Pomoć oko identifikacije!?

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Lani sam uvatio ovu ribu na mušicu. Nikad prije nisam nisam vidio nešto slično. Neobičan oblik tijela i čudne pjege. U pitanju je, naravno pastrva, ali koja? Dužina je mislim oko 15cm.
Stoga molim forumske eksperte za ihtioklasifikaciju da kažu o čemu se radi.



119778802.jpg
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Reći ću sve posle, ali prvo bih želio čuti mišlenja ovako samo na osnovu slike, neoptrećena informacijama koje bi mogle navesti na krivi put.
 

sicco

Junior member
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
63
Broj reagovanja
10
I meni deluje kao potocna kalifa-mutant?!?!?!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Nema ovo nikakve veze sa kalifom, ona i potočara se ne mogu ukrštati, iz različitih rodova su... Ovo je potočna pastrmka koja ima pege karakteristične za jadranski sliv... Da li jr je čista ili mešana sa dunavskim ili atlantskim može pokazati samo genetska analiza...
 

Dexa89FLY

Full member
Učlanjen(a)
24.04.2014.
Poruke
681
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zlot kod Bora
Milanče je napisao(la):
Nema ovo nikakve veze sa kalifom, ona i potočara se ne mogu ukrštati, iz različitih rodova su... Ovo je potočna pastrmka koja ima pege karakteristične za jadranski sliv... Da li jr je čista ili mešana sa dunavskim ili atlantskim može pokazati samo genetska analiza...

Ja nisam znao da ne mogu da se ukrstaju sa kalifom,ali eto naucio sam nesto novo .. Hvala Milance .. :)
 

PredragUE

Senior member
Učlanjen(a)
09.12.2014.
Poruke
266
Broj reagovanja
36
Malo je cudno da je oko 15cm obzirom da pripada vrsti mrtve pastrmke....

Ja bi to vratio dok je bila ziva....
 

jesko78

Senior member
Učlanjen(a)
29.10.2014.
Poruke
437
Broj reagovanja
4
Lokacija
Kladno
PredragUE je napisao(la):
Malo je cudno da je oko 15cm obzirom da pripada vrsti mrtve pastrmke....

Ja bi to vratio dok je bila ziva....
Eto odgovora... zombi.
Pocelo je.
 

PredragUE

Senior member
Učlanjen(a)
09.12.2014.
Poruke
266
Broj reagovanja
36
Inace mene podseca na mekousnu.....gradjom tela i bojom....mada....

Ne znam zasto vas iritira konstatacija da je riba ispod mere mrtva...a sam covek rekao da je ulovio, sto znaci da je nije nasao takvu.....ja bih je vratio...vi koji ste me komentarisali i koji ste se nasmejali...vi je ne biste vratili??????

Niti sam cuvar niti sudija ni tuzilac....covek lovi ...mozda je tamo dozvoljeno...ja bih vratio i preko mere....
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
nisu svi kao ti.....ja sam na tvojoj strani...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.167
Lokacija
Čačak
Ne znam po cemu si video da je mrtva? Ako je zbog oka... to je blic... e sad.... mozda gresim....
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Riba je uhvaćena u Lištici. I meni se na prvu činila kao križanac. Zato sam je i ostavio. Svake godine se ubacuju ogromne količine atlanske potočne pa bude i križanaca. Ali nijedan križanac, a vidio sam ih dosta, mi nije izgledao ovako. Nedavno sam naišao na neke slike na internetu http://www.fotocommunity.com/pc/pc/cat/3341/display/14355070 i uočio sličnost. I meni se učinilo kao da više nalikuje mekousnoj, pogotovo zbog zadebljanog oblika tijela koje karakteristično za mekousnu. Predrague je potvrdio moje sumlje. A autohtona potočna iz Lištice je u rodu s mekousnom. Što bi moglo značit da u Lištici još ima mekousne. 

Što se tiče vraćanja, ja puštam ili ostavljam ribe bez obzira na veličinu. Autohtone puštam, alohtone i križance ostavljam.

@ milanče
Prije dvadesetak godina, dok je se u nas poribljavalo kaliforniskom, bilo je ukrštanja između autohtone i kalifornijske. Sjećam se da sam ponekad zano uvatit ribu s ljubičastom prugom i crvenim točkicama. Vjerojatno je taj hibrid bio neplodan kao i tiger trout (mješanac kalife i zlatovčice).



 
Vrh Dno