pčela, osa...

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix,
Molim te da podelis sa nama svoj recept, ako ti nije problem.
Zanima me kako vežeš pčelu i osu, i kakve si imao rezultate sa njima. Navodno šaran voli da pokupi pčelu kada padne na vodu. Prije par meseci mi se hvalio jedan poznanik, inače hvata samo šarana na oubičajeni način. Kaže da je uhvatio pčele i na njih lovio šarane bez problema, a dosta sam i pročitao da priča drži kao stvarna. Osobno se nisam uverio.
Ako šaran voli pčele lako bi ga muhom hvatali u rano jutro kada se kao i večina ribe diže na površinu i baca, kako smo mi to znali na Dunavu reči da se riba "kupa":p

Zanima me ako imaš real verziju kao na slici ona osa, i ako imaš kakvu lovnu, ako to nije ta, (ne tako real) koju skrivaš ;)?
fly_cheers

evo na slici je jedna imitacija, ne tako realnog izgleda, a dali je lovna nemam pojma, pa ako ima itko kakvo iskustvo o necem takvom neka ga slobodno podjeli:)
 

Prilozi

  • bee.jpg
    bee.jpg
    14,5 KB · Pregleda: 274
M

Mr.Zakula

Guest
Iskreno da ti kazem,nisam nikada cuo nesto u vezi sarana i ose.Znam iz iskustva da je osa odlicna muva za klena,pastrmku,a i za lipljena u odredjenim varijantama i velicinama udice.Klena u avgustu mnooogo pecam na ose.Pastrmku,uvek pokusam da prevarim na osu,kada nije zainteresovana za "uobicajene muve".Najvise ih pravim od policelona,balze,obavezno sa zuto bojenim polipropilenom za krila i mekanim nozicama kokoske cnro farbana.Uradicu neke slicice,kada imam vremena i odmah ih ubacujem u post...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nije tesko napraviti osu iz moje galerije. Veoma je verna i po izgledu i ponasanju (plovnosti). Jednostavno, treba koristiti balzu ili poliuretan-penu, oblikovati telo, pa raznim lakovima ofarbati. Krila su od petlovog pera. Noge mogu biti od silikona, perja (u ovom slucaju), konca, najlona (strune)... To je sve.
A citao sam i ja da saran uzima krupne suve muve. Na primer, majsku. Cudno i, za nas, sumnjivo. Probaj, pa nas obavesti o ulovu. Ako nece na suvu, stavi krupnu nimfu i baci mu "pred nos".
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala na savetima, probat cu nesto izmisliti ;), ma nisam neki ljubtelj šarana, iskreno mi je potočna pastrva najlepsa od svih nasih riba, ali oni bojleri od sarana u bledskom jezeru mi ne daju mira, moram nesto da poduzmem... :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix gledam ovu tvoju osu i seckam penu :D i sve se pitujem kako ce ce gi biva sve to, ako mi uspe ima da gi biva najubavo... Ma mislim si kako cu da ofarbam to i kakvim lakom. Razmisljam prvo nekim žutim (kojim još ne znam) pa onda crnim alkoholnim flomasterom doraditi detalje... Molio bih te za par saveta ako može :)

Reci mi ako grešim: telo sam vec nekako oblikovao, izgleda slicno ko zrno metka AK47, to bi malo zasekao po sredini i tako dao na udicu, koncem bi dodatno oblikovao trup, krilca od petla, nogice jos ne znam tocno kako, mozda od najlona i posle da ih presvucem silikonom i montiram? Ma kontam, pa cini mi se da sam malo zakomplicirao. Ti kažeš da je jednostavno. Dali to misliš jednostavno za tebe, ili opčenito:)? Molim te za akav savet, pre nego što ukenjam telo od pene koje sam vec napravio.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zbunio si me potpuno. Narocito neuspelim pokusajem da imitiras Kalcu. Taj govor ni meni nije bas poznat. Samo nastavi da pravis muvu i radi je polako, s merakom. Neces pogresiti.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
osa polako napreduje, ako mi sada osa uspe uskoro ce i pcela. Evo vec treci put sam joj prelakirao telo zutim akrilnim lakom. lak je vodootporan, a kada se osusi jos uvek je elastican pa ne puca. Lak je dobar, samo da i ja budem strpljiv do kraja i bit ce nesto.
Zanima me kakav si ti lak koristio?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
AKo nastavis tako, na njoj ce biti previse laka i potonuce. Odlican ti je taj lak.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo danas sam joj montirao krila i dovrsio jos par detalja. Mix - nije bas ko tvoja, ispala mi je za koji milimetar veča nego što sam planirao, ali sad sam skužio važne stvari za ovu muhu, tako da imam bolje zamisli za sledeču.
Plovnost ima odličnu, a akrilni lak je isto super. Sviđa mi se što ne puca, osa je još uvek mekana na dodir a žilava je i ne da se lako uništiti :) Ima dosta karakteristika kao i prava. Koliko če to značiti ribama vidjet če mo. Inače ovde kod mene kome god da sam pokazao ovu osu mislili su da je prava. Valda ce i ribe tako da misle.

Mr. Zakula voleo bih da vidim tvoju osu, onu na koju lovis.
Ko god ima kakvu imitaciju ose molio bih da je pokaze. Volio bih cuti vasa misljenja o lovnosti i njenom vezanju.
 

Prilozi

  • big wasp.jpg
    big wasp.jpg
    85,7 KB · Pregleda: 326

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlicna ti je osa. Sigurno je mnogo bolja od svih osa koje sam video u raznoraznim katalozima. Probaj da lovis s njom. Ja sam na jednu takvu prevario makedonsku pastrmku kod Niske Banje, 50 metara od mesta gde sam izvukao bucova iz iste reke, Nisave! Pre toga nikad pastrmka u Niskoj Banji musicom nije ulovljena. Dakle, ovakva osa ce loviti takve ribe, kakve niko nikada nije ulovio! Malo preterujem, ali ako znas pravilno da je upotrebis, uverices se sam.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Super :) Znam da cu ih jos bolje vezati u buduce.
Malo si me uplasio sa "ali ako znas pravilno da je upotrebis". Postoji li kakvo posebno pravilo za ose ili je to pravilo ono najvažnije "prezentacija+prikradanje".
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odgovor na ovo pitanje o pravilnoj upotrebi muve, zahteva odgovor za koji treba cela knjiga da se napise. Ti kazes da si pocetnik, pa zbog toga brinem da li ces je pravilno upotrebljavati. Ipak, verujem da ces se brzo snaci i imati dobar ulov na ovakvu osu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sutra cu da vidim kolio ce mi ici od ruke. Prvo cu nju da bucnem u vodu. Idem na Savu dolinku, pa sledi i par slika ako ne od ribe onda barem od prirode...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo bas sam se vratio sa save dolinke, na zalost voda je tako narasla i tako brza da osa nije imala sanse. Jedva sam uhvatio par malih potocara na nimfe...inace kroz zaraslu vegetaciju suam se probija dok nisam nasao miran deo toka, ali najbolja mesta su bila na drugj strani do koje nisam mogao da gazim... Zabacaji nisu mogli biti dugacki zbog mnoge vegetacije i grana, ali nema vze ne predajem se ja tek tako lako... sad posle ruca osa opet u akciju, samo na drugoj lokaciji...zivim u nadi da cu pored ovog vodostaja ipak naci neki miran deo save dolinke.
 
Vrh Dno