Nymph

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Musicari koriste pojam Nimfa koji se odnosi na svaku od larvi, pupi (emerdzeri) i nimfi vodenih insekata. Pojam se odnosi na sve imitacije ovih formi. Prilikom izrade musica ovaj pojam se odnosi i na imitacije gamarusa ili vodenih racica.
  Nimfe su dizajnirane  za pecanje ispod povrsine vode, rade se u svim velicinama od malih lakih nimfa preko srednjih do velikih i one su produktivnije kad riba ne uzima hranu na povrsini vode. Mnoge od ovih ranijih musica bile su izradjene kao sive i braon koje su imale petlova pera za nogice nimfe. U danasnje vreme, sa pojavom novih materijala, se drugacije rade. Ovo su bile predhodnice musice sa kojima su najvise lovili musicari. Nimfe su malo shvatljive kod prosecnog musicara jer je pecanje njima daleko komplikovanije i zahteva dosta vezbanja na vodi.
  Nezreli vodeni insekti i gamarusi sacinjavaju znacajan deo ishrane za vecinu grabljivih riba, sto se tice pastrmke to iznosi preko 90%. Nisu svi uzorci tacne imitacije. Neke su trazeni uzorci, iz reda fantasticnih musica, koje sugerisu specificnu hranu. One predstavljaju dobar izbor kada je tesko utvrditi koja se od hrane trenutno nalazi na ribljem jelovniku.
  Uzorci Nimfa se rangiraju po velicini od malih imitacija preko srednjih larvi do najvecih imitacija iz reda Plecoptera (Stonefly) koje dostizu u duzini i preko 3cm. One mogu biti izradjene od prirodnih i sintetickih materijala u razlicitim nijansama boja, oblika i velicina u zavisnosti od prirodnih. U poslednjih nekoliko godina vestacke imitacije su pretrpele dosta promena u sarama i tehnikama vezivanja. Promene u tehnici su se godinama usavrsavale, materijali su isto usavrsavali. Nimfe, kao i odrasle imitacije (Dry fly) podlegle su kompletnim promenama. Posto su musicari prinudjeni da se sto vise upoznaju sa specificnim izvorima hrane, kao i ribom, imitacije postaju specificnije i tacnije. Siva-braon nimfa koja se nekada zvala braonkastosiva nimfa je danas poznatija kao Callibaetis. To ne znaci da su staromodne nimfe manje znacajne. Naprotiv! Ostale uzorke kao sto je Prince, uzivaju posebnu popularnost.
  U vreme kada se ribe hrane selektivno specificnom hranom, musicar na vodi sa odgovarajucom imitacijom bi trebao uzivati. Upamtite, da sam uzorak nije jedini faktor uspeha vec je i nacin na koji lovimo.
  Nimfe su glavna hrana kod pastrmki. Nimfe su stepen larve insekata koji ce sazreti i transformisati se u odraslu jedinku. Vodeni insekti o kojima se pise su: Caddisflies, Mayflies, Stoneflies, Dragonflies, Damselflies, Midges. Ovi stanovnici su privremeni organizmi i dostupni su za pecanje skoro uvek na istom mestu. Kao rezultat toga musicari se interesuju za to. Svaka grupa hrane sadrzi familije rod i vrste. Osnovni oblik svake grupe hrane ostaje nepromenjen, ali menjaju se boje i velicine. Osnovne karakteristike razlicitih grupa hrane odredjuju kako napraviti i izabrati imitaciju za ribu. Poznavanje ovakvih karakteristika pomaze definisanju strategije pecanja. Na primer Dragon fly su rogusne, velike kod tela i uske kod toraksa. Imaju sest nogu, dva seta krila, i siroku glavu sa dva oka. Nemaju rep i veoma su trapavi plivaci. Obicno su iste boje kao i okolina, a uglavnom se nalaze u mekanom blatnjavom dnu, gde ima dosta kamenja, korova i panjeva.
  Kada se riba hrani pri dnu koriste se teze nimfe koje su vezane na brzo tonuci predvez a sve to na na Sinking strunu. Za lakse nimfe kao i emerdzere koristiti intermediate strunu za pecanje ispod povrsine vode kao i u srednjim slojevima vode, sporo okrecuci rolu ili vuci strunu, povremenim trzajem i ucestalim pauzama. Ove informacije treba da vam budu poznate pre nego sto dodjete na vodu! Osnovno poznavanje grupe hrane je znacajna ili osnovna za sve musicare.
  Najbolja i najzahvalnija nimfa je Hare`s Ear (zecje uvo). U osnovnom obliku i boji one simuliraju razlicite vrste majskih musica, cini je odlicnim trazenim uzorkom tokom cele godine. Ukoliko zelite da dodatno otezate imitaciju to mozete uraditi olovnom zicom ili mesinganom kuglicom (Brass bead) koja je dosta popularna u novije vreme a sama imitacija zecjeg uveta dobiva naziv Bead-Head Hare`s Ear. Ova musica Hare`s Ear je dobila neuobicajno ime po mekoj dlaci sa zecje maske koja se koristi za izradu tela i repa na ovoj musici. Ova musica je primer klasicne imitacije nimfe koja se sastoji od: tela, repa, nogica, pokriva i toraksa.
  Ukoliko nemozete da vezete ovu musicu necete moci da vezete i mnoge druge. Tehnika vezivanja je slicna, da kazem skoro ista, ali su materijali razliciti. Ako ste pocetnik, dobrodosli u svet pastrmki i njenim ocaravajucim misterijama. Ako ste strucnjak, nadam se da ce ove stranice stimulisati vasu kreativnost... Uzivajte!!!

flydoc.
 

Prilozi

  • 82_453c10a1c591c.jpg
    82_453c10a1c591c.jpg
    18 KB · Pregleda: 350

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opa, nimfarenje! Zasad, jedno moje iskustvo. Musicarima koji uglavnom love nimfama (ima i takvih), nije tesko da je pravilno vode i razbijaju ribe njome. Njima je neobicno tesko da koriste suve muve. Dakle, mislim da nije bas tacno da "Nimfe su malo shvatljive kod prosecnog musicara jer je pecanje njima daleko komplikovanije i zahteva dosta vezbanja na vodi."-sto kaze Flydoc, nije bas uvek tacno, jer, kao sto napisah, nekima je lakse da nimfare, nego da pecaju suvom muvom. Takvi uglavnom bolje i prolaze u lovu salmonida, jer pravilnim imitiranjem larvi insekata i ostalog vodenog sveta, nudi se mnogo veci deo ribljeg jelovnika. Mi, koji bi da ribu, po svaku cenu, isprovociramo da skoci na povrsinsku muvu, cesce ostajemo bez najkrupnijih pastrmki i lipljena, koje dobri nimfarosi s lakocom love. Nazalost, retki su ljubitelji nimfarenja, jer taj musicarski stil mnoge od nas podseca na lov prirodnim mamcem i nema tu lepotu i eleganciju dry-fly musicarenja.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nimfe su prve muve koje sam koristio i odmah iza njih strimeri. Suvu muvu sam tek kasnije poce da koristim, a najvise zaridi onoga lepoga trenutka kada ju riba pokupi na povrsini a ti to gledas. To je jedina car suve, za moje pojam. Sto se tice nimfe, nema pecanja a da jih ne koristim. Najvise ulovljenih riba sam imao bas na nimfe, verovatno jer ih malo previse forsiram. Suve me nekada nerviraju, sa nimfama sam opusten i kada jednu navezem ju niti ne menjam. Zečije uvo je jedna od mojih omiljenih kao i fazanov rep i princ bead head. Na zeku sam imao toliko uspeha kao ni sa jednom. Bilo da je to bila tehnika povlacenja, pustanja, pustanja i dizanja, pustanja i cimanja... Ja volim nimfe, i prva riba koju sam dobio na muvu je bio Jaz i to na nimfu pupe. Sa ciprinidnim ribama i nimfama sam upoznao predivni svet musicarenja.
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Mix-e tako mogu da razmisljaju ljudi poput tebe, mene i jos nekih koji imaju dvadeset godina musicarskog iskustva, ne bih rekao da ovi mladji tako vide..
 
M

Mr.Zakula

Guest
Sale,odlican chlanak!Sve osnovne stvari koje treba da zna pocetnik si obuhvatio,odlichno!E,sada ne mogu da kazem ni da je nimfarenje teze ni obrnuto (Dry Fly)!Sem shto zavisi od lichniih afiniteta,zavisi i od reke,jezera na kome se peca,te pribora,muve,itd...I nimfa i suva imaju svoje mane i vrline...Teshko je spustiti nimfu u najvecem brzaku sa razlichitim brzinama struja vode od povrshine do dna,ali je i isto tako teshko odvoziti suvu muvu ispod nekog preliva sa milion povrshinskih struja...Zar ne?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
...jednom recju, kad neko nesto ne zna mnogo mu je tesko. Kad nauci, lako je. Kao sto vecina nas odlicno barata suvim muvama, neko to isto radi sa nimfama. Problem je sto vecina musicara maksimalno izbegava podvodni ribolov, jer ga ne smatra dovoljno lepim. Mnogi cak i znaju da love nimfom, ali izbegavaju periode kad se riba ne javlja na povrsini, jer u nimfarenju ne nalaze dovoljno uzbudjenja, narocito ako se primenjuju tehnike slicne czech-nymphingu, kod kojih se napad ribe najcesce ne vidi, vec samo oseti na stapu, sto vecinu musicara podseca na varalicarenje ili pecanje prirodnim mamcem. Vecina nas cesto ostaje bez najvecih pastrmki i lipljena, koji retko jedu na povrsini, zadovoljavajuci se sitnijim primercima koji razdragano skakucu na povrsini. Neki misle da je to pogresno, dok drugi kao da ne zele da ulove ribu koja ne skace na suvu muvu. Fazon: KAD TAD CE DA PROBUCKA. I onda dodje nimfaros i mazne kapitalca.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mislim... Sta reci...
Pogledajte rezultate glasanja za omiljeni nacin musicarenja na ovom sajtu: 9% nimfa naspram 57% suva.
I ja se tesko odlucujem da lovim na nimfu iako skoro uvek ulovim isto ili vise riba! I uvek krupnijih! Na Gradcu kada god me ne mrzi da pecam na nimfu upropastim pastrmke. Lov ispod povrsine vode je sigurno efikasniji, a riba manje oprezna i izbirljiva. Narocito krupna. Svakako treba poznavati sve tehnike, pa i lov ispod povrsine jer je vrlo cesto skoro nemoguce uspesno loviti na povrsini.
Ali glasam za lagan pribor, tanane predveze, dugacke zabace, male muve i naravno OGROOOMNE lipljenove.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ali glasam za lagan pribor, tanane predveze, dugacke zabace, male SUVE muve i naravno OGROOOMNE lipljenove.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Nista bez ose, BWO dok ih ne zveknes na sred Drine, a tisina ni mrav se ne cuje na obali, a kroz tisinu se prolomi skok lipljena od 50cm na moju muvu! Ma extra, slobodno moze da se poredi sa vrucom lepinjom sa kajmakom!!!!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
I ja bih glasao za to da sve ribe jedu suve muve, ali nece! Pre neki dan sam u Temskoj posmatrao nekoliko pastrmki od 1.5 do 3 kg! Sto puta sam prosao celu Temsku i samo jednom ulovio kapitalku na suvu muvu. Mrzim nimfarenje, ali da bih izvukao te "mecke" moracu da kotrljam nimfe po samom dnu, jer takve babaroge leze medju kamenjem na dnu, poput mrena.
Da li treba da pominjem grgeca, mrenu, karasa.. koji nikad ne uzimaju s povrsine.
Jedna zanimljivost:
Pre neki dan sam zakucao krkusu (potocnu mrenu) na nimfu u Temskoj!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
I ja bih glasao za to da sve ribe jedu suve muve, ali nece! Pre neki dan sam u Temskoj posmatrao nekoliko pastrmki od 1.5 do 3 kg! Sto puta sam prosao celu Temsku i samo jednom ulovio kapitalku na suvu muvu. Mrzim nimfarenje, ali da bih izvukao te "mecke" moracu da kotrljam nimfe po samom dnu, jer takve babaroge leze medju kamenjem na dnu, poput mrena.
Da li treba da pominjem grgeca, mrenu, karasa.. koji nikad ne uzimaju s povrsine.
Jedna zanimljivost:
Pre neki dan sam zakucao krkusu (potocnu mrenu) na nimfu u Temskoj!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
I ja bih glasao za to da sve ribe jedu suve muve, ali nece! Pre neki dan sam u Temskoj posmatrao nekoliko pastrmki od 1.5 do 3 kg! Sto puta sam prosao celu Temsku i samo jednom ulovio kapitalku na suvu muvu. Mrzim nimfarenje, ali da bih izvukao te "mecke" moracu da kotrljam nimfe po samom dnu, jer takve babaroge leze medju kamenjem na dnu, poput mrena.
Da li treba da pominjem grgeca, mrenu, karasa.. koji nikad ne uzimaju s povrsine.
Jedna zanimljivost:
Pre neki dan sam zakucao krkusu (potocnu mrenu) na nimfu u Temskoj!
 

skeg

Junior member
Učlanjen(a)
12.09.2006.
Poruke
26
Broj reagovanja
0
Ja obozavam nimfarenje.
Mislim, da dobar nimfaros mora imati "sesti sluh", da oseca ribu i vodu, i da vodi pravilno nimfu. i sad ne mislim na "lake" ribe.
Teska, selektivna riba, po gotovo jos kad vidis ih.

fino nimfarenje na "videnu ribu", to mi je omiljena stvar.

...i ...jos...ovaj..."uljena voda"...i lipljan kupi....pa...ovaj...mali emerger...u filmu....ahh
fly_sexo
 
Vrh Dno