P I T A Nj E

Boris P

Junior member
Učlanjen(a)
17.07.2016.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Pozdrav,

Gospodo, trebao bih da odem na na duži boravak u prirodi, imam pravo na ograničenu količinu opreme, hrane, (garderoba, tip skloništa itd)...

Pecalo bi se kombinovano more, jezero manji brzi odnosno sporiji vodotokovi sa kamenitim dnom uz prisustvo drveta uz obalu.

Mušice, i ostali veštački mamci su strogo zabranjeni kao i sprejevi, fabričke primame i sl.

Strogo zabranjeni bilo kakvi štapovi, mašinice, čelične sajlice, plovci i sl. pomagala.

Između ostalog imam pravo na:

1. 2 vrste (dve debljine najlona za ribolov 2 x 100met. namotano na originalni fabrički kalem),

2. 3 vrste udica (tri veličine, 3 x 10kom. predvezi i fabričko vezivanje strogo zabranjeni),

3. 2 vrste olova, (2 x 10kom.)

Molim za savet, po pitanju deblina, dim. udica, olova i proizvođača.

Hvala.
 

Boris P

Junior member
Učlanjen(a)
17.07.2016.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Boris P je napisao(la):
Pozdrav,

Gospodo, trebao bih da odem na na duži boravak u prirodi, imam pravo na ograničenu količinu opreme - (hrane, garderobe, tip skloništa itd)...

Pecalo bi se kombinovano, more, jezero, manji brzi odnosno sporiji vodotokovi sa kamenitim dnom uz prisustvo drveta uz obalu (sve zavisi od lokacije koja je nepoznata do trenutka dolaska na istu).

Mušice, i ostali veštački mamci su strogo zabranjeni kao i sprejevi, fabričke primame, zvonca, svetlosni signali i sl.

Strogo zabranjeni bilo kakvi štapovi, mašinice, čelične sajlice, plovci, fabrički držači štapa, meredovi, kuke za ribu i sl. pomagala.

Između ostalog imam pravo na:

1. 2 vrste (dve debljine najlona za ribolov 2 x 100met. namotano na originalni fabrički kalem),

2. 3 vrste udica (tri veličine, 3 x 10kom. predvezi i fabričko vezivanje strogo zabranjeni),

3. 2 vrste olova, (2 x 10kom.)

Molim za savet, po pitanju debljina, dim. udica, olova i proizvođača.

Hvala.
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
929
Broj reagovanja
89
Uzmi najlone 0,20 i 0,30 ( imas more dobrih proizvodjaca, npr trabucco...stroft...
Udice velicine 16,12 i 8 ( mustad,vmc...)
Sacmu olovo 3 i 5 g
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Borise,

Jedna kratka prica, nevezana za tvoje pitanje o debljini najlona...ali je vezana za nacin ribolova bez standardne opreme. Jedan od najboljih sistema za pecanje na moru "primitivnom" opremom video sam kod lokalnih ribolovaca u Meksiku. Oni namotaju gomilu najlona na limenku od Coca Cole, stave vece olovo i namamcenu udicu, zavitlaju to kao bolo ili laso i samo iskrenu limenku postrance kad poleti...sa nje izelece najlon kao sa spin cekrka. Onda na istu limenku namotavaju izbaceni najlon. Ovaj sistem funkcionise kao sporo-namotavajuci spin cekrk ali je vrlo efikasno.

 

Boris P

Junior member
Učlanjen(a)
17.07.2016.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Hvala vam.

Ako prođem,  ::) ::) ::) poslušaću.

Umesto limenke (koje tonu) vrlo verovatno ću iskopati plastičnu flašu, ako ne, (pravim drvenu oblicu nešto slično čekiću koji koriste majstori koji rade sa dletom skidanje kore i čvorova) za namotavanje najlona.

Štap, ljuštenje kore i pravljenje min. jednog sprovodnika sa dve rupe u drvenoj pločici koja se "teše", jedna rupa se nabije na granu, druga je kao otvor na sprovodniku.
Neophodno ju je jako pažljivo očistiti od troški drveta zaostalih sečenjem nožem, (u nju se nanese ušna mast - jeste gadno ali podmazuje).

Informativno : kolika je nosivost najlona 0,20 i 0,30 ? ovo pitam zbog kačenja o travu, potopljene grane i drugo.

Nešto sam loše čuknuo, vidim da sam dva puta poslao - (Quote) isti post, deluje bezveze, mod neka briše, Hvala !
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
jel si ti nekad pecao u zivotu kad pitas za nosivost najlona????
 

Boris P

Junior member
Učlanjen(a)
17.07.2016.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Da svakako.

Obijanjem kuće poplašili su mi i kompletan pribor.

Veoma dugo nisam kupio apsolutno ništa.

Sama nosivost mi je bitna pre zbog mogućeg kačenja udice - najlona za nešto nego zbog ogromne pastrmke ili lososa koji je moguć ulov.

Sam najlon je moguće koristiti i za druge namene.

Teoretska nosivost (navedena) je jedno a praksa drugo.

Noviji materjali (u zadnjih nekoliko godina) daju dodatne mogućnosti.



 

Boris P

Junior member
Učlanjen(a)
17.07.2016.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Ništa vezano za Srbiju.

Treba proći još 3 nivoa kvalifikacija.

Iz Evrope nije bilo još nikoga.

Hoće li ili ne, videćemo.

Već posle dva nivoa kvalifikacije se podpisuje ugovor koji mnogo toga zabranjuje.
 
Vrh Dno