Orvis 2018.

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
    Novi Orvis katalog je tu, ko ga jos nema u tvrdoj verziji moze da ga prelista virtuelno ili spusti, neko vreme je vec on line. Kao sto mi je Stefan Haider vlasnik AOS-a, na stranici 90 ovaj levo sto se smeje oko glave i drzi podmornicu izvucenu na Seychell-ima, jos proslog leta najavio cene su zaista u stratosferi. Neki artikli su oko 11% skuplji, sto nije malo. Ponavlja se opet Orvisova nerazumna politika. Stap "stare" serije - cetiri godine - koji je kostao 449.- evra sad je 539. Prosle godine sam kupio Superfine Glass za 420.- a sad je 120.- vise, da ne bi'? Bacio sam oko na Superfine Carbon #2 koji stoji u radnji odavno a sad je skuplji za ca. 90.-, to je taman vrhunski kanap! Sad je Helios 3 gotovo deset glava a O2 manje od sest.-. Potpuno isti k...c a gotovo duplo manje. Ali seljak je najcrnji svako ko nema najnoviji ali isti samo "nesto" otrovniji?
      CFO je povucena iz proizvodnje, njihov visoko kvalitetni i najprodavaniji cekrk u mega patriotskoj USA. Zasto? Klepio sam dva jer su sada na super snizenju jer ko zna koliko ce kostati kad ga ponovo puste za godinu-dve u promet.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Kolega, kakav katalog je u pitanju ... i odakle ove cene?
Helios 3 je 700€, a Superfine Glass 350€.
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
http://www.orvis.de/orvis-katalog-2012/
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
https://www.aos.cc/de/shop-fliegenfischen.html?cat=225&manufacturer=1894&product_list_dir=desc&product_list_order=news_from_date

https://www.adh-fishing.de/fliegenruten/einhand?p=1&o=1&n=30&s=9

https://www.flyfishingeurope-shop.de/fliegenruten/orvis-fliegenruten.html

http://www.wurmbader.de/epages/63240036.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/63240036/Products/01-02-011
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Kad pričamo o cenama meni je jedino relevantno: www.orvis.com
Sve ostalo je kako ko koga zezne.  :D
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Kolega, lepo bi to bilo kad bi mi ovde kupovali po USA cenama. Ti si preveo dolar u euro i slazem se da je to navedeni iznos, ALI... Troskovi transporta, avion - relativno brz ali skup, pitanje iz koliko delova ce da stigne stap :), brod - jeftiniji ali jezivo spor, znam iz licnog iskustva, cekao sam vise od cetiri meseca da mi stigne narudzbina. A onda namrgodjeni dzelat na carini... da li bubreg, da li ruka do lakta... kako ti se zalomi ??? Na kraju te izadje isto kao i u EU.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
A kako drugačije ... naravno da ću da prevedem $ u € i da tražim da kupim štap po ceni sličnoj toj?!  8)
Slažem se da postoje troškovi koje si pomenuo, ali živimo u 21. veku, možeš da naručiš štap odakle hoćeš i da te izađe jeftinije nego na tim stranama. Zar mi treba neki nemački seronja od dilera da se ugrađuje 100% u ionako preskup štap?! Kad malo bolje razmislim, čini mi se da su cene koje si naveo najviše na svetu, odnosno teško je naći mesto gde bi te izašao skuplje od tih 995€.  :D
Ok, zezam se malo, znam ja da je Nemačka skupa zemlja, ali malo su ga preterali - ja ni lud ne bih kupio štap tamo! Sa druge strane, zadovoljstvo nema cenu - ko odmah želi sebi da priušti Heliosa prežaliće i tih 100-tinak € više.  :D
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
    Heliosa vec imam, ne treba mi, a Superfine nisam mogao nigde da kupim a da me izadje jeftinije, mozda 10 evra a cimanje do Boga! Jedino da cekam da lopine pokupe nesto kad ispadne sa kamiona ali to ne radim.
      Sto se tice ugradjivanja prodavaca tu zaista nisi u pravu. Zarada na najskupljim stapovima Orvis, Sage, Winston itd. je najmanja i prodavci nece da ti spuste cenu ni za milimetar dok glavne kompanje ne daju zeleno svetlo. Pogledaj cene istih stapova u celoj EU su identicne i prodavci ne smeju da ih spustaju tek tako, neces dobiti popust ni cent ni kod jednog prodavca ako hoces da uzmes najnoviji Helios recimo, probaj i videces. Prvo gomila prodavnica te stapove uopste nemaju na stanju vec kad narucis on stize iz Irske - Orvis, iz Holandije Simms i tako redom. Obisao sam po EU zemljama gomile prodavnica i na stanju imaju vrlo malo robe pogotovo najskuplje jer moraju unapred sve da plate a onda da cekaju zaradu kad prodaju. On line firme, tih par najjacih Flyfishing Europe, ADH, Angel Domaene, Nordfishing 77 itd. koji su ulozili milione u robu imaju na lageru dosta stvari ali on line ne mozes da dobijes popust osim ako roba nije na akciji. Jedan od najjacih je i AOS i tamo sam dosta kupovao tako da znam Stefana i pricao sam puno sa njim. Ako  kupis samo jedan stap neces dobiti popust ni centa, ako kupis vise stvari dobijes rabat ali se on odnosi na ostatak robe ali za recimo Helios-a ne. Pre par meseci sam zvao Mirjanu (FlyFi Eu.) jer sam hteo nesto da narucim, red velicine 550.- evra. naravno nema cenjkanja a kad sam pitao za troskove transporta, racunajuci da cu dobiti gratis tih par evra do Salzburg-a gde sam hteo da posaljem kaze ladno 7,90.- ne jebu dva posto, cak ni sitne troskove nece da preuzmu na taj iznos. Naravno da nisam iz inata narucio. Mistpool je svima i tata i mama.

    Osim toga imam vec decenijama debelu vezu u Shimano DE a preko njega znam i vodju prodaje Thalinger Lange - Shimano za A, ista prica. Ako narucis jednom godisnje za recimo 15 hiljada evra robe dobijes samo jedonkratni popust od 15% i to uz natezanje a za sve kasnije narudzbine imas popust 7 (SEDAM) posto, sto je komicno. Ja sam sve moje Stella, Vanquish, Aldebaran, Metanium itd. masine i stapove dobijao po nabavnim cenama i one su nesto nize od maloprodajne. Stelu FIHG recimo sam platio kad se pojavila pre ca. 4 godine 420.- evra (nabavna cena za maloprodaju je 440) u radnji je bila preko 700.- kasnije 650.- potom 599.- a onda su posle dve godine najjaci poceli kratko, recimo pred Bozic, da je nude ispod 500.- a sad je cena ponovo oko 530.-
    Evo racunice: 440.- evra (podaci od pre ca godinu ipo dana) plus 20% Mwst. iznosi 528.- zarada prodavca 88.- evra. Sta mislis koliko Stella proda jedna osrednja prodavnica, ne on line shop, godisnje? Ja cu da ti kazem - izmedju jedne i tri i to ako ima srece!!! Na Stradic-u je zarada oko 25 evra maximalno jer su on line prodavnice oborile cenu u kanal. Itd, itd, da ne smaram. Stize najnoviji model Stella-e sad cu da vidim sta kazu.
 
    Orvisov stap je najjeftiniji u Orvisu USA, naravno da je voda na izvoru najbistrija ali kad krene preko bare nakace se sve moguce dazbine, od transporta, preko osiguranja, otvarenje kontejnera do carine. Na kraju je cena takva kakva je, take it or leave it.
   
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Eh, da. Kolega najjeftinije uvek mozes naci ali najskuplje nikad, uvek imas negde jos skuplje :) Evo prica moje supruge od pre par godina. U Moskvi u najotrovnijoj ulici na svetu vidi ona neku tasnu, zene naravno! neka otrov marka ista tasna ali tri puta skuplja nego sto je ona videla u Italiji. Cisto iz radoznalosti udje ona u radnju i pita prodavacicu kako to da je ta tasna tu tri puta skuplja? Moja supruga govori ruski ali ova kao da ne razume pitanje i gleda je u cudu. Odgovara zatim pitanjem. Ne razumem, kakve to ima veze? U stilu - mogu da stavim cenu koju hocu, neko ce je svakako kupiti. U Londonu ima gomila prodavnica u kojima ne postoje cene na proizvodima jer to nikoga ne zanima. Molim vas posaljite ovo na moju adresu a racun sekretarici. Isti trend je poceo pre desetak godina i u Minhenu. Tu se ne pita za cenu, neukusno je :)
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Ne tvrdim nije tako kako ti kažeš ... samo je po meni mnogo glupo. Helios košta 849$ i tačka - to je preporučena cena proizvođača i veća od toga u USA nije nigde. Može samo da bude manja, i sigurno će biti manja čim prođe još koji mesec. Po kojoj ceni misliš da ga dobiju ti nemački dileri? Pa sigurno ne za 849$ kao ti i ja, nego osetno manje - zato su valjda dileri, a ne obični kupci. Dakle, tih 849$ je u stvari 694€, a tebi traže 995€! To je 300€ preko, odnosno skoro 50% više. Razumem ja da u EU mora biti veća cena nego u USA, ali malo su ga preterali.
Evo, sad ako krenem da brljam po netu, u roku od pola sata ću naći taj novi, ekskluzivni Helios za bar 50€ manje, na mojoj adresi.  :lol:

 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
          Vidi ovako, maloprodajna cena u USA je ta koju si nasao. Tamo je proizvedena tamo je placen porez i nema vise nikakvih vecih dazbina. Samo da roba iz fabrike dodje u EU poskupljuje je u startu a onda na tu cenu kompletnu dolazi porez koji je u EU 20%, drzava mora da uzme harac. Roba je stigla ovamo i sa svim troskovima daje iznos xy i po toj ceni je uvoznik za EU u GB ima na lageru. On sa Orvisom iz USA nema vise nikakve veze jer je to franchising nacin poslovanja. Roba se dalje distribuira naravno uz dodatan procenat jer i on treba od necega da zivi, smisao svakog poslovanja, jel da? Kao Ikea, kao H&M ja sam vlasnik prodavnice ali MORAM da prodajem robu po tim i tim cenama koju mi glavna firma - snabdevac, postavi, tacka, dozvoljene varijacije su minimalne. Elem, ja robu sa interesom prodajem prodavnicama u EU. U zavisnosti od toga koju kolicinu uzmes formira se cena, sto vise kupis povoljnija je cifra po jedinici proizvoda, i ja moram od neceg da zivim, logicno, jel tako? Ne postoji drugi generalni uvoznik, ako zoves Orvis u USA i kazes hocu to i to po fabrickim cenama plus troskove transporta oni kazu javi se u GB oni su uvoznik za taj deo planete i tu je prici kraj, ne postoje vise generalnih uvoznika za istu zemlju jer to nema smisla. Na sve to skoci cena dolara, opa bato, lancanom reakcijom skace cena u evrima, kad se desi obrnuto vidi vraga, nista nije pojeftinilo, pa kako majku mu? To se naziva nesto u stilu usputna ili dodatna zarada ne znam tacan termin. Prosto receno platio sam jednu cenu u nabavci, maloprodajna je ova, dolar raste, maloprodajna cena skace iako nista novo nisam narucio ali prodajom zaradjujem vise nego sto cu zaraditi kad istu robu ponovo narucim jer je sada skuplja u startu. Nadam se da sam jasan. To su sada vec spekulacije, Stefan iz AOS-a mi je jos proslog leta rekao da ce cena Orvisu da skoci sto se i desilo, od kud je znao? Naravno sugestija direktno iz Orvisa. Isti stap je sad 11% skuplji a nabavljen je po nizim cenama nego sada. Dolar je slab u odnosu na euro, sta je sad, zasto cene ne padaju? Kao sa hedge fondovima spekulise se kolika ce biti potraznja i kupovna moc trzista. Sada Helios 2 kosta ca. 550.- evra a bio je do pre par meseci nesto preko 800.- 550.- evra je bila nabavna cena Helios-a 2 za Stefana bez poreza, znaci on prodajom samo vraca novac koji je ulozio u startu, bez ikakve zarade. Izracunaj kolika mu je zarada po jednom stapu. Nekih 150 evra a ne evro na evro kako mislis. On od tog dela treba da plati 250 kvadrata kiriju za radnju i porez, plus sve dazbine i rezije koje su za privatnika mnogo vece nego za obicnog gradjanina, mora da podeli dobit sa rodjenim bratom i plati Manuela koji radi kod njega 14 puta godisnje jer po zakonu u A toliko imas plata kao zaposlen. Na kraju mu bas i ne ostane mnogo, slazes li se? Tebi je to glupo ali je to realna situacija u svakom poslovanju. Cene Orvisa su svugde iste zato sto im je tako glavni dasa Orvisa naredio, jer bi konkurencija bila nelojalna. ADH nema radnju, nema radnike osim vlasnika i njegove zene za kompjuterom i velikim lagerom robe iza kuce sa jednim zaposlenim. Ulozio je milione u robu i dobio je istu mnogo povoljnije nego Stefan koji ne moze toliko da ulozi ali je prodaje po istim cenama osim kad se nesto povlaci sa trzista ili restlove ili akcije za Bozic, kratkorocno pred sezonu i sl.

      Vazan momenat je i elitisticki stav Orvisa i ostalih najskuplih firmi jer oni znaju da ima mnogo ljudi koji sebi mogu da priuste najskuplji tackle. A ne mozes da kupis Helios-a? pa evo ti Clearwater, evo ti nesto iz Kine. Taj se stav preneo i na Evropu, nek je i govno al' ako je USA moze, daj :) Orvis ima tradiciju od preko 150 godina, to ima veliku vrednost Amerima. Procitaj po njihovim forumima, jedan od najjacih aduta za kupovinu robe je made in USA etiketa. Drugo 850 dolara prosecnom Amerikancu je mnogo vise nego 1000.- evra prosecnom evropejcu.

Jos par podataka, u USA se godisnje u sportskom ribolovu potrosi oko 50 milijardi dolara od ove cifre 15% je samo oprema za pecanje ca. 7,5 milijardi - najvise za stapove i masinice a zatim na mamce i musice... ima vise od 33 miliona pecarosa, oko 830 hiljada zaposlenih u svim sektorima sportskog ribolova, (McDonald's ima duplo manje!), 15 milijardi donosi porez od ovog hobija itd, itd...
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Očigledno se ne razumemo, odnosno pričamo o različitim stvarima. Ja komentarišem kao član ovog foruma, prosečan Srbin koji se bavi mušičarenjem i koji bi možda želeo da kupi neki Helios. Ne znam da li ti živiš u Nemačkoj pa zato pominješ te radnje, nije ni bitno.
Mene odvde, ne zameri na izrazu :), prosto zabole koliko Stefan iz AOS-a plaća kiriju, da li mu burazer radi u lokalu dvokrako i da li ima "socijalno" ... Ja kao totalni anonimus mogu da kontaktiram američkog dilera (koji nije ništa manje diler o tog Stefana) i da sam samcijat uvezem taj štap iz USA, da platim sve zakonske dažbine (da ne pominjem da bi i tu možda nešto moglo da se uštedi :D) i da mi posle svega ostane 100e više u džepu. Elementarna logika mi ne dozvoljava da kupim štap kod Stefana, jer ispade da sam ja bolji diler od njega ;). Verujem da će isto mišljenje imati i 99% članova ovde.
Helios košta 849$, a ne 995€, a za koliko će ga ko nabaviti je druga priča. Slažem se da je taze roba i da je cena još "tvrda", ali brzo će se to promeniti.


 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Zato je i uglavnom poslovna politika Americkih firmi da izlazna cena prema kupcu bude ISTA, a da proizvodjac trgovcu daje procenat na osnovu njegove sposobnosti da proda robu...
E sad, van USA je drugacije, oni nemaju mogucnosti da uticu na trgovce koji su vec 2-3-4 ruka u lancu, pa svako moze da lupa po usima, dok ima ovaca bice i vune...
Delim tvoje misljenje Falco, dobrim delom i E-bay zato i postoji i opstaje, bas da bi se izbegli nezasiti posrednici.
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Razumem ja sta ti hoces da kazes apsolutno. Zabole i mene za njih totalno, ja samo kazem kako stoje stvari i zasto je tolika razlika u ceni. Stap kosta ca. 850.- dolara ali ce tebe da kosta vise od  1000.- dok ti regularno stigne.  Slazem se da ces mozda da ustedis ca. 100.- evra. Meni je jednostavno mnogo gimnastike za relativno malu ustedu. Jedina je varijanta da ti ga neko donese i prosvercuje. Superfine Carbon koji merkam kosta 429 dolara a to je po po sadasnjem kursu nesto vise od 350 .- evra. Dobijam ga za 460.- to je ca. 110,- evra razlike. Transport i carina su vise od toga. Nemam ustede ni dinara. Koja prodavnica sa eBay salje Helios-a za Srbiju? Pusti mi link molim te.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Na poslu sam trenutno, nemam vremena, a i ne mogu da "surfujem" na telefonu. Večeras ću naći, siguran sam ... :)
A samo još da pitam ... kakva je nama u Srbiji razlika da li naručujemo uz USA ili Nemačke?
 
Vrh Dno