Plotica

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Plotica (Rutilus pigus virgo) iz familije ciprinida je jos jedna zanimljiva riba koja se može loviti umetnom muvom. Koliko mi je poznato u BiH ju uspešno love umetnom muvom (nimfom) jednako kao i Škobalja.

Neke osnovne informacije o ovoj ribi:
Plotica je stanovnik brzih i čistih tokova (endemit dunavskog sliva). Zadržava se uglavnom na kamenitom ili šljunkovito dnu. Nju možemo naći u svim evropskim vodama.  "Rasprostranjena je u širokom reonu koji obuhvata areal pastrmke i lipljena, ali i deverike i mrene." Najčešće živi pojedinačno, ponekad u jatima, na ušćima, u donjim tokovima reka, a često je ima i na površini. Hrana su joj vodeno bilje i sitna fauna dna (uglavno larvice). Ona hranu traži u srednjim slojevima, a kada je na površini, sladi se insektima. Stoga ju je u tim periodima moguče loviti i suvom muvom. Dešava se da je u jednom danu aktivna a drugom kao da je nema. "Telo je kod ove vrste izduženije nego kod drugih vrsta roda Rutilus". "Plotica (rečni vuk) je riba plavo-zelenih leđa, srebrnastih bokova, crvenkastih peraja i izduženog tela." "U periodu mrešćenja,mužjaci dobijaju žive boje. Izuzetno je plašljiva je i vrlo borbena riba." Može da naraste do 45cm (predpostavljam da ih ima i do 50cm) i dostigne težinu oko 2kg (a licno mislim i vise). Mresti se od maja do jula gde ženka lepi ikru na vodeno bilje. Za vreme mresta na glavi i leđima ima sitne kvržice. Plodnost je 40 000 do 60 000 jaja. Jaja su lepljiva i prićvršćuju se za podvodno kamenje i bilje.

Molio bih više informirane ljude da dopune ove informacije i isparave moguče greške (navedene informacije sam preuzeo iz nekoliko tekstova i, uporediviši sa onim što ja znam o Plotici, preneo ovde).

Od isprobanih umetnih muva se preporučuje "žuti tular" sa kojim u BiH uspešno love pored salmonidnih riba i ploticu, te mrenu i skobalja.
Pretpostavljam da bi izvrstno poslužila i Mixova imitacija "Potamophylax randjis". Probajte ako vam se sve to cini zanimljivim i pisite o iskustvima. 

Molim PedjuBG da ako ima podeli jednu lepu sliku od Plotice (Rutilus pigus virgo).

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
plotica2bav3.jpg


I 2 komada iz Save negde nizvodno od uliva Drine:

ploticesava1mn5.jpg


Inače naraste preko 2 kg, u nekim vodama poput naše Drine i svih 4 kg! U Srbiji je ima puno u Drini (+ Lim) i Zapadnoj Moravi, a može se uhvatiti i u drugim vodama, pa čak i u Dunavu.

Plotice iz Une su  :drool:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Goci, mnogo fala za fotografije i informacije :tbumb:. Ja sam isto bio uveren da naraste do 4kg...ali ravnao sam se prema uobičajenim informacijama. Viđao sam slike ogromnih plotica i nikako nisam mogao da se pomirim informacijama da narastu do 2kg. Isto tako sam davno čitao o jazu kako naraste do 2kg a na vlastite oči sam video zakačenog, umorenog i izvađenog te izmerenog na licu mesta gde se pokazala težina od 4kg.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Ja sam ih hvatao na Limu sa bolonjezerima bruka. Na zelene alge, uf ma sve kilasi. Malo se duze ostavi da visi alga nego za skobalja i nema promasaja kad pocne da uzima. Inace, lovi se i na gliste,hleb,razne crvice...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Sad san tek video celu temu.
Na zalost, Seb, nemam sliku plotice. Njen nacin zivota uglavnom je cini nedostupnim alatima kojima mi radimo kad smo na terenu, a oni su uglavnom prilagodjeni vrstama koje su nam predmet interesocanja, pa ploticu nikad nismo hvatali na Drini, a ni drugde, a na plovak odavno ne lovim vise. Radom mrezom na Drini 2003. takodje nismo ulovili nijednu ploticu, pa stoga nema ni procene njene brojnosti. Za sad postoji samo podatak da je uobicajena u ulovima (evidencija koju rade ribocuvari na Drini) i da nije ugrozena, pa nema ogranicenja u pogledu ribolova.
Podataka o plotici, ako dobro pamtim, iz Z. Morave i Lima u poslednjim radjenim Srednjorocnim programima nema, takodje.
Ovo samo potvrdjuje da je vise nego neophodno da se radi pravog uvida u stanje pojedinih ribolovno interesantnih, pa i atraktivnih vrsta riba uvede zakonski i sprovodi evidencija ulova od strane samih ribolovaca. Mozda nece svi prepoznati "jelsovku" i ploticu, ali ce bar deo dati neku informaciju od korsiti za gazdovanje.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Što se tiče mušičarenja plotice mislim da bi Mixova Potamophylax nimfa bila idealna, kako sam gore vec napomenuo...probajte prvom prilikom!

main.php


Takva žuta ili bela bi morale da odrade posao! Verovatno bi i onaj moj crvič bio lovan i dovoljno težak da joj se spusti do nosa tj. u zonu hranjenja.

Evo jos malo sam ceprkao po netu po pitanju plotice i naisao neka iskustva na forumu http://www.lipljen.com/forum/viewtopic.php?p=1661&sid=5e078e2a75c9603ced56fae7887d2c9b
obavezno pogledajte slike, silne su im plotice  :drool:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Mix jesi li na ovu nifu klepio onu mrenu?
Uzece ovo ploja sigurno ako joj nadjes jato odraces je provereno!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ove dve dole sam baš sada navezao - Potamophylax, žuti i beli. Nešto slično ovom mom crvu.

crvić
index.php
 

Prilozi

  • Potamophylax yellow & wite.jpg
    Potamophylax yellow & wite.jpg
    76,5 KB · Pregleda: 1.564

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Seb, ovo su ti super stvari.Svaka cast.
Ovog crvica ce ti ometati nesto sitno. Ali ove dole zute malo masnije komade, uf posalji mi koji! :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na žalost ova bliska rođaka bodorke ne živi u slivu Nišave i J. Morave. Nikada nisam ni video tu ribu, a voleo bih da je lovim. AKo vi kažete da su moje nimfe ploticoubice, pokušaću mužda jednog dana na Limu.
Na ovakvog Potamophylaxa sam ulovio mrene.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Djomla je napisao(la):
Seb, ovo su ti super stvari.Svaka cast.
Ovog crvica ce ti ometati nesto sitno. Ali ove dole zute malo masnije komade, uf posalji mi koji! :D

fala Djomla...jednostavno je za uraditi. Veže se isto kao i onaj crv samo da telo bude mesnatije dam još dubbing, preko namotam lateks (krem kirurške rukavice ili balon u željenoj boji) porebram telo belim ultra threadom. Ovakavim ko na slici.
p042943hz03.jpg

Nogice napravim ko Oliver E. na hidropsihe larvici ali to nije tolio važno. Pre sam taj deo sa thoraxom radio od pauna i malo jarebice za nogice.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ako lovimo ploticu umetnom muvom treba znati da se ona za razliku od njenog bliskog komšije skobalja ne hrani na dnu nego uglavnom na 30-60cm od dna u vodenoj struji gde kupi alge, larve i sve ostalo čime se hrani, gore sam več naveo da se zona njenog hranjenja nalazi u srednjim slojevima. Uglavnom je to malo iznad dna.
Ima li tko od vas više informacija i iskustva? Jeste li kada opazili da se diže na površinu za kakvim insektom (emergeri i odrasli insekti)?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Njeno dnevno mesto boravka u reci je isto kao i za skobalja. Znaci  nije  bas ni blizu a ni preterano daleko(Drina,Lim). Stoga, tesko je osetiti udar njen i na vreme odreagovati sa kontrom. Pogotovo je to otezavajuce (lepo je zakaciti) zbog njenih velikih usta. Uzima ona "probirljivo", brzo ispljune iz usta ako oseti da je varka. Kao klen. Samo sto on uzme lepo i digne se za suvu musicu.
Videcu dok samo nabavim ovih nifi Mixovih pa da krenm u obliazak najboljih Ploticarskih terena, po Limum, a ima ih bas dosta.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
probirljiva i borbena...još jedna odlična sportska riba. Djomla samo hrabro!  :tbumb: :yeswink:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Spremam sad pare za neku "zver" od stege pa da krenem da motam to cudo od nimfe. Jos Ploja radi. Ma i preko zime, ali leto je njeno vreme. Probacu da nesto iskombinujem sa nekom imitacijom zelenih algi. :doh: Samo dok se smislim sta sve da joj bacim na jelovnik.

Ajde ko nadje najbolje nimfe na netu za ploticu ima jednu zamrzunutu od mene!? :lol:
 
Vrh Dno