oko konca

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
poz,
imam jedan solidan problem,dobio sam na poklon musicarsku strunu,a citajuci po forumu video sam da ih ima vise vrsta,
e sad ja sam je dobio na nekom noname kalemu i ne pise koja je vrsta,kako bih ja to mogao laicki da ustanovim?
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Dali bar pise AFTA broj na kalemu (npr, 5wt, 4wt, 7wt i sl.)? Ako apsolutno nista ne pise, prvo moras provaliti dali je struna plivajuca ili tonuca. To je bar lako, stavi strunu u vodu i vidi kako se ponasa. Plivajuce strune su obicno svetlijih nijansi (bez, zuta, bela, kajsija, svetlozelena, oranz...), tonuce najcesce tamne (braon, tamnozelena, siva, crna). Sto se tice broja strune, jedino ti preostaje da izmeris prvih 30 fita i po tome vidis u tabeli na ovom linku:

http://www.sizes.com/sports/fly_lines.htm
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
definitivno je plutajuca,inace jarko zute boje stim sto je malo nijansa drugacija na pocetku (ili kraju) malo je tamnija,a sto se tice ovog merenja...malo teze
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Malo mi je cudno to sto je dvobojan. Pogledaj kakav konus ima... Znam da se neki WF konci prave u dve boje gde je "glava " malo tamnija. Ukoliko se od sredine ka krajevima smanjuje debljina onda imas DT.
poz
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Uzmi konac i drzi ga izmedju palca i kaziprsta i lagano neka ti klizi. Na ovaj nacin provalices kada se siri i suzava. Pocece da se siri veoma brzo oko 10 cm od pocetka. Ako prosirenje se zavrsi nakon nekoliko metara onda je WF, ako nastavi nakon polovine konca (ista debljina) onda je DT. Ova dvobojnost ne zasta uverava da je WF. Koja je AFTM-a stvarno nemam pojma kako ces da odredis!
Salute!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sve sto je na tvom koncu (fly line-u) svetle i drecave boje to je plivajuce. Ako mu je vrsni deo tamne boje (crna, braon, zelena...) onda mu je vrh tonuci. Ako je ceo konac (kad ga odmotas sa kalema), ne racunajuci vrhove, "debeljuskast", onda je DT. Ako mu je prednji deo (prvih nekoliko metara) uocljivo deblji od ostatka, to je WF. Tezinu konca, osim merenja, koje moze biti komplikovano, mozes odrediti i na sledeci nacin:
Probas ga svojim stapom i ako ti odgovara, odlican je. Ovo je malo uprosceno, ali je i najbolji nacin da se odredi odgovarajuci konac. Na primer, stapom na kome pise 5, neko ce najbolje pecati koncem broj 6, nako brojem 4, neko 5, a nekome moze najbolje da "legne" broj 3. Dakle, nije bas obavezno da se koristi ista AFTMA konca i stapa.
Ako si iz Nisa, dodji na Musicarsku sekciju, pa cemo ti odrediti tacno sve osobine tvog tajanstvenog konca.
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
ipak sam 99 posto siguran da je to dt,shteta,ja se ponadao da je ipak wf
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
nista,ali ja sam pocetnik i ne znam bas da zabacujem kako treba,a procitao sam da su wf one sa otezanih prvih nekoliko metara,pa mislim da bi mi ona vise odgovarala
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tacno je da apsolutni pocetnik, onaj koji prvi put zabacuje, lakse koristi WF, ali ti ne planiras valjda da budes sve vreme pocetnik?
Ako hoces da musicaris pastrmke, klenove ili lipljene na nasim rekama ja ti preporucujem DT! Vidim da si iz Svilajnca. Dakle, recice kao sto su Resava, Crnica, Mlava... "placu" za DT koncem.
 
Vrh Dno