Polarizacioni filter

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nešto mi se ovih dana mota po glavi da nabavim polarizacioni filter za moj S3. Nije mnogo skupa akcija. Prsten oko 15 evra, a sam filter je 35 evra. Nisam imao iskustva sa korišćenjem bilo kojih filtera u fotografiji i zanima me koliko ima smisla ulaganje u ovu opremu. Moja logika kaže  da ako postignem efekat kao što je korišćenje polarizacionih naočara, a trebalo bi jer je optika ista, mogu da dobijem izuzetne fotografije. Ako neko ima iskustva nek podeli.
Unapred zahvalan
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ako vec uzimas polarizacioni, onda obavezno nabavi i svetlo zuti... Polarizacioni radi upravo to sto rade i cvikeri, a svetlo-zuti pojacava kontrast, jer pretpostavljam da nameravas da slikas objekte u vodi.  :tbumb:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Hvala druže Sjekloca. Neznam da li si posetio domaći sajt sa foto opremom. Zove se alexphoto ili tako nesto. Sada da me obesiš nemogu da nađem link. Tu imaju ponudu filtera. Ako znas za sajt i nemrzi te da se cimaš, molim te pogledaj i daj neku preporuku. Mislim da je S3 58 mm.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Znas kako... Moras da naucis prvo da fotkas pa tek onda da ulazes u aparat :) Salim se.
Jeste jako dobra aplikacija i siguran sam da ce mnogo da ti pomogne u ff fotografiji. Samo nemoj da se preterano nadas da ce drasticno izmeniti fotografije. Hoce svakako i bice mnogo lepse ali ne otklanja skroz oblesak sunca vec samo prigusuje.

Btw, http://www.axelfoto.com/
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Lucky, imas jos par domacih foto radnji koje prodaju preko neta pa pogledja u njima, cene znaju da variraju poprilicno. Znaci moze da se desi da negde nadjes i adapter i filter za recimo 40e.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Laki, pogledaj ovde....

http://www.fotodiskont.co.yu/index.php?cat=71&page=1

ima svega, ali ipak mora ti da se odlucis. Sto se tice kvaliteta filtera, tu nema mnogo razlike... uglavnom su svi isti! Razlika je samo u ceni!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Svaka ti čast na linku Sjekloca. Izuzetan je. Malo si me zeznuo jer mi sada pada još ideja da spiskam lovu. :p
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pa valjda ce dobijes neku crkavicu za rodjendan!  :D
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
www.bmfoto.co.yu
Ja imam jedan već dugo još sa analognog Canon 300. Skoro da ga ne skidam sa jednog stakla. Žive boje neba i oblaka, jači kontrast i boje su mu najveće prednosti. -2 EV vrednosti su ozbiljna mana. Kod slikanja ulova skidaju odbljesak sa ribe koji zna da upropasti snimak!!! Što se tiče skidanja odbleska sa vode, on je uglavnom itekako zanimljiv, pa nisam siguran da je bolje sa njim. Uglavnom bićeš bogatiji za 1 novu stvarčicu!!!
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
  Lucky, ulaganje u digitalne fotoaparate generalno nije baš neka isplativa investicij sem ako nisi profi. fotograf. Za FF fotografije je najbolja investicija da kupiš Aquapac camera case tj. meko podvodno kućište za digitalne fotoaparate. Ko se sam čuva i bog ga čuva.
  Osim polarizacionog filtera ostali filteri su nepotrebni jer digitalni foto-aparati imaju u sebi programe koji omogućavaju povećanje kontrasta i korekciju boja kao i mnogo drugih efekata. Inace polarizacioni filtet, kao što ti je već Lazza rekao, ne može da ukloni direktan odbljesak sunca već samo refleks tj. odraz drugih predmeta na staklenim ili vodenim površinama što za posljedicu ima povećanje prozirnosti tih medija. Bolje rečeno može da ti koristi samo u situacijama kada slikaš kroz staklo ili vodu npr., ribu u vodi.
  Znači koristi se isto kao i polarizacione naočale, samo što filter treba da ima prsten sa staklom čijim se okretanjem zavisno od položaja foto-aparata više ili manje uklanja odraz.
  Jedno uveličavajuće (close-up) sočivo za snimanje mušica može takođe da ti bude korisno.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Igzekli!
Iskreno Laki... Pre bih ulozio u IR filter ili u jos neko staklo (wide, tele) neg u polarizaciono.
Zakljucak: Lepo je imati ga ali ti nije neophodno :]
 
Vrh Dno