takvoj vodi ni dao i 100€ za dnevnu pod strogim a razumnim pravilima. Zašto da naši ljudi bacaju silne pare da bi par dana lovili npr. na Novom Zelandu. To je šteta. Sve bi moglo da funkcioniše u harmoniji. Ništa se ne bi narušilo u np plitvce...dapače, bilo bi sve to na još višem nivou.
 
Vrh Dno