Osnosvne i napredne tehnike bacanja!

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
U poslednje vreme primetio sam, da ljudi koji imaju neki problem sa bacenjem, ukoliko se odluce da postave pitanje koje bi resilo niz probelma, nailaze na svakojake gluposti. U 99% slucajeva situacija izmakne kontroli i pretvori se u najobicnije rasprave. Takve teme su nekorisne. Posto sam i ja od onih koji bi voleli da svoje znanje prosire, resio sam da zamolim sve velike poznavaoce tehnika zabacaja, narocito Ivana, da napisu malko iscrpnije objasnjenje o osnovnim i naprednim tehnikama bacanja musicarskog konca. Ovo ce pomoci ljudima koji se odlucuju da pocnu sa musicarenjem, onima koji to vec rade da vide na cemu su i na vreme isprave greske, a i onima sto misle da znaju da bacaju. Ovim putem bih molio sve clanove na pribranost, jer svaki drugi post koji nije u vezi sa temom je nepotreban. Sa ovom temom bi mogli da dobijemo jednu arhivu, pitanja, odgovora, saveta koji ce biti svima od koristi. Zamislite da nikad nisam uzeo musicarski stap u ruke, a zelim da to radim, imam volje, zelje, ali ne znam kako. Kako poceti, gde i kako vezbati.....????
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sumadinac dobra tema ali opet...

Bolje "iskoristiti" Ivana i objasniti OSNOVNE tehnike jer 90% onih koji misle da su ovladali osnovama, debelo grese :hammer: .
Samo nisu samokriticni nimalo a verovatno su i sujetni debelo :lol:
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Covek se uci dok je ziv, a verujem da je toliko ljudi koji to rade bolje od mene, zasto ih ne iskoristiti i usavrsiti se!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uuuuuu, bolje da nista ne pisem. Pravicu se da se ne razumem u zabacivanje musica. Inace, moze neko mnogo da se naljuti. Mudro cu cutati, iako sam nekoliko desetina obicnih gradjana naucio pravilnom zabacivanju musice.
Mogu samo da preporucim pocetnicima da je najbolje da nabave video snimak cuvenog Doug Swishera i sve ce im se razjasniti. Ne mogu sad da se prisetim kako se zove film u kome pokazuje Fly Casting, ali nije lose da nabavite sve snimke iz te 3M Scentific Anglers kolekcije.
Moram jos nesto poruciti pocetnicima. Pazite da ne uletite u zamku zabacivanja u dalj i specijalnih, neupotrebljivih zabacaja koje izvode "profesionalci". Ako vam neko pokazuje zabacivanje, neka istovremeno i vadi ribe. To ce biti siguran znak da je to sto radi ispravno i da ce i vama zatrebati.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ovo je vec postalo neozbiljno iako sam imao odlucnu ideju da se stvori nesto korisno.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
tema nije ni pocela a vas dvojica napisaste nekoliko postova bez veze,
krajnje je vreme da gospodja veselinovic uzme gumicu u ruke
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U stvari, Sumadinac je na pravi nacin zapoceo temu. Ja bih vrlo rado prepustio nekom da odgovori Sumadincu, ali ako se to ne desi, moracu ja malo da objasnjavam osnovne i napredne tehnike zabacivanja potrebne jednom obicnom ili naprednom balkanskom musicaru.
Ako ste vec odgledali Doug Swishera, a nakon toga videli nesto drugacije stilove i pristupe koji donose jos bolje ulove, opisite ih.
Sale, ovde nema nijedne ruzne ili provokantne reci. Ova tema je pocela odlicnim uvodom. Tako pocinju najinteresantnije teme; malo se prvo zamuti, pa se posle polako bistri. Tako smo i do sada dolazili do saznanja. Clanovi foruma su vec navikli jedni na druge i na razlicite stilove, po kojima se prepoznaju.
Zabacivanje je veoma vazna tema, ali ju je tesko prikazati recima. Tesko je to uraditi cak i crtezima. Bar meni to nikad nije uspelo. To se izgleda uci samo u praksi.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Stvarno Mixe toliki tekst, a nista korisno iz njega, onaj ko bude hteo nesto da nauci vrlo brzo ce pobeci od teme, jer je toliko bezveznih stvari koje ne treba citati. Hajde bre da predjemo na stvar, da govorimo o temi, dosta je bilo proseravanja imas sutra ceo dan na raspolaganju pa cemo se zezati do mile volje, ali neka ovo postane neka edukativna tema nema mesta besmislenim izjavama. A kako ova tema bude napredovala videcemo na cemu smo, sto se dublje ulazi u tematiku vidi se koliko je stvari koje ne znamo!
 

vjaksic81

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2006.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
Ljudi, zamolio bih vas, sve odreda, da na ovoj temi budete maksimalno, ali ponavljam MAKSIMALNO, konstruktivni, zarad nas pocetnika.
Pozdrav
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
http://www.alexivanovic.com/ALEX_main%20pages/Alex_Download.htm#Fly_casting_video_clips_

Od velike koristi ce da bude prvih 14 klipova master-a Sepp Fuchs-a
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
Sumadinac je napisao(la):
U poslednje vreme primetio sam, da ljudi koji imaju neki problem sa bacenjem, ukoliko se odluce da postave pitanje koje bi resilo niz probelma, nailaze na svakojake gluposti. U 99% slucajeva situacija izmakne kontroli i pretvori se u najobicnije rasprave. Takve teme su nekorisne. Posto sam i ja od onih koji bi voleli da svoje znanje prosire, resio sam da zamolim sve velike poznavaoce tehnika zabacaja, narocito Ivana, da napisu malko iscrpnije objasnjenje o osnovnim i naprednim tehnikama bacanja musicarskog konca. Ovo ce pomoci ljudima koji se odlucuju da pocnu sa musicarenjem, onima koji to vec rade da vide na cemu su i na vreme isprave greske, a i onima sto misle da znaju da bacaju. Ovim putem bih molio sve clanove na pribranost, jer svaki drugi post koji nije u vezi sa temom je nepotreban. Sa ovom temom bi mogli da dobijemo jednu arhivu, pitanja, odgovora, saveta koji ce biti svima od koristi. Zamislite da nikad nisam uzeo musicarski stap u ruke, a zelim da to radim, imam volje, zelje, ali ne znam kako. Kako poceti, gde i kako vezbati.....????
t
Bistro svima!! Naletio sam na ovu stranicu slucajno, pa se eto i uclanio.. Sve, ama bas sve sam diskusije procitao, ozbiljna pitanja i strucne odgovore (steta da se bas ova ideja g. Sumadinca nekako ugasi) i sve mi se strasno svidja. Pa i kad se Mixmaster i simpson H malo "zakace", dobronamjerno, naravno.. Strasni ste momci, svi odreda!! I dalje cu zestoko citati sve sto napisete.. Tight lines!!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Hvala Veso na lepim rečima i dobrodošao na sajt. Samo napred, udri po forumu, slobodno se uključuj u teme koje te interesuju, otvaraj nove i ostale forumaške akcije! :tbumb:
Salut
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
Sumadinac je napisao(la):
Posto sam i ja od onih koji bi voleli da svoje znanje prosire, resio sam da zamolim sve velike poznavaoce tehnika zabacaja, narocito Ivana, da napisu malko iscrpnije objasnjenje o osnovnim i naprednim tehnikama bacanja musicarskog konca. Ovo ce pomoci ljudima koji se odlucuju da pocnu sa musicarenjem, onima koji to vec rade da vide na cemu su i na vreme isprave greske, a i onima sto misle da znaju da bacaju. Ovim putem bih molio sve clanove na pribranost, jer svaki drugi post koji nije u vezi sa temom je nepotreban. Sa ovom temom bi mogli da dobijemo jednu arhivu, pitanja, odgovora, saveta koji ce biti svima od koristi. Zamislite da nikad nisam uzeo musicarski stap u ruke, a zelim da to radim, imam volje, zelje, ali ne znam kako. Kako poceti, gde i kako vezbati.....????

Kad sam vec dobio "zeleno svjetlo", da se onda i nadovezem na ovu izvrsnu temu sa bezbroj pitanja.. To da se je "petljam" u tehniku zabacivanja a nisam veliki poznaval iste, neka mi bude oprosteno.. Nista od toga sto kazem ne treba uzeti zdravo za gotovo, svako ima i pravo i mogucnost da ono sto mu mozda valja primijeni, a ostatak odbaci. I zivot tece dalje, zar ne? S obzirom da sam u ovom sportu samo pet godina, po svemu bi se trebao smatrati pocetnikom (govorim o tehnici bacanja, i samo o njoj) ali mi se to bas nije svidjelo, da se godinama bavim necim a nemam blage veze sta radim!? Zato sam i odvojio tehniku bacanja od samog ribolova, koliko god to blesavo zvucalo, jer jedno ide ruku pod ruku s drugim, a kako izgleda, u tome uopste nisam sam! I posvetio tome nesto od svog slobodnog vremena. S druge strane sto puta sam cuo, da je bacanje jednostavno.. A istovremeno po svijetu otvaraju kojekakve akademije i klinike bacanja. Ko sad sam i ja i svi koji bi da znaju kako se to radi, neizljecivi slucajevi.. Kao i obicno, istina je negdje na pola puta. Tehnika bacanja jeste zahtijevna, toliko toga ima sto bi covjek rado znao, ali s druge strane to je i igra, zabava, zaljubljenost u mogucnost kontrole konca, konopca, snjure, line, kako li je vec zovete. Pa kad se to onda jos "sastavi" sa prakticnom primjenom u ribarenju, e to je ono zbog cega smo svi mi zaglavili u musicarenju., uz sve druge razloge i motive! Pocetnicima (gdje i sebe rado trpam) ali i onim sto to vise nisu - bacanje i sva tehnika oko toga je IGRA! Igra i kontrola. I zato, nadjite malo vremena za posjetu obliznjoj livadi i jednostavno se igrajte sa stapom i koncem.. S vezom ili bez veze, naprijed-nazad, probajte i sve one trikove sto se mogu naci na videoklipovima (you tube i mnogi drugi), pa kad i napravite cvorove i na podvezu i na koncu - sta onda? Samo se igrate, zar ne? A onda, nakon samo nekoliko takvih "izleta", otkricete puno toga.. Pazi, ne treba mi nikakva snaga za ovo, stap sve radi sam (!?), pazi kako mi se konac fino pruza po travi, pazi.. Nastavak slijedi!
 
Vrh Dno