Po boji, velicini, reputaciji ili nesto savim drugo?

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.999
Broj reagovanja
253
Lokacija
Norway
Sta je to sto ce odluciti koju ces musicu izabrati?

Prebacio bih samo ovu temu iz jedne druge teme gde nas drug Peka rece da velika vecina musicara odabira mrava, osu ili bambulu za musicarenje klena. Posto pitanje nije samo za klena vec uopsteno, sta vi mislite? Da li vam je lak izbor musice ili se dobrano razmisljate?
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Evo da ja prvi odgovrim posto sam prozvan.
Moj izbor musice za klena je mnogo laksi u odnosu na odabir muve za pastrmku iz veoma prostog razloga:kad je klen u pitanju nema mnogo mudrovanja i citanja
znakova na vodi jer klen sto se tice suvih musica najbolje kupi imitacije kopnenih insekata ili bolje POLICELONKE(papucarke),i ako se neko javi a lovi klena i napise da bolje prolazi na druge(suve) muve od ovih koje je Nespetro naveo taj 100% blefira i LAZE,ja u 80% slucajeva lovim klena mokrim musicama i tu su uvek 3-4 favorita.

A sto se tice pastrmke tu se slazem sa tobom i potpisujem tvoj post iz prethodne teme,jer ishrana i nacin ishrane pastrmke se itekako razlikuje od klena.
Mozda se ljutis ali ja sam iz najbolje namere u prethodnoj temi napisao da je pogresno pocetnika uputiti na lov klena kako si ti opisao, jer to je meni vise licilo
na lov salmonida.... :bye:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
peka je napisao(la):
Moj izbor musice za klena je mnogo laksi u odnosu na odabir muve za pastrmku iz veoma prostog razloga:kad je klen u pitanju nema mnogo mudrovanja i citanja
znakova na vodi jer klen sto se tice suvih musica najbolje kupi imitacije kopnenih insekata ili bolje POLICELONKE(papucarke),i ako se neko javi a lovi klena i napise da bolje prolazi na druge(suve) muve od ovih koje je Nespetro naveo taj 100% blefira i LAZE,ja u 80% slucajeva lovim klena mokrim musicama i tu su uvek 3-4 favorita.

Druže, koju količinu uloviš na policelonke(papučarke) kad klen dobro radi? Koja im je prosečna veličina?
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.999
Broj reagovanja
253
Lokacija
Norway
Ma daleko od toga da se ljutim druze , nego mislim da je interesantna tema. Jer ako nesto moramo da uradimo svaki put kad smo na pecanju, to je da stavimo musicu  :D 
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
nespetro je napisao(la):
Ma daleko od toga da se ljutim druze , nego mislim da je interesantna tema. Jer ako nesto moramo da uradimo svaki put kad smo na pecanju, to je da stavimo musicu  :D 

Slazem se  :tbumb:  :D
Jr je napisao(la):
Druže, koju količinu uloviš na policelonke(papučarke) kad klen dobro radi? Koja im je prosečna veličina?

Mislim da je skroz bezveze a i neskromno sa moje strane  da ti sad odgovrim na ovo pitanje,odgovoricu ti posle lovostaja klena i za velicinu i kolicinu ;)
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
peka je napisao(la):
Mislim da je skroz bezveze a i neskromno sa moje strane  da ti sad odgovrim na ovo pitanje,odgovoricu ti posle lovostaja klena i za velicinu i kolicinu ;)

Ma ok, malo sam i ja loše razumeo tvoj post, shvatio sam da kritikuješ imitacije mrava, ose i bambule.... Papučarke jesu dobre muve al iz iskustva znam da je bambula u dalekoj prednosti. Tim više što sam ih i  sam nekad koristio pa sam vremenom uvideo šta je bolje. Elem, svako treba da peca na ono što misli da je najbolje ali i da ostavi prostor da proveri iskustva drugih kolega.

p.s. Znam da mušičari tvog kraja mnogo vole papučarke, naročito onaj instruktor iz Vlasotince, mora letos da navratim da vidite kako se peca na "drvce"  :lol:
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
E sad zavisi koje je drvce......... :D Svako je dobrodosao ........ :tbumb:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
p.s. Znam da mušičari tvog kraja mnogo vole papučarke, naročito onaj instruktor iz Vlasotince, mora letos da navratim da vidite kako se peca na "drvce"  :lol:
  Nema pogadjanja oko papucarenja, ja samo mogu da priznam da Jr i ekipa bolje pecaju klena od mene , a da  ove kordeljke budu bolje muve od papucarki to nikad. :p
      E sad bi rekao i nesto konstruktivno u vezi muva i klena, nije mnogo bitna muva, kad se krene na klena recimo na J Moravi , mnogo je bitnije odabrati pravu taktiku i mesta gde cete traziti klena nego ono cime cete ga traziti , naravno razlicite muve imaju prednosti kod odredjene vrste ribolova pa ce se lakse pretraziti brzak mokrom ili malim strimerom, mirna mesta i tishaci suvom, mada moze i obrnuto, ako pronadjete gde je klen pola posla je zavrseno, posle toga mnogo zavisi i od njegovog raspolozenja,klen zna da bude nevidjena budala ali i plasljiv do granice ludila, to me najvise izludjuje kod njega, nekad sljapne i konac i predvez i muva padne ko kamen na vodu a on je zgrabi samo tako, a nekad ga poplasi i senka kanapa nad vodom,sto bi rekli mi ,,brljiva rabota''.Zato je najbolje na klena poci bez predrasuda i sa unapred spremnom taktikom,nego polako i sistemaski, malo brzak malo tishak malo iza brzaka malo ispod vrbe malo tanak preliv, a sve to nekom pljuskalicom(policelon,balza) pa malo mokre,klasicne (zulu i sl) pa prelazi izmedju muve i strimera(peter ros ,aleksandra) i kad se vidi koja komb .pali nju forsirati, po meni je ovo mnogo bolji pristup pecanju nego zapeti 5 km niz reku sa jednom taktikom i onda reci nece riba.E sad sta je generalno najlovnija taktika, ne bi da ulazim u to ali svaka ima svoje sjajneeeee momente na vodi a to malo i zavisi od toga sta forsirate i u sta vise verujete i zato otvorite um za nove stvari i probajte sve .
Iliti na engleskom samo za Jr.open your mind and ass will follow  ;)
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
veoma lepo opisano igore  :) odlicna ti je taktika i vidi se da poznajes klena  :tbumb:
a sto se tice policelona i bambule....na mom terenu sam probao obe varijante. neznam koliko me smatrate merodavnim za ocenu , ali policelon je totalno neproduktivan u odnosu na poliuretan i balzu . tako je kod mene na mojoj reci ...e sad moguce da je na manjim vodama drugacije
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
ma nebi gulio balzu pod pretnjom streljanja, ili ce da jede policelon ili neku mokru (eventualno neki manji strimeric) ili cu zubima da ga vatam  :p

St.Igor je napisao(la):
Zato je najbolje na klena poci bez predrasuda i sa unapred spremnom taktikom,nego polako i sistemaski, malo brzak malo tishak malo iza brzaka malo ispod vrbe malo tanak preliv, a sve to nekom pljuskalicom(policelon,balza) pa malo mokre,klasicne (zulu i sl) pa prelazi izmedju muve i strimera(peter ros ,aleksandra) i kad se vidi koja komb .pali nju forsirati, po meni je ovo mnogo bolji pristup pecanju nego zapeti 5 km niz reku sa jednom taktikom i onda reci nece riba.

ima i kad nece nista ali ovo je 100% tacno  :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
kad idem na suvu uvek bacam ljubicastog uv klinka ili fazanov rep sa sapom od nimfi bacam opet fazana ili zeca...to je sve.....najvise paznje posvetim prilazu i prezentaciji....trudim se da pridjem sto je moguce blize mestu gde mislim da je riba
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
sasats je napisao(la):
veoma lepo opisano igore  :) odlicna ti je taktika i vidi se da poznajes klena  :tbumb:
a sto se tice policelona i bambule....na mom terenu sam probao obe varijante. neznam koliko me smatrate merodavnim za ocenu , ali policelon je totalno neproduktivan u odnosu na poliuretan i balzu . tako je kod mene na mojoj reci ...e sad moguce da je na manjim vodama drugacije
Vidi se da je Igor izgazio Vlasinu uzduz i popreko par hiljada puta.

Druze tebe smatram jednim od najmerodavnijih kad je klen u pitanju ali meni je obrnuta situacija.Mnogo bolje prolazim na papucarke nego na musice od balze.Mozda imam samo vise poverenja njih...?
Bicu iskren jedini zapezeniji ulov na musicie od balze imao sam samo u crnoj boji ili osa koloritu...ovo ostalo ne pravim vise ne pamtim od kad.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
kao sto rekoh , moguce da zavisi od reke do reke ...a veoma moguce da je u pitanju u koju muvu verujemo  :) autosugestija u ribolovu igra veoma veliku ulogu i u to sam ubedjen 100%  :yeswink:
kod mene je reka podosta velika , i nemora da bude ista situacija sa muvama na nekoj manjoj ili dosta manjoj reci . bambula od poliuretana mi je favorit kod suvih muva iz par razloga .
nema suve muve koja bolje pliva od nje, sto je veoma bitno kod mene kada se riba dalje od obale i u brzoj vodi hrani strogo na povrsini. takodje nema muve koja se bolje vidi na povrsini od nje , sto igra ogromnu ulogu na zatalasanoj povrsini ili kada se sunce odbija od povrsine ili se stvaraju senke a daljina pecanja bude i ponekad preko 20 m .a klendzije znaju koliko brza i trenutna kontra igra ulogu kod musicarenja klena
takodje pad bambule na povrsinu stvara zvuk kakav nijedna druga muva ne proizvodi.
a mozda je razlog moje ubedjenosti u superiornost bambule to sto sam na nju ostvario nekoliko rekordnih ulova na mojoj reci cije slike nisu bas za forum  :doh:. sada polako povecavam velicinu bambule i ove sezone cu pecati na vel . 8 i 6 ...10 ka pocinje da mi bude premala  :D
trenutno najlovnija boja i model na zapadnij moravi je ova sa slike ...ako provalim bolju obavesticu forum  :)

p9260182133333333333333.jpg


 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.088
Broj reagovanja
893
Po boji onoga šta leti pada ili pliva ili puzi ispod triječnog kamenja :lol:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.999
Broj reagovanja
253
Lokacija
Norway
Retko idem sa nekim u ribolov. Pored reke , kao da sam u drugom svetu tako da mi svako: Ej ne mogu vise... Neso ja bi da podjemo... Ej aj da napravimo pauzu... jednostavno razbije zivce i samo sam nervozan posle. Ali sa Eivinom mogu na pecanje, uporan je. Ide svuda, pauze na minimum i nije nimalo zahtevan.

Ali otkud on sad u ovoj temi? Eivind je "atraktordzija", kako ga od miloste zovem, jer se rukovodi poznatim ili manje poznatim atraktorima obicno sa crvenim repom. Po par dana unapred, odredi musice kojima ce pecati i to po nekom svom sestom culu ili po zapisu da su te musice , pre recimo pet godina dobro radile na toj reci.

Tog dana smo bili na Tislei. Parkiramo auto. Eivind po obicaju odmah stavi i tipet i musicu. Tog smo se dana razdvojili s tim da on podje uzvodno pa kasnije, da me stigne nizvodno do jednog mostica, posto ja pretrazujem reku i krecem se sporije.

Kad sam stigao do reke, video sam oko obale male caenis jednodnevkice koje se brzo krecu oko povrsine. U engleskoj ih zovu i Anglers kurse, tj, prokletstvo ribara, zato sto ribe mogu biti neverovatno selektivne i debelo koncetrisane na njih, a udice #18-20. Bilo je nekoliko finih javljanja ribe na povrsini okolo tako da je samo trebalo poceti. Postavio sam predvez oko dve duzine stapa i tippet 6X i probao sa caenis parashutom. Pada musica malo ispred javljanja i u trenutku kad bi sledila kontra...nista. Pokupi riba 10-tak cm daleko od moje musice. Aj opet...nista. Pokusah jednu drugu koja je bila malo uzvodno.. nista.... Bem ti caenis!!!

Ok. Sta sad. Siguran sam da je ovo drugi dan posle rojenja kad je riba jos selektivnija. Na tipet stavljam no hackle caenis. Razlika je samo u tome sto sad musica lezi dublje u filmu posto nema nogice. Sve No hackle modele prethodno kuci impregniram a pored vode malo nauljim nekim CdC uljem. Opet zabacaj... prva pastrmka. Ona ista sto odbi parashute. I druga odmah i jos par njih tu. Nastavih nizvodno i sad je samo bilo pitanje koju ribu izdvojiti.  U neko vreme prestade riba da uzima no hackle. nece pa nece. Gledam vodu, vidim da odbija jos uvek mnogo krupnije insekte. Sigurno ne uzima emergere jer dan vec naginje. Tek kad sam stavio spent spinera pocelo je opet. A koja razlika od no hackle? Samo to sto su krila polozena vodoravno, a ne pod uglom od 45 stepeni. Tad i Eivind stize, gundjajuci sabi u bradu. Tri komada i to nijednu na suvu vec na neke njegove nimfice. Stao malo dalje od mene, poceo njegovim caddisima...nista. Zavrsismo nekako i taj dan. Kad sam mu pokazao filete od tri cetiri ribe koje sam zadrzao i rekao mu cifru uhvacenih riba...samo je zavrteo glavom...

Ovo je samo jedan obican, ribolovacki dan kakav svi mi imamo. Ovako ja gledam na izbor musice. Proucavajuci vodu, gledam koji insekt je oko vode, u kojoj je fazi kad ga riba uzima i slicno. Citav jedan dozivljaj u dozivljaju. Puno puta je to tesko. Prevarim se. Nekad rade fino i atraktori. Jednostavno mi ruka nece musicu koja je nekako cuvena. Za mene je cuvena ona musica koja dobro imitira onog isnekta koji je trenutno na vodi i koja ce mi doneti ribu.
 

Prilozi

  • Parashute #18.JPG
    Parashute #18.JPG
    39,8 KB · Pregleda: 568
  • no hackle #18.JPG
    no hackle #18.JPG
    58,6 KB · Pregleda: 389
  • spent spinner #18.JPG
    spent spinner #18.JPG
    42,1 KB · Pregleda: 379
Vrh Dno