Ohridske pastrmke

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Letnica (Salmo letnica Balcanicus), struška (Salmo letnica Typicus) i belvica (Salmo letnica Aestivalis). To su tri pod/vrste ohridske pastrmke koje nastanjuju ohridsko jezero. Do danas to nisam znao. Znao sam samo za "ohridsku" a ta ohridska se deli na tri vrste ohridske p. Jako me zanima kako izgledaju. Da li tko od vas ima kakvu sliku tih lepotica iz ohrida.

Ovo je letnica koju sam pronašao na wikipediji
SalmoLetnica.jpg


Kako izgledaju struška i belivca? Dal' je ta struška nešto/nekako povezana/slična sa famoznim strunom ili  :blush: :-\ ??? Ili se samo tako zove zbog mesto Struga, zbunjen sam  ???

kakva lepota - Ohrid - očaran sam!
http://image36.webshots.com/36/8/30/31/275483031UcJyWn_fs.jpg
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Struška zbog Struge.
A imaš ovde letnicu i belvicu
http://www.balkan-trout.com/studied_taxa_5_ohrid_trout.htm
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Fotografija sa slike na Wikipediji je ukradena sa sajta www.fishbase.org. Na slici je makedonska pastrmka, prva slika te ribe na Internetu, koju sam baš ja objavio (iako je nisam ja ulovio) na fishbase pre sedam godina (to se vidi iznad slike).
http://www.fishbase.org/Photos/PicturesSummary.cfm?ID=49325&what=species
Pobrkali su nešto, pa su kropovali sliku, pomislivši da je makedonska i ohridska isto.
Dakle, na gornjoj slici je makedonska pastrmka, rečna vrsta, koja živi u slivu Nišave, Strume, Meste...
Ovo je slika ohridske pastrmke letnice
ohrid_pastrmka.jpg

Sramota za Wikipedia.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
uh što me muči sada to, baš bi voleo da vidim sve tri ohridske pastrmke...ako ništa morat ču da zavrnem rukave i sve tri da ih ulovim da ih vidim  8) :smoke:  :D
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Malo sličica ohridskih pastrmki sa neta. Ovo su valjda sve Salmo letnica:

Salmo-letnica.jpg


trota_koram.jpg


Ali najbitnije od svega:

Lake Ohrid trouts

Evo i texta odatle, sa slučaj da ta stranice nekada bude obrisana:

Lake Ohrid is Europe's oldest lake and is believed to have been formed as early as during the Tertiary period at least 4 million years ago. Presently, there are two well described salmonid species in the lake, the Lake Ohrid brown trout Salmo letnica (Karaman) and the Belvica Salmo orhidanus. For Lake Ohrid brown trout, there have been up to four intralacustrine forms described, but presently, we have not succeeded in defining these forms from a genetic perspective. Lake Ohrid brown trout have clearly arisen from within the brown trout species complex, and so their taxonomic status as a distinct species is controversial. Our data do show that they have been isolated from all other brown trout populations for a long time.

The Belvica has a long taxonomic history, as it has been previously characterized as belonging to its own genus (Salmothymus or Acantholingua). Several genetic investigations (e.g., Phillips et. al., 2000; Sušnik et al., 2005) have shown that Belvica are a clear member of the genus Salmo, and are most closely related to the softmouth trout.

Evo je i belvica:

studied_ohrid_2.jpg


A evo i slike koju je napravio moj drug. Jedan od ribnjaka na jezeru (verovatno na ušću neke manje pritoke) gde se gaji Letnica, pa njome poribljava jezero.

letnicaRibnjak.jpg
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala Goci, onu stranicu sam vec pre bio potsetio, ali nigde da nađem finu sliku svih triju pastrmki. Hvala jos jednom za trud i slike.
 
Vrh Dno