Peco' sam ja stuku!

aleks667

Newbie
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
Da nastavim sta sam poceo ciklidi.org. Lucky pitao si me koliko stuka sam uvatio u zivotu. Sada imam 18 godina, a poceo sam aktivno da se bavim ribolovom sa 11. Nije to neko veliko iskustva ali stvarno sam dosta vremena proveo u varalicarenju. Vec godinama pecam jedino stuku ili bucova. Nisam imao bas neke kapitalce. Ali mogu ti reci da su mi bucovi od kilo i po' bili veci borci od stuka iste tezine. Moj brat od strica sa kojim pecam od svoje 11 god isto to kaze, a on je imao ribe tezime 4kg od svake vrste. To je nase subjektivno misljenje. A da cujem vas?
 

aleks667

Newbie
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
Pardon, to me je pitao piroman. Nema veze. E pa piromane koliko si ti bucova u zivotu ulovio?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nisam te pitao ja nego Piroman, ali to je krajnje nebitno. Pazi opet paradigma logike. Nije vazno ko je kolike ribe uhvatio na razlicite mamace, vec koje je koje cepnuo na muvu. Ja nisam uhvatio ni jednu u zivotu. Pokusao sam par puat ali mi nije uspelo. Losa taktika ili sta li vec. Ali ima opakih igraca samo da se uclane i krenu sa diskusijom.
Salut!
 

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Moram priznati da nisam nikada probao da ih pecam na muvu, ali sam oduvek zeleo. Da li ima neki musicar iz okoline BG koji peca ove vrste?
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Prvo nikada nisam musicario ali sam na sistem sa pilkerom i musicom na Drini izvukao bucova od 1.9 kg. Upecao sam do sada u zivotu mnogo vise stuka nego bucova. Stuka je prva riba koju sam upecao kad sam poceo da varalicarim. Moram da priznam da je po mom misljenju bucov iste kilaze kao stuka poprilicno borbeniji. Ipak, ako se uzme da je tip otpora (borbe) koji pruzaju ove dve ribe totalno drugaciji kao i pribor (mnogo osetljiviji, posebno na promenu pravca) onda je za musicare verovatno stuka bolji borac a za nas varalicare bucov.
 

Ramirezi

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2005.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Stuka jeste veci borac ali moramo uzeti u obzir opremu koja se koristi za lov stuke i bucova razlike su drasticene.
Do sada nikada nisam pecao stuku na klasicni musicarski pribor sto neznaci da jednog dana ovo definitivno necu probati.
Do sada sam pecao stuku na strimere klasnicnim varalicarskim priborom gde je strimer bio postavljen na predvez iznad silikonske varalice i za vreme takvih ribolova imao sam udarce od kojih ispadaju zubi prosto neverovatno!
Ni dan danas mi nije jasno o kojim ribama se radilo (pecao sam na rukavcima na Dunavu) udarci su bili strahoviti a ranovi prosto neverovatni otprilike kao da sam kacio torpeda pod vodom i u vecini slucajeva krajnji rezultati su bili kidanje celokupnog sistema.
 

aleks667

Newbie
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
To je dragi moj Ramirezi verovatno bio bucov. On obozava rukavce, limane, brzake. Gde god na Dunavu voda zubori ili protice malo jace njega ima. On ima strahovit udarac. Stuka je opet svoja prica. Ona se giba i savija celim telom, mnogo je lukavija od bucova. A bucov mlatne kad uvati varalicu/musicu ko' da oce da me uprska. Posle toga vuce ko mutav i ide na sirovu snagu. Ako te ne iznenadi na pocetku verovatno ces ga izvuci. Stuka i posle duze borbe moze da ti zagorca zivot. Obe ribe imaju svoje cari, ali bucov i sirova snaga su moj trenutni izbor.
 

aleks667

Newbie
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
Rmirezi, pa ti si iz Backe Palanke. Onda mozda znas gde ja pecam. Ribolov u gradu sa sve automobilima i betonom me nikad nije privlacio. Ja pecam na selo kad odem, u Mladenovo. Na Dunavu bucova, a na Lovrencu stuku
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Prvo ne verujem da je to bio bucov posto se on tesko odlobadja udice kad se zakaci na istu. Razloga je nekoliko. I-on ima tvrde usne II-nema zube u ustima (posto pripada porodici sarana) III-njegova borba se svodi na konstantan otpor bez mnogo promene pravca (licno iskustvo) IV-bucov se najcesce lovi pri povrsini sto je tesko uraditi sa silikonskim varalicama i tegom (ako sam dobro razumeo Ramirezija)
To je po mom misljenju mogao biti som ili bas, ali posto nisam do sada upecao ni jednu od te dve ribe ne mogu da tvrdim (zakljucak se zasniva na literaturi i Rapala Pro bass fishing igrici).
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
nema edit-a pa cu morati ovde da se nadogradim na post od malopre

Jedino sto ostavlja utisak da je to bio bucov jeste jak udarac.
Naime bucov ima jedan od najjacih udaraca od svih riba koje se love na nasim vodama. Razlog je nacin lova, naime on repom osamuti ribu repom a zatim u okretu lovi i to iz dubine ka povrsini gutajuci cele male ribice sto uzrokuje cestim izbacajima na povrsinu. Zbog tih izbacaja bucova i jeste u principu jako lako loviti. Posle sat vremena na vodi vec mozete odrediti oblast u kojoj bucov radi (obicno veca teritorija). Bucov lovi u jatu, obicno sastavljenih od primeraka iste velicine(samo veliki primerci love sami). E sad teritorija zavisi od velicine jata kao i jedinki u tom jatu. Jedna od vaznih stvari u lovu na bucova je prilaz vodi. Bucov je jako plasljiva riba i povlaci se u dubinu matice pri prvom znaku uzbune (slicno ciklidima :lol:). Zbog toga zabacaj mora da bude min 20-30m iza mesta gde se riba ocekuje. Ako se ribi prilazi camcem onda se preporucuje postaviti se uzvodno min 30m od mesta rada i ne bacati varalicu dok rad ponovo ne pocne. Posto bucov napada okrenut uzvodno, musica (ili varalica) se pusta da ide polako maticom. Ako se peca sa nekom tezom varalicom onda se tezi vuci sto blize povrsini i sto brze sto izaziva udarac. Jos jedan od vrlo efikasnih nacina lova bucova je i vise strimera vezanih na vaser kuglu (najbolje je bele boje). Ovaj sistem se povlaci cimanjem (sto izaziva prskanje po povrsini vode) ne bi li riba mislila da se sica izbacuje po povrsini.

Jedan mali elaborat o bucovu.
 

aleks667

Newbie
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
Ducia, sa svime se slazem sem sa tim da je u pitanju plasljiva riba. I Ako mu bacis varalicu na glavu nece pobeci od nje nego ce je uzeti. Par puta sam ga "gadjao" i uspelo je. II kad mu pridjes iz vode uopste te se ne boji. Mene je jedan od bukvalno isprskao dok je vijao kedere. Stojao sam u vodi, a on mi je prosao pored noge. Naravno, mnogo su vece sanse za ulov ako on ne zna da si tu. Ali sigurno ne treba baciti varalicu 30 metara od njega pa mu onda provuci ispred ociju. To je moje skromno misljenje.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
OK, ali meni ni jedan bucov nije udario cim varalica padne na vodu. Najveci bucovi udarali bas posle dugog prevlacenja varalice, i to iznenadjujuce blizu obale, pri smanjenoj vidljivosti (oblacno vreme ili zalazak sunca). Moje iskustvo se zasniva na pecanju na Drini koja je mnogo bistrija od Dunava (ako sam te dobro razumeo ti pecas na Dunavu), posto me je Sava smorila a i Drinska riba je bar 3X kvalitetnija, i na Drini je mnogo teze pecati.
 

Ramirezi

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2005.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Au Aleks pa ti si se na dobru vodu nameri a mi tamo sa piromanom raspravljamo o stukama koje je on lovio(400gr).
Cisto sumljam da je tih dana na moju musicu udarao bucov ili som ja i danas mislim da se radilo o slucajnom kacenjima tostolobika ali me ipak cudi jedna cinjenica pre samog udarca tog tipa a imao sam ih tri sledili su sitni odmereni udari na istu ukoliko me razumete!
 

piroman

Senior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
179
Broj reagovanja
0
hmmm, ja ipak mislim da je u pitanju bila ruska nuklearna podmornica :)
 

aleks667

Newbie
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
Sta ti je bre piromane, nema kod nas rusa :) Ramirezi ja ni ne mogu da pretpostavim sta je to bilo. I meni kad se to desi ne mogu da ocenim sta je, a pogotovu kad mi neko isprica. Moze biti i tostolobik, ali moze bit i bilo sta drugo veliko a gladno. I tostolobik i saran oce ponekad da se zalete na pokretni mamak to nije retkost.
 
Vrh Dno