O lipljenu - jeste li znali da...

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Otvaram ovu temu sa zeljom da se u slicnim temama posvecenim i drugim ribama nasih voda iznose informacije zanimljive, a vezane za specificnosti u ponasanju ili gradji i obojenosti tela i sl.

O lipljenu nisam znao, pa kada sam naisao na te informacije pozeleh da ih podelim sa vama, da:

* Zivotni vek lipljena je veoma kratak, maksimum 5 godina.

* Lipljen je upravo zbog svog ledjnog peraja dobar borac. Kada se zakaci na udicu on peraje rasiri poput jedra, te nosen vodenom strujom on zapravo deluje jaci.

Voleo bih da se tema u takvom, cisto u edukativno-informativnom, enciklopedijskom duhu nastavi, bez nekog preteranog sirenja price. Pa, ko zna i zeli da podeli sa nama ostalima to, neka izvoli.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Podatak o životnom veku je apsolutno netačan.
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Ok, recimo da je podatak iznet na emisiji specijalizovanoj za ribolov netacan, voleo bih da se iznese koji je tacan. Izvini sto cu primetiti, ali ovako nekonstruktivno "ovo nije tacno" je beskoristan odgovor.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
A korisno je neselektivno prenositi potpuno apsurdne podatke ? To što je podatak "iznet na emisiji specijalizovanoj za ribolov" ga ne čini a priori tačnim. I ribolovni časopisi su specijalizovani pa se u nekima od njih moglo pročitati da potočna pastrmka naseljava vode isključivo iznad 500 metara nadmorske visine.

Ako je 5 godina zaista maksimum koji lipljan može da doživi, to bi značilo da uobičajeno umiru od starosti već u četvrtoj godini.
Budući da trogodišnji lipljani imaju oko 30 cm, odakle onda primerci od 45 cm, 50, 55, 55+ cm ?

Ženka lipljana postaje polno zrela u trećoj godini života, ispada da se onda izmresti samo dvaput ? Ili se izmresti samo jednom kao trogodišnja riba, a sledeće godine je već neplodna jer je u dubokoj starosti.

Najveći meni poznat lipljan koji je u poslednje dve godine uhvaćen na rekama mog kraja je 58 centimetara dug kapitalac sa Ljuče. Srećni ribolovac ga je ulovio na tirolca i strpao u zamrzivač. Nudio ga je na prodaju ali niko nije bio zainteresovan da ga otkupi i preparira.

Ako misliš da je taj lipac mogao da dogura do te veličine za 4, 4 i po ili 5 godina - nemam ništa protiv, ali ti kažem da od toga nema ništa.

Evo jedan vrlo dobar tekst o lipljanu, pominje se i dužina života...

http://www.musicar.rs/lipljan/
 
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Da, tacno sam znao, posedujes drugacije informacije od onih iznetih u prvom postu i nije ti palo na pamet da ih izneses, vec krajnje maliciozno komentarises da je nesto "apsolutno netacno". Apsolutno me ne zanima koja je informacija tacna, ono sto me zanima jeste odnos prema necijoj zelji da podeli sa drugima nesto sto se moglo ciniti zanimljivom, a tu si ti zakazao i tu je tacka.

Apsolutno je korektan tvoj odnos prema temi tek u drugom delu tvog drugog posta u ovoj temi, znaci posle kritike i kada se reklo da si potpuno beskoristan komentar dao, ti si odvojio minut svog dragocenog vremena i napisao nesto sto moze koristiti nekome koga tema kroz godinu-dve-pet zainteresuje. I na tome ti hvala, time si doprineo temi i konstruktivno ucestvovao u prepisci.

Ne bih zeleo da ovo shvatis kao okrsaj, vec kao dobronamernu kritiku, jer sam od vas iskusnijih ocekivao da temu zacinite nekim naucnim informacijama, ako ih vec posedujete i zanima vas medjusobno razmenjivanje iskustava i znanja.

Jos jednom, ponovicu, apsolutno pozdravljam tvoj drugi post u ovoj temi i hvala ti na njemu.
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  MM, blago tebi ako je reka LJuca iz tvog kraja,jer nesto lepse nisam video. Pominje se uz LJucu i Grncar na jednom mestu i da su ove dve reke

''dale'' najvece lipljene u EU jos pre 30 ak god.  :tbumb:

 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Igore, verovatno si u pravu kad kažeš da je trebalo odmah da napišem prethodni post, ali nisi ako misliš da je prvi bio maliciozan. Poslednje što želim ja da na forumu zvučim maliciozno i prepotentno. Ako sam ipak u svom prvom postu "uspeo" u tome, onda se izvinjavam. Prvenstveno tebi, a zatim i ostalim forumašima. 

Lipljan može završiti svoj život u četvrtoj (petoj) godini života u slučaju trovanja vode u kojoj živi, bolesti ili ako nastrada od nekog predatora ( štuka, mladica, vidra, kormoran, čovek...)

Koliki će biti u tom trenutku zavisi od dosta faktora: tip vode, oscilacije/konsantnost temperature vode i vodostaja, količina hrane i njena raspoloživost tokom godine.

Ono što je sigurno je da neće uginuti od starosti.


Mafke, Ljuča jeste reka mog kraja, budući da je na 25 km od mene. Makar tokom onih meseci koje provodim u CG. Nažalost, posetim je jednom ili nijednom godišnje.

Da je davala teške kapitalce - jeste. Čak sam na jednom od foruma pročitao Alpov post u kome piše da su 60-ih godina zagrebački mušičari dolazili na nju. Zamisli to. Tih godina su praktično sve reke našeg okruženja blistale, tako da je sigurno bio potreban poseban motiv da se u ono vreme krene na tako dalek put.

Takodje, pouzdano znam da su neke od legendi našeg mušičarenja 80-ih lovile lipljane preko 2 kila na ovoj reci. Istina, ne mušičarenjem.

Čak je i danas ušće Ljuče u Plavsko jezero sjajno mesto za lov kapitalaca. Ove sezone je palo nekoliko komada u klasi 50+, najveći je bio dug 54cm.
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  MM , proveo sam puno vremenapo tim krajevima i obisao SVE lepote oko Plava i sire jer sam bio u vojsci granicar.

Tamo je sve mega,pa i ona mladica u hotelu preparirana od 41-og kg,josmi je pred ocima.

Moram da se vratimu taj najlepsi kraj koji sam video u zivotu,ali sa ff priborom u obilazak a ne puskom i kerom u patroli od 15 h trajanja  :doh:

Izvinite za OFF,ponesose me secanja iz 91-e  :(
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Drago mi je da smo se razumeli i da smo dosli do svrhe postojanja ovakvih mesta na internetu - druzenje i deljenje znanja i iskustava.
Informaciju sam video na emisiji na L&R TV, vec danas ce je jos 2x reprizirati pa mozete i vi pogledati. Danas u 17 ili 18h, emisiju napravila ekipa iz Ceske ili Poljske, a radi se o ribolovu u Mongoliji.

Inace, o lipljenu pojma nemam, nemam ga gde pecati u krugu od minimum 200 km (ili ako imam, onda je to nesto jadno), te vam prosto zavidim na takvim terenima. :) A meni ostaje da citam i emisije gledam :)
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Emisije o ribolovu, pored onih koji nešto, ili više znaju, prave i potpuni indijanci, da ne kažem dunsteri. Podaci u tim emisijama su, blago rečeno, zreli za dobru proveru. Neću da kažem da nije tačno ono što se spominje u gore pomenutoj emisiji, daleko od toga, ali je toliko bilo gluposti u raznim emisijama da sve uzimam sa rezervom. Naročito kad su učesnici "indijanci".
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Mooozda, necu reci da nije tako, ali opet ni, recimo, gore naveden link ka tekstu o lipljenima nije navedeno otkud "crpi" informacije.
Dok god se ne potpise izvor, da se moze proveriti u kom naucnom casopisu je objavljena ta i ta informaija, i ko ga je "naucno" potpisao...sve je "indijanski" objavljeno.

Ako cemo tako, onda casopisi o ribolovu, emisije i sve slicnog karaktera su "indijanski" (prim.aut. "na divljaka, sarlatanski, dunsterski, trubadurski" i slicni epiteti) jer se, uglavnom, ne pozivaju na naucno dokazane cinjenice, vec na iskustvo ili hipotezu, koja opet moze biti predmet ozbiljnijeg istrazivanja, ali nije! Tako da je sve relativno i zavisi, ponajvise, od naseg ugla gledanja i da li smo spremni nesto da prihvatimo na ovaj ili onaj nacin.

Dokazati da lipljen ne zivi u Mongoliji maksimum 5 godina, ili kod nas 10 je, verovatno, lako, ali to treba neko da ucini, do tada sve je to samo hipoteza.
Da se razumemo, ribolovu se ne pristupa kao nauci, a mogao bi biti, i mozda uskoro i bude. Tako da skoro sve do tada je samo empirijski, ne i naucno dokazano.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
IgorPetrovic je napisao(la):
Drago mi je da smo se razumeli i da smo dosli do svrhe postojanja ovakvih mesta na internetu - druzenje i deljenje znanja i iskustava.

Sa kulturnim, dobronamernim i pismenim sagovornikom se lako razumeti.  :)

Kad smo već kod Mongolije:

The oldest Kosogol grayling ever recorded was 11 years old and it was captured in Lake Hovsgol Nuur

http://books.google.me/books?id=Z4HESCeJyZcC&pg=PA209&lpg=PA209&dq=world%27s+oldest+grayling&source=bl&ots=wDtOeO_pNv&sig=3J0FziZa_Oxd2pkczNfDwbS8omA&hl=sr-ME&sa=X&ei=Fq9sVJf1K8qtogThhoHYBw&ved=0CEcQ6AEwBg#v=onepage&q=world's%20oldest%20grayling&f=false


Doduše, ovde se ne radi o našem - evropskom lipcu (Thymalus Thymalus) ali to ne menje bitno stvari.

Starost lipljana nije preteško utvrditi. Uzme se uzorak (jedna "pločica" sa krljušti) i pogleda pod mikroskopom. Ja se nisam time bavio ali znam ko jeste.
Ako je baš neophodno, mogu da se raspitam o rezultatima.

Ovde se pomalo pisalo o brzini rasta i dužini života lipljana http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=1579.0

Podaci koje su engleski istraživači objavili se potpuno poklapaju sa mojim iskustvima sa Lima. Da je zaista 5 godina lipljanski maksimum, na Limu se nikada ne bi uhvatio lipac u klasi 40+. A hvataju se. Što, izmadju ostalog, i stranice ovog foruma potvrđuju.  :)
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
IgorPetrovic je napisao(la):
Ako cemo tako, onda casopisi o ribolovu, emisije i sve slicnog karaktera su "indijanski" (prim.aut. "na divljaka, sarlatanski, dunsterski, trubadurski" i slicni epiteti) jer se, uglavnom, ne pozivaju na naucno dokazane cinjenice, vec na iskustvo ili hipotezu, koja opet moze biti predmet ozbiljnijeg istrazivanja, ali nije! Tako da je sve relativno i zavisi, ponajvise, od naseg ugla gledanja i da li smo spremni nesto da prihvatimo na ovaj ili onaj nacin.

A forume, fejzbuke i ostale socijalne mreze ste zaboravili? Koliko je tek indijanaca na njima.  :-X
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Podatak iz prethodnog posta se odnosio na Thymallus arcticus nigrescens, jezersku podvrstu arktičkog lipljana.

Ovaj se odnosi na mongolskog lipljana (Thymallus brevirostris):

  In the high-mountain lakes of the country the fish may reach an age of 17 years but in other lakes and in rivers they seldom live longer than 8 to 9 years

http://www.fao.org/docrep/003/x2614e/x2614e11.htm#P5_0




Podatak za evropskog (Thymallus thymallus) lipljana:

max. reported age 14 years

http://www.fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=4605&AT=Zeitasch
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Super, e to je prava informacija. Potkreljena i potpisana. Da se ima covek na koga i sta pozvati.

Ali opet vratio bih se na onu temu gore linkovanu, vezanu za starost lipljena. Kaze sa 5 godina naraste do 41 cm, jasno je da to opet zavisi od hiljadu faktora i da ni to ne smemo uzimati "zdravo za gotovo", ali opet me zanima ako sa 5 godina bude 40ak cm, onda sa 17 koliki je bio? Sigurno je da postoji i neka gornja granica sto se duzine tice, posle koje verovatno raste samo u "stomak", k'o i svaki matorac.

Jedan deo mog uma se i dalje pita da mozda se ipak nesto vrti oko te brojke od 5 godina, da se mozda neka vrsta mresti do tog doba ili nesto vezano... Ma nebitno je totalno, ostavicemo to za neku drugu priliku, ali eto razresili smo misteriju iz prvog posta, i to mi je posebno drago.
 
Vrh Dno