Pocetak sezone

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kod mene je isto otpočela sezona za lipca. Koliko znam iz vlastitog iskustva i tuđih iskustava u prolečnom periodu trebalo bi ga dobiti na veče muve, tj. vezane na večim udicama 12-10 neki idu i dalje. Muve: Klinkhameri, razni Tulari (cdc kao npr. F-Fly, pa klasični šaševi), veče jednodnevke kao npr. kreje i slične, cdc emergeri, palmeri, naravno trebalo bi probati i mokrim kao što su N.C. Spiders, nimfe kao sto su češke, također killer bug, isto fazanov rep, zatim i zečije uvo, bambulj :) Ima toga. Ja bi mu baco najpre veče i sa time napravio selekciju da ne loviim boraniju. Naravno, na forumu imamo veliko više iskusnijih ljudi po pitanju lipca tako da ne želim mnogo ni da govorim na ovu temu jer ja sam tek počeo da malo više proučavam lipca i da ga lovim.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Posteno i moje iskustvo u lovu lipljena je slabo. Citajte nikakvo! :-[ Nadam se da ce se ukljuciti iskusniji clanovi!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo je jedan od boljih perioda za mušičarenje lipljena. Imao sam priliku da ga veoma uspešno lovim u ovo doba godine i mogu da preporučim malo krupnije muve, mada kod lipljena nema strogih pravila i to je riba koja svoju probirljivost može da pokaže kada se najmanje nadate.
Mi, lipljenaši, imamo običaj da kažemo da na početku sezone ova riba manje probira muve, manje je oprezna i lakše se lovi. Dakle, dovoljno je u kutiji imati najpoznatije lipljenske modele u veličinama od 16 do 12, poput Witch, BWO, Black Ant, Red Spinner, Pheasant Tail, Professor... i uz malo sreće i dobre taktike, uspeh neće izostati.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
sezona za lov lipljana u nasoj zemlji pocinje 01.06.,
znaci jos nije pocela , sto se tice musica za pocetak sezone predlazem neki "masan" zalogaj kao na primer
cadis emerger na udici 12 ili 14
i jos nesto mnogo je bitnija prezentacija muve nego sam izbor muve
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ako ti nije cimanje napiši nešto o prezentaciji. Mnogo me kopka i zanima, a verujem i ostale koji slabo poznaju lipljena.
Ja nažalost ove godine, iz zdravstvenih razoga, neću ići u ribolov, pa skupljam informacije za sledeću. Zato sam otvorio temu o muvama, ali sada kada reče da je prezetacija bitnija.....
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
lipljan obicno kupi muvu u kanalima reke na prelivu , tu dzadu  ili putanju kojom se krecu insekti  i gde se on javlja treba prebaciti nasom muvom  ,naravno uzvodno od mesta gde se javlja  , dobro zategnuti predvez i muvu da sve bude idealno pravo tj. da muva ide prvo pa sve ostalo odmah treba dodati kanapa
po mogucstvu uzvodno i lagano voditi muvu ka mestu gde se javio po malo dodavati kanapa pri cemu treba voditi racuna da se muva krece istom brzinom toka reke , ne treba se dodati previse kanapa kako bi se moglo pravovremeno kontrirati .
jos nesto cesto se desava da lipljan napravi mali vrtlozic ka uzima insekte u vodenom folmu tada mu treba jedan metar pre mesta gde se javio potopiti muvu i
dodati kanap kako bi nastavila da se krece kako treba u vodenom filmu .
sve ovo jednostavno zvuci ali ....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobro dođu ovakva iskustva, s obzirom na to da ponašanje lipljena, ni bilo koje druge ribe, nije uvek i na svakom mestu isto. Volim ovakve praktične savete i lična iskustva. Iz toga se uči mušičarenje.
Na početku sezone, juna, često je sasvim dovoljno uočiti raspoloženog lipljena. Ovo je mesec koji je preporučljiv za mušičarenje ove ribe, jer se za vreme toplih letnjih dana, "umudri".
U kutiji treba imati i velike suve muve na brojevima 14 i 12, poput Cherry Spinner, Red Spinner, Orange / Olive Quill, BWO, Mayfly, Yellow Sally, Last View, Elk Sedge, a i poneku bambulu na broju 16-14, nikad se ne zna. Atraktori i "budilnici" poput Coachman, Witch ili Professor, treba da imaju svoj kutak u nekom uglu kutije. Mokre verzije nabrojanih muva, sa mekim i retkim nožicama.... mogli bi da nabrajamo do sutra mamce za lipljena.
 
Vrh Dno