Pojava palamida

seabass98

Newbie
Učlanjen(a)
08.02.2006.
Poruke
19
Broj reagovanja
0
Vjerovatno će vam biti interesantno pročitati,a onima koji kane na more ovoga ljeta može koristiti ovaj tekst.
Plava riba je prišla u velikom broju na sami ulaz u Boku Kotorsku.
Za sada je najzastupljenija palamida,ali sam danas uočio i izuzetno jato luceva.Ali kakva je to riba?Punim gasom Tomosa 4 pokušavam da ih stignem ali ne uspijevam,a oni kada ih gledate,izgleda kao da stoje u mijestu!
Juče i danas uspio sam da prevarim 10 palamida (7 juče i 3 danas).Otpalo mi je oko 5-6komada.
E sad,skoro sam nabavio Orvisov Trident klase 7wt.Pravi morski,ali sam čuo na više mijesta da je bilo dosta lomova sa tom serijom.Zadnje što sam čuo prekjuče mi je Bobo Ivanović (koji je bio svratio u HN zbog obaveza) uz kaficu rekao kako je njemu osmica pukla kao puška.
I igrom slučaja juče naletim na palamide.Imao sam i TFO devetku ali sam htio da vidim koliko može ova sedmica sa jačim ribama,a i pravo da vam kažem nije mi bilo milo da imam štap kojim ne smijem povući ribu od straha da ne pukne.
Ako mu je suđeno neka odmah pukne.

Međutim, na moje oduševljenje, ne da nije pikao (moram priznati da sam par puta pretjerao u sili)nego je vadio jednu po jednu i to ne preko mašinice,nego sam popuštao kroz ruke strunu.
Oni koji su lovili plavu ribu tako, (Vladane ti znaš o čemu pričam)znaju da je to vrlo opasno jer loša procijena,odnosno ne popuštanje strune pravovremeno,može dovesti do loma štapa,jer plava riba ima munjevite i jake bijegove.
Nekoliko puta mi je bilo i po 7-8 provodnika u vodi ali je štap sve to istrpio i uvjerio me da je zaista pouzdan.

Možda će ovo pomoći još nekome ko je čuo da se ova serija loše pokazala,a ima ovaj štap (ili sam ja imao sreće u izboru :hammer: ).

Od mušica gađala je male clousere i surf candy-je u prirodnim bojama gavuna.
Udice četvorke i dvojke.
Ove prve su krive za par promašaja,jer palamida još nije krenula kako treba,tj,da kača po površini,nego samo pravi virove,te uzima vrlo neodlučno mušicu.

Momenti kada vam jedna takva riba "uzme" već dovučenu mušicu na par metara od vas su neponovljivi.Napravio sam i par snimaka ali nemam digitalac nego obični aparat pa kad se razviju slike poslaću vam.

Znači ko dolazi na more,pa makar nikada prije da nije mahao na njemu,neka donese pribor i neka pokuša.
Siguran sam da se neće pokajati.


P.S.Lacky može li se ovo računati kao članak,koji sam ti dužan, i ako forum nije mjesto za to? :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
verujem da musicarenje na moru pruza takvo zadovoljstvo kako si opisao... stoga sam siguran da cu jednom i to ta probam.
davno pre sam citao o musicarenju sea trout i lososa na uscima i samom moru (amerika i kanada). U hrvatskoj dosta love iglice i lubine na moru. Kažu da iglice možeš uhvatiti na manju udicu i nesto malo crvene vune :p
ne znam koliko je istina, ali vidim da more pruža puno mušičarskih izazova.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Miso dragi!

99.9% ribolovaca okrivljuje kvalitet stapa kada dodje do loma. Pravi razlog obicno precute ili zaborave. Cak i blagi udarac strimerom u stap, nemarno bacakanje stapa po camcu, macevanje sa granama,... predstavlja potencijalno ostecenje a do pucanja ne mora da dodje uopste u tom trenutku. Cak se desi da stap pukne i iduce sezone. Cisto sumnjam da bi proizvodjac poput Orvis-a dozvolio da se stapovi prodaju sa nekom "fabrickom greskom" i da pucaju sami od sebe.
Zato vodi racuna kako odlazes stap a za bacanje i ribu nemoj da se sekiras. Tu nece puci 100%.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
509
Broj reagovanja
150
Simpsonova primedba je itekako na mestu. Ovakve optuzbe dozivele su moge firme. Secam se kako je Loomis u stranoj literaturi dozivljavao uzasne optuzbe krajem 1980-ih godina, iako je tada ganc nova i prilicno revolucionarna za to vreme, IMX serija, obicno g...o. Optuzbe padaju, price se procuje i eto kontra-reklame.

Takve stvari se ruku na srce desavaju, iako je u 95% greska ipak ribolovceva. Problem lezi u nedovoljnom pripremanju nozica karika turpijom. Moderni high modulus blankovi su cesto vrlo tankih zidova (konkretno taj stari IMX iz price je bio najfuturistickiji stap svog vremena po pitanju materijala i dizajna). Kada pod pritiskom namotate ostri metal na fleksiblni karbonski tubus tankih zidova, narocito pri vrhu gde je slabiji tzv. "hoop-strenght", stvara se problem!! Kada se motaju vodjice, svaki radnik u fabrici ima svoju normu i zamislite sta se desava kada je petak popodne, i svi zure kuci. Vodjice idu na stap bez pripreme, i eto potencijalnog problema.

Miso, cestitke na ulovu-samo ih cepaj!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ima li trupaca uz luca u jatima, znas da ih volim onako male i debele?
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
509
Broj reagovanja
150
U trecoj recenici treba da stoji (o Loomis IMX):


"...Secam se kako je Loomis u stranoj literaturi dozivljavao uzasne optuzbe krajem 1980-ih godina, KAKO je tada ganc nova i prilicno revolucionarna za to vreme, IMX serija, obicno g...o."
 

seabass98

Newbie
Učlanjen(a)
08.02.2006.
Poruke
19
Broj reagovanja
0
Danas novi izlazak na vodu i novih sedam palamida.
Još uvijek se drže nekako rezervisano,ali zato Vladane luc je prišao u komadima od 4-5kg.
Malo je usporio bijegove za gavunom tako da sam imao par puta priliku da ubacim u jato ali nije htio.Gavun mi se sav sakrio pod barku i to onaj prozirni od 2cm kome se samo oči vide.Već sama prazna udica vel.1 je veća od njega,tako da će biti teško prevariti ova debela torpeda dok ne postanu manje izbirljivi.
Luc se za sada neda ali palamida se može prevariti,i ako nije još to ono pravo.

Nadam se da će se u narednim danima grupisati u velikim jatima i da će početi pravo da kača i to će tek biti ribolov.


Od tvog omiljenog trupca za sada ni glasa ali neće valjda iznevijeriti svoje "rođake" koji su već počeli da pristižu u Boku.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
509
Broj reagovanja
150
Za citaoce ovog foruma evo i slika riba o kojima diskutujemo… Radi se o ribama iz porodice Scombridae, kojoj pripadaju ribe poput skuse (skombre) i tune-znaci plava riba. Ove ribe su migratorne-prelaze duge staze u potrazi za plenom i odgovarajucom temperaturom vode.  Evo malih detalja o svakoj vrsti ponaosob:

Luc (eng. False Albacore ili Fat Albert-debeli Albert, lat. Euthynnus alletteratus)

-Od sve tri pomenute vrste najbolji borac i raste do najvecih dimenzija.  Pojavljuje se u mesovitim jatima, obicno u aprilu i maju. Jadran krije ogromne primerke, i preko 1o kg, ali se primerci od 5kg love bez problema. Prema tome, nije vam potreban put za najpoznatija lovista u Atlantiku poput Cape Cod-a (Bakalarov Rt) ili Harkerovo ostrvo u SAD koja su “opevana” po americkim magazinima, veb sajtovima, pa i knjizi “False Albacore” Tom Gilmore-a, musicarskog autora. Mozete ih naci u Boki u blizini Misove kuce, ali u odredjeno doba godine.  Izuzetno popularna sportska riba, neverovatno borbena na musicarskom stapu. Obratite paznju na oblik u obliku torpeda i sare na ledjima koje su vijugave. Spada u vrste koje zalaze u priobalje, za razliku od pravih tuna, gde se to desava samo sa mladim (juvenilnim) primercima.

Trupac (dve vrste: eng. Frigate mackerel ili Bullet tuna, lat. Auxis rochei i Auxis thazard)

-Ove dve vrste su tako slicne na oko, da ih ime trupac pokriva. Po izgledu  neverovatno lice na malog luca-iste vijugave sare po ledjima, ali manja velicina. Ponekad se manji primerci luca pogresno identifikuju kao trupac. Javlja se u gustim, a ponekad i mesovitim latima uz luca ili palamidu.  Lepota ove ribe je sto za borbu sa njom mozete koristiti  lakse musicarske stapove klase 6-8. Kao i svaka druga mini-tuna, bore se do poslednjeg daha.

Palamida (eng. Bonito, lat. Sarda sarda)

-Jos jedna slicna riba koja je cesta u priobalju Mediterana, a poznata u Anglo-Saksonskoj literaturi po imenu “Bonito”. Ima karakteristicne horizontalne sare duzinom ledja koje nikada nisu vijugave kao kod dve prethodno pomenute vrste. Ima dobro vidljive zube u ustima, ali za njen lov sajla vam nije potrebna. Pojavljuje se u jatima, kao i ostala plava riba, ali i tokom citavog leta, ne samo u prolece. Poznata je po srcanoj borbi i dugim sprintovima, ali nema snagu i velicinu koju postize luc. Sveze ulovljeni primerak imace cesto i izrazene vertikalne pruge. Uopste, sva plava riba koja je sveze ulovljena pokazivace izrazitu obojenost.  Americka literature koristi termin “lit-up”, u prevodu “upaljen, osvetljen”-obojenost je posledica reakcije u hromatofornim celijama pod kozom ribe, koje reaguju pod uticajem stresa/uzbudjenosti.

Miso, molim te dodaj jos nesto sto smatras da treba. Evo i slika…
 

Prilozi

  • luc.jpg
    luc.jpg
    52,7 KB · Pregleda: 1.533
  • palamida.jpg
    palamida.jpg
    37,6 KB · Pregleda: 1.917
  • trupac.jpg
    trupac.jpg
    38,1 KB · Pregleda: 998

seabass98

Newbie
Učlanjen(a)
08.02.2006.
Poruke
19
Broj reagovanja
0
Vladane,samo bih pokvario da bilo šta dodam!
Mislim da si ljudima koji ne poznaju ove ribe sasvim jasno dočarao kakve su.

Inače danas je bio loš dan.Ni jedna palamida.Malo se javljali i nije bilo puno prilike da se ubaci u jato.Ali lijepa vijest da se pojavilo i jato malih trupica (700-800gr),ali ni oni nisu bili društveni.

Pokušaću opet sutra.
 
Vrh Dno