Panfish

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Mix me je zamolio da napisem nesto o pecanju krapija, pa one koje ovo ne interesuje ne moraju da citaju. Tehnike koje sam ovde opisao vaze za sve "panfish". Neke od njih se mogu primeniti i na toplovodnim terenima sirom Srbije.

“Panfish” je engleski naziv za razne toplovodne ribe koje po velicini odprilike staju u poveci tiganj. Pre svega misli se na ribe poput crappie (krapi), bluegill (suncanica plavih skrga), pumpkinseed (obicna suncanica), rock bass, i slicne. Ove ribe su svuda dostupne na severnoamerickom kontinentu, pruzaju zanimljiv lov, a krupni primerci su fini borci ako se love odgovarajucim priborom. Velika suncanica ili krapi su i estetski gledano vrlo lepe ribe.

Moja iskustva su najvise vezana za lov sa obale (99%). Sto se opreme tice, to znaci WF plivajuca struna i rezervni cekrk (ili spulna) sa shooting head sistemom na kome je sporotonuca struna. Plivajuca struna zavrsava posao u 80% situacija, jer se najcesce lovi na plicim terenima, ali ponekad je neophodno imati tonucu strunu. Dosta toga mozete uraditi i sa Airflo tonucim predvezima, ako vas ne interesuje investicija u tonucu strunu. Ja obicno nosim 5wt, jer bacam cesto vece muve za basa, ali tokom najtoplijih meseci uspesno sam lovio i kratkim 3wt, obicno koristeci imitacije midzeva, suve vodene device i minijaturne popere.

Lov na krapi i kapitalne suncanice je najbolji u prolece posle mresta. Tehnike lova su pre svega ispitivanje vode dok se ne naleti na optimalne terene, jer se radi o jatnim ribama. Ribe su agresivne i svojim sirokim telima pruzaju fini otpor. Dok je voda jos hladna, najbolje se lovi na manje strimere (male zonkere i buggere) i sporo povlacenje. Krapi obozava belu boju. Imitacija riblje mladji poput malog belog svetlucavog zonkera je tip top musica. Druga fina muva je mali bugger na dzig musici, sa otezanjem. Imitira krapi dzig, popularni mamac za ovu ribu. Koristite mesing ili tungsten perlu, kuglice sa lancica (bead chain), ili male clouser oci.

Kad voda malo otopli, povrsinske muve postaju aktuelnije. Panfish, kao i basovi, vole da prate povrsinsku muvu i napadaju je posle izvesnog vremena, obicno kada ste je skroz privukli strunu, pre nego sto cete ponovo da plasirate muvu. Tradicionalno “idi pa stani” povlacenje je standardno.

Od povrsinskih muva najvise sam lovio gurglerima, namenjenim basu, na koje su padale zaista ogromne suncanice. Vezujem i male spajdere od pene koji su uvek dobri. Od imitativnijih suvih musica isticu se vodene device (narocito lokalne, crvene, koje su brojnije od plavih na jezerima koja sam najvise posecivao), zatim dolaze razni emerdzeri diptera na lucno savijenim udicama koji vise u filmu, te za malo aktivniji lov, imitacije dugonogog kupusnog komarca (Tipula) i krznokrilaca. Standardne suve muve sigurno love, ali ih ja retko koristim.

Od mokrih muva dominiraju imitacije sa dosta ugradjenog pokreta: imitacije nimfi vodenih devica sa telom od marabua i prednjim otezanjem, nimfa vilinskog konjica, najobicnije soft hackle (mekonoge) muve, pogotovu beadhead varijacije, larve diptera i imitacije bube veslacice (Corixa.) Standardne nimfe takodje dobro love, kao i imitacije pijavica (buggeri.) Obavezno koristite pokretne materijale: marabou, meka pera, zonker trake, gumene trakice i sl.

Ponekad pecam tandemom muva, tako sto na mali poper vezem dropper i na njega maslinastu nimfu vodene device. Ponekad stavim bugger i iza njega malu larvu. Budite spremni da varirate potezanje, kratki “strip” ili tzv. “hand twist”, kada hocete da vam imitacija bukvalno puzi. U situacijama kada bi ribe bile preplasene ili izbirljive, dobijao sam ih na polupotopljene emerdzere i tzv. “povlacenje vetrom”-drzite blago napetu strunu, tako da je povrsinska struja koju izaziva vetar blago zanosi. Ponekad ribe tako zvucno usisavaju visece pupe trzalica, da ih savrseno dobro cujete.

Najvece “panfish” uvek sam dobijao na velike muve namenjene basu-do tada nisam verovao da suncanica moze da kompletno proguta poper vel. 2.

Pokusajte neke od ovih tehnika i muva, pa javite sta najbolje radi na vasem omiljenom toplovodnom terenu.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Sta je to "vodena devica" ? Moze i neka fotka molio bih :)
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Vodena devica (podred Zygoptera)je slicna vilinskom konjicu (Anisoptera). Razlikuju se najbolje kada stoje i miruju. Vodena devica ima neznije telo i uvek drzi krila uspravno i skupljeno, dok vilinski konjic drzi krila uvek horizontalno i odvojeno. Na nasim pastrmskim potocima cesto se vidja indigo plava vodena devica u narodu poznata kao konjska smrt. A vidjao sam crveno obojene vodene device i na barama u mom kraju-u okolini Jagodine.




494px-Common_blue_damselfly02.jpg
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Hvala - nisam znao za to ime. Ja sam i nju uvek zvao vilin konjic!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zaboravio Oldsurehand, iako je u Americi, da napise njihovo englesko ime. Onda bi bilo jasnije sta je vodena devica, a sta vilin konjic. Prvo je Damselfly, a drugo Dragonfly.
Na nasim mirnijim i zatravljenim rekama, u najtoplijem periodu leta, veoma vazan povrsinski zalogaj klena i, na nekim rekama, pastrmke, je vodena devica (Damselfly). Cak je i ribolovci prirodnim mamcem love i koriste u ribolovu. Dragonfly je izuzetno brz letac, pa je redak na ribljem jelovniku. Moze biti velik kao vrabac! Jednog ogromnog vilinog konjica sam, masuci stapom, oborio na jednu bistru baru. Koprcao se na povrsini vode desetak minuta dok se nije pojavila stuka i pojela ga. Da ne poverujes! Stuka jede povrsinske insekte. Doduse, ogromne.
E sad, vracanje na temu. Panfish. Suncanice. Kod nas zivi samo jedna vrsta iz ove porodice malih basova (Centrarchidae). I to Lepomis gibosus, pumpkinseed. Slucajno sam bas sinoc napravio muve za bodorke i suncanice i upravo se spremam da na starom koritu J. Morave, kod Mramora, lovim bas ove ribe. Pogodilo se. Suncanice se smatraju "zarazom" i napascu. S pravom, naravno. Medjutim, musicar oslobodjen predrasuda, bilo amerikanac, bilo srbin, jednako ce uzivati musicareci bilo koju riblju vrstu. Suncanice su narocito interesantne zbog svoje znatizelje i grabezljivosti. Izuzetna sportska riba. Nazalost, ne raste veca od dvadesetak centimetara. No, i to je dovoljno, kad je uporedimo sa prosecnim pastrmkama u nasim nezasticenim rekama.
Oldsurehand je nabrojao neke svoje muve. Mini popere, mini strimere i ostala cuda. Za nasu obicnu suncanicu, ne treba to. Ona se lovi na obicne, sitne suve ili mokre muve. Strimer bi bio smesam mamac za ribu manju od 20 cm. U stvari ta od 20 cm je pravi kapitalac, babaroga! Oldsurehand verovatno te krupnije mamce koristi za bluegill i crappie suncanice, koje su krupnije.
Ja toliko cenim ovu vrstu musicarenja, da strahovito "patim" sto u nasim vodama nema ovih "napasti".
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zaboravio Oldsurehand, iako je u Americi, da napise njihovo englesko ime. Onda bi bilo jasnije sta je vodena devica, a sta vilin konjic. Prvo je Damselfly, a drugo Dragonfly.
Na nasim mirnijim i zatravljenim rekama, u najtoplijem periodu leta, veoma vazan povrsinski zalogaj klena i, na nekim rekama, pastrmke, je vodena devica (Damselfly). Cak je i ribolovci prirodnim mamcem love i koriste u ribolovu. Dragonfly je izuzetno brz letac, pa je redak na ribljem jelovniku. Moze biti velik kao vrabac! Jednog ogromnog vilinog konjica sam, masuci stapom, oborio na jednu bistru baru. Koprcao se na povrsini vode desetak minuta dok se nije pojavila stuka i pojela ga. Da ne poverujes! Stuka jede povrsinske insekte. Doduse, ogromne.
E sad, vracanje na temu. Panfish. Suncanice. Kod nas zivi samo jedna vrsta iz ove porodice malih basova (Centrarchidae). I to Lepomis gibosus, pumpkinseed. Slucajno sam bas sinoc napravio muve za bodorke i suncanice i upravo se spremam da na starom koritu J. Morave, kod Mramora, lovim bas ove ribe. Pogodilo se. Suncanice se smatraju "zarazom" i napascu. S pravom, naravno. Medjutim, musicar oslobodjen predrasuda, bilo amerikanac, bilo srbin, jednako ce uzivati musicareci bilo koju riblju vrstu. Suncanice su narocito interesantne zbog svoje znatizelje i grabezljivosti. Izuzetna sportska riba. Nazalost, ne raste veca od dvadesetak centimetara. No, i to je dovoljno, kad je uporedimo sa prosecnim pastrmkama u nasim nezasticenim rekama.
Oldsurehand je nabrojao neke svoje muve. Mini popere, mini strimere i ostala cuda. Za nasu obicnu suncanicu, ne treba to. Ona se lovi na obicne, sitne suve ili mokre muve. Strimer bi bio smesam mamac za ribu manju od 20 cm. U stvari ta od 20 cm je pravi kapitalac, babaroga! Oldsurehand verovatno te krupnije mamce koristi za bluegill i crappie suncanice, koje su krupnije.
Ja toliko cenim ovu vrstu musicarenja, da strahovito "patim" sto u nasim vodama nema ovih "napasti".
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Decki svaka vam cast za ovaj tekst.
Mix odusevio si me sa ovim sto si opisao o stuki koja je pokupila vilinog k. Na jezercetu u kojem lovim klena ima stuke i vilinih konjica. Mislite li sto i ja ;-) hmmmmmm LOV STUKE SUVOM MUVOM!!! Lele...od same pomisli na to...
Vec vidim jednog ogromnog vilinog konjica navezanog od foama, kratkim trzajima bi valda privukao kakvu pegavku!
Ajde svi kojima je to interesantno da probamo. Kod mene je vec hladno, ali opazio sam tu i tamo kojeg vilinog k. na toj vodi.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
joj zaboravio sam vam nesto napisati...oprostite mi taj propust!
Imam dva pauka sa gumenim nogicama i crno zelenim telom. Dok sam lovio klena dao sam jednoga bratu od moje zene da proba na njega. Rekao sam mu da ga cima na povrsini i dobio je stukicu od 20cm. Nije bas neka ribetina, ali eto on je na suvu muvu dobio stukicu...i to mu je bila prva riba na muvu i to suvu.
Hehe...(sada mala sala) ako je on dobio stukicu na malog pauka valda bi veca udarila na "tarantulu" koja ne zivi kod nas :-D
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Da se nadovezem u vezi velicine i tipa musica. Dok nasa suncanice ne raste do velicine kolika se moze naci u Americi, druge vrste americkih suncanica, kao npr. bluegill rastu jos vece. Evo slike na kojoj je bluegill finih razmera. Male strimere bacam bas da bi udarali veci komadi, kao i crappie ili bas. Obicno ako dobijam manje komade obavezno stavljam vecu muvu. Ulovi se mozda manje riba ali su vece.

bluegill.jpg
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jednom sam ghledao na Discovery-ju kako jedan amer ima svoje jezero sa bassom, sunčanicama, crappijima... Hranio ih je sa nekom visokohranjivom hranom,neke vrstre super proteinske hrane. Ribe su od toga jako brzo rasle i dostigle iznad prosečne dimenzije. Tamo možeš da loviš sunčanicu preko 30 cm, basa-babarogu ;-) BABAROGUUUU!!!!! Ne znam koja država je u pitanju ali USA jeste! Koliko je ta hibrid riba dobra za jelo ne znam, ali mene ni ne zanima jer je ni ne bi jeo, ali vrlo rado bi pecao monster bass-a :-D i ostale ...
 

Komanchero

Newbie
Učlanjen(a)
01.12.2006.
Poruke
13
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belgrade/Hawkspa
Na Bovanskom jezeru sam ciljno & uspeshno lovio Sunfish-a iskljuchivo na Bad Head, strimere za ovu ribu nisam koristio.
Ali mi se desilo na Kokinom Brodu da pecajuci Klena na Osu Superfloat (udica br. 6) dobijem Sunfisha fly_headbang
 
Vrh Dno